Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Καινουργιο αυτοκινητο απο Γερμανια

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

Καινουργιο αυτοκινητο απο Γερμανια

Δημοσίευσηαπό engant » 22 Δεκ 2007, 10:14

Εχω ακουσει πολλες γνωμες τελευταια και μου λενε να φερω αν παρω καινουργιο αυτοκινητο απο Γερμανια λογω καλυτερης ποιοτητας...Ουσιαστικα να βγουνε τα ιδια λεφτα το αυτοκινητο εδω μα εκει(πιο φτηνο εκει αλλα εχει τελωνειο κλπ)..
Αλλα θελω να ρωτησω και το εξης...Με την εγγυηση του τι γινεται στην Ελλαδα?Σου λεει 2 χρονια μηχανικα ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ..Δεν ειναι υποχρεωμενοι εδω να σου φτιαξουν οτι εχει αυτα τα 2 χρονια διζως να πληρωσεις φραγκο??
Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
engant
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 20:34

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 22 Δεκ 2007, 10:47

Η ποιοτητα ειτε εδω ειτε στην Γερμανια ειναι ακριβως η ιδια...απο το ιδιο εργοστασιο βγαινουν τα αυτοκινητα !
Δεν νομιζω οτι αξιζει να πας στην Γερμανια για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ αυτοκινητο...
βαλετ τα αεροπορικα, βενζινες διαμονη, εκτελωνισμο κτλ, κτλ ,κρλ θα σου στοιχισει παραπανω απο το να το αγοραζες εδω ( το επαθε φιλος πριν λιγα χρονια που αγορασε ενα BMW 320i)...

εδω, θα εχεις και την εργοστασιακη εγγυηση ( που ισχυει και για το γερμανικο αυτοκινητο !) και αμαμ γινει οτιδηποτε στραβο θα μπλεξεις με την εδω αντιπροσωπεια και οχι με την γερμανικη που ειναι μακρυα....

Γενικα ΔΕΝ αξιζει η ολη ιστορια για καινουργιο αυτοκινητο .....

Γνωμη μου παντα.....
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό xtrail » 22 Δεκ 2007, 12:17

Η εγγύηση είναι πανευρωπαική και δεν θα έχεις πρόβλημα. Για ποιότητα δεν έχει διαφορά, ΟΜΩΣ παρα πολύ πιθανό να έχει περισσότερα εξτρα (navigation ενσωματωμένο, αεραναρτηση, καλύτερες ζαντες κλπ τα οποία εδώ δεν τα βάζουν για να ρίξουν την τελική τιμή) που εκεί ειναι στανταρ. Τότε όμως στο τελωνείο θα πληρώσεις παραπάνω σε σχέση με αυτό που εισαγεται από τους εμπόρους εδώ + έξοδα διαμονής και μετακίνησης σου
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ZooL » 22 Δεκ 2007, 14:36

Συμφωνώ με τον Γιάννη, πως καινούριο από το εξωτερικό δεν συμφέρει με τίποτα. Ζήτημα ποιότητας δεν τίθεται.

Σε κάποιες περιπτώσεις όμως, μπορεί να σε συμφέρει να φέρεις από τη Γερμανία κάποιο ελάχιστα μεταχειρισμένο (λιγότερο του ενός χρόνου - Jahreswagen).
Παράδειγμα: κάποια στιγμή κοιτούσα για ένα Wrangler Unlimited - με τα ίδια χρήματα που έπαιρνα εδώ καινούριο το "γυμνό" Sport (ούτε καν ηλ. παράθυρα δεν έχει...), από τη Γερμανία έφερνα την έκδοση Sahara, με full εξοπλισμό (αποσυμπλεκόμενες αντιστρεπτικές, navi, δέρματα, κλπ) και με όλα τα έξοδα μέσα (τελωνεία, μεταφορές, κλπ).
Σε μια ανάλογη περίπτωση λοιπόν, μπορεί και να αξίζει - θέλει ψάξιμο όμως (και γνώσεις γερμανικών ;)).

Καλή τύχη!

Χ.

'08 Jeep Wrangler JK Unlimited V6 3.8lt

_____

JPForum.gr
- το Ελληνικό Jeep forum
Άβαταρ μέλους
ZooL
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 628
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 16:06

Δημοσίευσηαπό engant » 22 Δεκ 2007, 19:44

Σας ευχαριστω παιδια...Βλεπω και κατι BMW x3 2.0d σε τιμες εως 24000 ευρω...Δε ξερω ομως τελωνειο τι χρεωνουν..Θα ρωτησω...
www.mobile.de
Άβαταρ μέλους
engant
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 08 Δεκ 2007, 20:34

Δημοσίευσηαπό MKB » 22 Δεκ 2007, 19:50

Πράγματι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ δεν συμφέρει να φέρεις από Γερμανία.Εκείνο που συμφέρει είναι το jareswagen(χρονιάρικο) ή 2-3 ετών.Οι προδιαγραφές είναι πράγματι διαφορετικές,δηλ.το Γερμανικό κράτος επιβάλει για λόγους ασφαλείας κάποια πράγματα που για το Ελληνικό κράτος είναι λόγοι επιβολής επι πλέον φόρων.Για παράδειγμα η αντιπροσωπεία HYUNDAI ,KIA στην Ελλάδα δεν διαθέτει κανένα μοντέλλο με cruise control,ενώ στην Γερμανία(και στις άλλες Ευρωπαικές χώρες) Πρέπει να ζητήσης να μην έχει.Επίσης υπάρχουν μοντέλλα που δεν έρχονται Ελλάδα.Π.χ.η Toyota Rav4 κυκλοφορεί τηπετρελαιοκίνητη έκδοση με 170 ίππους ενώ εδώ έρχεται με 140,το tucson από την μέρα που βγήκε,στην Γερμανία -Ιταλία παει με 140 ίππους και 6άρι σασμάν ενώ εδώ ηρθε τώρα αυτή η έκδοση.Εάν ζητήσεις εδώ,σε οποιαδήποτε μάρκα(πλήν Mercedes)να διαθέτει cruise control σε παραπέμπουν σε πλούσιες εκδόσεις.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό MKB » 22 Δεκ 2007, 19:58

Επίσης από προσωπική εμπειρία έφερα για μένα μια Mercendes το 2006,που την πούλησα το 2001 και την ίδια χρονιά έφερα άλλη πάλι από Γερμανία,΄που τηνέχω ως σήμερα,ενώ και ο αδελφός μου εφερε από εκεί ίδιο αυτοκίνητο το 97.Αρκεί να κλείσιες τις πόρτες και να συγκρίνεις τον ήχο με τις αγορασμένες από εδώ για να καταλάβεις την διαφορά ή να κάνεις μερικά χλμ σε οποιοδήποτε οδόστρωμα και αμέσως καταλαβαίνεις ότι τα εκ Γερμανίας είναι πιο δεμένα
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Δεκ 2007, 20:01

MKB έγραψε:Επίσης από προσωπική εμπειρία έφερα για μένα μια Mercendes το 2006,που την πούλησα το 2001 και την ίδια χρονιά έφερα άλλη πάλι από Γερμανία,΄που τηνέχω ως σήμερα,ενώ και ο αδελφός μου εφερε από εκεί ίδιο αυτοκίνητο το 97.Αρκεί να κλείσιες τις πόρτες και να συγκρίνεις τον ήχο με τις αγορασμένες από εδώ για να καταλάβεις την διαφορά ή να κάνεις μερικά χλμ σε οποιοδήποτε οδόστρωμα και αμέσως καταλαβαίνεις ότι τα εκ Γερμανίας είναι πιο δεμένα


Αυτό ισχύει ...
Καμία σχέση τα της Γερμανίας με τους κουβάδες που φέρνουν εδώ :twisted: :twisted:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 22 Δεκ 2007, 20:25

MKB έγραψε:Πράγματι ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ δεν συμφέρει να φέρεις από Γερμανία.Εκείνο που συμφέρει είναι το jareswagen(χρονιάρικο) ή 2-3 ετών.Οι προδιαγραφές είναι πράγματι διαφορετικές,δηλ.το Γερμανικό κράτος επιβάλει για λόγους ασφαλείας κάποια πράγματα που για το Ελληνικό κράτος είναι λόγοι επιβολής επι πλέον φόρων.Για παράδειγμα η αντιπροσωπεία HYUNDAI ,KIA στην Ελλάδα δεν διαθέτει κανένα μοντέλλο με cruise control,ενώ στην Γερμανία(και στις άλλες Ευρωπαικές χώρες) Πρέπει να ζητήσης να μην έχει.Επίσης υπάρχουν μοντέλλα που δεν έρχονται Ελλάδα.Π.χ.η Toyota Rav4 κυκλοφορεί τηπετρελαιοκίνητη έκδοση με 170 ίππους ενώ εδώ έρχεται με 140,το tucson από την μέρα που βγήκε,στην Γερμανία -Ιταλία παει με 140 ίππους και 6άρι σασμάν ενώ εδώ ηρθε τώρα αυτή η έκδοση.Εάν ζητήσεις εδώ,σε οποιαδήποτε μάρκα(πλήν Mercedes)να διαθέτει cruise control σε παραπέμπουν σε πλούσιες εκδόσεις.


ρε παιδια τι λετε ?
επειδη εχω παει στο εργοστασια της AUDI , εκει ειχε αυτοκινητα τα οποια μερικα θα εμεναν Γερμανια και μερικα θα εφευγαν για Ελλαδα και Γαλλια !

Ειναι δυνατον να φτιαχνονται διαφορετικα αυτοκινητα για μια χωρα απ΄οτι για την αλλη ? ......και ΔΕΝ μιλαω για τον εξοπλισμο και τα στανταρτς αλλα για την ποιοτητα κατασκευης τους....το ιδιο πραγμα ειναι ......
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Δεκ 2007, 20:32

Να υποθέσω ότι δεν έχεις ακούσει ποτέ για τις διαφορετικές προδιαγραφές των αυτοκινήτων ανάλογα με τη χώρα προορισμού τους ??? :roll: :roll:
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό yannis24 » 22 Δεκ 2007, 22:10

συμφωνω απολυτα μαζι σου και πιστεψε με απο προδιαγραφες και τα σχετικα το κατεχω καπως.......ειναι και η δουλεια μου τετοια βλεπεις.....

απλα οι προδιαγραφες που διαφερουν απο χωρα σε χωρα οπως λες, σχετιζονται με τον κινητηρα, τις εκπομπες ρυπων, το θεματα ασφαλειας ( οπως πχ το cruise control που ανεφερε καποιος συναδελφος πριν !), τον προγραμματισμο του εγκεφαλου το ειδος του κινητηρα και του καυσιμου και διαφορα σχετικα !
ΔΕΝ σχετιζονται με την ποιοτητα κατασκευης του αυτοκινητου και με το πως κλεινει η πορτα και τι θορυβο κανει το πορτ-μπαγκαζ οταν κλεινει !
η ποιοτητα κατασκευης των μερων του αμαξωματος ειναι παντα συμφωνα με τις προδιαγραφες που θετει ο κατασκευαστης ! που ειναι συμφωνες για ολα τα αυτοκινητα σε ολες τις χωρες.....
με απλα λογια....οπως κλεινει η πορτα στην Mercedes E200 στην Γερμανια, ετσι κλεινει και στην αντιστοιχη στην ελλαδα αλλα και στην αντιστοιχη στην Αλβανια....
το τι προδιαγραφες ομως θετει καθε χωρα ως προς την νομιμοτητα κινησης του αυτοκινητου στο εδαφος της.....ναι εκει υπαρχουν διαφορες !
Άβαταρ μέλους
yannis24
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 13 Ιαν 2006, 12:02
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό mprizolas » 22 Δεκ 2007, 22:26

Δυστυχώς οι διαφορές δεν είναι μόνο αυτές που λες ....
Τουλάχιστον έτσι έχω δει εγώ σε όσα γερμανικά αλλά και αμερικάνικα μοντέλα έχω οδηγήσει ... :( :(
Δύο πράγματα ειναι απέραντα : η βλακεία ορισμένων ανθρώπων και το σύμπαν - για το δεύτερο δεν είμαι σίγουρος....."Αϊνστάιν".
mprizolas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2004, 07:52

Δημοσίευσηαπό MKB » 22 Δεκ 2007, 22:59

Φίλε yiannis24 δυστυχώς ή πραγματικότητα είναι ότι ανήκουμε στις χώρες με τα χαμηλότερα στανταρτς με ΚΥΡΙΟ υπεύθυνο το Ελληνικό ΚΡΑΤΟΣ και συνυπεύθυνους τους αντιπροσώπους.Σε καμμία περίπτωση η Mercedes που προορίζεται για την Γερμανία δεν είναι ίδια με αυτήν που προορίζεται για την Αλβανία,την Ελλάδα ή την Βουλγαρία.Αλλο αυτοκίνητο για Γερμανία,ΗΠΑ,Ιαπωνία,Μ.Βρετανία,Σουηδίακ.λ.π.από τα Βαλκάνια.Μπορείς να το διαπιστώσεις πολύ εύκολα,οδήγησε ένα αυτοκίνητο αγορασμένο από την εδώ αντιπροσωπεία και οδήγησε ένα ίδιο εισαγωγής από Γερμανία.Θα καταλάβεις αμέσως την διαφορά.
Άβαταρ μέλους
MKB
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: 30 Οκτ 2007, 13:36
Τοποθεσία: ΠΑΝΟΡΑΜΑ,ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 23 Δεκ 2007, 10:07

Δεν ξερω τι γινεται με τα αυτοκινητα και αν οι προδιαγραφες για ολα τα κρατη ειναι ιδιες,κατι που δεν πιστευω,αλλα μπορω να πω οτι το 1998 αγορασα ενα μηχανακι καινουργιο σουζουκι 400 μπαντιτ εισαγωγης,μπροστα ειχε δυο δισκους φρενων και το αντιστοιχο της αντιπροσωπειας ειχε εναν,γιατι,ο δισκος τοτε ειχε 65000 δρχ.μειωμενο κοστος δηλαδη και μιαμε για ελειψη ασφαλειας και οχι πολυτελειας.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό gmak » 23 Δεκ 2007, 11:56

εγώ αγορασει το βιταρα απο γερμανια.Ξεχωρα οτι τον εξοπλισμο που εχει στην εκδοση πετρελαιου δεν το εχει φερει ακομη ο Σαρακακης, σήκωσα το αυτοκινητο και ειδα ότι απο κατω εχει περαστει ολο κατι σαν πλαστικοποιημενο, προφανως για τα αλατια της γερμανιας, κατι που τα ελληνικα δεν το εχουν.
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 41 επισκέπτες