Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pathaway για Palm & Pocket PC.

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 15 Δεκ 2004, 16:52

Τελικά μίλησα με Ανάβαση.Έχουν το Pathaway μαζί με τον γενικό χάρτη της Ελλάδας 50 ευρω.Ακόμα με περίπου 15-18 ευρω δίνουν τους χάρτες σε ψηφιακή μορφή οι οποιοι τρέχουν στο Pathaway.
Μου φένεται οτι θα το πάρω.Ελπίζω να μην την πατήσω(σε σχέση με το Ozi).
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό dista » 15 Δεκ 2004, 23:38

NIKOLAS_L200 έγραψε:Τελικά μίλησα με Ανάβαση.Έχουν το Pathaway μαζί με τον γενικό χάρτη της Ελλάδας 50 ευρω.Ακόμα με περίπου 15-18 ευρω δίνουν τους χάρτες σε ψηφιακή μορφή οι οποιοι τρέχουν στο Pathaway.
Μου φένεται οτι θα το πάρω.Ελπίζω να μην την πατήσω(σε σχέση με το Ozi).


Πριν το αγοράσεις, πάρε ένα χάρτη της Ανάβασης για μια περιοχή που σε ενδιαφέρει και δοκίμασε και τα δύο προγράμματα σε Demo version με το χάρτη έξω στο πεδίο να δεις ποιό καλύπτει τις ανάγκες σου, μιας και έχουν διαφορές, κυρίως στη λειτουργία και τη χρήση.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 16 Δεκ 2004, 04:29

dista έγραψε:Πριν το αγοράσεις, πάρε ένα χάρτη της Ανάβασης για μια περιοχή που σε ενδιαφέρει και δοκίμασε και τα δύο προγράμματα σε Demo version με το χάρτη έξω στο πεδίο να δεις ποιό καλύπτει τις ανάγκες σου, μιας και έχουν διαφορές, κυρίως στη λειτουργία και τη χρήση.


Δηλαδή οι χάρτες της Ανάβασης σε ηλεκτρονική μορφή τρέχουν και στο Ozi?
Το περιβάλον του Ozi μου άρεσε περισσότερο αλλα δεν το έχω δουλέψει καθόλου μέχρι στιγμής.Πρέπει να το πάρω απόφαση και να παιδευτώ λίγο ακόμα.
Δείχνω μια προτήμηση προς το PathAway γιατί θα το πάρω απο Ελλάδα και πιστεύω οτι θα έχω καλύτερη υποστήριξη.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό dista » 16 Δεκ 2004, 10:48

Δεν διαβάζετε τα παλιά post :( Διαβάστε τα, μη βαριέστε και θα μάθετε πολλά :D

dista έγραψε:Να σου πώ εδώ για να γλυτώνεις κόπο ότι οι χάρτες της Ανάβασης περιέχουν και γεωαναφορά που τη βλέπει ο Ozi και δεν χρειάζετε καλιμπράρισμα . Απλά κάνεις Import Single DRG Map. Στο Map Datum δίνεις το σωστό (WGS84 αφού θέλεις online πλοήγηση και τα περισσότερα gps στο NMEA δίνουν στίγμα μόνο σε αυτό) και στο Map Projection δίνεις Lat/Lon. Πάει το καλιμπράρισμα

Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό PININ » 17 Δεκ 2004, 08:55

Ερώτηση ενος πολλή νεου χρήστη GPS. Στο Pocket PC που εχω και εχει φορτωμενο το Pathway μπορώ να του φορτώσω καποιο πρόγραμμα ετσι ώστε να διαβάζει και τον χάρτη της Ανάβασης Greece που είναι σε διανυσματική μορφή ?
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Δεκ 2004, 09:18

dista έγραψε:........., μιας και έχουν διαφορές, κυρίως στη λειτουργία και τη χρήση.
Πες αν μπορείς αυτές τις διαφορές που υπάρχουν στα δυο προγράμματα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 17 Δεκ 2004, 11:30

Δυστηχώς δεν ξέρω ακριβώς γιατί ο Ozi δεν έχει version για λειτουργικό Palm και δεν μπορώ να το δοκιμάσω. Αν έχεις Pda με λειτουργικό windows δοκίμασε τις demo εκδώσεις (το Pathaway υπάρχει και για τα δύο συστήματα). Απ'ότι έχω καταλάβει ο Ozi έχει λίγο διαφορετικό χειρισμό στους χάρτες αν έχεις πάνω απο έναν για την ίδια περιοχή και ίσως περισσότερες επιλογές στα μενού και την παραμετροποίηση.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 17 Δεκ 2004, 12:05

PININ έγραψε:Ερώτηση ενος πολλή νεου χρήστη GPS. Στο Pocket PC που εχω και εχει φορτωμενο το Pathway μπορώ να του φορτώσω καποιο πρόγραμμα ετσι ώστε να διαβάζει και τον χάρτη της Ανάβασης Greece που είναι σε διανυσματική μορφή ?


Η λύση που ξέρω εγώ είναι μόνο απο τη Garmin με ότι συνεπάγετε αυτό σε κόστος :( .
Για laptop είναι ένα mouse Gps για Usb ή serial, το GPS18, που σου δίνει, απ'ότι κατάλαβα, και πρόγραμμα για τα windows. Στη λύση αυτή βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το Mapsource με κάποιο άλλο Gps ή mouse Gps.
Για PocketPC είναι ένα CompactFlash GPS, το cfQue 1620, πάλι με πρόγραμμα κλπ.

Επίσης πάλι για pda σε πλατφόρμα Windows αναμένεται ένα Ρώσικο πρόγραμμα που έχει ανακοινωθεί εδώ και καιρό και θα υποστιρίζει διανυσματικά δεδομένα.
Δεν ξέρω αν θα υπάρχουν δεδομένα απο Ανάβαση και τους άλλους κατασκευαστές για όλα αυτά μιας και σε ανοικτά συστήματα όπως τα Windows είναι πολύ δύσκολο το κλείδωμα των αρχείων.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Δεκ 2004, 21:52

dista έγραψε:
NIKOLAS_L200 έγραψε:Τελικά μίλησα με Ανάβαση.Έχουν το Pathaway μαζί με τον γενικό χάρτη της Ελλάδας 50 ευρω.Ακόμα με περίπου 15-18 ευρω δίνουν τους χάρτες σε ψηφιακή μορφή οι οποιοι τρέχουν στο Pathaway.
Μου φένεται οτι θα το πάρω.Ελπίζω να μην την πατήσω(σε σχέση με το Ozi).


Πριν το αγοράσεις, πάρε ένα χάρτη της Ανάβασης για μια περιοχή που σε ενδιαφέρει και δοκίμασε και τα δύο προγράμματα σε Demo version με το χάρτη έξω στο πεδίο να δεις ποιό καλύπτει τις ανάγκες σου, μιας και έχουν διαφορές, κυρίως στη λειτουργία και τη χρήση.

Από αυτά τα δύο καταλαβαίνω πως o χάρτης της Ανάβασης σε raster μορφή μπορεί να χρησιμοποιηθεί με το ozi και το pathaway σε pda, αφού μονόν αυτή την μορφή υποστηρίζουν αυτά τα δύο προγράμματα :?:
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dista » 19 Δεκ 2004, 20:42

Σωστά κατάλαβες. Ένας χάρτης raster είναι απλά μια φωτογραφία, στη περίπτωση τηα Ανάβασης σε tif, και μπορεί να ανοιχτεί με οποιοδήποτε πρόγραμμα που δέχετε τέτοια αρχεία, ακόμα και με προγράμματα επεξεργασίας εικόνας. Απλά τα CD της Ανάβασης περιέχουν και το αρχείο γεωαναφοράς της εικόνας που δίνει στοιχεία στο πρόγραμμα να ξέρει τη γεωγραφική θέση για κάθε pixel. Το αρχείο γεωαναφοράς μπορεί να το δεί και ο Ozi και έτσι γλυτώνεις το καλιμπράρισμα της εικόνας. Για το Pathaway το Cd περιέχει έτοιμο το αρχείο του χάρτη. Για τον Ozi CE πρέπει απλά να κάνεις μετατροπή του χάρτη με ένα προγραμματάκι που σου δίνει για να δουλεύει σε Pda (απλά το σπάει σε μικρά κομμάτια).

Επίσεις το καινούργιο Topoview μπορεί και κάνει εξαγωγή χαρτών απευθείας σε format Pathaway ή σε raster για τον Ozi. Αυτό βολεύει για να μπορείς να έχεις τις δικές σου καταγραφές πάνω στο χάρτη και να τις βλέπεις στο Pda (μπορείς να τις βλέπεις και σαν tracks αλλά αν είναι πολλές και μεγάλες το πρόγραμμμα βαραίνει πολύ και γίνεται αργό).
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό PININ » 21 Δεκ 2004, 09:07

ΕΧΩ ΤΟ POCKET PC MIO 168 ΜΕ TΟ PATHWAY.ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΣΗ ΕΙΧΕ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΧΑΡΤΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 7386K.ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΦΟΡΤΩΣΑ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ 83380Κ.
ΟΤΑΝ ΤΟ GPS ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΣΤΟ POCKET PC. ΜΟΛΙΣ ΒΡΕΘΩ ΣΤΗΝ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟ ΚΑΙ ΣΥΝΔΕΘΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΟΡΥΦΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟΝ ΓΕΝΙΚΟ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΤΗΣ ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ ΑΛΛΑ ΛΕΥΚΗ ΟΘΟΝΗ.ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?.Η ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΕΙΝΑΙ 512MB.
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 21 Δεκ 2004, 09:33

Καλημέρα

Εάν δουλεύει όπως στα gps ο χάρτης δοκίμασε το εξής άσε ενεργοποιημένο το γενικό της Ελλάδας και μετά από Κάποια μεγενθηση θα σε πέραση στο χάρτη της Πελοποννήσου
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό PININ » 21 Δεκ 2004, 09:51

J-LAND έγραψε:Καλημέρα

Εάν δουλεύει όπως στα gps ο χάρτης δοκίμασε το εξής άσε ενεργοποιημένο το γενικό της Ελλάδας και μετά από Κάποια μεγενθηση θα σε πέραση στο χάρτη της Πελοποννήσου


το κουφο ειναι οτι εχω περασμενω και τον χαρτη της ορεινής Κορινθίας τον οποίο ο γενικός της ελλάδας τον βλέπει και σε πηγαίνει σε αυτόν .Το πρόβλημα είναι οτι δεν σε πηγαίνει στον Πελοποννήσου
PININ
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 29 Ιαν 2004, 16:39
Τοποθεσία: Αθήνα - Βοτανικός

Δημοσίευσηαπό dista » 21 Δεκ 2004, 11:07

Στο Pathaway μπορείς να έχεις διαφορετικής ανάλυσης χάρτες για την ίδια περιοχή, όπως είναι η Ελλάδα, η Πελοπόννησος και η Κορινθία. Η διαφορά για να καταλάβει το πρόγραμμα ότι πρόκειται για χάρτη με μεγαλύτερη ανάλυση προέρχεται από το pixel size της εικόνας, που καθορίζεται όταν τη δημιουργείς. Όταν λοιπόν η ανάλυση των εικόνων είναι σωστή και “ταξινομημένη” τότε μόλις μπεις σε περιοχή που υπάρχει στη κάρτα πιο αναλυτικός χάρτης στον δείχνει. Μπορείς πάντα με το + και – (χωρίς τον κύκλο μιας και αυτά κάνουν ζουμ του ίδιου χάρτη) να αλλάζεις χάρτη σε ποιο γενικό ή ποιο αναλυτικό.
Στη περίπτωση σου τώρα μάλλον οι δύο χάρτες έχουν το ίδιο pixel size και δεν μπορεί το πρόγραμμα να τους ξεχωρίσει. Δοκίμασε από το μενού με τους χάρτες να τον φορτώσεις με το show και μετά με το +/- να κάνεις εναλλαγή. Με τον ίδιο τρόπο μπορείς να τους δεις και όταν είσαι στη περιοχή χρησιμοποιώντας το Gps.
Για να λύσεις το πρόβλημα μίλα με την Ανάβαση να σου στείλουν καινούργιους χάρτες με διορθωμένη ανάλυση.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 23 Δεκ 2004, 20:00

Τελικά πήρα το PathAway απο την Ανάβαση μαζί με τον χάρτη της Ελλάδας.Τον πέρασα στο PPC(μου είπαν οτι δεν χρειάζεται καλιμπράρισμα) αλλα όταν κάνω "connect" μου βγάζει απο μόνο του New Route.Μετά απο αυτο δεν μου δείχνει την θέση μου πάνω στον χάρτη αλλα σε λευκό.
Ακόμα και όταν πάω στον χάρτη και κάνω Show μου βγάζει τον χάρτη για λίγο και μετά ξανα επιστρέφει στο λευκό.
Καμια λύση?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες

cron