Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Fiat panda 4x4 club??

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Re: FIAT PANDA 4X4 1.3 MULTIJET

Δημοσίευσηαπό Landless » 02 Φεβ 2008, 12:18

Ένας φίλος έχει το diesel εδώ και δύο χρόνια σχεδόν. Άν και δεν μπορείς να το πείς γρήγορο, έχει αρκετή ροπή ώστε να είναι ευχάριστο εντός και εκτός. Επίσης σε λάσπη το ELD πιάνει αρκετά γρήγορα ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα. Αυτό που είναι πρόβλημα είναι η απόσταση από το έδαφος και κυρίως μπροστά που η ανάρτηση συμπιέζεται πολύ εύκολα (τα προβλήματα των ψαλιδιών!!!). Και δεν μιλάω για τίποτε ακραίες συνθήκες. Επίσης η προστασία του κάτω μέρους δεν είναι για πολλά πολλά. Πηγαίνοντας μάλλον προσεκτικά σε χωματόδρομο με ήπια νεροφαγώματα κατάφερε να βρεί σε φυτευτή πέτρα να χάσει τις βαλβολίνες και να κολήσει το σαζμάν. Όλα έχουν τα όριά τους!
Άβαταρ μέλους
Landless
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: FIAT PANDA 4X4 1.3 MULTIJET

Δημοσίευσηαπό diamond » 09 Φεβ 2008, 15:54

το τελευταίο με τη προστασία μου κάνει εντύπωση. Εκτός αν το πετρέλαιο έχει άλλη ποδιά.
Το βενζινοκίνητο έχει αρκετά χοντρή μεταλλική ποδιά που καλύπτει όλο τον κινητήρα και επίσης προστατευτικό στο μεσαίο "διαφορικό"
Εχει χτυπήσει αρκετές φορές σε πέτρες αλλά πέρα από βαθούλωμα δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 19 Φεβ 2008, 12:06

Τις καλημέρες μου σε όλους και όλες.

Αν και διαβάζω τις συζητήσεις του off-road πολλούς μηνες τωρα, μόλις μπήκα στην παρέα σας.

Από το καλοκαίρι έχω ένα Panda Cross και σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ευχαριστημένος!
Διάβασα προσεκτικά όλα όσα αναφέρατε για το αγριμάκι της Fiat και συντομα θα σας πω και γω τις δικές μου εντυπώσεις.
Αυτό όμως που με "καίει" κατα κάποιο τρόπο αυτή τη στιγμή είναι εφ'όσων είμαστε μερικοί εδώ που έχουμε Panda μήπως να οργανωθούμε να κάνουμε καμια συνάντηση με τις αμαξάρες μας με προοπτική να φτιάξουμε και μεις κανα κλαμπάκι?
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Re: FIAT PANDA 4X4 1.3 MULTIJET

Δημοσίευσηαπό iwpantel » 27 Φεβ 2008, 20:38

diamond έγραψε:το τελευταίο με τη προστασία μου κάνει εντύπωση. Εκτός αν το πετρέλαιο έχει άλλη ποδιά.
Το βενζινοκίνητο έχει αρκετά χοντρή μεταλλική ποδιά που καλύπτει όλο τον κινητήρα και επίσης προστατευτικό στο μεσαίο "διαφορικό"
Εχει χτυπήσει αρκετές φορές σε πέτρες αλλά πέρα από βαθούλωμα δεν έχει πάθει απολύτως τίποτα


Συμφωνω και'γω με τον diamond και εκπλησσομαι διοτι οντως το βενζινοκινητο εχει χοντρη ποδια.

Αυτό όμως που με "καίει" κατα κάποιο τρόπο αυτή τη στιγμή είναι εφ'όσων είμαστε μερικοί εδώ που έχουμε Panda μήπως να οργανωθούμε να κάνουμε καμια συνάντηση με τις αμαξάρες μας με προοπτική να φτιάξουμε και μεις κανα κλαμπάκι


Να κανουμε παιδες!!Και συναντηση και οτι αλλο θελετε!Μεσα εγω αν και απ'οτι ειδα οι περισσοτεροι ειστε απο Αθηνα.Ειχα πεταξει την ιδεα φυσικα στην αρχη του topic αλλα απ'οτι φαινεται αρχιζουμε και μαζευομαστε
Fiat-aki Panda 4x4 climbing
iwpantel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2007, 18:43
Τοποθεσία: Παντου και panda

Συνάντηση Panda 4x4?

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 28 Φεβ 2008, 12:45

Αρχικά ίσως για κλαμπάκι/λέσχη μπορεί να είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα με τα γραφειοκρατικά κλπ.
Λέω μήπως αρχίσουμε να κάνουμε καμία συνάντηση για αρχή και μετά βλέπουμε...

Καμία πρόταση για το πώς μπορούμε να οργανώσουμε τη συνάντηση?

Μ'ένα πρόχειρο υπολογισμό από τη συγκεκριμένη συζήτηση είμαστε:

    iwpantel
    diamond
    4x4x6
    panmil1
    PandaCross


επίσης είναι και αρκετοί που μπαίνουν στο φορουμ των 4τροχών με Panda 4x4 αλλά μήπως καλύτερα να ξεκινήσουμε από εδώ?
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Συνάντηση Panda 4x4?

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 28 Φεβ 2008, 12:58

Σημείωση: Η λίστα που έκανα παραπάνω είναι με όσους κατάλαβα απ'την κουβέντα ότι έχουν panda 4x4 και όχι με όσους σίγουρα θέλουν να συμμετέχουν στη συνάντηση που θα γίνει κάποια στιγμή.
Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, δε θα'θελα να εννοηθεί ότι απαντάω εκ μέρους τους...
Οπότε οι σίγουρα ενδιαφερόμενοι μέχρι στιγμής είμαστε ο iwpantel και εγώ...
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Re: Συνάντηση Panda 4x4?

Δημοσίευσηαπό iwpantel » 29 Φεβ 2008, 00:04

PandaCross έγραψε:Σημείωση: Η λίστα που έκανα παραπάνω είναι με όσους κατάλαβα απ'την κουβέντα ότι έχουν panda 4x4 και όχι με όσους σίγουρα θέλουν να συμμετέχουν στη συνάντηση που θα γίνει κάποια στιγμή.
Για να μην υπάρξει παρεξήγηση, δε θα'θελα να εννοηθεί ότι απαντάω εκ μέρους τους...
Οπότε οι σίγουρα ενδιαφερόμενοι μέχρι στιγμής είμαστε ο iwpantel και εγώ...


Ναι πολυ σωστα ποσταρες φιλε PandaCross εγω προσωπικα θα ψηνομουν καποια στιγμη στο εγγυς μελλον να καναμε μια συναντησουλα να τα λεγαμε,να καναμε την βολτα μας κτλ κτλ κτλ
Fiat-aki Panda 4x4 climbing
iwpantel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: 29 Νοέμ 2007, 18:43
Τοποθεσία: Παντου και panda

Δημοσίευσηαπό panmil1 » 08 Μαρ 2008, 23:34

Καλησπέρα...

Συμφωνώ κι εγω με την ιδέα σας για μια πρώτη συνάντηση μας, για γνωριμία και για να ανταλλάξουμε τις απόψεις μας γύρω απο τα Panda..μας.
Οσον αφορα την ποδιά δεν γνωρίζω αν στο multijet ειναι διαφορετική απο το βενζινοκίνητο. Βρήκα ομως αυτό http://www.offquattro.com/web/index.php ... &node=1313 και μου φαίνεται αρκετά καλό...
Καλό σ/κ ευχομαι και να τα πούμε σύντομα....
panmil1
Άβαταρ μέλους
panmil1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008, 22:07
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 09 Μαρ 2008, 19:14

Καλησπέρα,

η ποδιά στο Cross πάντως είναι αυτή

Εικόνα

κάντε κλικ για μεγέθυνση.


Όσο για τη συνάντηση, θα το θέσω και στους Pandάδες του φόρουμ των 4τροχών..

Καλό Σ/Κ/Δ!
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό diamond » 10 Μαρ 2008, 12:08

PandaCross έγραψε:Καλησπέρα,

η ποδιά στο Cross πάντως είναι αυτή

Εικόνα

κάντε κλικ για μεγέθυνση.


Όσο για τη συνάντηση, θα το θέσω και στους Pandάδες του φόρουμ των 4τροχών..

Καλό Σ/Κ/Δ!


Οι ποδιές είναι όντως διαφορετικές μεταξύ βενζινοκίνητου και diesel. Σε εμάς είναι πιο μασίφ χωρίς τις πολλές κενές γραμμώσεις που έχει η diesel έκδοση
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό PandaCross » 13 Μαρ 2008, 12:20

Μου κάνει εντύπωση πάντως το ότι είναι διαφορετικές οι ποδιές..

Παρακάτω είναι μερικές ακόμα επιλογές

Εδώ σ'ένα Cross 90hp
Εικόνα
Εικόνα

Σ'ένα Climbing
Εικόνα

Και τέλος η ποδιά από το λινκ που πρότεινε ο Panmil1
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
PandaCross
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 19 Φεβ 2008, 11:48
Τοποθεσία: Αττική

Δημοσίευσηαπό diamond » 13 Μαρ 2008, 13:26

άμα τα καταφέρω θα βγάλω φωτό και θα την αναρτήσω
Fiat Panda 1.2 climbing 4x4
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Δημοσίευσηαπό panmil1 » 13 Μαρ 2008, 19:07

Καλησπέρα

Εχω παρατηρήσει στο Panda μου 1,3 mtj το εξης περίεργο.Οταν εχω πρώτη και πηγαίνω σταθερά πολύ αργά,λίγο πιό πάνω από τις στροφές του ρελαντι δηλ με 1000 εως 1100 το πολύ,υπάρχει ενας συντονισμός στο αυτοκίνητο οχι θόρυβος αλλά ενα τρέμουλο που εχει να κάνει με τις στροφές του μοτέρ.Μόλις αυτές ανέβουν πανω απο τις 1100 χάνεται και ολα ειναι οκ!!! Να διευκρινίσω οτι το μοτερ στις στροφές αυτές παρ ολο που ειναι λίγες εχει δύναμη...δεν...χαποπαλεύει...
Εχετε παρατηρήσει κατι σχετικό στα δικά σας????
Υ.Γ. Μάλλον αφορά μόνο τα diesel το πρόβλημα...
Με την συνάντηση τι θα κάνουμε????Αντε να οργανωθούμε λίγο!!!!!!

panmil1
Άβαταρ μέλους
panmil1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008, 22:07
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό panmil1 » 13 Μαρ 2008, 19:09

Καλησπέρα

Εχω παρατηρήσει στο Panda μου 1,3 mtj το εξης περίεργο.Οταν εχω πρώτη και πηγαίνω σταθερά πολύ αργά,λίγο πιό πάνω από τις στροφές του ρελαντι δηλ με 1000 εως 1100 το πολύ,υπάρχει ενας συντονισμός στο αυτοκίνητο οχι θόρυβος αλλά ενα τρέμουλο που εχει να κάνει με τις στροφές του μοτέρ.Μόλις αυτές ανέβουν πανω απο τις 1100 χάνεται και ολα ειναι οκ!!! Να διευκρινίσω οτι το μοτερ στις στροφές αυτές παρ ολο που ειναι λίγες εχει δύναμη...δεν...χαποπαλεύει...
Εχετε παρατηρήσει κατι σχετικό στα δικά σας????
Υ.Γ. Μάλλον αφορά μόνο τα diesel το πρόβλημα...
Με την συνάντηση τι θα κάνουμε????Αντε να οργανωθούμε λίγο!!!!!!

panmil1
Άβαταρ μέλους
panmil1
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 25 Ιαν 2008, 22:07
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό vallias » 14 Μαρ 2008, 13:07

Καλησπέρα και απο εμένα. Είμαι νέο μέλος και μόλις εχθές έκλεισα το Panda 4x4 climb.
Άρα σε καμιά 15αριά μέρες να το έχω. Θα ήθελα την γνώμη σας για το Pandaki. Off-road αλλα και στον αυτοκινητόδρομο.
Όσο για Panda συνάντηση, Περιμένετε και εμένα λιγοοοοοο.
Άβαταρ μέλους
vallias
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 14 Μαρ 2008, 13:02
Τοποθεσία: Πετρούπολη, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 22 επισκέπτες