Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

FORESTER η KYRON;

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 03 Οκτ 2009, 22:10

Καλησπερα σε ολους. Νεο μελος και σχεδον ανιδεος απο τετρακινηση, ομως
αποφασισα να παρω 4χ4 και καθε βοηθεια δεκτη!
Διαθετω εως 30000€ το θελω ομως καινουριο και εως 2000cc.
Σιγουρα μεγαλο(οχι terios jimny κτλ) για οικογενειακο και αυτο που ζηταω απο το αυτοκινητο ειναι να μπορει να πηγαινει στην αμμο.
Απο οτι καταλαβα βεβαια η αμμος ειναι λιγο περιεργη και δεν παιζει ρολο μονο
το αυτοκινητο αλλα και αλλα πραγματα(δεκτες συμβουλες για το πως πρεπει να οδηγαω εκει)
Τωρα απο μια μικρη ερευνα αν εχω καταλαβει καλα εκει που εγω παιζω τα πιο
πολλα ειναι suv με την λεγομενη εξυπνη τετρακινηση που μαλλον δε κανουν γιαυτο που εγω θελω εκτος απο το GVITARA(αποριπτεται απο την αρχη) και
μενουν το νεο FORESTER που εχει κοντες σχεσεις και το KYRON που εχει αργα(ποια η διαφορα;). Μου αρεσουν και τα δυο αν και το δευτερο προξενει λιγα ερωτηματικα η χωρα προελευσης αρα και αξιοπιστιας.Ομως τελικα ποιο και γιατι;Εχει κανεις καποια συμβουλη η υπαρχει κιαλλη λυση που δεν εχω βρει;Ευχαριστω προκαταβολικα.
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό stelts » 04 Οκτ 2009, 12:06

NOKOLFYL Γεια σου,

Νομίζω ότι σε αυτή την κατηγορία που ψάχνεις ένα πολύ καλό αυτοκίνητο είναι και το mitsubishi outlander. Είναι πολύ αξιόπιστο,έχει φοβερούς χώρους και είναι και όμορφο αυτοκίνητο.

Σε χαιρετώ Στέλιος
Άβαταρ μέλους
stelts
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 12:18
Τοποθεσία: Γιανιτσά

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 04 Οκτ 2009, 17:22

Στέλιο καταρχήν ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.
Αυτό το αυτοκίνητο το είδα, μου άρεσε πολύ από εμφάνιση και από χώρους όμως νομίζω ανεβαίνει
πάνω από το ποσό που υπολογίζω και ακόμα από τετρακίνηση διαθέτει μόνο απλό κλείδωμα κεντρικού διαφορικού που από ότι καταλαβαίνω δεν θα μου κάνει γιαυτό που εγώ το θέλω ή έχω λάθος;
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό stelts » 04 Οκτ 2009, 23:42

NIKOLFYL Γειά σου,

To σύστημα τετρακίνησης του Outlander μέσω περιστροφικού διακόπτη παρέχει τη δυνατότητα επιλογής μεταξύ της δικίνητης ή αυτόματης τετρακίνητης λειτουργίας. Στη λειτουργία αυτόματης τετρακίνησης, το σύστημα μεταφέρει από 15% έως και 60% της ροπής στον πίσω άξονα, ενώ στη δικίνητη λειτουργία η κίνηση μεταδίδεται στους εμπρός τροχούς για περισσότερη οικονομία στο ταξίδι.
Το κλείδωμα της τετρακίνησης σε ποσοστό 50:50 ανά άξονα.
Όσο για την τιμή, το diesel ξεφεύγει μόνο.
Το Outlander διατίθεται στην ελληνική αγοράμε τον πετρελαιοκινητήρα, αλλά τον Οκτώβρη θα εισαχθούν και οι βενζινοκίνητες εκδόσεις των 2,4 και 3,0 λίτρων.
2.4 INTENSE 29490€
2.4 7ΘΕΣΙΟ INTENSE 31490€

Να σου πω ότι εγώ είμαι LandRoverάς αλλά αυτό το αυτοκίνητο το έχω σε μεγάλη εκτίμηση για την κατηγορία του.
Άβαταρ μέλους
stelts
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 12:18
Τοποθεσία: Γιανιτσά

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό meco » 05 Οκτ 2009, 09:39

Έλεος. Όχι και kyron.
Οτιδήποτε άλλο εκτός από τα γελοία κατασκευάσματα της συγκεκριμένης εταιρίας.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 05 Οκτ 2009, 14:12

Συγχώρα με ρε meco αλλά όπως έγραψα πιο πάνω είμαι τελείως άσχετος από τετρακίνηση, με ενδιαφέρει όμως και θέλω να μάθω,σε πληροφορώ ο πωλητής της συγκεκριμένης εταιρείας μου το παρουσίασε (Κyron)
σαν το απόλυτο εργαλείο για τις εκτός δρόμου ικανότητες του λόγω των ΑΡΓΩΝ που διαθέτει.
ΣΤΕΛΙΟ: θέλω αν μπορείς να με διαφωτίσεις τι διαφορά έχουν τα ΑΡΓΑ από τις ΚΟΝΤΕΣ σχέσεις,
αν θεωρείς ότι η τετρακίνηση που μου περιέγραψες παραπάνω καλύπτει τις ανάγκες μου
και τέλος να δώσεις γενικές οδηγίες για πορεία σε άμμο.
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Οκτ 2009, 14:51

Οταν λες να πηγαίνει στην άμμο, θέλεις να τραβάς σκάφος?
Αργά και κοντές ειναι το ίδιο πράγμα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 05 Οκτ 2009, 17:36

Δεν θέλω να τραβάω τίποτα (για την ώρα), ο λόγος που το ψάχνω είναι γιατί κάνω ελεύθερο κάμπιγκ το καλοκαίρι στις παραλίες και ζηλεύω αυτούς που πηγαίνουν τα αυτοκίνητα τους ακριβώς εκεί που στήνουν σκηνές και ξεφορτώνουν χωρίς να χρειάζονται να κουβαλάνε τρεις τέσσερις και παραπάνω διαδρομές πράγματα από το αυτοκίνητο(Αρκετές φορές οι διαδρομές είναι μεγάλες).
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό stelts » 05 Οκτ 2009, 18:19

Γειά σου NIKOLFYL,

Όπως έγραψε και ο xtrail είναι το ίδιο. Στην άμμο πρέπει να έχεις και το κατάλληλο ελαστικό,δεν φτάνει μόνο η τετρακίνηση, για να πας άνετα χωρίς να έχεις το φόβο να κολλήσεις.Το Outlander δεν έχει αργο μόνο 50/50 ενώ το Forester έχει επιλογή αργού.Γι αυτό που το θέλεις το αυτοκίνητο είναι και τα δύο πολύ καλά,αλλά για κάμπιγκ στις καβουρότρυπες δεν κάνει, θα βρίσκεις κάτω(να κάνουμε και λίγο πλάκα).
Άβαταρ μέλους
stelts
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 19 Σεπ 2009, 12:18
Τοποθεσία: Γιανιτσά

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 05 Οκτ 2009, 19:12

Όχι όχι stelts μιλάω για κάμπιγκ σε παραλίες στην νότια Κρήτη όπου πηγαίνεις από βατούς χωματόδρομους
που καταλήγουν σε αμμουδιά μπορεί και 100μ πρίν την θάλασσα(καταλαβαίνεις τι ζόρι έχει να κουβαλάς μες
το κατακαλόκαιρο ένα σωρό πράγματα δεν ξέρω και εγώ πόσες διαδρομές)
Τώρα για την οδήγηση στην άμμο ξέρω (σε παρακαλώ διόρθωσε ή συμπλήρωσε με)ότι παίζει ρόλο το ελαστικό
καλό είναι πριν μπεις στην άμμο να το ξεφουσκώσεις λίγο(αλήθεια πόσο αέρα τους βγάζεις;)
ότι πρέπει να αποφεύγεις τις πολλές πολλές στροφές(όσο μπορείς ευθείες) και φαντάζομαι ότι ένα αυτοκίνητο
που διαθέτει αργά κολλάει πιο δύσκολα σε τέτοιο έδαφος ή δεν έχει τόση σημασία τελικά αυτό;
Περιμένω τα φώτα σου
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Δημοσίευσηαπό xtrail » 05 Οκτ 2009, 20:17

Δεν είναι όλες οι παραλίες ίδιες. Αλλες έχουν παχιά άμμο που βουλιάζεις, άλλες πιο σταθερή, σε άλλες έχει κροκάλες, σε άλλες είναι υγρή. Πάντως εκτός από τα ελαστικά ρόλο παιζει το βάρος του αυτοκινήτου, η εμπειρία του οδηγού, οι απαλές κινήσεις, η μη υπερκετίμηση του αυτοκινήτου.
Το αργό σε βοηθάει(δεν σκάβεις την άμμο τόσο απότομα, δεν ζορίζεις τον συμπλέκτη) αλλά δεν σε σώζει απαραιτητα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 05 Οκτ 2009, 20:55

Άρα συμφωνείς ότι προτιμότερο είναι αυτοκίνητο με κοντές σχέσεις, δηλαδή στα χρήματα που παίζω ή grand
vitara που απορρίπτεται γιατί δεν αρέσει στη γυναίκα μου (το μεγάλο αφεντικό βλέπεις χα,χα) ή το νέο forester ή το kyron (μη φωνάζεις ρε meco) το οποίο είναι βέβαια βαρύ (σχεδόν 2 τόνους). Δεν ξέρω να υπάρχει κάτι άλλο (Λες το YETI να έχει ενδιαφέρον;)
Επίσης πες μου αν ξέρεις πόσο ξεφουσκώνεις τα ελαστικά πριν μπεις σε τέτοιο έδαφος.
Αυτά που σου έγραψα εγώ για την οδήγηση σε άμμο ισχύουν ή έίναι βλακείες;
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό meco » 06 Οκτ 2009, 11:57

NIKOLFYL έγραψε:Συγχώρα με ρε meco αλλά όπως έγραψα πιο πάνω είμαι τελείως άσχετος από τετρακίνηση, με ενδιαφέρει όμως και θέλω να μάθω,σε πληροφορώ ο πωλητής της συγκεκριμένης εταιρείας μου το παρουσίασε (Κyron)
σαν το απόλυτο εργαλείο για τις εκτός δρόμου ικανότητες του λόγω των ΑΡΓΩΝ που διαθέτει.
ΣΤΕΛΙΟ: θέλω αν μπορείς να με διαφωτίσεις τι διαφορά έχουν τα ΑΡΓΑ από τις ΚΟΝΤΕΣ σχέσεις,
αν θεωρείς ότι η τετρακίνηση που μου περιέγραψες παραπάνω καλύπτει τις ανάγκες μου
και τέλος να δώσεις γενικές οδηγίες για πορεία σε άμμο.

Φίλε nikolfyl δεν μου φταις εσύ σε κάτι. Απλά εκφράζω την αγανάκτησή μου για τα συγκεκριμένα (ο θεός να τα κάνει) αυτοκίνητα.
Κοντές μπορεί να έχουν αλλά είναι τόσο βαριά και με τόσο αναιμικούς κινητήρες που οι κοντές τελικά δεν προσφέρουν τίποτα. Για να μη μιλήσουμε για οδική συμπεριφορά, παθητική ασφάλεια και ποιότητα κατασκευής.

NIKOLFYL έγραψε:Δεν θέλω να τραβάω τίποτα (για την ώρα), ο λόγος που το ψάχνω είναι γιατί κάνω ελεύθερο κάμπιγκ το καλοκαίρι στις παραλίες και ζηλεύω αυτούς που πηγαίνουν τα αυτοκίνητα τους ακριβώς εκεί που στήνουν σκηνές και ξεφορτώνουν χωρίς να χρειάζονται να κουβαλάνε τρεις τέσσερις και παραπάνω διαδρομές πράγματα από το αυτοκίνητο(Αρκετές φορές οι διαδρομές είναι μεγάλες).

Επειδή και εγώ κάνω ελεύθερο κάμπινγκ στις παραλίες της νότιας Κρήτης στις οποίες πάω και εγώ με το SUV μου έχω να σου πω ότι σιχαίνομαι όλους αυτούς που έχουν το θράσος να παρκάρουν και να κάνουν βόλτες με το κωλάμαξό τους στις παραλίες. Οι παραλίες ανήκουν στoυς λουόμενους και στις καρέτα καρέτα και δεν είναι πάρκινγκ για το αμάξι του κάθε μπουρτζόβλαχου.
Θα σου πρότεινα λοιπόν να μην τους ζηλεύεις καθόλου και να μην εντάξεις τον εαυτό σου στην ίδια άθλια κατηγορία με αυτούς. :)
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό NIKOLFYL » 06 Οκτ 2009, 13:03

Είμαι μαζί σου, ο μόνος στόχος είναι να γλιτώσω την αρχική ταλαιπωρία μέχρι να αρχίσει το στήσιμο.
Μετά το αυτοκίνητο μακριά. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που γίνεται με τις βόλτες δίπλα στις σκηνές ή την μουσική στη διαπασών από τα ηχοσυστήματα των αυτοκινήτων.
Πάντως να ξέρεις ότι έχω αρχίσει να κλίνω προς forester και έχεις και συ ένα μικρό μερίδιο γι αυτό
Άβαταρ μέλους
NIKOLFYL
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 03 Οκτ 2009, 14:29
Τοποθεσία: KRITI

Re: FORESTER η KYRON;

Δημοσίευσηαπό meco » 07 Οκτ 2009, 10:37

NIKOLFYL έγραψε:Είμαι μαζί σου, ο μόνος στόχος είναι να γλιτώσω την αρχική ταλαιπωρία μέχρι να αρχίσει το στήσιμο.
Μετά το αυτοκίνητο μακριά. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό που γίνεται με τις βόλτες δίπλα στις σκηνές ή την μουσική στη διαπασών από τα ηχοσυστήματα των αυτοκινήτων.
Πάντως να ξέρεις ότι έχω αρχίσει να κλίνω προς forester και έχεις και συ ένα μικρό μερίδιο γι αυτό

Πολύ ωραία. Χαίρομαι που εν τέλη έχουμε τις ίδιες απόψεις.
To forester εννοείται πως είναι ανώτερο αυτοκίνητο από το kyron. Αν είσαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο τότε δαγκωτό forester.
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 44 επισκέπτες