Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ελαστικα mud colway

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Δημοσίευσηαπό jdelis » 21 Αύγ 2007, 11:19

Τα Fedima τα φοράω εδώ και 3 χρόνια, η άποψή μου είναι πολύ καλή. Ένα ζευγάρι Extreme το έχω πάνω από 2 χρόνια, έχει κάνει 6-7 αγώνες, πολλά χιλιόμετρα και τώρα που τα έβγαλα επέστρεψα τη ρεζέρβα που ήταν καινούργια! (απλώς γιατί δεν ξαναβάζω το συγκεκριμένο νούμερο). Στην άσφαλτο είναι θορυβώδη και φθείρονται γρηγορότερα. Επίσης δεν πρέπει να πηγαίνεις με πάνω από 120. Εκτός είναι απλώς τέλεια και πολύ ανθεκτικά.

Τα αναγομωμένα δεν θα στα πρότεινα για μόνιμη χρήση σε αυτοκίνητο που κυκλοφορεί, παρά μόνο σε κάποιο που το χρησιμοποιείς κυρίως εκτός δρόμου. Στην πρώτη περίπτωση οι καλύτερες επιλογές είναι δύο: ή τα εναλλάσεις με ασφάλτινα ή φοράς μόνιμα ένα πιο ήπιο πέλμα σε μη αναγομωμένο.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Αύγ 2007, 15:44

φιλτατε pantq με εχειςστειλει αδιαβαστο!!! :shock: η ΔΟΜΗ ΕΙΣΑΙ? :D ....οντως εχω παει απο εκει να τα δω τα ελαστικα(fedima)και εμεινα απολυτα ικανοποιημενος.ενας απο τους #πηρα το τζιπ ειναι να μην τρεχω πολυ.δηλαδη ταχυτητες μεχρι 120χλμ. σε ασφαλτο.εγω τα θελω για το χειμωνα πιο πολυ απο δεκεμβριο μεχρι μαρτιο-απριλιο.ολο το υπολοιπο διαστημα εχω τα 694.σεπτεμβριο τα χτυπαω χωρις δευτερη σκεψη!
φιλε jdelis ευχαριστω για τη βοηθεια.τετοια λυση εχω και εγω κατα νου.2x4 ζαντες μια mud-ολικη αναγωμωση και μια 50-50προτωγενες.αφου εχω τισ ζαντεσ και το μονο που θελω ειναι τα mudολαστιχα.
#λογους που αγορασα ..
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό Pav » 21 Αύγ 2007, 15:47

Καλησπέρα σε όλους, τα Greenway η Colway τα είχα χρησιμοποιήσει στο προηγούμενο αμάξι μου (Cherokee) ύστερα από παρότρυνση του λαστιχά και φίλου μου, σε απόδοση σε σχέση με τα Fedima ψηφίζω Fedima, σε αντοχή πάλι Fedima, το μόνο υπέρ είναι ότι είναι πιο μαλακά. Όσο για αστοχία υλικού έχω μόνο εμπειρία από Fedima το οποίο στην εθνική έγινε κομμάτια και ο λαστιχας το άλλαξε. Πάντως γνώμη μου είναι πως ότι κερδίζεις σε τιμή από μια τετράδα αναγομωμένα λάστιχα το πληρώνεις σε βενζίνη και σε άνεση.
Άβαταρ μέλους
Pav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 17:26
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευσηαπό pantg » 21 Αύγ 2007, 15:53

Φίλε kon.gv1.6 γειά και πάλι.

Οχι η ΔΟΜΗ δεν είμαι. Ειμαι ο ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΔΑΚΗΣ !!!!! (πλάκα στην πλάκα με τον Ελευθερουδάκη όντως υπάρχει σχέση)
Σοβαρά τώρα, μην υπερβάλουμε. Αυτά τα ελάχιστα ο καθένας μας ξέρει είναι τίποτα μπροστά τα τεράστια κενά που έχουμε και που καλό είναι να μην ξεχνάμε ποτέ ότι υπάρχουν. Για κάθε ένα πράγμα που νομίζουμε ότι γνωρίζουμε υπάρχουν άλλα δέκα που αγνοούμε και ίσως και άλλα τόσα που δεν γνωρίζουμε καλά.

Και σε αυτό είναι που φαίνονται χρήσιμα τα fora και οι φίλοι και συνάδελφοι. Ολοι μας βοηθούμε με τα λίγα που ίσως να γνωρίζουμε και φροντίζουμε να ρωτάμε, να ακούμε και να μαθαίνουμε.

Τι τεράστια αλήθεια είπες φίλε μου όμως.....
Πούλησα και εγώ το "τέρας" και κράτησα τις καμήλες για να μπορέσω να κρατήσω την άδεια οδήγησης και τον εαυτό μου μακρυά από το αυτόφορο.
Τώρα πλέον ταξιδεύω μεν αργά αλλά δεν έχω το άγχος μη τύχει και υπερβώ το όριο ταχύτητος.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Αύγ 2007, 15:55

φιλε Pav ποσο ετρεχες και σου κομματιαστηκε το ελαστικο?δεν το εχω ξανακουσει σαν γεγονος.παντος εγω για ταχυτητασ εχω το μοτερ με δυο λαστιχα και δεν εχω μεταφυσικες αγωνιες για το αν το τζιπ τρεχει ι οχι.....με την αναγωμωση αυξανει η καταναλωση??γιατι?αν βαλεις δηλαδη πρωτογενες με 3cm διαμετρο μεγαλυτερη απο μαμα δεν αυξανει η καταναλωση?
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 21 Αύγ 2007, 15:59

στα 21 ειχα το nx100 2litro με turbo επανω σαυρα εντελως!!.μετα το nx κατευθειαν τζιπ.αργα να παν τα ζα-και παω αργα γιατι βιαζομαι.......το βουνο και τη θαλασσα δεν τα αλλαζω με τιποτα αλλο στον πλανητη...απο εκει παιρνω ενεργεια για να την χαλαω μεσα στα μπετα.....
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό HP » 22 Αύγ 2007, 17:15

Eγω πουλάω αυτά αν ενδιαφέρετε κανείς!

http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... D%D4%C1%C9
HP
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 154
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2007, 13:13

Προηγούμενη

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες