Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

FORESTER η KYRON;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό stelts » 07 Οκτ 2009, 13:42

NIKOLFYL Γειά σου,

Η απόφαση είναι δική σου απλά εμείς σου δίνουμε κάποιες εναλλακτικές λύσεις,για να μπορείς να συγκρίνεις, έτσι ώστε να πάρεις την τελική και σωστή απόφαση.
Συμφωνώ απόλυτα με την παρατήρηση του meco για τις παραλίες.
Μίλησα με ένα φίλο μου που έχει Forester και τον ρώτησα για το αυτοκίνητο.Μου είπε ότι είναι πολύ ευχαριστημένος.
Το έχει χρόνια χωρίς κανενα πρόβλημα, και μου είπε να το πάρεις(εγγυημένο)με κλειστά μάτια.

Σε χαιρετώ Στέλιος.
Άβαταρ μέλους
stelts
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 12:18
Τοποθεσία: Γιανιτσά

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 07 Οκτ 2009, 21:58

Όπως το βλέπω μαλλον καταλήγω λοιπόν στο FORESTER.
Ευχαριστώ όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν μαζί μου και με βοήθησαν.
Α, ακόμα θέλω μια απάντηση για το πόσο αέρα βγάζω από τα ελαστικά πριν βάλω το αυτοκίνητο μου σε άμμο
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό stelts » 07 Οκτ 2009, 22:27

Γειά σου NIKOLFYL,

Διάβασε αυτό ίσως σε βοηθήσει:

Η βέλτιστη πίεση ελαστικών, εξαρτάται από το όχημα μας, τον τύπο των ελαστικών που φοράει και το έδαφος.Η παρακάτω αναφερόμενη τεχνική είναι ένα καλό σημείο εκκίνησης στην αναζήτηση της βέλτιστης πίεσης και είναι καλό να τη δοκιμάσετε πριν αφήσετε για πρώτη φορά το σκληρό έδαφος.
Σταματήστε το όχημα σας, με την κανονική πίεση ελαστικών σε μια επίπεδη σκληρή επιφάνεια και τοποθετήστε ένα πχ τούβλο, ένα πόντο μακριά από το πλαϊνό (μάγουλο) του ελαστικού. Ξεφουσκώστε μέχρι το μάγουλο να ακουμπήσει το τούβλο και μετρήστε ξανά την πίεση. Ξεκινήστε με αυτή την πίεση σαν αρχή και σιγά – σιγά, όσο μαθαίνετε την άμμο, θα καταλήξετε στην σωστή πίεση για κάθε συνθήκη: σκληρής / μαλακής, βρεμένης / στεγνής, θαλασσινής / έρημου / ποταμίσιας άμμου.
Σημειώστε ότι υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ ενός πλήρως φορτωμένου οχήματος και ενός κενού. Ο παραπάνω τρόπος είναι ένας καλός μπούσουλας σε κάθε περίπτωση.Αν δε κάνετε την παραπάνω δοκιμή πριν την πρώτη σας επαφή με την άμμο, μπορείτε να δοκιμάσετε αρχικά με μια πίεση 15psi.
Στέλιος
Άβαταρ μέλους
stelts
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 12:18
Τοποθεσία: Γιανιτσά

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 07 Οκτ 2009, 22:53

Στέλιο, είσαι κανονικό ιδιαίτερο φροντηστήριο!
Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες