Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GARMIN STREET PILOT 2610....?

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

GARMIN STREET PILOT 2610....?

Δημοσίευσηαπό Aquarius » 12 Ιαν 2007, 06:47

Γειά χαρά!
Βρέθηκα με ένα μεταχειρισμένο Garmin StreetPilot 2620 στα χέρια , και έχω μπει ήδη στο τρυπάκι του gps...

Έχω χίλιες απορίες και προσπαθώ να τις βάλω σε τάξη...

Όσο αφορά χάρτες γιά Ελλάδα , τι παίζει? To Topo Navigator 3.1 είναι μονόδρομος?

Γιά Ευρώπη πάλι τι γίνεται? O City Navigator Europe v.9 που έχει το site της garmin , είναι επίσης η μόνη λύση?
Το gps ήρθε μαζί με μνήμη 256ΜΒ και από ότι βλέπω είναι συμβατό με μνήμες Ι kai ΙΙ λέει...
Μέχρι ποιά χωρητικότητα φτάνουν αυτές , και πόσο χρειάζομαι γιά ένα ταξίδι στην Ευρώπη π.χ μέχρι Ισπανία, χωρίς να αλλάζω χάρτες?

Κάτι τελευταίο...
Το μόνο αξεσουάρ του gps είναι το καλώδιο με ηχείο γιά την τροφοδοσία του , από αναπτήρα αυτοκινήτου.
Ο αντάπτορας λοιπόν του αναπτήρα και στα πλάγια του ...ηχείου , υπάρχουν 2 "χρυσαφί" υποδοχές-ακίδες προφανώς γιά κάποιο βύσμα , αλλά δεν έχω ιδέα τι ακριβώς κάνει αυτό.Ελπίζω να δίνει ήχο π.χ. γιά την ενδοσυνεννόηση της μοτό, αλλά πάλι δεν μου είναι καθόλου οικεία αυτή η υποδοχή....

Ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
Aquarius
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 06:33

Δημοσίευσηαπό Aquarius » 12 Ιαν 2007, 06:49

2610 είναι το μοντέλο...
Άβαταρ μέλους
Aquarius
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 06:33

Δημοσίευσηαπό Aquarius » 12 Ιαν 2007, 21:36

κάποιος?....
Άβαταρ μέλους
Aquarius
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 06:33

Δημοσίευσηαπό steliosh » 13 Ιαν 2007, 10:27

Μιας και το έχω το 2610, εδώ και 1.5 χρόνο, και το έχω πάει 2 φορές στην Ευρώπη, και αρκετά στην Ελλάδα... ας πώ 2-3 πραγματάκια.

Αυτός που το πουλάει πρέπει να έχει μαζί και τα CD (ή dvd) με το χάρτη της Garmin, το City Navigator, που δίνεται μαζί με το GPS. Aν είναι η version 7 και νεώτερη, έχει λίγη από Ελλάδα, δηλαδή: Στην v7 έχει Αττική και ΕΟ Αθηνών Πατρών, ενώ στην v8 έχει και την ΕΟ Αθηνών Θεσσαλονίκης Ευζώνων. Και στις 2 version εχει όλη την Ευρώπη αναλυτικά.

Oσον αφορά τη χωρητικότητα της μνήμης, σε ένα 256Mb μπορείς να χωρέσεις τη μισή Ιταλία, την Ελβετία και την Αυστρία...
Φυσικά, μπορείς να πάρεις είτε περισσότερη είτε μεγαλύτερη μνήμη και να βάλεις περισσότερα.
Είναι πλήρως αδιάβροχο και φαίνεται μέρα νύχτα καθαρά, ακόμα και για μένα τον πρεσβύωπα, και σχετικά κοντά, στο τιμόνι του BMW 1100GS.

Για τα adapters: Μαζί με τη συσκευασία δίνεται adapter για αναπτήρα αυτοκινήτου, πράγματι, καθώς και το λεγόμενο bean bag, που "βεντουζάρει" χωρίς βεντούζες πάνω στο ταμπλώ και δεν κουνάειρ ρούπι, ακόμα και στρίβοντας με "όσα" στη Βόρεια Εύβοια (το... δοκίμασα!)

Για μοτοσυκλέτα, θες βάση (ΜΑΚΑΝ, γύρω στα 60-80) και ένα καλώδιο που να πάρει ρεύμα από τα ηλεκτρικά της μοτό (επίσης ΜΑΚΑΝ, 25-35 ευρώ, συν τοποθέτηση, καμμιά ωρίτσα, επιτόπου).

Σε αυτοκίνητο, διαπίστωσα ότι παρότι έχω κανονικό παρμπρίζ (χωρίς "μέταλλα" εσωτερικά, Skoda Octavia 2001), χάνει εύκολα το δορυφόρο μέσα στην πόλη. Βάζεις εξωτερική κεραία και ησυχάζεις ($35 από www.gilsson.com)

Περισσότερα για την εκγατάσταση στα δικά μου:

http://www.steliosh.net/skoda/gps2610/

Ελπίζω να βοήθησα...
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό steliosh » 13 Ιαν 2007, 10:31

Για χάρτη της Ελλάδας, αναλυτικό, πλήρη, με υψομετρικά, παίρνεις δωρεάν το χάρτη του Peter P. από το www.elsinga.net (Garmin doownloads) και τον φορτώνεις ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το χάρτη της Garmin!
Eίναι μικρός χάρτης, περίπου 7.5ΜΒ και δε σε προβληματίζει. Ελάττωμά του? Δεν κάνει autorouting, δηλαδή να του πείς πήγαινέ με από την οδο Τάδε στην οδό Δείνα... Απλά σου δείχνει που βαδίζεις με πολύ καλή ακρίβεια...

Ακόμα μια σημείωση... στη μοτό ΔΕΝ θες να ακούς την ξανθιά να σου λέει "in two hundred meters turn right", άρα το βύσμα για τα ακουστικά το αφήνεις... κενό! Στο αυτοκίνητο απλά κατεβάζεις το volume, για να μη σε πρήζει! Ετσι κι αλλιώς τα δείχνει έγκαιρα και στην οθόνη!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό Aquarius » 15 Ιαν 2007, 04:18

Στέλιο ευχαριστώ ΠΟΛΥ γιά την βοήθεια.
Ειδικά τα links ήταν πολύ χρήσιμα!

Όσο γιά την λήψη του συγκεκριμένου gps εντός αυτοκινήτου, διαπίστωσα το ίδιο.
Σε ένα Renault Clio , σε οποιοδήποτε σημείο κάτω από το μπροστινό τζάμι δεν πιάνει καθόλου,ή ελάχιστα και το πολύ 2 δορυφόρους με πολύ χαμηλό σήμα.Στα πλαϊνά τζάμια (οδηγού συνοδηγού) κρατώντας το στο χέρι και δοκιμάζοντας , πιάνει κανονικά,αλλά βέβαια δεν παίζει τέτοιο σημείο γιά τοποθέτηση.Οπότε χρειάζεται οπωσδήποτε κεραία.
Έχεις παραγγείλει από gilsson? Γιατί βλέπω είναι Αμερική.Δεν υπάρχει θέμα τελωνείου,φόρων,καθυστέρησης κ.λ.π.? Εκτός και τις φέρνει κάποιος εδώ.

Αν μπορείς διευκρίνισε μου αν ξέρεις, το θέμα της ... εξόδου που υπάρχει πάνω στον αντάπτορα-ηχείο.Είναι γιά ήχο?Και αν ναι έχεις υπόψιν σου τι βύσμα παίρνει?Επίσης όταν μπεί βύσμα εκεί , απομονώνεται-σταματά το μεγαφωνάκι? Μάλλον έχεις δίκιο γιά την ενδ/ση στην μοτ/τα,αλλά θέλω να ξέρω τι επιλογές έχω.

Γιά την τοποθέτηση στην μοτ/τα,έχω υπόψιν μου γιά την Makan,απλά οι τιμές είναι λιγάκι πιό υψηλές τώρα πιά , ειδικά γιά την MvG.
Αλλά βλέπω πιάνει πάνω στην πάνω μπάρα του τιμονιού,και εμένα δεν υπάρχει τέτοια (TDM900),οπότε χρειάζομαι και κάτι έξτρα.
Έχεις καμμιά ιδέα?
Τέλος,αξίζουν τον κόπο τα παράπανω χρήματα (γιά μιά ενισχυμένη βάση MvG,ή ακόμα γιά αυτές που έχουν δυνατότητα κλειδώματος) , ή όχι?
Οι τιμές ξεκινάνε από 79 Ευρώ η απλή ,και καταλήγουν 147 Ευρώ μαύρη MvG με κλείδωμα....
Το καλώδιο γιά ρεύμα-ήχο έχει γύρω στα 44 Ευρώ,αλλά σκεφτόμουν να αγοράσω το αξεσουάρ που δίνει αντάπτορα αναπτήρα αυτοκινήτου στην μοτ/τα , ώστε όχι μόνο να συνδέεται το gps ώς έχει αλλά και όποια άλλη συσκευή χρειαστώ στο μέλλον...(λέω τώρα...το σκέφτομαι αν αξίζει)

Χάρτες δεν έχω δοκιμάσει να περάσω σε μνήμη ακόμα, αλλά έχω παραγγείλει μιά πιό μεγάλη , ήδη από εδώ:
http://www.expansys.com/p.aspx?i=106299&sbadd=119853
Στο συγκεκριμένο site αν δεις υπάρχουν μέχρι 4GB μνήμες , και ισχυρίζονται πως είναι συμβατές.Είχα την εντύπωση πως το ...όριο γιά τα 2610 είναι τα 2GB....

Ευχαριστώ πολύ και πάλι γιά την βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
Aquarius
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 06:33

Δημοσίευσηαπό steliosh » 15 Ιαν 2007, 09:59

http://stores.yahoo.gilsson.com Αυτο είναι το ακριβές.
Επειδή είναι μικρή παραγγελιά κάτω από 100 ευρώ ή $ δεν πάει τελωνείο, οπότε συνυπολογίζεις και τα ταχ/κα (λίγα... +5 με +8 δολ.). (Εχω πάρει 2 φορές και για το παλιότερο 176 που είχα και είναι ταχύτατοι).
Δες σε διάφορα site που το πουλάνε το 2610, όλοι γράφουν (και στο site της Garmin) τι περιλαμβανει το πακέτο. Περιλαμβάνει και τηλεκοντρόλ (εύχρηστο μόνο από συνοδηγό!) και το adapter για αναπτήρα αυτοκινήτου που είναι ΚΑΙ ηχείο. Στο ίδιο το GPS ρυθμίζεις το volume. Το κιτ περιλαμβάνει βάση beanbag, χάρτη CN 6-7-8-9, ανάλογα την παλαιότητα (μετά το 2005, την 7+... η νεώτερη είναι η 9 νομίζω).
Επίσης, στην Garmin μπορείς να δείς το owners manual σε pdf.

Για μοτο... πήρα την βάση με τα σινεμπλόκ που δεν κλειδώνει. Θεωρώ προκλητικό να αφήσεις ένα GPS πάνω στη μηχανή ακόμα και κλειδωμένο!
Για τη μηχανή σου δες στο site της touratech, μπας και έχει καμμιά βάση για τιμόνι χωρίς μπάρα. Ξέρω ότι έχει βάσεις για αλλες μοτό, όπως BMW RT, κλπ. Μια βόλτα στην ΜΑΚΑΝ είναι επιβεβλημένη, θάλεγα. Είναι πολύ εξυπηρετικά τα παιδιά (μέχρι και καφε σε κερνάνε!)
Το GPS έχει μια ειδική πρίζα από πίσω. Στο BMW μου τράβηξα (η ΜΑΚΑΝ, όχι εγώ!) ένα ρεύμα ώστε να σβήνει το GPS όταν σβήσεις τη μοτό. Αν βάλεις πρίζα για άλλες συσκευές, βάλε για άλλες! Μην την κλείσεις με το GPS!

Τέλος, μην τρελλαίνεσαι με τις χωρητικότητες. Δεν θα τις χρειαστείς. Με δύο 256άρια είμαι άρχοντας... Compact Flash μνήμη παίρνει όπως θα έχεις δεί.
Κατέβασε το pdf Owners Manual και τα λέει όλα! Πριν το πάρεις βεβαιώσου ότι ΕΧΕΙ CD με χαρτες City Navigator! Πάνε πακέτο με το GPS! Δεν είναι εξτρα! Αν είναι παλιά βερσιον, πχ 6, δεν έχει Ελλάδα, οπότε με το serial της 6, αγοράζεις ένα update με 75$ από την Garmin.
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό Aquarius » 15 Ιαν 2007, 21:23

Στέλιο, ευχαριστώ και πάλι!

Το gps ήρθε μεταχειρισμένο και δυστυχώς δεν έχω τίποτα παραπάνω εκτός από την συσκευή, και τον αντάπτορα γιά αναπτήρα αυτοκινήτου....
Έχει φορτωμένο έναν γενικό χάρτη Ευρώπης, και λεπτομερή για Αγγλία και νομίζω Ουαλία.
Το owners manual το έχω κατεβάσει ήδη από την Garmin.

Τον χάρτη γιά Ελλάδα που πρότεινες, τον κατέβασα , αλλά προφανώς μου λείπει το software γιά τον υπολογιστή.
Εκεί έχω μπερδευτεί λίγο με το τι ακριβώς πρέπει να γίνει, αλλά μιας και δεν μπορεί να λειτουργήσει ακόμα το gps εντός σπιτιού (λόγω αντάπτορα), δεν είναι άμεσης προτεραιότητας.

Παράγγειλα ήδη τον αντάπτορα γιά ρεύμα 220V (23 Ευρώ), καθώς και το καλώδιο τροφοδοσίας-ήχου (40 Ευρώ) γιά την μηχανή.Δεν τα έχει η αντιπροσωπεία εδώ και θα τα φέρουν από έξω, φαντάζομαι σε λίγες μέρες.

Από Manan πήγα ήδη, και πήρα την βάση την απλή (78 Ευρώ) , και την έξτρα μπάρα γιά το τιμόνι (27 Ευρώ) γιατί ο άλλος τρόπος (ball joint) εκτός του ότι δεν υπήρχε διαθέσιμος, δεν μου άρεσε.Άσε που η μπάρα όλο και σε κάτι άλλο θα βολέψει... :wink:

Το νεό link που έχεις γιά τα gilsson δεν δουλεύει.Τουλάχιστον μέχρι τώρα...
Φαντάζομαι όμως πως είναι το ίδιο με το http://www.gilsson.com/
Εφόσον δεν υπάρχει πρόβλημα με αγορές κάτω των 100 Ευρώ, θα παραγγείλω την κεραία κάποια στιγμή, εκτός και βρω κανέναν που να τις φέρνει Ελλάδα, αν και αυτό που με καίει περισσότερο είναι οι χάρτες...

Η αναβαση (anavasi.gr και mapforum.gr) έχει έναν πολύ αναλυτικό χάρτη γιά Ελλάδα από ότι είδα (Topo Navigator - 350 Ευρώ!).Βέβαια ούτε αυτός κάνει autorouting , αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενά τους ,αυτό θα προστεθεί με αναβάθμιση γύρω στο Πάσχα.

Γιά Ευρώπη ο χάρτης που λές , και βέβαια και η garmin (City Navigator v9) καλύπτει αναλυτικά πάρα πολλές χώρες και μάλλον είναι μονόδρομος (299$ λέει στο site...).

Αυτά προς το παρόν, και ευχαριστώ ξανά.
Άβαταρ μέλους
Aquarius
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 06:33

Δημοσίευσηαπό steliosh » 15 Ιαν 2007, 22:25

το σωστό link: http://stores.yahoo.com/gilsson/
Και ναι πράγματι είναι το ίδιο, τελικά!
Επίσης... έχω πάρει και τσαντάκι μεταφοράς neopren (35-39$) και πιθανόν να έχουν και το beanbag, που είναι χρησιμότατο για το αυτοκίνητο...

Περίεργο που σου έδωσαν μόνο τη συσκευή... Γιατί θα είδες τι -έπρεπε να- περιέχει το πακέτο...
Για τους χάρτες ελληνικής σχεδίασης δεν ξέρω, ειλικρινά. Δεν τους έχω χρησιμοποιήσει.

Mεταξύ μας μπορείς να κατεβάσεις κάποια βερσιόν του CN από το ιντερνετ, αλλά... ΔΕΝ θα μπορείς να κατεβάσεις χάρτες στο gps σου, γιατί ο κάθε χάρτης έχει ένα serial number που πάει πακέτο με το serial του gps. Το έχουν κάνει, όπως φαντάζομαι για να μην "αντιγράφονται" οι χάρτες. Παρόλα αυτά, μπορείς να τους εγκαταστήσεις και δουλεύουν στο pc.
Για να δουλέψει το Griechenland 7.01 του PP μάλλον πρέπει να έχεις εγκαταστήσει πρώτα κάποιο πρόγραμμα της Garmin... φτου.
299 το πήγαν, ε? 220 είχε την V7 όταν το πήρα πέρσι... τους απατεώνες!
Αν τελικά κατεβάσεις κάποιο CN από το ιντερνετ, μπορείς να το εγκαταστήσεις, και μετά να κατεβάσεις το χάρτη του PP στο GPS... μέσω αυτής της εγκατάστασης... μεσοβέζικη λύση, αλλά από το ολότελα...

Οπα... πρόσεξε: Κάθε φορά που φορτώνεις χάρτες από το pc στο gps, ότι έχεις στό συγκεκριμένο memory stick σβήνεται!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens

Δημοσίευσηαπό Aquarius » 16 Ιαν 2007, 04:20

Σβήνεται?
Πολύ χρήσιμο tip αλλά ...σκέφτομαι ότι έτσι , ακόμα και τεράστια μνήμη να έχεις , δεν μπορείς να φορτώσεις π.χ. έναν αναλυτικό χάρτη της Ελλάδος και ταυτόχρονα έναν π.χ. αναλυτικό γιά Ιταλία-Ελβετία...
Ή το ένα ή το άλλο,από ότι καταλαβαίνω...
Επίσης τον χάρτη που έχει ήδη μέσα το gps (αναλυτικό Αγγλίας κ.α.),πως γίνεται να μην τον χάσω?Τον μεταφέρω στο pc και αν ξαναχρειαστεί ..... ξαναμπαίνει ή θα ζητάει κωδικό κ.λ.π.?....
Όχι πως με νοιάζει ο συγκεκριμένος χάρτης τόσο , αλλά γιατί να χαθεί?

Θα κοιτάξω γιά CN στο δίκτυο , αλλά μιά γρήγορη ματιά που έριξα δεν βρήκα κάτι...θα ξανακοιτάξω αλλά αν ξέρεις κάτι... :wink:

Τα αξεσουάρ γιά το αυτοκίνητο δεν με πολυαπασχολούν προς το παρόν (πλην της κεραίας ίσως), γιατί το χρησιμοποιώ ελάχιστα έως καθόλου,αλλά και επειδή η βάση του garmin έχει από κάτω αυτό το κολλώδες υλικό ,και βεντουζώνει μιά χαρά στο ταμπλώ όσες φορές και να το βάλω..... :wink:

Βίδωσα την μπάρα στο τιμόνι σήμερα ,καθώς και την βάση του gps , και το πήγα μιά γρήγορη βόλτα.Ακλόνητο.
Μπορεί να θέλει μπόλικο βίδωμα η βάση (κλειδιά και προσοχή),αλλά μετά είναι άψογο.
Το κακό είναι πως είχα συνηθίσει με μιά παρόμοια βάση από την manfrotto (γιά την βιντεοκάμερα) όπου μπαίνει και βγαίνει χωρίς κλειδιά-εργαλεία κ.λ.π. πολύ πιό εύκολα,και μου κακοφαίνεται κάπως που πρέπει να την αφήνω πάνω στην μοτ/τα....
Αλλά δεν μπορεί να τα έχεις όλα... :roll:

Πάω να ψάξω γιά CN.... :razz:

Thanks!!
Άβαταρ μέλους
Aquarius
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 12 Ιαν 2007, 06:33

Δημοσίευσηαπό steliosh » 18 Ιαν 2007, 09:36

για τη στήριξησε τιμόνι χωρίς μπαράκι... βρήκα τυχαία τούτο:

http://www.r1200gs.info/howto/276C.html

Δες τη φωτό με το κόκκινο βελάκι!
Άβαταρ μέλους
steliosh
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 21 Ιαν 2005, 00:57
Τοποθεσία: Penteli, Athens


Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 20 επισκέπτες