Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Επιλογή NIVA-SAMURAI

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό xontros » 29 Νοέμ 2003, 01:46

Metalaxe έγραψε:
pavlox έγραψε:Ετσι κ΄αλλίως μιλάμε για τα παιχνίδια μας, και που ξερείς αυριο (μαλλον) μπορει να εχω Vitara...με εχει φάει η γυναίκα μου.... :roll:και να σου ζητάω συμβούλες :shock:

Τι ήταν αυτό που είδαν τα τσακίρικα και γαλάζια μπιρμπιλωτά μου μάτια μόλις τώρα ?? :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Πιστεύω να κάνεις πλάκα φίλε Παύλο, αλλοιώς θα αποτελεί kazus beli (δεν ξέρω αν γράφεται έτσι, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Φίλε Παύλο, σου έχω ήδη κανονίσει ειδική έκπτωση σε τοπικό Suzuki dealer, λόγω απόσυρσης άσπρου Νίβα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 29 Νοέμ 2003, 02:02

IKE έγραψε:Τα Pajero ( όχι τα evo ) που αν δεν κάνω λάθος τερμάτισαν στην 3η και 4η θέση στο Dakar 2003 (και σε προηγούμενα) είναι κάτι σαν Group A και φυσικά είναι αυτοφερόμενα .

Το αυτοφερόμενο πλαίσιο δεν υστερεί εν γένη απο το πλαίσιο σκάλας, όλα είναι θέμα σχεδίασης και εφαρμογής.

Σίγουρα είναι θέμα εφαρμογής, αν θυμάμαι καλά το τελευταίο Range Rover έχει ενισχυμένο αυτοφερόμενο πλαίσιο αντί για τύπου σκάλας που είχε πρώτα, και έτσι τώρα ζυγίζει περίπου δυόμισι τόννους αντί για 2 :shock: :shock: :shock:

ΙΚΕ, έχεις κάποιο url για να δούμε τα Pajero?
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό panos » 29 Νοέμ 2003, 02:54

Θα ΄περεπε κανονικά να είχα κάνει post σε καινούργιο thread αλλά έχετε καταλάβει πόσο τεμπέλης είμαι οπότε θα με συγχωρήσετε και ορκίζομαι ότι δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το thread για σκάλες και αυτόφωρα.

Πιστεύω , και iίσως έχω δίκιο, ότι το κακό όνομα για τα αυτοφερόμενα ξεκίνησε στο Αμέρικα. Ο αρχικός λόγος ,πιστεύω και πάλι , ότι ήταν η κακή αντισκωριακή προστασία των αμαξωμάτων πρίν από μερικές δεκαετίες. Η σειρά των Jeep από τα willys έως και το Wrangler χρησιμοποιούν σκάλα , το ίδιο και τα Bronco , ενώ το Cherokee πχ που είχε και έχει στην καινούργια του μορφή αυτοφερόμενο πλαίσιο έχουν από γεννησιμιού τους πρόβλημα σκουριάς αλλά και χαμηλής στρεπτικής ακαμψίας . Το σπουδαιότερο όμως , πιθανώς λόγω παλαιάς σχεδίασης , αυτό απομένει το δούμε με τα καινούργια, πολύ χαμηλή αποροφητικότητα σε απότομα shock loads. Είναι γνωστό άλλωστε πώς τα Cherokee που θέλουν να ψηλώσουν πάνω από 3 ιντσες και να φορέσουν ελαστικά πάνω από 32 ιντσες χρειάζονται κάποιου είδους ενίσχυσης στο σασί , συνήθως δε υπό μορφή δοκών εγκάρσιων ως πρό τον διαμήκη άξονα του αυτοκινήτου. Αρα το κάναμε σκάλα.

Η φαγούρα δε των Αμερικανών να ψηλώνουν τα 4χ4 τους με όσο τον δυνατό πιο extreme μετατροπές οδήγησε γρήγορα σε αποκλεισμό του αυτοφερόμενου ,με την μορφή που εμφανίστηκε στις ΗΠΑ.

