Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΤΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ????

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό pantg » 20 Αύγ 2007, 16:35

Στέφανε έδωσες τον δασοφύλακα (Forester) και πήρες ιπτάμενο δίσκο?

Αλήθεια ο φίλος apo γιατί να μην σκεφθεί και ένα Discovery Mpi?

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 20 Αύγ 2007, 18:17

Apo P.M. me .....

Αργά έχουν τα : Pinin , G.V. , Cheeroke , Forester το 2λιτρο . Κάτι Compass , CRV και τα συναφί δεν έχουν αργά ..
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 20 Αύγ 2007, 18:19

pantg έγραψε:Στέφανε έδωσες τον δασοφύλακα (Forester) και πήρες ιπτάμενο δίσκο?

Αλήθεια ο φίλος apo γιατί να μην σκεφθεί και ένα Discovery Mpi?

Xαιρετώ


1) Γιατί είπε ρητά ότι θέλει κάτι ΠΟΛΥ αξιόπιστο .
2) Γιατί σε κανά χρόνο θα είναι για πέταμα από τη σκουριά .

:twisted: :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 20 Αύγ 2007, 18:51

mprizolas έγραψε:
pantg έγραψε:Στέφανε έδωσες τον δασοφύλακα (Forester) και πήρες ιπτάμενο δίσκο?

Αλήθεια ο φίλος apo γιατί να μην σκεφθεί και ένα Discovery Mpi?

Xαιρετώ


1) Γιατί είπε ρητά ότι θέλει κάτι ΠΟΛΥ αξιόπιστο .
2) Γιατί σε κανά χρόνο θα είναι για πέταμα από τη σκουριά .

:twisted: :twisted: :twisted:
:nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono: :nono:
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 20 Αύγ 2007, 19:55

...και κοντα να εχει Νησι ειναι ...βαλε του ακομη κοντυτερα....με πιο μεγαλα ελαστικα σε διαμετρο..
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό pantg » 20 Αύγ 2007, 20:22

Φίλε mprizolas,

To αξιόπιστο έχει να κάνει με την σωστή και τακτική ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ, την σωστή χρήση και την ηλικία του οχήματος.
Ενα Land Rover, όπως και οποιοδήποτε άλλο αυτοκίνητο, όταν συντηρείται σωστά και τακτικά, χρησιμοποιείται σωστά και σύμφωνα με τον χαρακτήρα του και την κοινή λογική είναι σχεδόν πάντα αξιόπιστο.
Και όσον αφορά την ηλικία, είναι πολύ λίγα τα αυτοκίνητα δεκαπενταετίας έως εννιαετίας (όπως είναι πλέον τα Discovery Mpi αλλά και η συντριπτική πλειοψηφία των Landies στην Ελλάδα) που κυκλοφορούν στους δρόμους.
Τα συνηθισμένα αυτοκίνητα (συμπεριλαμβανομένων και των περισσότερων ανατολίτικων) πολύ απλά δεν αντέχουν. Από την άλλη πλευρά όμως τα Landies στην ηλικία αυτή αρχίζουν την δεύτερη (και ίσως πιό απολαυστική για τους ιδιοκτήτες τους) νεότητά τους.

Τώρα όσον αφορά το ότι συζητάμε για χρήση του αυτοκινήτου σε νησί θα σου πώ μόνο ότι και ο υπογράφων ζει ακριβώς δίπλα στην θάλασσα. Τα αυτοκίνητά μου απέχουν λιγότερο από 10 μέτρα (για την ακρίβεια 6 με 9 μέτρα) από το κύμα της θάλασσας. Το μόνο πρόβλημα που έχει δημιουργηθεί, ειδικά σε Discovery μιά και τέτοια έχω σε μόνιμη βάση) ήταν μόνο και μόνο σχετικό με την πλήρη ακινητοποίηση του ενός από αυτά για περίπου 2 χρόνια με αποτέλεσμα το να "κάθεται" το αλάτι από τα σταγονίδια των κυμάτων που το ψέκαζαν επί μονίμου βάσεως για πάνω από 24 μήνες χωρίς να το πλένω πού και πού με γλυκό νερό.
Τώρα που συμβαίνει αυτό και περιποιήθηκα τα σημεία των οξειδώσεων πολύ απλά δεν υπάρχει πρόβλημα.

