Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

CB-VHF

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό fyz » 24 Φεβ 2007, 11:59

teroulas έγραψε:
fokion έγραψε:BRAT στο 19
Το θεμα με την "παντοφλα" ειναι οτι εσυ που την εχεις σημαινει οτι εγω θα σε ακουσω μεν απο πολυ μακρυτερα αλλα δεν θα μπορω να σου απαντησω και να με ακουσεις αν δεν εχω και εγω


Φιλε μου εχει πει καποιος οτι υπαρχουν ενισχυτες οι οποιοι δεν κανουν μονο ενισχυση σηματος εκπομπης αλλα και ληψης

Οταν βαλω με το καλο θα σας πω


Ναι υπαρχουν τετοιοι ενισχυτες...το θεμα ομως ειναι πως σ αυτες τις συχνοτητες υπαρχει ηδη αρκετο παρασιτο,μ αποτελεσμα αν χρησιμοποιησεις τον ενισχυτη ,να μην ακους τιποτα απο το θορυβο που θα σου φερνει...
Jeep...There is only One...


www.qsl.net/sv1fyz
Άβαταρ μέλους
fyz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 27 Σεπ 2003, 19:46

Δημοσίευσηαπό fyz » 24 Φεβ 2007, 12:11

Για να μη μπερδευομαστε...

Οι βασικοί τύποι ασυρμάτων είναι:

C.B.
PMR, LPD
VHF/UHF



-Οι πομποδέκτες C.B. εκπέμπουν / ακούνε στην συχνότητα των 27ΜΗz. Παράγονται σε φορητή έκδοση ή έκδοση αυτοκινήτου. Λειτουργούν σε διάμόρφωση A.M. ενώ μερικά πιο εξελιγμένα μοντέλα λειτουργούν και σε διαμόρφωση F.M. Τα χαρακτηριστικά και ο τρόπος λειτουργίας της κάθε διαμόρφωσης δεν είναι απαραίτητο να αναλυθούν αφού οι αποστάσεις που θέλουμε να καλύψουμε είναι μικρές συγκριτικά με την εμβέλεια του. Η ισχύς εκπομπής είναι τα 4 Watt. Απαιτείται άδεια για τη χρήση του που αποκτάται εύκολα από το Υ.Μ.Ε.



-Οι πομποδέκτες LPD εκπέμπουν / ακούνε στην μπάντα των UHF, 433-434mhz και τα PMR επίσης, 446-446.100 σε διαμόρφωση narrow F.M. Παράγονται αποκλειστικά σε φορητή έκδοση. Έχουν μικρό μέγεθος και ευκολία στη χρήση ενώ δεν απαιτείται εγκατάσταση στο αυτοκίνητο. Η εμβέλεια τους είναι μικρή λόγω του συνδιασμού υψηλής συχνότητας/χαμηλής ισχύος που χρησιμοποιούνε (υπάρχει ανάγκη από οπτική επαφή για να υπάρχει επικοινωνία), γι'αυτό και δεν απαιτείται άδεια για τη χρήση τους. Η ισχύς των LPD είναι 10 mWatt (0.01 Watt) ενώ των PMR είναι 0.5 Watt.



-Οι πομποδέκτες VHF/UHF εκπέμπουν / ακούνε στις συχνότητες 144-146 MΗz και 430-440 MHz αντίστοιχα και λειτουργούν σε διαμόρφωση F.M. Το μέγεθος τους συνήθως είναι ίδιο με αυτό των C.B. ενώ η ισχύς τους σημαντικά μεγαλύτερη. Για την χρήση τους απαιτείται ραδιοερασιτεχνική
άδεια που αποκτάται μετά από εξετάσεις στο Υ.Μ.Ε.




Συνοψίζοντας θα λέγαμε ότι:

-Τα CB αποτελούν την ιδανική λύση για χρήση σε εκτός δρόμου εξορμίσεις, έχουνε την μεγαλύτερη εμβέλεια και η αδειοδότηση είναι έυκολη .
-Οποιος έχει CB θα μιλήσει ΜΟΝΟ με κατόχους CB, όποιος έχει PMR θα μιλήσει ΜΟΝΟ με κατόχους PMR κ.ο.κ αφού το καθένα λειτουργεί σε διαφορετική συχνότητα.


(τα πιο πανω ειναι του συναδελφου sv1grb - Legend απο το www.brat.gr)
Jeep...There is only One...


www.qsl.net/sv1fyz
Άβαταρ μέλους
fyz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 27 Σεπ 2003, 19:46

Δημοσίευσηαπό teroulas » 26 Φεβ 2007, 09:53

fyz έγραψε:
teroulas έγραψε:
fokion έγραψε:BRAT στο 19
Το θεμα με την "παντοφλα" ειναι οτι εσυ που την εχεις σημαινει οτι εγω θα σε ακουσω μεν απο πολυ μακρυτερα αλλα δεν θα μπορω να σου απαντησω και να με ακουσεις αν δεν εχω και εγω


Φιλε μου εχει πει καποιος οτι υπαρχουν ενισχυτες οι οποιοι δεν κανουν μονο ενισχυση σηματος εκπομπης αλλα και ληψης

Οταν βαλω με το καλο θα σας πω


Ναι υπαρχουν τετοιοι ενισχυτες...το θεμα ομως ειναι πως σ αυτες τις συχνοτητες υπαρχει ηδη αρκετο παρασιτο,μ αποτελεσμα αν χρησιμοποιησεις τον ενισχυτη ,να μην ακους τιποτα απο το θορυβο που θα σου φερνει...


Και στα FM ισχύει αυτό ? :(
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό fyz » 27 Φεβ 2007, 18:12

:( :( :( :( Και στα Fm... :( :( :(
Jeep...There is only One...


www.qsl.net/sv1fyz
Άβαταρ μέλους
fyz
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 27 Σεπ 2003, 19:46

Δημοσίευσηαπό argos » 05 Δεκ 2007, 17:34

καλησπερα σε ολος
μια ερωτηση: οταν αγορζεις μεταχειριμενο cb πως βγαζεις αδεια;
Άβαταρ μέλους
argos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: 30 Σεπ 2007, 09:22
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 10 Δεκ 2007, 20:33

Καλησπέρα στους γνωστες του είδους
ψάχνω ενα πολυ εργαλείο και αναρωτιέμαι αν αυτό πόσο με καλύπτει για όλες τις συχνότητες και αν είναι νόμιμο και αν ναι με τι διαδικασίες .....
http://www.icomuk.co.uk/categoryRender. ... &cCID=5442

ή αυτό

http://www.icomuk.co.uk/categoryRender. ... &cCID=6155
(http://www.e-galaxy.eu/icom_ice91_vhfuhf_dualband.htm)
μάλλον το πρώτο πιάνει σε όλες αλλα εκπέμπει σε μερικές αν το δευτερο για ολες αμφιδρομα... σωστα ???

Αναμένω απόψεις και κρίσεις, ευχαριστώ!
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 30 Δεκ 2007, 21:00

Ρε παιδιά κανείς? Τίποτα... ????

Δεν έχετε άποψη ή δεν θέλετε να την εκφράσετε......
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό teomac » 31 Δεκ 2007, 12:07

Φίλε μου Χρόνια πολλά
Αν πάρεις κάτι φορητό η άδεια είναι κάτι σχετικό γιατί είναι απίθανο να σε πιάσουν να το χρησιμοποιείς αλλά τα μηχανήματα που δείχνεις φαίνονται ακριβά και δεν ξέρω αν χρειάζεσαι κάτι τέτοιο. Πάρε κάτι φτηνό σε σετ 2 τεμαχίων που να μπορείς να το δείνεις και σε κανένα φίλο σου όταν ταξιδεύετε παρέα. Στο δρόμο γενικώς επικρατεί μούγκα από τότε που βγήκαν τα κινητά. Το CB είναι η πιο φτηνή και εύκολη λύση για μόνιμη εγκατάσταση στο αυτ/το και με απλή αδειοδότηση.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ!!!!!!
Άβαταρ μέλους
teomac
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: 12 Μαρ 2007, 18:50
Τοποθεσία: Όπου γης και πατρίς

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 31 Δεκ 2007, 17:13

Χρόνια πολλά επίσης και καλή χρονιά....

Αλλά επειδή πηγαίνω πολλές φορές βολτα στα βουνά μόνος με τη γυναίκα (έως τώρα) ψάχνω κάτι που να πιάνει και στα CB αλλά και στα VHF/UHF ώστε αν χρειαστώ βοήθεια (κολλήσω ή εγκλοβιστώ κάπου) να μπορώ να επικοινωνήσω με κάθε πλησιον όχημα σε οποιαδήποτε συχνότητα...

Αν υπάρχει καμιά άλλη σκέψη ή πρόταση είμαι ανοικτός σε ιδέες.....
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 31 Δεκ 2007, 18:35

Για τη δουλειά που το θές ένα καλό Σι Μπί θα σε καλύψει απόλυτα . Το φορητό V/U εκτός του ότι θέλει άδεια δεν έχει την εμβέλεια ενός CB με παντόφλα .
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό chrtsi » 31 Δεκ 2007, 20:16

Καλησπέρα και χρόνια πολλά.
Και τα δύο μηχανήματα που αναφέρεις χρειάζονται άδεια ραδιοερασιτέχνη για κατοχή και χρήση.
Η γνώμη μου είναι να βάλεις ένα cb που απλά παίρνεις άδεια από το υπυργείο με 35€ αν θυμαμαι καλά. Εξ άλλου, οι περισσότεροι τετρακίνητοι έχουν cb για τις βόλτες τους, μερικοί pmr και ακόμη λιγότεροι v/uhf.
Αν εγκλοβιστείς κάπου και είσαι μόνος σου ... καλύτερα να πιάνει το κινητό σου :D
chrtsi
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: 24 Οκτ 2004, 12:18
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό 4litrakaidenftanoun » 08 Ιαν 2008, 16:42

Dimis4X4 έγραψε:Χρόνια πολλά επίσης και καλή χρονιά....

Αλλά επειδή πηγαίνω πολλές φορές βολτα στα βουνά μόνος με τη γυναίκα (έως τώρα) ψάχνω κάτι που να πιάνει και στα CB αλλά και στα VHF/UHF ώστε αν χρειαστώ βοήθεια (κολλήσω ή εγκλοβιστώ κάπου) να μπορώ να επικοινωνήσω με κάθε πλησιον όχημα σε οποιαδήποτε συχνότητα...

Αν υπάρχει καμιά άλλη σκέψη ή πρόταση είμαι ανοικτός σε ιδέες.....

Kοίτα μόνο μην επικοινωνήσεις με τίποτα μπάτσους και σε πάνε μέσα με τον αντιτρομοκρατικό :D
Άβαταρ μέλους
4litrakaidenftanoun
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 21 Μαρ 2006, 17:32

Δημοσίευσηαπό sv3patra » 23 Ιαν 2008, 10:35

διαβασα προσεχτηκα ολα τα post σας,το μονο που μπορειτε να κανετε οσοι θελουν,να πανε σε μαγαζια(free bytes,house fo radio κλπ.δεν κανω διαφημηση ελεος!) να ενημερωθουνε (οσοι) μπορουν βεβαια.
τα παραπανω που αναφερω εχουν και ιστοσελιδα:www.houseofradio.gr/,http://www.freebytes.com/ να ειστε ολοι καλα και καλες ακροασεις :P



sv3patra
Άβαταρ μέλους
sv3patra
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 23 Ιαν 2008, 09:08
Τοποθεσία: patra

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 09 Φεβ 2008, 07:18

Dimis4X4 έγραψε:Καλησπέρα στους γνωστες του είδους
ψάχνω ενα πολυ εργαλείο και αναρωτιέμαι αν αυτό πόσο με καλύπτει για όλες τις συχνότητες και αν είναι νόμιμο και αν ναι με τι διαδικασίες .....
http://www.icomuk.co.uk/categoryRender. ... &cCID=5442

ή αυτό

http://www.icomuk.co.uk/categoryRender. ... &cCID=6155
(http://www.e-galaxy.eu/icom_ice91_vhfuhf_dualband.htm)
μάλλον το πρώτο πιάνει σε όλες αλλα εκπέμπει σε μερικές αν το δευτερο για ολες αμφιδρομα... σωστα ???

Αναμένω απόψεις και κρίσεις, ευχαριστώ!

Αναποδα τα ειπες το πρωτο ειναι που εκπεμπει σε περισσοτερες μπαντες και τα ακουει ολα.
Εγω εχω το δευτερο icom ic-e91εκπεμπει V-U.
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό kangoo4x4 » 09 Ιούλ 2008, 18:59

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΔΙΕΦΕΡΕΤΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ CB ALAN 87 ΤΗΣ MIDLAND.
H ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ, ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΣΙΒΒΙΤΑΝΙΔΙΟ.ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ , ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ SWR METER,RF GAIN,POWER GAIN , POWER OUTPUT 10 WATT,SSB,ΚΑΙ 271 ΚΑΝΑΛΙΑ.
Άβαταρ μέλους
kangoo4x4
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2008, 18:49
Τοποθεσία: ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ,ΑΤΤΙΚΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες