Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΣ ΕΡΓΑΤΗΣ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό vagelis » 08 Απρ 2004, 14:51

Απ'οτι βλεπω εχει μικρο μοτερ,οι Warn και οι Super Winch εχουνν 4,6,ισως εκει να οφειλεται και η χαμηλη τιμη.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό georgek » 14 Απρ 2004, 07:03

Ο εργάτης που πήρα εγώ έχει μοτέρ στα 12V 1.8hp output. 8mm συρματόσχοινο και μειωτήρα 210:1. Πιστεύω ότι η σχέση του μειωτήρα έχει να κάνει με την δύναμη του μοτέρ και την ταχύτητα του εργάτη. Έτσι δεν είναι απαραίτητη μεγάλη ιπποδύναμη στο μοτέρ. Με μικρότερο μοτέρ (αλλά και μικρότερη ταχύτητα) έχεις την ίδια δύναμη. Πάντως τα 380 € που μου κόστiσε (εδώ στην Ελλάδα) πιστεύω ότι είναι μια πολύ καλή σχέση value for money. Έτσι κι αλλιώς δεν είχα ποτέ σκοπό να δώσω τα 1000+ € ενός Warn.
Θα ΄δούμε και στην πράξη
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό jdelis » 14 Απρ 2004, 08:32

georgek έγραψε:Επιτέλους έχω στα χέρια μου τον εργάτη. Δεν γράφει καμία μάρκα επάνω αλλά μόνο KEW8000. Τον συγκεκριμένο εργάτη τον φόραγαν επάνω δύο αυτοκίνητα πο είχαν πάει στην Ορεστιάδα. Ο ένας τον χρησιμοποίησε αρκετά σε ένα Navara και δεν είχε πρόβλημα. Ο άλλος είχε ένα Land Cruiser και δεν πήγε πολύ καλά, όμως πιστεύω ότι φταίει το βάρος του αυτοκινήτου.
Σε κάθε περίπτωση κοστίζει το 1/3 των χρημάτων ενός Warn οπότε πιστεύω ότι είναι καλύτερο από το τίποτα. Η πράξη θα δείξει.


Έτυχε να παρακολουθήσω από κοντά την προσπάθεια της ομάδας του Land Cruiser (μαζί με ένα Defender). Είχαν την ατυχία να κατέβουν μόνο με τον συγκεκριμένο εργάτη, που τους εγκατέλειψε σχεδόν εξ' αρχής. Χρειάστηκε να βγάλουν όλο τον αγώνα τραβώντας τα δύο θηρία με μία κιθάρα!! :shock: Τους έβλεπα να παιδεύονται και τους λυπόμουν. :(

Η αξιοπιστία λειτουργίας δεν είναι μόνο στατιστική. Και έτσι να το πάρεις βέβαια, όπως ανέφερες στους δύο εργάτες δούλεψε ο ένας. Είναι το αν και πού θα σε προδώσει. Εξαρτάται βέβαια και από τη συχνότητα και σκληρότητα της χρήσης του.

Παρεπιπτόντως αυτή τη μάρκα είχε και ο Friar στο αγωνιστικό του Samurai. Όπως μου είπε τον είχε χρησιμοποιήσει δύο φορές και χάλασε και τις 2. Την πρώτη σε μια βόλτα με άτομα του Forum στην Πάρνηθα και τη δεύτερη όταν πήγε να τραβήξει το Rav μου που είχε κολλήσει σε 30 πόντους χιόνι. Τώρα έχει βάλει ένα Warn.

Δεν έχω σκοπό να διαφημίσω ή να δυσφημίσω κάποιους. Για παράδειγμα για τους Come Up έχω ακούσει καλά λόγια μέχρι τώρα, από όσους τους έχουν βάλει. Μακάρι και η δική σου επιλογή να αποδειχτεί αξιόπιστη.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 47 επισκέπτες