Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πίσω φώτα στους προφυλακτήρες

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Πίσω φώτα στους προφυλακτήρες

Δημοσίευσηαπό Athos » 14 Ιούλ 2005, 07:25

Καλημέρα παιδιά, παρακολουθώ το φόρουμ εδώ και λίγο καιρό και μπορώ να πω ότι είναι το καλύτερο που έχω δεί στον off-χώρο. Παλιά ασχολιόμουν λίγο με εντούρο, 4x4 δεν έχω αλλά είναι στα σχέδια μου..

Αφορμή γι αυτό το θέμα (το έχω παρατηρήσει καιρό τώρα) πήρα από ένα thread στα suzuki.

Ξέρει κανείς τι είδους προδιαγραφή είναι αυτή (της Ε.Ε. ή ποιανού?) που τοποθετούν τα πίσω φώτα στους προφυλακτήρες ? Πρέπει να υπάρχει καμμιά 10ριά χρόνια τώρα, το είχα πρωτοπαρατηρήσει στα Feroza και τώρα το βλέπω σχεδόν σε όλους..
Athos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 07:00

Πίσω φώτα στους προφυλακτήρες

Δημοσίευσηαπό pino » 14 Ιούλ 2005, 09:23

Καλώς ήρθες , Athos
Σωστή απορία, κι εγώ αναρωτιώμουν γιατί υπάρχουν τα κάθετα φώτα αφού δεν ανάβουν. (διακοσμητικά δεν είναι πάντως). Αν γνωρίζει κάποιος ας μας διαφωτίσει.
Άβαταρ μέλους
pino
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 514
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57

Δημοσίευσηαπό Athos » 14 Ιούλ 2005, 11:17

Η εντύπωση μου είναι ότι αυτά τα φώτα δεν έχουν σχεδιαστεί εξ αρχής για το κάθε μοντέλο αλλά (γιά άγνωστους λόγους) μπαίνουν τσόντα στις εξαγωγές προς κάποιες χώρες. Η ουσία είναι ότι δεν εξυπηρετούν, δε φαίνονται καλά γιατί και μικρά είναι και πολύ χαμηλά βρίσκονται, σπάνε εύκολα, και βέβαια είναι και αντιαισθητικά.

Σχετικο-άσχετο: Στα παπιά, τα φλάς από πολλά χρόνια είχαν ενσωματωθεί στο πίσω φωτιστικό. Εδώ και 2-3 χρόνια όλες οι μάρκες από όλες τις χώρες (προφανώς από κάποια υποχρέωση) τα ξαναγυρίσανε σε ανεξάρτητα μαρκούτσια, έτσι για να σπάνε ευκολώτερα..

Το κακό μ αυτές τις «προδιαγραφές» είναι ότι δεν ξέρεις ούτε τι ισχύει ούτε ποιός το όρισε ούτε για ποιό λόγο.. Κι αν δε βγάζουμε άκρη σε ψιλοπραγματάκια όπως τα φώτα, τι να γίνεται άραγε στα σοβαρότερα κάτω από τα καπώ και από τα πατώματα..
Athos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 07:00


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες