Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

???

Δημοσίευσηαπό maverickman » 06 Σεπ 2004, 10:17

Dear dista

:!: Πολυ κατατοπιστικο το αρθρο
:?: για το ΙQ3600 ισχυουν αυτα τα προγραμματα η υπαρχει και κατι αλλο?
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 06 Σεπ 2004, 10:56

Το IQ είναι στην ουσία ένα Palm PDA οπότε μπορεί να “τρέξει“ οποιοδήποτε πρόγραμμα υπάρχει για Palm και υπάρχουν αρκετά για χρήση με Gps. Το πρόβλημα είναι πως τα περισσότερα δεν βλέπουν, προς το παρόν τουλάχιστον, το ενσωματωμένο στο IQ Gps της Garmin :( . Για χρήση με χάρτες raster (εικόνες) χρησιμοποιώ το Pathaway ( http://www.pathaway.com ) στο οποίο παίρνω και έτοιμους χάρτες σε CD από την Ανάβαση ενώ έχει και πρόγραμμα στο PC για να καλιμπράρεις και να μετατρέψεις σε φορμάτ Palm δικούς σου σκαναρισμένους. Για χρήση με διανυσματικά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Garmin μιας και βλέπει τα ίδια δεδομένα με τα υπόλοιπα Gps της. Υπάρχουν και άλλα στο Internet για διανυσματικά αλλά δεν υπάρχουν δεδομένα για Ελλάδα και άντε να βρεις το πρωτόκολλο και τα προγράμματα για να φτιάξεις δεδομένα :evil: .
Άρα όλα όσα αναφέρω στο άρθρο ισχύουν και για το IQ σε συνεργασία πάντα με το πρόγραμμα της Garmin. Από τη στιγμή που φτιάξεις το img τότε το sendmap έχει ειδική παράμετρο (μόνο στο παράθυρο DOS) που στο μετατρέπει σε αρχείο με φορμάτ Palm έτοιμο να φορτωθεί στη κάρτα του IQ.
Ψάχνω και εγώ για ένα πρόγραμμα που να βλέπει και εικόνες και διανυσματικά και να κάνει και καταγραφή αλλά δεν έχω βρεί ακόμα κάτι (δεν έχω και πολύ χρόνο τώρα τελευταία :evil: ).
Αν ενδιαφέρεσαι ή θέλεις να κάνεις κάτι πιο συγκεκριμένο με το IQ, πες μου :roll: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 07 Σεπ 2004, 13:38

dista έγραψε:Το IQ είναι στην ουσία ένα Palm PDA οπότε μπορεί να “τρέξει“ οποιοδήποτε πρόγραμμα υπάρχει για Palm και υπάρχουν αρκετά για χρήση με Gps. Το πρόβλημα είναι πως τα περισσότερα δεν βλέπουν, προς το παρόν τουλάχιστον, το ενσωματωμένο στο IQ Gps της Garmin :( . Για χρήση με χάρτες raster (εικόνες) χρησιμοποιώ το Pathaway ( http://www.pathaway.com ) στο οποίο παίρνω και έτοιμους χάρτες σε CD από την Ανάβαση ενώ έχει και πρόγραμμα στο PC για να καλιμπράρεις και να μετατρέψεις σε φορμάτ Palm δικούς σου σκαναρισμένους. Για χρήση με διανυσματικά χρησιμοποιώ το πρόγραμμα της Garmin μιας και βλέπει τα ίδια δεδομένα με τα υπόλοιπα Gps της. Υπάρχουν και άλλα στο Internet για διανυσματικά αλλά δεν υπάρχουν δεδομένα για Ελλάδα και άντε να βρεις το πρωτόκολλο και τα προγράμματα για να φτιάξεις δεδομένα :evil: .
Άρα όλα όσα αναφέρω στο άρθρο ισχύουν και για το IQ σε συνεργασία πάντα με το πρόγραμμα της Garmin. Από τη στιγμή που φτιάξεις το img τότε το sendmap έχει ειδική παράμετρο (μόνο στο παράθυρο DOS) που στο μετατρέπει σε αρχείο με φορμάτ Palm έτοιμο να φορτωθεί στη κάρτα του IQ.
Ψάχνω και εγώ για ένα πρόγραμμα που να βλέπει και εικόνες και διανυσματικά και να κάνει και καταγραφή αλλά δεν έχω βρεί ακόμα κάτι (δεν έχω και πολύ χρόνο τώρα τελευταία :evil: ).
Αν ενδιαφέρεσαι ή θέλεις να κάνεις κάτι πιο συγκεκριμένο με το IQ, πες μου :roll: .


κατι συγκεκριμενο...
Να τι θελω να εχω εναν μονο χαρτη πχ αυτον που εχω ηδη απο την Αναβαση σε "sd card", αλλα να μπορω με καποιον τροπο να τον ενημερωνω συνεχως με τις διαδρομες που εχω κανει, ειτε επανω στον χαρτη, ειτε με την μορφη διαφανειας αν καταλαβες τι θελω να πω...
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 08 Σεπ 2004, 09:04

maverickman έγραψε:κατι συγκεκριμενο...
Να τι θελω να εχω εναν μονο χαρτη πχ αυτον που εχω ηδη απο την Αναβαση σε "sd card", αλλα να μπορω με καποιον τροπο να τον ενημερωνω συνεχως με τις διαδρομες που εχω κανει, ειτε επανω στον χαρτη, ειτε με την μορφη διαφανειας αν καταλαβες τι θελω να πω...


Διευκρίνησε μου αν σίγουρα ο χάρτης που έχεις είναι στη κάρτα ή στη μνήμη :!:
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 08 Σεπ 2004, 17:58

dista έγραψε:
maverickman έγραψε:κατι συγκεκριμενο...
Να τι θελω να εχω εναν μονο χαρτη πχ αυτον που εχω ηδη απο την Αναβαση σε "sd card", αλλα να μπορω με καποιον τροπο να τον ενημερωνω συνεχως με τις διαδρομες που εχω κανει, ειτε επανω στον χαρτη, ειτε με την μορφη διαφανειας αν καταλαβες τι θελω να πω...


Διευκρίνησε μου αν σίγουρα ο χάρτης που έχεις είναι στη κάρτα ή στη μνήμη :!:


:!: ναι ειναι στην καρτα "sd card"
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 09 Σεπ 2004, 14:27

maverickman έγραψε: :!: ναι ειναι στην καρτα "sd card"


Λοιπόν η λύση για να μπορείς να έχεις και τους δύο χάρτες μαζί πρέπει ο χάρτης της Ανάβασης να μπει στη μνήμη ώστε στη κάρτα να βάζεις κάθε φορά όποιον άλλο χάρτη θέλεις ή τις διαδρομές σου. Μπορείς να τους στείλεις τη κάρτα και να τους πεις να σου βάλουν το αρχείο για τη μνήμη. Δυστυχώς δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν έχω βρει εγώ, πρόγραμμα που να κάνει τη μετατροπή :( . Δεν νομίζω ότι θα έχουν πρόβλημα αν έχεις αγοράσει το χάρτη :roll: και θα έχεις και τη τελευταία ενημερωμένη έκδοση έτσι :P . Αν επιλέξεις αυτή τη λύση και έχεις τη κάρτα με το αρχείο στα χέρια σου είναι εύκολο να το βάλεις στη μνήμη. Αν δε ξέρεις θα σου πω :D .
Τώρα για να φτιάξεις τις διαδρομές σου σε χάρτη πες μου που και σε τι μορφή τις έχεις για να σου πω τι να κάνεις :D .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tedos » 09 Σεπ 2004, 15:22

Δε μου λες ρε συ ΤΑΖ δεν του ανοιγεις του γερο φαφουτη μια γωνια εκει στο STRATEGO να δινει τεχνικες συμβουλες...αφου ψοφαει ο εσχατογερος :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ονομασε τη ο Θειος Dista (οπως λεμε η θεια Βεφα) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό maverickman » 09 Σεπ 2004, 16:48

Τον χάρτη τον αγόρασα από την Ανάβαση εγώ. Σκοπός μου δεν είναι να τον "σπάσω" κάτι που εκτός του παρανόμου του θέματος θα ήταν και ανήθικο και ασεβές απέναντι στους όποιους κόπους των ανθρώπων που τον δημιούργησαν με αυτό το σκεπτικό σκοπός μου δεν η διανομή του χάρτη (κάτι που θα μπορούσα πολύ εύκολα να το κάνω) αλλά η παρουσίαση κάποιων εξτρα σημείων ή διαδρομών πάντα για προσωπική χρήση.
Θέμα επικαιροποιησης δεν νομίζω να υπάρχει αν και πιο καλά θα ξέρουν από το κατάστημα μιας και τον αγόρασα τον Απρίλιο.
Ο χάρτης είναι σε κάρτα αλλά δεν ξέρω πως γίνεται το πέρασμα του στην μνήμη.

Θα προτιμούσα το αρχείο του χάρτη στην μνήμη του ΙQ μιας και έτσι θα είχα περισσότερη αυτονομία σε μπαταρία αφού η κάρτα "στραγγίζει" την μπαταρία
Τα αρχεία των διαδρομών (…Ε δεν είναι και τόσα πολλά…) τα έχω στην μορφή που τα εξάγω από το ΙQ δηλαδή ένα αρχείο με στήλες όπως του excel
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό dista » 10 Σεπ 2004, 16:01

Το αρχείο του χάρτη για τη κάρτα είναι διαφορετικό από αυτό για τη μνήμη. Απ΄όσο ξέρω, μόνο η Ανάβαση μπορεί να σου φτιάξει το χάρτη σε αρχείο για τη μνήμη. Γι’αυτό και σου είπα να μιλήσεις μαζί τους και νομίζω ότι το πιο απλό είναι να τους στείλεις τη κάρτα να στο βάλουν και μετά να το περάσεις στη μνήμη (θα σου στείλω εγώ ένα προγραμματάκι για να το κάνεις).
Για το θέμα των διαδρομών πές μου με ποιο πρόγραμμα τις κατέβασες από το GPS για να δω το format του αρχείου.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 10 Σεπ 2004, 18:45

dista έγραψε:Το αρχείο του χάρτη για τη κάρτα είναι διαφορετικό από αυτό για τη μνήμη. Απ΄όσο ξέρω, μόνο η Ανάβαση μπορεί να σου φτιάξει το χάρτη σε αρχείο για τη μνήμη. Γι’αυτό και σου είπα να μιλήσεις μαζί τους και νομίζω ότι το πιο απλό είναι να τους στείλεις τη κάρτα να στο βάλουν και μετά να το περάσεις στη μνήμη (θα σου στείλω εγώ ένα προγραμματάκι για να το κάνεις).
Για το θέμα των διαδρομών πές μου με ποιο πρόγραμμα τις κατέβασες από το GPS για να δω το format του αρχείου.


προσθεσα ενα patch που δινει η garmin και κατα τον συγχρονισμο του PALM μπορεις να παρεις ( :evil: μονο) τις διαδρομες σε αρχειο
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverickman » 10 Σεπ 2004, 18:48

το αρχειο εχει καταληξη .mps εαν θελεις πεσ μου να σου στειλω ενα κομματι του.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό tazmania » 11 Σεπ 2004, 00:12

tedos έγραψε:Δε μου λες ρε συ ΤΑΖ δεν του ανοιγεις του γερο φαφουτη μια γωνια εκει στο STRATEGO να δινει τεχνικες συμβουλες...αφου ψοφαει ο εσχατογερος :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Ονομασε τη ο Θειος Dista (οπως λεμε η θεια Βεφα) :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:


Ρε συ tedouli, χίλιες φορές του είπα του αισχατόγερου να μου στείλει τ' άρθρα του, αλλά ξεκούτιανε τελείως και ξεχνάει :twisted: :twisted:

Μου φαίνετε θα πάρω την κόρη του τηλέφωνο να μου τα στείλει γιατί εαν περιμένω από αυτόν ... καλά κρασά :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 11 Σεπ 2004, 07:59

maverickman έγραψε:το αρχειο εχει καταληξη .mps εαν θελεις πεσ μου να σου στειλω ενα κομματι του.


Έχεις δίκιο, καμιά φορά κολάω :roll: . Είναι που έχω πήξει και στη δουλειά τελευταία :evil: . Δεν υπάρχει και άλλος τρόπος, προς το παρόν, να τις πάρεις απο το iQue.
Θα φτιάξω ένα δικό μου για να δω το φορμάτ και θα σου πω. Βλέπεις εγώ δεν χρησιμοποιώ το QGps για καταγραφή γιατί δεν μπορείς να του ορίσεις το βήμα και γράφει όποτε θέλει με ένα περίεργο αλγόριθμο :evil: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dista » 11 Σεπ 2004, 08:08

tazmania έγραψε:Ρε συ tedouli, χίλιες φορές του είπα του αισχατόγερου να μου στείλει τ' άρθρα του, αλλά ξεκούτιανε τελείως και ξεχνάει :twisted: :twisted:

Μου φαίνετε θα πάρω την κόρη του τηλέφωνο να μου τα στείλει γιατί εαν περιμένω από αυτόν ... καλά κρασά :twisted: :twisted:


Κάνε υπομονή ρε νεανία :D δεν το ξεχνάω ούτε ξεκούτιανα (τουλάχιστον τόσο πολύ ....ακόμα :oops: ).
Απλά ακόμα δεν κατάφερα να βρω το χρόνο να ξαναστήσω το PC στο σπίτι και όλα τα άρθρα είναι εκεί μέσα :shock: . Εδώ δεν κατάφερα ακόμα να πάω το Niva στο γιατρό :( . Να δω πως θα έρθω το ΣΚ μ'αυτό το τιμόνι :roll: .
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό tazmania » 11 Σεπ 2004, 10:45

dista έγραψε:
tazmania έγραψε:Ρε συ tedouli, χίλιες φορές του είπα του αισχατόγερου να μου στείλει τ' άρθρα του, αλλά ξεκούτιανε τελείως και ξεχνάει :twisted: :twisted:

Μου φαίνετε θα πάρω την κόρη του τηλέφωνο να μου τα στείλει γιατί εαν περιμένω από αυτόν ... καλά κρασά :twisted: :twisted:


Κάνε υπομονή ρε νεανία :D δεν το ξεχνάω ούτε ξεκούτιανα (τουλάχιστον τόσο πολύ ....ακόμα :oops: ).
Απλά ακόμα δεν κατάφερα να βρω το χρόνο να ξαναστήσω το PC στο σπίτι και όλα τα άρθρα είναι εκεί μέσα :shock: . Εδώ δεν κατάφερα ακόμα να πάω το Niva στο γιατρό :( . Να δω πως θα έρθω το ΣΚ μ'αυτό το τιμόνι :roll: .


Θα κανονίσω να πάρω μια μέρα άδεια μέσα στην εβδομάδα να πάω το δικό μου. Θα μιλήσουμε να έρθω να το πάρω να το πάω κι αυτό. Βέβαια, πρέπει να θυμιθείς να μου φέρεις και την ποδιά :twisted:
Άβαταρ μέλους
tazmania
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2253
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 16:05
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 21 επισκέπτες