Πάραυτα , επειδή δεν γνωρίζω τι συμπεριφορά του Niva , είμαι διατεθειμένος να πιστέψω το απίστευτο . Δηλαδή ότι το αυτοφερόμενου του Niva ,σχεδίαση πότε αλήθεια; , είναι το ίδιο καλό σε offroad με τη σκαλωσιά του Sammy.Θα προτιμούσα όμως να γνώριζα πως συμπεριφέρονται τα Niva με μετατροπές που ξεπερνούν τις 4-5 ιντσες , ήτοι 10-12.5 πόντους στην ανάρτηση, και ελαστικά πάνω από 31 ιντσες , έτσι ώστε να αξιολογήσω με βάση το Sammy που έχω δει στο Αμέρικα να φορεί ακόμη και 38άρι.

Όλα είναι σχετικά . Πέστε το αυτό βέβαια και στον σχετικιστή τυφλό που περιμένει στο φανάρι να περάσει τον δρόμο.
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό IKE » 29 Νοέμ 2003, 11:31

Μιλάω για το γνωστό Pajero που βλέπουμε και στους δρόμους (για την τελευταία γενιά)

τεχνικά χαρακτηριστικά εδώ:
(παρατηρήστε πόσα κοινά μέρη έχουνε με το evo, το οποίο είναι ουσιαστικά το ίδιο με ελαφρύτερο αμάξωμα χωροδικτύωμα)

http://www.mitsubishi-motors.com/motors ... index.html

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό pavlox » 29 Νοέμ 2003, 11:54

panos έγραψε:.Θα προτιμούσα όμως να γνώριζα πως συμπεριφέρονται τα Niva με μετατροπές που ξεπερνούν τις 4-5 ιντσες , ήτοι 10-12.5 πόντους στην ανάρτηση, και ελαστικά πάνω από 31 ιντσες , έτσι ώστε να αξιολογήσω με βάση το Sammy που έχω δει στο Αμέρικα να φορεί ακόμη και 38άρι.

Όλα είναι σχετικά . Πέστε το αυτό βέβαια και στον σχετικιστή τυφλό που περιμένει στο φανάρι να περάσει τον δρόμο.

Ναι ρε Πανούλη αλλα δέν είπαμε.... τα Sami εκεινα το μονο που εχούν ιδιο με το Sami ειναι το αμάξωμα....τα περισοτέρα ειναί οτι αλλο εκτος απο Suzuki...με small block V8, με V6, με Dana, με με με .....και βεβαια δεν πρεπει να μιλάμε για οδικη συμπεριφορα πια..αλλα μόνο γία Offroad συμπεριφορα. :wink:
Τωρα το ΝΙΒΑ....ε εδω δέν εχούμε aftermarket αγορα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν extreme καταστασεις..(ωραία θα ήτανε). :twisted:
Για να δούμε με το νεο NΙΒΑ.... :?:
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό panos » 29 Νοέμ 2003, 15:12

pavlox έγραψε:
panos έγραψε:.Θα προτιμούσα όμως να γνώριζα πως συμπεριφέρονται τα Niva με μετατροπές που ξεπερνούν τις 4-5 ιντσες ,...........φορεί ακόμη και 38άρι.


Ναι ρε Πανούλη αλλα δέν είπαμε.... τα Sami εκεινα το μονο που εχούν ιδιο με το Sami ειναι το αμάξωμα....τα περισοτέρα ειναί οτι αλλο εκτος απο Suzuki...με small block V8, με V6, με Dana, με με με .....και βεβαια δεν πρεπει να μιλάμε για οδικη συμπεριφορα πια..αλλα μόνο γία Offroad συμπεριφορα. :wink:
Τωρα το ΝΙΒΑ....ε εδω δέν εχούμε aftermarket αγορα με αποτέλεσμα να μην υπάρχουν extreme καταστασεις..(ωραία θα ήτανε). :twisted:
Για να δούμε με το νεο NΙΒΑ.... :?:


Το είπες μόνος σου φίλτατε Pavlox . H αλήθεια είναι ότι κρατάνε μόνον το αμάξωμα , που τυχαίνει να είναι σκάλα. That’s exactly my point θα λεγε και ο Μερικλανος.
Εικόνα
ΥΠΟΓΡΑΦΗ
panos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 17 Ιαν 2003, 03:54
Τοποθεσία: Αθηνα Πεντέλη

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 29 Νοέμ 2003, 20:31

panos έγραψε:Θα ΄περεπε κανονικά να είχα κάνει post σε καινούργιο thread αλλά έχετε καταλάβει πόσο τεμπέλης είμαι οπότε θα με συγχωρήσετε και ορκίζομαι ότι δεν θα ξαναγράψω σε αυτό το thread για σκάλες και αυτόφωρα.

Πιστεύω , και iίσως έχω δίκιο, ότι το κακό όνομα για τα αυτοφερόμενα ξεκίνησε στο Αμέρικα. Ο αρχικός λόγος ,πιστεύω και πάλι , ότι ήταν η κακή αντισκωριακή προστασία των αμαξωμάτων πρίν από μερικές δεκαετίες. Η σειρά των Jeep από τα willys έως και το Wrangler χρησιμοποιούν σκάλα , το ίδιο και τα Bronco , ενώ το Cherokee πχ που είχε και έχει στην καινούργια του μορφή αυτοφερόμενο πλαίσιο έχουν από γεννησιμιού τους πρόβλημα σκουριάς αλλά και χαμηλής στρεπτικής ακαμψίας . Το σπουδαιότερο όμως , πιθανώς λόγω παλαιάς σχεδίασης , αυτό απομένει το δούμε με τα καινούργια, πολύ χαμηλή αποροφητικότητα σε απότομα shock loads. Είναι γνωστό άλλωστε πώς τα Cherokee που θέλουν να ψηλώσουν πάνω από 3 ιντσες και να φορέσουν ελαστικά πάνω από 32 ιντσες χρειάζονται κάποιου είδους ενίσχυσης στο σασί , συνήθως δε υπό μορφή δοκών εγκάρσιων ως πρό τον διαμήκη άξονα του αυτοκινήτου. Αρα το κάναμε σκάλα.

Η φαγούρα δε των Αμερικανών να ψηλώνουν τα 4χ4 τους με όσο τον δυνατό πιο extreme μετατροπές οδήγησε γρήγορα σε αποκλεισμό του αυτοφερόμενου ,με την μορφή που εμφανίστηκε στις ΗΠΑ.

Πάραυτα , επειδή δεν γνωρίζω τι συμπεριφορά του Niva , είμαι διατεθειμένος να πιστέψω το απίστευτο . Δηλαδή ότι το αυτοφερόμενου του Niva ,σχεδίαση πότε αλήθεια; , είναι το ίδιο καλό σε offroad με τη σκαλωσιά του Sammy.Θα προτιμούσα όμως να γνώριζα πως συμπεριφέρονται τα Niva με μετατροπές που ξεπερνούν τις 4-5 ιντσες , ήτοι 10-12.5 πόντους στην ανάρτηση, και ελαστικά πάνω από 31 ιντσες , έτσι ώστε να αξιολογήσω με βάση το Sammy που έχω δει στο Αμέρικα να φορεί ακόμη και 38άρι.

Όλα είναι σχετικά . Πέστε το αυτό βέβαια και στον σχετικιστή τυφλό που περιμένει στο φανάρι να περάσει τον δρόμο.

Για το ΝΙΒΑ +10 εκ δές http://clubs.pathfinder.gr/EPIRUS4X4/150569?album=72247 ίσως μπορούν να μας πούν κάτι.
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

NIVA +10 cm

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 29 Νοέμ 2003, 21:28

Βρήκα την παρακάτω για όσους δέν επισκευθούν τον τόπο που έδωσα στο προηγούμενο.
http://clubs.pathfinder.gr/EPIRUS4X4/15 ... 134&zoom=1
Παράκληση: Οι κάτοχοι SUZUKI άς μη το δούν και συγχιστούν!
Αλήθεια, γιατί άραγε έχουν τόσο μένος; Μάλλον τραυματικές εμπειρίες έ... :lol: :lol: :lol:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό xontros » 30 Νοέμ 2003, 01:00

Φίλε Tassos,
Ωραίο το μπλε Νιβά που μας δείχνεις, αν και η περιστροφή του πίσω άξονα από τη μεγάλη ανύψωση έχει μειώσει το μεταξόνιο και μάλλον προμυνήει προβλήματα λόγω των περίεργων γωνιών στο σύστημα μετάδοσης...
Προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να συγχιστεί κάποιος που έχει Suzuki, ό,τι και να είναι αυτό, γιατί και 20 πόντους ψηλωμένο να ήταν το αυτοκίνητο που μας έδειξες, πάλι LAΔΑ θα έγραφε :twisted: :twisted: :twisted:
Τώρα για το μένος που αναφέρεις, φαντάζομαι μιλάς για τους Νιβάκηδες που μιλάνε πολύ, εμείς δεν έχουμε πει κουβέντα, προτιμούμε τα έργα :twisted: :twisted: :twisted: , όπως για παράδειγμα οι φωτογραφίες του kos4wd στο gallery :shock: :shock: :shock:
Άντε, να σε δούμε και από κοντά κάποια στιγμή, να γνωριστούμε για να μπορούμε να κάνουμε πλάκα με περισσότερη άνεση :lol: :lol: :lol: :lol:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 01 Δεκ 2003, 19:18

xontros έγραψε:Φίλε Tassos,
Ωραίο το μπλε Νιβά που μας δείχνεις, αν και η περιστροφή του πίσω άξονα από τη μεγάλη ανύψωση έχει μειώσει το μεταξόνιο και μάλλον προμυνήει προβλήματα λόγω των περίεργων γωνιών στο σύστημα μετάδοσης...
Προσωπικά δεν βρίσκω το λόγο να συγχιστεί κάποιος που έχει Suzuki, ό,τι και να είναι αυτό, γιατί και 20 πόντους ψηλωμένο να ήταν το αυτοκίνητο που μας έδειξες, πάλι LAΔΑ θα έγραφε :twisted: :twisted: :twisted:
Τώρα για το μένος που αναφέρεις, φαντάζομαι μιλάς για τους Νιβάκηδες που μιλάνε πολύ, εμείς δεν έχουμε πει κουβέντα, προτιμούμε τα έργα :twisted: :twisted: :twisted: , όπως για παράδειγμα οι φωτογραφίες του kos4wd στο gallery :shock: :shock: :shock:
Άντε, να σε δούμε και από κοντά κάποια στιγμή, να γνωριστούμε για να μπορούμε να κάνουμε πλάκα με περισσότερη άνεση :lol: :lol: :lol: :lol:

Θα είναι μεγάλη χαρά μου αλλά το βλέπω λίγο δύσκολο λόγω απόστασης.
΄Αν πάντως οργανωθεί κάτι προς τα μέρη μας (Κεντροδυτική Μακεδονία), θα σπεύσω, τόσο για να γνωριστούμε, όσο και για να μάθω από σας όσα μπορέσω. :wink: :wink: :wink:
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 01 Δεκ 2003, 19:50

2-6 Γενάρη θα γίνει εκδρομή στο Γράμμο.Τι λες να βρεθούμε να .....ΝΙΒΟVITξιφομαχήσουμε? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πλάκα κάνω.Ελπίζω να μπορείς και να σε δω εκει
Φιλικά Χρήστος
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό tasos953 » 01 Δεκ 2003, 20:01

kos4wd έγραψε:2-6 Γενάρη θα γίνει εκδρομή στο Γράμμο.Τι λες να βρεθούμε να .....ΝΙΒΟVITξιφομαχήσουμε? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πλάκα κάνω.Ελπίζω να μπορείς και να σε δω εκει
Φιλικά Χρήστος

Να ξιφομαχήσουμε ευχαρίστως, μόνο που εγώ έχω ΡΙΝΙΝ 2,0 και όχι ΝΙΒΑ... :lol: :lol: :lol: . ( Άν βρώ κανένα με λίγη βενζίνη και είναι φθηνό θα το πάρω για να δούμε.. :twisted: :twisted: :twisted: ) Είναι απόλυτα νορμάλ (το ΡΙΝΙΝ) εκτός από τις ποδιές που του έχω βάλει. Άν έχει χιόνια θα παίξουμε.....
<--------THIS IS A SUV, BUT WHAT A SUV!
Όπως λέμε ΝΑΝΟΣ, αλλά με κάτι @..... Νά!!
Άβαταρ μέλους
tasos953
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 837
Εγγραφή: 26 Οκτ 2003, 10:53
Τοποθεσία: ΒΕΡΟΙΑ

Δημοσίευσηαπό pavlox » 02 Δεκ 2003, 14:50

tasos953 έγραψε:
kos4wd έγραψε:2-6 Γενάρη θα γίνει εκδρομή στο Γράμμο.Τι λες να βρεθούμε να .....ΝΙΒΟVITξιφομαχήσουμε? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Πλάκα κάνω.Ελπίζω να μπορείς και να σε δω εκει
Φιλικά Χρήστος

Να ξιφομαχήσουμε ευχαρίστως, μόνο που εγώ έχω ΡΙΝΙΝ 2,0 και όχι ΝΙΒΑ... :lol: :lol: :lol: . ( Άν βρώ κανένα με λίγη βενζίνη και είναι φθηνό θα το πάρω για να δούμε.. :twisted: :twisted: :twisted: ) Είναι απόλυτα νορμάλ (το ΡΙΝΙΝ) εκτός από τις ποδιές που του έχω βάλει. Άν έχει χιόνια θα παίξουμε.....

....Χρήστο...τι γινεταί ...τι εχεις πάθει...ολο Νιβα βλέπεις μπροστα σου???
Τέτοιος τρομος..... :wink:
...Περα απο την πλάκα...κριμα που δεν θα τα καταφέρω να ειμαι και εγω το Σάββατο για να σε γνωρίσω απο κοντά :?
Των φρονίμων τα παιδιά, πριν πεινάσουν δεν πεινoύσαν!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
pavlox
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 23 Δεκ 2002, 11:28
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 02 Δεκ 2003, 17:15

ΧΕΧΕ
Αλλος ένας NIVAKIAS που μάλλον είναι από Κω

Κοινώς ....ΚΩτεψε χεχεχεεχε :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτά μου λέγεν και μένα όταν είχα NIVA και τώρα πέρνω το αίμα μου πίσω
χεχεχε :twisted: :twisted:
Σοβαρά τώρα
Κρίμα πάντως που δε θα βρεθούμε με όλους σας
Πότε θα ξαναδοθεί ευκαιρία
pavlox έγραψε:[
....Χρήστο...τι γινεταί ...τι εχεις πάθει...ολο Νιβα βλέπεις μπροστα σου???
Τέτοιος τρομος..... :wink:
...Περα απο την πλάκα...κριμα που δεν θα τα καταφέρω να ειμαι και εγω το Σάββατο για να σε γνωρίσω απο κοντά :?
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ

Δημοσίευσηαπό tazmania » 04 Δεκ 2003, 23:50

kos4wd έγραψε:ΧΕΧΕ
Αλλος ένας NIVAKIAS που μάλλον είναι από Κω

Κοινώς ....ΚΩτεψε χεχεχεεχε :lol: :lol: :lol: :lol:
Αυτά μου λέγεν και μένα όταν είχα NIVA και τώρα πέρνω το αίμα μου πίσω
χεχεχε :twisted: :twisted:
Σοβαρά τώρα
Κρίμα πάντως που δε θα βρεθούμε με όλους σας
Πότε θα ξαναδοθεί ευκαιρία
pavlox έγραψε:[
....Χρήστο...τι γινεταί ...τι εχεις πάθει...ολο Νιβα βλέπεις μπροστα σου???
Τέτοιος τρομος..... :wink:
...Περα απο την πλάκα...κριμα που δεν θα τα καταφέρω να ειμαι και εγω το Σάββατο για να σε γνωρίσω απο κοντά :?


Όταν έρθουμε στο νησί να σας πετάξουμε στην θάλασσα :wink:

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 34 επισκέπτες