Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ISUZU D-MAX Αποψεις

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ISUZU D-MAX Αποψεις

Δημοσίευσηαπό charis_cy » 01 Αύγ 2009, 00:29

Παιδια σας χαιρετω, ονομαζομαι Χαρης και ειμαι απο την Κυπρο, ειμαι λατρης της εξορμησης με 4χ4. Τον τελευταιο καιρο κανω καποιες σκεψεις για να παρω ενα διπλοκαμπινο για πολλους και διαφορους λογους.(4χ4, πολλοι χωροι, πολλη ροπη) και εχω καταληξει στο D-MAX 3ltr Αυτο που με προβληματιζει ειναι το ποσο καλα ειναι εκτος δρομου σε σχεση με το jimnaki που οδηγω! ξερω οτι καπου θα κερδισω και καπου θα χασω ειναι ομως τοση πολλη διαφορα? ποσο επιρεαζει η ελλειψη βαρους στο πισω μερος?
προσωπικα θελω αποψεις για το αυτοκινητο αλλα και για την κατηγορια γενικως, ευχαριστω εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
charis_cy
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 01 Αύγ 2009, 00:18
Τοποθεσία: Λευκωσία

ISUZU D-MAX Αποψεις

Δημοσίευσηαπό Tsounts » 03 Αύγ 2009, 06:32

Καλημέρα. Συγκεκριμένα για το Isuzu δεν ξέρω αλλά πρέπει να είναι καλό. Προσωπικά έχω Navara D40 και αυτό που διαπίστωσα είναι ότι έχει πολύ μεγάλο μεταξόνιο με αποτέλεσμα να βρίσκει εύκολα κάτω κατά το πέρασμα εμποδίων. Έτσι αναγκάστηκα να το σηκώσω με ανάρτηση και λάστιχα και τώρα θα έλεγα πως είναι εντάξει. Συγκριτικά, το Jimny υπερτερεί σε κάποια εμπόδια και υστερεί σε άλλα, στα ατού του suzuki είναι το μικρό μεταξόνιο, μετατρόχιο και οι καλές γωνίες προσβολής και εξόδου οπότε μπορείς να περνάς από υψώματα πιο εύκολα αλλά κινδυνεύεις να τουμπάρεις λόγω των προαναφερθέντων. Το διπλοκάμπινο έχει καλύτερη ευστάθια λόγω διαστάσεων/φάρδους.

Δεν είναι τυχαίο ότι στους αγώνες 4x4 οι πιο πολλοί χρησιμοποιούν φτιαγμένα jimny. Ωστόσο το jimny δεν έχει καθόλου χώρους και πιθανότατα να κουράσει σε ένα μακρύ ταξίδι σε σχέση με ένα διπλοκάμπινο.

Κατά την γνώμη μου ένα καλά "στημένο" διπλοκάμπινο είναι μια πολύ καλή επιλογή οχήματος γενικής χρήσης.
Άβαταρ μέλους
Tsounts
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 07 Μάιος 2008, 05:54
Τοποθεσία: Kalamaria, Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό tomasd-max » 07 Σεπ 2009, 10:40

ΦΙΛΕ ΧΑΡΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΗΡΕΣ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΙSUZU.ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ 3ΛΙΤΡΟ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΡΟΛΟ ΒΑΡΑΕΙ ΤΟ JIMNY,ΑΛΛΑ ΤΟ D MAX ΘΑ ΣΕ ΕΚΠΛΗΞΕΙ!ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΚΑΡΦΑΛΩΣΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ.ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ:ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΠΕΤΣΞΕ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΛΑΣΤΟΙΧΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ.ΕΓΩ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ!ΕΒΑΛΑ ΤΑ COOPER DISCOVERER 245-70/16 M+S ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΑΝΕ ΣΕ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΧΙΟΝΙ ΚΑΙ ΛΑΣΠΗ ΚΑΙ ΕΣΕ ΟΣΟΥΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΘΟΡΥΒΟ
Άβαταρ μέλους
tomasd-max
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 11 Μάιος 2009, 08:11
Τοποθεσία: θεσσαλονικη


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες