http://palmgear.com/index.cfm?fuseaction=software.redirector2&file=PRCExplorer1.0.18.5.zip&type=zip&prodid=40542&prodname=PRCExplorer&sid=28563ACC-32D7-4447-8D1076D384E934BF&siteid=1 αυτο ανοιγει τα prc και οταν το κανεις save αποθηκευει σε bmp αλλα δυστυχως ειναι σε κοματια ...
μπορει να εχει ρυθμιση για τον ρυθμο ανανεωσης, αλλα μπορει να εξαρταται και απο την κλιμακα του χαρτη. αν μιλαμε για χαρτη με αναλυση 100 μετρα ανα pixel θα πρεπει να διανυσεις 100 μετρα για να μετακινηθει η εικονα 1 pixel. ρυθμιση για ρυθμο ανανεωσης δεν εχει ... ο χαρτης εχει πολυ καλη αναλυση ....
μπορει να εχει ρυθμιση για τον ρυθμο ανανεωσης, αλλα μπορει να εξαρταται και απο την κλιμακα
του χαρτη. αν μιλαμε για χαρτη με αναλυση 100 μετρα ανα pixel θα πρεπει να διανυσεις 100
μετρα για να μετακινηθει η εικονα 1 pixel.
θα προτεινα για να μην κατεβαζουμε ξεχωριστα αρχεια να μπουν ολα σε ενα kml/kmz χωρισμενα σε νομους και κατηγοριες. πχ νομος τρικαλων, χωρια, πολεις, χιονοδρομικα... κλπ α) Μαζεύονται πάρα πολλά στοιχεία και οπτικά δεν μπορείς να ξεχωρίσης τίποτα ειδικά από μεγάλο ύψος. β) Όταν θες να δεις μόνο ένα...
Δεν ξερω αν μπορει να διορθωθει και πως, το μονο που βλεπω ειναι να αλλαχτουν ολα τα ονοματα σε κεφαλαια, που ειναι πολυ δουλεια... :? Αν είναι ο μοναδικός τρόπος να αλλαχθούν με κεφαλαία όντως θέλει πολύ δουλειά. (γύρω στις 5.000 εγραφές είνα μόνο, κουράγιο στον εθελοντή) το θεμα μας ομως ειναι τα...
το εχω δει και εγω αλλα αφου τα εχει ταξινομιμενα με αλφαβητικη σειρα δουλεια γινεται και χωρις την αναζητηση. εχει και στην ταξινομηση ενα Bug. αλλα ευτυχως δεν ειναι πολυ μπερδεμα σε αυτην την εκδοση μπορουμε να επιλεξουμε στο code τον νομο ωστε να γινει φιλτραρισμα. τα νησια δεν τα χωρισα σε νομο...
Ευχαριστω Joker, πολυ καλη σκεψη το name search. Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα ενα που ειχα βρει απο αμερικανικη υπηρεσια χαρτογραφησης και, παροτι υπερπληρες, σε μπερδευε λιγακι με τα ονοματα, τα ειχε διπλα και τριπλα και ηταν και λιγο off απο συντεταγμενες, προφανως ηταν σε αλλο συστημα. Νομιζω οτι μ...
Στο συγκεκριμένο τρακ, έχει καταγραφές από 0,6 - 35μ. και από 2 σημεία στο ίδιο δευτερόλεπτο και κενά 6 δευτερολέπτων. :roll: μια διαπιστωση που εκανα. αν το track το κανουμε gpx δεν υπαρχουν Point με την ιδια χρονικη σημανση. οταν γινει plt τοτε για καποιον αγνωστο λογο σταμπαρει σημεια με ακριβως...
στο globalmapper παιρνεις μονο το αρχειο tif χωρις το map και χωρις το tfw το βαζεις σε εναν φακελο και το ανοιγεις με το globalmapper. θα σε ρωτησει για datum κλπ. δινεις projection geographic (latitude/longitude) και datum wgs84. ο χαρτης ανοιγει και πας tools> control center κανεις δεξι κλικ πανω...
ανοιγουν μονο οι wgs84 αλλα πρεπει να τους φτιαξεις bmp η jpg και να τους καλιμπραρεις στο trackmaker. απο οτι θυμαμαι το καλιμπραρισμα γινεται με τις γωνιες του χαρτη, την πανω αριστερη και την κατω δεξια γωνια. επειδη ομως οι χαρτες εχουν περιθωριο θα πρεπει να βρεις τις συντεταγμενες απο τις γωνι...