Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GPS & Χάρτες

Ο προσανατολισμός είναι μια βασική ικανότητα του ανθρώπου. Τι γίνεται όμως όταν τον βοηθάει και η τεχνολογία;

Δημοσίευσηαπό georgek » 08 Ιουν 2005, 07:59

dista έγραψε:ΥΓ. Το πιθανότερο είναι αρχές της άλλης βδομάδας να είμαι για δουλειά στη Θεσ/κη οπότε αν θές κάτι περισσότερο μπορεί να τα πούμε και από κοντά.


Αν ανέβεις ειδοποίησε και εμένα ώστε να συναντηθούμε γιατί έχω και εγώ κάποιες απορίες. Αυτός ο xtrail δεν κάνει τίποτα, μόνο για καφέδες είναι, τσά,πα τομ πληρώνουμε

Επίσης, μήπως έγινε τίποτα με εκείνο το φισάκι του Vageli? Αν ναι, μπορείς σε παρακαλώ να το κρατάς μαζί?
Να εύχεσαι να είναι μακρύς ο δρόμος,
γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις!!!
Άβαταρ μέλους
georgek
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 22 Μαρ 2004, 17:03
Τοποθεσία: SERRES

Δημοσίευσηαπό dista » 08 Ιουν 2005, 08:09

maverickman έγραψε:αυτο το κανω ηδη εαν θυμασε το κουβεντιαζαμε κοντα στον Σεπτεμβριο περσι.Το θεμα ειναι να παμε και ενα βημα μπροστα... :roll: :wink:


Ποιό είναι αυτό το βήμα που θέλεις να κάνεις? Αν δε μου πείς, πως να σε βοηθήσω? Θές οποσδήποτε να τα περνάς μέσα από το MapSource? Γίνεται και αυτό αλλά είναι πιο περίπλοκο.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Ιουν 2005, 14:08

Ας πούμε πως έχουμε κάποια αρχεία img και διάφορες καταγραφές και θέλουμε να δημιουργήσουμε ένα αρχείο που να τα περιέχει όλα. Ας αρχίσουμε με αυτό. Αν ανέβεις κανονίζουμε καμιά συνάντηση για καφέ 8)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό japetus » 08 Ιουν 2005, 15:50

Ανοιγεις το img στο gpsmapedit (πρεπει να εχεις εγκαταστησει και το cgpsmapper που το επικαλειται εσωτερικα το gpsmapedit)
Add-> φορτωνεις τα τρακς σου
save as > .mp
ανοιγεις το .mp αρχείο
export > Garmin img / cgpsmapper.exe

Tadah!
japetus
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 01 Οκτ 2004, 09:01

Δημοσίευσηαπό dista » 08 Ιουν 2005, 20:29

Όπως τα λέει ο japetus.
Αν θέλεις να δουλέψεις με το GpsTM μπορείς να ανοίξεις το img με το MapDekode να δημιουργήσεις ένα DB και μετά να ανοίξεις το DB με το GpsTM και να το επεξεργαστείς. Μετά ξανά στο MapDekode για να φτιάξεις το καινούργιο img.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 14 Ιουν 2005, 22:55

Υπάρχει περιορισμός στον όγκο του αρχείου όταν πάμε να δημιουργήσουμε με το mapedit αρχείο img μέσω του Cgpsmapper? Γιατί όταν πάω να συνθέσω χάρτες (εναν του Peter με έναν από pkteam) μου εμφανίζει λάθος και δεν δημιουργεί τίποτα.
Πάντως κατάφερα να κάνω όλη αυτή την μετατροπή για να πάει στο gpsTM αλλά οι ονομασίες εκεί φαίνονται κάπως περίεργες...είναι λογικό αυτό?
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό eldar » 26 Νοέμ 2005, 15:15

Θα ήθελα την την βοήθειά καποιου που εχεια ασχοληθει με κατασκευη χαρτων. εχω καποιυς χαρτες της ΓΥΣ σκαναρισμενους και θελω με βαση αυτους να φτιαξω ενα χαρτη για το gps μου (Garmin gpsmap 60 cs). μονο τους δρομους θελω να περασω βασικα. το προβλημα ειμαι οτι δεν μπορω να τους καλιμπραρω σωστα.χρησιμοποιω το COORD GR αλλα δεν παιρνω σωστα αποτελεσματα. οι χαρτες ειναι σκαναρισμενοι εσωτερικα και χρησημοποιω για συντεταγμενες που εχει επανω σε ενα ευρος 00-99. καποιυς χαρτες ομως απο αυτους που τους εχω και τυπωμενους (αυθεντικούς) βλεπω οτι εξωτερικα υπαρχουν και καποιο αλλοι αριθμοι.και κατι αλλο: οι χάρτες της αναβασης για gps εχουν ιδια η μικροτερη λεπτομερια απο αυτους της ΓΥΣ;
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό Joker » 29 Νοέμ 2005, 02:13

το συστημα συντεταγμενων στους χαρτες της ΓΥΣ νομιζω ειναι ΕΓΣΑ87 Η GGRS1987 (το ιδιο ειναι)
αλλα πρεπει να ξερεις και την προβολη (projection) του χαρτη για να γινει σωστα η δουλεια.

τα εσωτερικα νουμερα απο μονα τους δεν θα σε βοηθησουν. θα χρειαστεις τα εξωτερικα.
αυτα τα νουμερα ειναι οι συντεταγμενες (αποστασεις σε μετρα απο τον ισημερινο προς τον βορα και αντοιστοιχα απο τον γκρινουιτς προς τα ανατολικα)

μαλλον πρεπει να μετατρεψεις το ΕΓΣΑ87 σε WGS84
αλλα αν εχεις φωτογραφισει τους χαρτες με φωτογραφικη μηχανη
δουλεια δεν γινεται γιατι σιγουρα θα υπαρχει παραμορφωση απο την γωνια ληψης της φωτογραφιας. μονο με scaner θα κανεις κατι αλλα και παλι θα δυσκολευτεις να το σκαναρεις ισια το εντυπο ειδικα αν ειναι μεγαλο που θα πρεπει να το κανεις κοματι κοματι-κοματι.

χωρις να θελω να κανω διαφημηση στην αναβαση...

αλλα ειναι οι καλυτεροι χαρτες!!!!

εχω χρησημοποιησει δοκιμαστικα τον χαρτη του καιμακτσαλαν απο την αναβαση σε ozi explorer ce και η ακριβεια ηταν εκπληκτικη.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό dista » 29 Νοέμ 2005, 03:33

eldar έγραψε:Θα ήθελα την την βοήθειά καποιου που εχεια ασχοληθει με κατασκευη χαρτων. εχω καποιυς χαρτες της ΓΥΣ σκαναρισμενους και θελω με βαση αυτους να φτιαξω ενα χαρτη για το gps μου (Garmin gpsmap 60 cs). μονο τους δρομους θελω να περασω βασικα. το προβλημα ειμαι οτι δεν μπορω να τους καλιμπραρω σωστα.χρησιμοποιω το COORD GR αλλα δεν παιρνω σωστα αποτελεσματα. οι χαρτες ειναι σκαναρισμενοι εσωτερικα και χρησημοποιω για συντεταγμενες που εχει επανω σε ενα ευρος 00-99. καποιυς χαρτες ομως απο αυτους που τους εχω και τυπωμενους (αυθεντικούς) βλεπω οτι εξωτερικα υπαρχουν και καποιο αλλοι αριθμοι.και κατι αλλο: οι χάρτες της αναβασης για gps εχουν ιδια η μικροτερη λεπτομερια απο αυτους της ΓΥΣ;


Φίλε eldar,
Κατ'αρχή διάβασε προσεκτικά τα αρχικά, τουλάχιστον, ποστ σε αυτό το θέμα για να καταλάβεις κάποια βασικά πράγματα :wink: .
Για τις ερωτήσεις σου τώρα. Όλοι οι χάρτες της ΓΥΣ είναι σε σύστημα (datum) ED50. Οι παλαιότεροι έχουν συντεταγμένες σε μοίρες (στα περιθώρια του χάρτη) κάποιοι νεώτεροι έχουν και συντεταγμένες σε μέτρα του ΕΓΣΑ87. Οι δικοί σου τώρα αν έχουν συντεταγμένες με αριθμούς 00-99 (αν κοιτάξεις καλά θα δείς και κάποια γράμματα λατινικά, MF,LF κλπ) σημαίνει ότι είναι στρατιωτικής έκδοσης με συντεταγμένες του στρατού. Τις συντεταγμένες αυτές θα πρέπει να τις μετατρέψεις σε μοίρες που είναι λίγο δύσκολο με το COORDGR αν δεν ξέρεις αρκετά πράγματα. Αλλά και να τις μετετρέψεις και να καλιμπράρεις τους χάρτες πάλι θα έχεις πρόβλημα με τα στοιχεία που θα πάρεις από αυτούς αφού θα είναι σε προβολή ED50 και θα πρέπει να τα προβάλεις σε WGS84 για να μπορέσεις να τα χρησιμοποιήσεις στο GPS σου, εκτός και αν κάθε φορά αλλάζεις datum στο GPS.
Γενικά να ξέρεις ότι οι χάρτες της ΓΥΣ που κυκλοφορούν έχουν πολύ παλαιά ενημέρωση σε δρόμους και κατηγορίες αυτών. Από την άλλη, οι χάρτες της Ανάβασης σε πολλές περιοχές έχουν πολύ καλή ενημέρωση και ακρίβεια και στις υπόλοιπες λίγο καλύτερη από τη ΓΥΣ.
Άβαταρ μέλους
dista
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2003, 10:24
Τοποθεσία: Μαρούσι Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Joker » 29 Νοέμ 2005, 16:17

τα εξωτερικα νουμερα που αναφερει εχουν την εξης μορφη:4542000, 4543000 κλπ...
τα εσωτερικα αντοιστοιχουν στα εξωτερικα αλλα αλλα λειπουν τα 2 πρωτα ψηφια και τα μηδενικα.
δηλαδη την γραμμη 454200 στο εσωτερικο του χαρτη την εχει 42, την 454300 την εχει 43 κλπ.
(αναφερομαι στον αξονα βορα-νοτου) κατι αντοιστιχο συμβαινει και ανοτολικα-δυτικα απλα
μονο που τα μετρα σε αυτη την περιπτωση ειναι λιγοτερα (6αψηφιο νουμερο και οχι 7αψηφιο οπως στον αξονα βορα-νοτου.

απο ενα προχειρο καλιμπραρισμα που δοκιμασα και φανηκε ενταξει, νομιζω οτι ο χαρτης ειναι σε UTM PROJECTION
και το πλεγμα των συντεταγμενων σε GGRS1987, χωρις να αποκλειεται να εχω κανει και λαθος.
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό stephos » 30 Νοέμ 2005, 15:43

Αυτές είναι συντεταγμένες ΕΓΣΑ 87 και αφορούν αποστάσεις σε μέτρα για το μεν Γ.Πλ από τον Ισημερινό (άρα περίπου 4,5 εκ μέτρα) για δε το Γ.Μκ από τον 24ο Μεσημβρινό (περίπου στο Σούνιο) αλλά με αφετηρία τα 500 χλμ. άρα οτιδήποτε ανατολ της Αττικής είναι μεγαλύτερο από 500 χλμ και οτιδήποτε Δυτικά μικρότερο. Τα πρώτα ψηφία και τα μηδενικά στα ενδιάμεσα ticks παραλείπονται για ευνόητους λόγους.
Θα σου πρότεινα όμως να χρησιμοποιήσεις τα 4 κεντρικά σταυρώνυμα του χάρτη της ΓΥΣ (περίπου στο 1/3 της διάστασης του χάρτη από κάθε πλευρά) που είναι σε φ & λ (μοίρες, πρώτα λεπτά κλπ) στο σύστημα European 1950. Απέχουν 5 λεπτά της μοίρας από τις ακρογωνιαίες συντετγμένες που αναγράφονται στο φύλλο χάρτου και είναι πολύ εύκολο να υπολογισθούν. Το ED50 to έχουν όλα τα GPS και φυσικά το OZI οπότε μετά μπορείς να μετατρέψεις τις συντεταγμένες σου σε ότι κάνναβο θέλεις (ακόμα και σε ΕΓΣΑ87). Ενα ακόμα πλεονέκτημα που έχουν τα κεντρικά σταυρώνυμα είναι οτι μειώνουν το σφάλμα από την παραμόρφωση που υπόκειται κάθε σκαναρισμένο έντυπο στα άκρα του.
Άβαταρ μέλους
stephos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 01 Αύγ 2005, 14:36
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Joker » 30 Νοέμ 2005, 21:38

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΕΣ.

ΤΙΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΤΙΣ ΕΧΕΙ ΣΕ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΙΖΕΙ ΜΕ ΕΓΣΑ87
(ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ:για δε το Γ.Μκ από τον 24ο Μεσημβρινό (περίπου στο Σούνιο) αλλά με αφετηρία τα 500 χλμ. άρα οτιδήποτε ανατολ της Αττικής είναι μεγαλύτερο από 500 χλμ και οτιδήποτε Δυτικά μικρότερο.)

Η ΑΤΤΙΚΗ ΣΥΓΚΡΚΡΙΜΕΝΑ ΕΧΕΙ 720000 ΜΕΤΡΑ ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.
ΚΑΙ ΤΟ ΣΟΥΝΙΟ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΑ 750000 ΠΕΡΙΠΟΥ

ΕΤΣΙ Ο ΧΑΡΤΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ ΜΟΝΟ ΣΕ
UTM PROJECTION ZONE 34 (18Ε-24Ε NORTHEN HEMISPHERE)

ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ
ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ DATUM. (ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ ED50, AKOMA KAI WGS84 OTAN ANTI ΓΙΑ ΜΟΙΡΕΣ ΤΟ ΡΥΘΜΙΣΩ ΝΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΜΕΤΡΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΩΣΤΑ)

ΤΟ ΣΩΣΤΟΤΕΡΟ ΚΑΛΙΜΠΡΑΡΙΣΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΦΑΝΗΚΕ ΜΕ UTM ΠΡΟΒΟΛΗ ΠΟΥ ΠΡΟΑΝΕΦΕΡΑ ΚΑΙ DATUM ED50 GREECE
Τελευταία επεξεργασία από Joker και 02 Δεκ 2005, 06:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

Δημοσίευσηαπό eldar » 01 Δεκ 2005, 12:38

σας ευχαριστω παρα πολυ παιδια για την βοηθεια.θα μελετησω οσα μου ειπατε.
οσο για τους χαρτες της αναβασης δεν ξερω τι αναληση εχουν στην περιοχη
μου(Σερρες και γυρω νομοι).και δεν εμπιστευομαι να στειλω το gps στην αθηνα.μου αρεσει η ιδεα να κανω κατι μονος μου. οι χαρτες που εχω ειναι
ενημερωσης 1990
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

Δημοσίευσηαπό paul510 » 14 Νοέμ 2007, 17:25

Γιά σας,
Μήπως μπορεί να με βοηθήσει καποιος στο εξής:
Θέλω να σώσω σε jpg ένα χάρτι απο το Google, και μετά θέλω να τον καλυμπράρω με OziExplorer και να το ρίξω στο PPC μου. Πώς γίνετε αυτή η εργασία ?


Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
paul510
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2007, 12:41

Δημοσίευσηαπό Joker » 18 Νοέμ 2007, 10:45

χειροκινητα ειναι λιγο μανικι.

δες εδω ενα πολυ καλο προγραματακι για αυτη τη δουλεια

http://www.stitchmaps.com/
Άβαταρ μέλους
Joker
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 29 Αύγ 2005, 22:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο GPS Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 9 επισκέπτες