Επειδή ο φίλος apo είχε αναφέρει αρκετά πράγματα που ένα Mpi θα του κάλυπτε για αυτό και το πρότεινα.
Το σχόλιο περί "αξιοπιστίας" είναι κάτι το οποίο όλοι κάνουμε (και ο υπογράφων όπως θα έχεις δει σίγουρα) αλλά κάτι που συνήθως ο κόσμος ξεχνάει είναι ότι το πρώτο Landy των περισσοτέρων είναι αυτοκίνητο από δεύτερο, τρίτο ή και τέταρτο χέρι οπότε η αξιοπιστία έχει "πάει περίπατο" από λόγους ασχέτους με την ποιότητα αρχικής κατασκευής. Από την άλλη πλευρά όμως η LR έχει και το δικαιολογημένο "στίγμα" των Freelanders και των RaRo 4.6...........

H σκουριά πάντως, και ιδίως για τα Discos, στην Ελλάδα δεν είναι πρόβλημα. Ακόμη και σε νησί φτάνει να υπάρχει μία λογική και τακτική διαδικασία αντιμετώπισής της (βλ. πλύσιμο και λίπανση)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 20 Αύγ 2007, 22:23

Αφου διαθετεις τοσα χρηματα κοιτα και το nissan pathfinder.
Πιστευω οτι αυτο ψαχνεις!!!!!!
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 21 Αύγ 2007, 00:05

strofimios1 έγραψε:Αφου διαθετεις τοσα χρηματα κοιτα και το nissan pathfinder.
Πιστευω οτι αυτο ψαχνεις!!!!!!


Σωστός :!:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Αύγ 2007, 16:04

μου φαινεται αντι να τον βοηθησουμε ο φιλος εχει ζαλιστει.......μαλλον δεν θα αγορασει τιποτα ετσι οπως παει το θεμα.........
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό strofimios1 » 21 Αύγ 2007, 16:36

99% θα "χτυπησει" το path.
Αρκει να παει να το δει και θα καταλαβει.
Σκοτωστε την ifs πριν μεγαλωσει!!!!
Άβαταρ μέλους
strofimios1
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 10:58
Τοποθεσία: ΣΤΟΥ ΧΑΝΤΑΚ'

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Αύγ 2007, 21:19

εγω παλι επιμενω....οχι καινουριο τουτου σε νησι!!!και λιγοτερα χρηματα θα ξοδεψεις και δεν θα τα κλαις που θα στο τρωει η αλμυρα....
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό apo » 21 Αύγ 2007, 21:36

KON.GV1,6 έγραψε:μου φαινεται αντι να τον βοηθησουμε ο φιλος εχει ζαλιστει.......μαλλον δεν θα αγορασει τιποτα ετσι οπως παει το θεμα.........

xaxaxa

Παληκαρια οπως κ να χει ευχαριστω για το χρονο σας γeνικα το forum βοη8αει πολυ εχω αρχισει να διαβαζω γενικα τις κατηγοριες κ την ακουω αλλιως σιγα σιγα .
Φιλε KOV εχεις δικιο 8α την ψαξω για μεταχειρισμενο ,οχι αρχαιο ομως 8ελω κ τα γκατζετ μου.
Φιλε mprizola οπωσδηποτε κοντο (αφου καταλαβα οχι τι ειναι αλλα τουλαχιστον ποια το χουν :lol: :lol: :lol: )
Οτι γραψατε 8α τα τσεκαρω μολις κλεισει η σαιζον κ ανεβω α8ηνα , + οτι βρηκα σημερα 2 μαντραδες γνωστους γνωστων που φερνουν τουτου απο γερμανια χωρις στραβες.
Σε γενικες γραμμες ανεβηκε στην εκτιμηση μου το GV ,οχι οτι αποφασισα κατι, που δεν την γουσταρα ποτε σαν μαρκα (κολημαs yamahas). 8) :twisted:
Aν 8υμη8ητε τιποτα αλλο που ξεχασατε γραψτε . υπαρχει πολυ υλικο για διαβασμα 8α φαω τα νιατα μου :lol: :lol:

Τα λεμε
Άβαταρ μέλους
apo
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 18 Αύγ 2007, 15:58
Τοποθεσία: naxos

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Αύγ 2007, 22:50

ko να εισαι καλα.....και εγω δεν ειπα να αγορασεις τζιπ του 60.μιλαω για μοντελο 2003 περιπου.....
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό pantg » 22 Αύγ 2007, 09:56

Φίλε apo κάτι άλλο ακόμη,

μήπως θα έπρεπε να ρίξεις μιά ματιά και στο Allroad της AUDI?
Iδίως στην πετρελαιοκίνητο έκδοση είναι πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση και έχει και το σύστημα της αεροαναρτήσεως, κάτι που κανένα από τα άλλα που αναφέρθηκαν δεν προσφέρει.

Και είναι και ΠΛΗΡΩΣ γαλβανισμένο άρα μπορείς να του βουτάς και μέσα στην θάλασσα και να μην σκουριάζει.
Σοβαρά τώρα το RS2 που είχα ήταν επί 8 σχεδόν χρόνια στην ίδια αυλή με τις καμήλες και δεν εμφάνισε σκουριά ούτε για δείγμα ΠΟΥΘΕΝΑ.

Αν τα μεταχειρισμένα Allroad Diesel από Γερμανία έρχονται στο επίπεδο των τιμών που επιθυμείς θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και σε αυτήν την πρόταση.

Χαιρετώ
pantg
 

re

Δημοσίευσηαπό noxmas » 26 Αύγ 2007, 10:45

file apo pisteuo pos gia tin periptosi sou me ta dika mou gousta kai dedomena 8a eperna ena metaxirismeno nissan pathfinder diesel.






apo έγραψε:
KON.GV1,6 έγραψε:μου φαινεται αντι να τον βοηθησουμε ο φιλος εχει ζαλιστει.......μαλλον δεν θα αγορασει τιποτα ετσι οπως παει το θεμα.........

xaxaxa

Παληκαρια οπως κ να χει ευχαριστω για το χρονο σας γeνικα το forum βοη8αει πολυ εχω αρχισει να διαβαζω γενικα τις κατηγοριες κ την ακουω αλλιως σιγα σιγα .
Φιλε KOV εχεις δικιο 8α την ψαξω για μεταχειρισμενο ,οχι αρχαιο ομως 8ελω κ τα γκατζετ μου.
Φιλε mprizola οπωσδηποτε κοντο (αφου καταλαβα οχι τι ειναι αλλα τουλαχιστον ποια το χουν :lol: :lol: :lol: )
Οτι γραψατε 8α τα τσεκαρω μολις κλεισει η σαιζον κ ανεβω α8ηνα , + οτι βρηκα σημερα 2 μαντραδες γνωστους γνωστων που φερνουν τουτου απο γερμανια χωρις στραβες.
Σε γενικες γραμμες ανεβηκε στην εκτιμηση μου το GV ,οχι οτι αποφασισα κατι, που δεν την γουσταρα ποτε σαν μαρκα (κολημαs yamahas). 8) :twisted:
Aν 8υμη8ητε τιποτα αλλο που ξεχασατε γραψτε . υπαρχει πολυ υλικο για διαβασμα 8α φαω τα νιατα μου :lol: :lol:

Τα λεμε
from chaos comes order
Άβαταρ μέλους
noxmas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 20 Απρ 2007, 10:17
Τοποθεσία: athens

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες