Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Άξονες Dana

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Άξονες Dana

Δημοσίευσηαπό furious » 13 Μαρ 2004, 03:59

Θέλω να βάλω μπλοκέ στον πίσω (ίσως και στον μπροστά) άξονα του Rocsta. Προφανώς πρέπει να αλλάξω όλο τον άξονα, έτσι; Αυτοί οι άξονες Dana τι είναι; Αξίζουν;
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 13 Μαρ 2004, 11:17

αν βρεις κατι τετοιο στην Ελλαδα στειλε και σε μενα ενα pm. αξιζουν. εχεις βρει κατι, ξερεις κατι και δε μας το λες, ομολογησε τα ολα. και εγω ψαχνω για dana διαφορικα.
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό tazmania » 14 Μαρ 2004, 22:05

Δεν μπορείτε να παραγγείλετε από Αμερική;
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Άξονες Dana

Δημοσίευσηαπό furious » 15 Μαρ 2004, 03:02

m38a1 έγραψε:αν βρεις κατι τετοιο στην Ελλαδα στειλε και σε μενα ενα pm. αξιζουν. εχεις βρει κατι, ξερεις κατι και δε μας το λες, ομολογησε τα ολα. και εγω ψαχνω για dana διαφορικα.


Δυστυχώς δεν έχω βρει τίποτα. Απλώς διαβάζω συνέχεια στο 4x4 Magazine ότι το τάδε Wrangler έβαλε Dana, το άλλο έβαλε Dana και λέω κάτι γίνεται εδώ. Τώρα που το λες αυτό το Wrangler, που διάβαζα, στο εξωτερικό είναι. Το σημαντικό, όμως, είναι πως διάβασα ότι ένα Wrangler λίγο πιο μακρύ που θα βγαίνει, φοράει απ' τη μάνα του Dana. Αυτό σημαίνει ότι στην αντιπροσωπεία της Jeep, σίγουρα θα μπορούν να φέρουν ανταλλακτικό τέτοιον άξονα. Αυτό, επίσης, σημαίνει ότι θα είναι πανάκριβος.
Για να καταλάβω η Dana είναι εταιρεία που βγάζει άξονες και διαφορικά. Για Dana διαφορικό πρώτη φορά ακούω. Διαφορικό θέλω να βάλω ARB κατά προτίμηση. Σίγουρη λύση.
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 15 Μαρ 2004, 11:35

ακριβος η dana ειναι εταιρια που φτιαχνει αξονες, αν θες να παραγειλεις απο αμερικη θα βαλεις βαθεια το χερι στη τσεπη βεβαια η παραγγελεια θα γινει οπως εσυ τη θελεις απο την dynatrac και θα ειναι καινουργιος. ψαχνοντας βρηκα καποιες μαντρες αλλα ειναι ολοκληρη ιστορια μαζι τους. καλυτερα θα ειναι να τους βρεις εδω περα απο μαντρες με αμερικανικα αυτοκινητα και να τους φτιαξεις εγω αυτο θα κανω και στη χειροτερη αν δε βρω μπροστινο συγκεκριμενο αξονα που θελω, που εχω προβλημα να βρω, θα παραγγειλω απο αμερικη
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό furious » 16 Μαρ 2004, 02:44

Βρήκα τη σελίδα της Dana και της Dynatrac. Απ' ότι κατάλαβα άλλοι άξονες είναι οι Dana και άλλοι οι Dynatrac. Πολύ αγωνιστικοί και ακριβοί μου φάνηκαν πάντως. Εγώ θέλω έναν άξονα ίσα - ίσα να παίρνει ένα μπλοκέ πάνω, γιατί για τον άξονα του Rocsta είναι απίθανο να βρω μπλοκέ. Π.χ. θα με βόλευε μια χαρά να βρω έναν άξονα από LR και να τον περάσω σε 'μένα με τα ενισχυμένα τα ημιαξόνια. :D Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται, όμως. Θα ρωτήσω στην Αθήνα στα συνεργεία που είναι και ειδικοί, μήπως βρω καμιά λύση σε γήινη τιμή.
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Μαρ 2004, 08:03

furious έγραψε:Βρήκα τη σελίδα της Dana και της Dynatrac. Απ' ότι κατάλαβα άλλοι άξονες είναι οι Dana και άλλοι οι Dynatrac. Πολύ αγωνιστικοί και ακριβοί μου φάνηκαν πάντως. Εγώ θέλω έναν άξονα ίσα - ίσα να παίρνει ένα μπλοκέ πάνω, γιατί για τον άξονα του Rocsta είναι απίθανο να βρω μπλοκέ. Π.χ. θα με βόλευε μια χαρά να βρω έναν άξονα από LR και να τον περάσω σε 'μένα με τα ενισχυμένα τα ημιαξόνια. :D Δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται, όμως. Θα ρωτήσω στην Αθήνα στα συνεργεία που είναι και ειδικοί, μήπως βρω καμιά λύση σε γήινη τιμή.


Φιλε μου κατ αρχας θα πρεπει να αλαξεις και τους δυο αξονες γιατι θα εχεις διαφορετικο βημα.
Οι αξονες στην Αγγλια απο'τι ειδα στο περιοδικο εχουν απο 38 εως 52 λιρες μεταχειρισμενοι βαλε και 200 λιρες για τα διαφορικα συν εξοδα αποστολης,οι ενισχυμενοι αξονες υπαρχουν μονο καινουργοι και αν θυμαμαι καλα τους ειχα πληρωσει 150 λιρες το ζευγαρι.
Αν σε ενδειαφερει να σου στειλω διευθυνσεις να επικοινωνησεις.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 16 Μαρ 2004, 09:39

τα αγγλικα περιοδικα αυτα που τα βρισκετε γιατι ειμαι παντελως ασχετος με αυτο το θεμα.

στειλε τα στοιχεια που εχεις
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Μαρ 2004, 11:55

m38a1 έγραψε:τα αγγλικα περιοδικα αυτα που τα βρισκετε γιατι ειμαι παντελως ασχετος με αυτο το θεμα.

στειλε τα στοιχεια που εχεις


Για αξονες και διαφορικα www.paddockspares.com
Για ενισχυμενους αξονες www.ashcroft-transmissions.co.uk
Αυτοι συνηθως δουλευουν με κουριερ και εχουν παραδωση 2-4 μερες,ρωτησε τους για τον φθηνοτερο τροπο μεταφορας γιατι αυτα που θελεις ειναι πολυ βαρια.
Μπενοντας στην σελιδα τους θα βρεις οτι θελεις για Λαντ ροβερ,οτι σου κανει ρωτα τους.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό furious » 17 Μαρ 2004, 03:09

Τελικά απ' ότι μου είπανε στο Rocsta ταιριάζουν άξονες από CJ, Renegade, Wrangler κ.λ.π. Οπότε τώρα ψάχνω κανέναν που να 'χει μεταχειρισμένα ανταλλακτικά από αμερικάνικα. Ξέρετε κανέναν;
Ενισχυμένα ημιαξόνια, όμως, γι' αυτά υπάρχουν;
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 17 Μαρ 2004, 16:46

furious έγραψε:Τελικά απ' ότι μου είπανε στο Rocsta ταιριάζουν άξονες από CJ, Renegade, Wrangler κ.λ.π. Οπότε τώρα ψάχνω κανέναν που να 'χει μεταχειρισμένα ανταλλακτικά από αμερικάνικα. Ξέρετε κανέναν;
Ενισχυμένα ημιαξόνια, όμως, γι' αυτά υπάρχουν;


αν βρεις αυτα που θελεις, απο αμερικη εχουν οτι σηκωνει η ψυχη σου, καποιος μου ειχε πει σε μια εκδρομη οτι φιλος του φαιρνει κοντεινερ με διαφορα τετοια πραγματα απο αμερικη αλλα δε θυμαμαι ποιος. ξερω μερικους να σου πω με αμερικανικα εδω αθηνα αλλα απο κει και περα ειναι επιλογη σου αν θα ασχοληθεις μαζι τους. και ειμαι τις αποψεις αν αλλαξεις διαφορικα να μη βαλεις απο cj,wrangler. αφου θα μπεις σε αυτη τη διαδικασια να βαλεις πολυ πιο δυνατους αξονες να μη φοβασαι μη παθουν ζημια ποτε. αν θελεις παρε με τηλ να σου πω. 6974880799 2106030981
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό furious » 20 Μαρ 2004, 04:50

m38a1 έγραψε:
furious έγραψε:Τελικά απ' ότι μου είπανε στο Rocsta ταιριάζουν άξονες από CJ, Renegade, Wrangler κ.λ.π. Οπότε τώρα ψάχνω κανέναν που να 'χει μεταχειρισμένα ανταλλακτικά από αμερικάνικα. Ξέρετε κανέναν;
Ενισχυμένα ημιαξόνια, όμως, γι' αυτά υπάρχουν;


αν βρεις αυτα που θελεις, απο αμερικη εχουν οτι σηκωνει η ψυχη σου, καποιος μου ειχε πει σε μια εκδρομη οτι φιλος του φαιρνει κοντεινερ με διαφορα τετοια πραγματα απο αμερικη αλλα δε θυμαμαι ποιος. ξερω μερικους να σου πω με αμερικανικα εδω αθηνα αλλα απο κει και περα ειναι επιλογη σου αν θα ασχοληθεις μαζι τους. και ειμαι τις αποψεις αν αλλαξεις διαφορικα να μη βαλεις απο cj,wrangler. αφου θα μπεις σε αυτη τη διαδικασια να βαλεις πολυ πιο δυνατους αξονες να μη φοβασαι μη παθουν ζημια ποτε. αν θελεις παρε με τηλ να σου πω. 6974880799 2106030981


Τελικά έχεις δίκιο φίλε μου. Ρώτησα στη Θεσ/νίκη και μου είπαν το ίδιο πράγμα : να βάλω άξονες από LR. Ενισχυμένα ημιαξόνια μάλλον δε θα χρειαστώ αφού τα LR είναι λίιιιιιγο πιο βαριά και μάλλον τα ημιαξόνια θα αντέξουν το Rocsta και με μπλοκέ :D Το πρόβλημα είναι πως το ζευγάρι μου το δίνει 1200 ευρώ. Μάλλον αξίζει, όμως. Θα σε πάρω τηλ. να τα πούμε.
furious
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Δεκ 2003, 02:30

Δημοσίευσηαπό m38a1 » 20 Μαρ 2004, 10:12

απο λαντ ροβερ το εχω σκεφτει και εγω. προσφατα εφοσον δεν εβρισκα αυτα που ηθελα πηγα σε μια μαντρα που φερνει απο αγγλια για λαντ ροβερ και γενικοτερα αγγλικα ανταλλακτικα. του ειπα τη θελω να κανω επειδη το παλικαρι εχει ασχοληθει λιγακι και αυτο επι του θεματος, αυτο που μου ειπε με απορια "θελεις σιγουρα να βαλεις απο λαντ ροβερ" και τον ρωτησα γιατι το λεει ετσι, μηπως βγαζουν προβληματα και η απαντηση του ηταν οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο. Επεισης μου ειπε οτι αυτη εχουν μαντρα με λαντ ροβερ που εχουν οτι θελουν και τα τζιπ που εχουν ειναι wrangler, cherokee οχι οτι ειναι καλυτερα αλλα φαντασου τι εχουν δει τα ματια του πανω στα λαντ ροβερ. και στη χειροτερη πες οτι βαζεις απο λαντ ροβερ θα παραγγελνεις ενισχυμενα ημιαξονια κλπ. δωρο αδωρον, μια η αλλη ειναι.
Άβαταρ μέλους
m38a1
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 05 Μαρ 2003, 11:29

Δημοσίευσηαπό pantg » 24 Μαρ 2004, 17:26

Kαι για να συνεχίσουμε το θάψιμο των Land Rover απλώς να πω ότι το Defender του 2003 έχει πίσω άξονα Dana (P38) και πως ΟΛΑ τα συστήματα μετάδοσης σε επίπεδο αξόνων που πλέον θα χρησιμοποιούνται στα Land Rover θα είναι της Dana (δηλαδή το καινούργιο discovery που θα παρουσιαστεί σε λίγο θα έχει Dana εμπρός και πίσω)

Αξονες LR μπορείς να βρείς φθηνούς αλλά να θυμάσαι πως το εργοστάσιο επίτηδες έβαζε ασθενικά ημιαξόνια για να περιορίζει την ζημιά σε σημείο που εύκολα επισκευάζεται στην άκρη του δρόμου (στην κυριολεξία σε 15 λεπτά το πολύ έχεις αλλάξει πίσω ημιαξόνια σε Land Rover ή και εμπρός σε Defender πρώτης γενιάς)

Το να βάλεις ενισχυμένα ημιαξόνια δεν κάνει τίποτα άλλο από το να σου μεταφέρει τη σοβαρή ζημιά ακόμη πιό μέσα που είναι πιό δύσκολο και πιό ακριβό σαν κόστος ανταλλακτικού και εργασίας να επισκευαστεί.

Αν στο Rocsta δεν έχει πειράξει τον κινητήρα και αν δεν κάνεις "ταρζανιές" όταν θα βάλεις μπλοκέ πίσω τότε μάλλον δεν έχεις ανάγκη ενισχυμένα ημιαξόνια καθώς η ιπποδύναμη και κυρίως η ροπή του κινητήρα σου δεν θα πρέπει να δημιουργούν πρόβλημα.

Τα ενισχυμένα ημιαξόνια χρειάζονται ΜΟΝΟ σε μεγάλες ιπποδυνάμεις και ροπές ή σε περιπτώσεις που ο οδηγός δεν προσέχει το γκάζι του στα σημεία που θα έπρεπε να είναι πιό "τρυφερός"
Έκτός και αν πηγαίνεις για πολύ μικρούς χρόνους σε αγωνιστικού επιπέδου διοργανώσεις.

Να σου προτείνω μιά άλλη πολύ φθηνότερη λύση??

Γιατί δεν βάζεις από μία δαγκάνα σε κάθε ρόδα του πίσω άξονα έτσι ώστε χειροκίνητα να μπορείς να φρενάρεις τον τροχό που κάθε φορά θα σου σπινάρει?
Ετσι κάνεις ένα δικό σου υποτυπώδες traction control (σύστημα ελέγχου πρόσφυσης) και σίγουρα θα σου έρθει πιό φθηνά.


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Amorgianos » 24 Μαρ 2004, 23:13

m38a1 έγραψε:απο λαντ ροβερ το εχω σκεφτει και εγω. προσφατα εφοσον δεν εβρισκα αυτα που ηθελα πηγα σε μια μαντρα που φερνει απο αγγλια για λαντ ροβερ και γενικοτερα αγγλικα ανταλλακτικα. του ειπα τη θελω να κανω επειδη το παλικαρι εχει ασχοληθει λιγακι και αυτο επι του θεματος, αυτο που μου ειπε με απορια "θελεις σιγουρα να βαλεις απο λαντ ροβερ" και τον ρωτησα γιατι το λεει ετσι, μηπως βγαζουν προβληματα και η απαντηση του ηταν οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο. Επεισης μου ειπε οτι αυτη εχουν μαντρα με λαντ ροβερ που εχουν οτι θελουν και τα τζιπ που εχουν ειναι wrangler, cherokee οχι οτι ειναι καλυτερα αλλα φαντασου τι εχουν δει τα ματια του πανω στα λαντ ροβερ. και στη χειροτερη πες οτι βαζεις απο λαντ ροβερ θα παραγγελνεις ενισχυμενα ημιαξονια κλπ. δωρο αδωρον, μια η αλλη ειναι.


Χαιρετω φιλε m38a1.Εχω και γω το ιδιο αυτοκινητο το οποιο καταφερα μετα απο τρια χρονια να φτιαξω τελειως μονος μου.Το εχω σχεδον ενα χρονο τωρα και παρ' ολες τις μετατροπες και το ζορισμα δεν μου εχει βγαλει κανενα προβλημα.Βεβαια δεν εχω βαλει ακομα μπλοκε.θα ηθελα να ξερω αν ειχες κανενα προβλημα με τα διαφορικα DANA 25, DANA 44 η αν εχεις ακουσει κατι συκγεκριμενο (κακο), γιατι ετοιμαζομαι να καβαντζωσω ενα ζευγαρι απο μαντρα, οποτε αν δεν αξιζουν να αρχισω να ψαχνω για τιποτα αλλο. Ευχαριστω για την οποια απαντηση.
Άβαταρ μέλους
Amorgianos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 23 Μαρ 2004, 00:43

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 48 επισκέπτες