Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Δυστύχημα TR Tαύγετου 07:Μαρτυρία, σκέψεις και ερωτηματικά.

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

Re: Off Road Team - Trail Ride Ταΰγετος 2007

Δημοσίευσηαπό squirrel » 10 Ιαν 2008, 11:44

Όντως νομίζω κι εγώ πως στο πρώτο τηλ. μου δεν είχα αναφέρει τίποτα για γιατρό γιατί ο μόνος που ήταν με τον Αλέκο όταν έφτασα ήταν ο Γιώργος.στο 2ο τηλ. απο το σπίτι στην επόμενη στροφή απο το δυστύχημα ήταν πιο κατατοπιστικό αφου στο πρώτο ήμουν τόσο πανικοβλημένος που δεν θυμάμαι καθόλου τι είπα.τον Φώτη δεν έχω ιδέα που κ αν τον πέτυχα αφου μόνο μπροστά μου δεν έβλεπα.Όσον αφορά την διασωλήνωση θυμάμαι καλά πως σε ερώτηση του Φώτη στον οδηγό του ασθενοφόρου αν υπάρχει εξοπλισμός διασωλήνωσης η απάντηση ήταν αρνητική.εγώ μέχρι σήμερα νόμιζα πως αυτό που του είχε τοποθετήσει στο στόμα ήταν το μπροστά εξάρτημα του camelbag.
Πάντως θα το ξαναπώ οτι αν δεν είχαμε τον Φώτη μαζί μας θα είχαμε γονατίσει απο τις πρώτες στιγμές.
ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΓΙΝΕΙ,ΜΗΝ ΠΕΤΑΞΕΙΣ ΠΕΤΣΕΤΑ.
Άβαταρ μέλους
squirrel
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 184
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 13:42
Τοποθεσία: Περιστέρι,Αθήνα

Re: Off Road Team - Trail Ride Ταΰγετος 2007

Δημοσίευσηαπό almak » 13 Ιαν 2008, 00:12

doc έγραψε:....Και εδώ τελειώνουν τα γεγονότα.
Και αρχίζουν οι σκέψεις... και οι μέλλουσες ενέργειες - πλην αυτών που αφορούν τον Αλέκο...
Τα δελτία τύπου... οι απονομές... το μέλλον των αγώνων... οι αποφάσεις... οι ευθύνες... η αστυνομία, και το χειρότερο: Η παραφιλολογία, οι μαϊντανοί, οι κριτικοί...

Πολλά ειπώθηκαν, πολλά ακούστηκαν: Λυγμοί, κλάματα, εικασίες, ερωτηματικά, σκέψεις, υποθέσεις, κρίσεις, επικρίσεις, κατακρίσεις... Από γνωστούς και φίλους, από αρμόδιους και αναρμόδιους, από οργανωτές και ανοργάνωτους, από υπεύθυνους κι ανεύθυνους, από λακωνικούς λυπημένους, μέχρι λαλίστατους τσαντισμένους μαϊντανούς των διαδικτυακών συζητήσεων (forum) των ιστοσελίδων. Από το πουθενά εμφανίστηκε μια τάση προαγωγής ασχέτων σε ειδικούς δικαστές, που ξαφνικά θυμήθηκαν όλα τα κακώς κείμενα των αγώνων του είδους. Και θεωρώντας εαυτούς αδικημένους (ή μη; ), έψαξαν για εξιλαστήρια θύματα, με ψευδή και συκοφαντικά μάλιστα κριτήρια - πειστήρια, ζητώντας την κεφαλή τους επί πίνακι.
Κι όλα αυτά με σημαία την «ασφάλεια» των αγώνων, που είτε συμμετέχουν, είτε απλώς κρίνουν επειδή ψάχνουν να σκοτώσουν την ώρα τους στο internet.

Υπήρξαν και σαφώς ουσιώδεις κριτικές, με κατανόηση, προτάσεις, ιδέες, οργή, άποψη... Αλλά οι παντογνώστες κέρδισαν τις εντυπώσεις! Πατώντας στην κυριολεξία σε πτώματα και χορεύοντας σε τάφους, έστρεψαν 180 μοίρες την πορεία τους, τις «απόψεις» και τις «ιδέες» τους! Από φίλοι έγιναν κέρβεροι - λαοπλάνοι, ζητώντας στην «πυρά» κάποιους, που τους «αδίκησαν»... Έτρεξαν και οι αυλικοί από πίσω τους...
Και δεν λέω! Καλά κάνανε! Από την -όποια- πλευρά τους, καλά κάνανε!
Αλλά δυστυχώς, σε λάθος χρόνο, σε λάθος τόπο, και με λάθος τρόπο! Όσο κι αν οι άνθρωποι της παθούσης οικογένειας τους ζήτησαν να μετριάσουν το ύφος τους, αυτοί επέμειναν, κατηγορώντας τους για οικονομικά συμφέροντα και για «συγκάλυψη των ενόχων»! .............


Aυτό το κομμάτι δεν χρειαζόταν να το γράψεις..........υποτιμάς την νοημοσύνη μας , τώρα αν πράγματι τα πιστεύεις κιόλας το καλύτερο που έχω να πω είναι πως μένω άφωνος.

Αυτά από έναν
αρμόδιους και αναρμόδιους, από οργανωτές και ανοργάνωτους, από υπεύθυνους κι ανεύθυνους, από λακωνικούς λυπημένους, μέχρι λαλίστατους τσαντισμένους μαϊντανούς των διαδικτυακών συζητήσεων (forum) των ιστοσελίδων.



Δεν υπάρχει λάθος χρόνος , τόπος , τρόπος , διότι τον υπόλοιπο καιρό απλά δεν ακούτε.
Ακούτε μόνο τους κόλακες.
Ο λάθος τρόπος τόπος ή ώρα δεν θα αλλάξει την ατυχή κατάληξη τουAxel , μπορεί όμως να σας ταρακουνήσει λίγο.
Να σας κάνει να παραδεχτείτε κάποια πράγματα , σαν και αυτά που παραδεχτήκατε παραπάνω....κάτι είναι και αυτό.

Ευκαιρία δόθηκε με τον θάνατο του Αλέκου να τα ακούσετε ξανά , κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑ ΝΑ ΧΑΝΕΤΕ ΕΝΑΣ ΑΛΕΚΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΛΕΜΕ.
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό jdelis » 13 Ιαν 2008, 11:49

Δυστυχώς αναγκάστηκα να φύγω στο δίωρο, πριν τελειώσει η συζήτηση. Χωρίς να έχω λοιπόν συνολική άποψη θα παραθέσω μερικές απόψεις.

Το πραγματικά χρήσιμο θέμα είχε να κάνει με την ασφάλεια. Εκεί οποιαδήποτε βελτίωση είναι ευπρόσδεκτη αν όχι και αναγκαία. Θα σταθώ σε ένα πράγμα : αν το ασθενοφόρο είχε φτάσει σε εύλογο χρονικό διάστημα (να πω μισή ώρα περίπου...) θα είχε γίνει ο ίδιος ντόρος; Προσωπικά πιστεύω πως όχι. Και έχει δηλωθεί επανειλλημένα πως το πρόβλημα είχε να κάνει καθαρά με τη συμπεριφορά του οδηγού. Άρα πού αρχίζει και πού τελειώνει η ευθύνη του οργανωτή; Αν έχει φροντίσει για τα (λογικώς) απαραίτητα, αλλά αυτό δε λειτουργήσουν για ανεξάρτητους προς αυτόν λόγους, πού και πόση ακριβώς είναι η ευθύνη του; Για μένα ελάχιστη, αλλά σίγουρα κάποιοι έχουν αντίθετη άποψη. Θα παρακαλέσω μόνο να την τεκμηριώσουν.

Το βασικό είναι να τεθούν τα ελάχιστα και στο μέτρο του εφικτού στάνταρ ασφάλειας. Να τα μάθουμε από την αρχή και να ελέγχονται σε κάθε αγώνα. Αν δεν τα τηρήσει ένας οργανωτής να είναι (πρακτικά και ηθικά) υπόλογος. Αλλά μέχρι κεί.
Να είμαστε λογικοί : μπορούμε να προσφέρουμε συγκεκριμένα πράγματα, άρα μπορούμε να ζητήσουμε και συγκεκριμένα. Όχι τον ουρανό με τα άστρα.

Ας τεθούν λοιπόν οι προδιαγραφές στο τραπέζι, πριν την έναρξη των αγώνων. Ας δοθούν και εναλλακτικές επιλογές με το επιπλέον κόστος προς εμάς που θα δημιουργήσουν. Και ας πάρουμε ένας προς ένας θέση πάνω σε αυτά τα συγκεκριμένα ζητήματα. Να δηλώσουμε αν μας ικανοποιούν ή όχι (και γιατί). Μόνο έτσι έχει νόημα και αποτέλεσμα ένας διάλογος.

Από την άλλη θεωρώ λίγο άσκοπη τη συζήτηση πάνω στο ύφος των αγώνων. Έχει τεθεί πολλές φορές και πάντα οι απόψεις θα διίστανται. Οι αγώνες αυτοί κατέληξαν κάπου μετά από αρκετές δοκιμές. Οι ιδέες που έπεσαν (μικρή ειδική, χαμηλή ΜΩΤ) τους ξαναβάζουν στα ίδια πειράματα, ενώ ο κόσμος που συμμετέχει δείχνει να έχει καταλήξει κάπου (αλλιώς δεν θα συμμετείχε). Θα το δεχόμουν, αν αποδεδειγμένα τεκμηριώσει κάποιος ότι με κάποια τέτοια αλλαγή θα γίνουν ασφαλέστεροι οι αγώνες. Πάντως η ιστορία έχει δείξει πως ο συνδυασμός χαμηλής ΜΩΤ και κρυφών (και ειδικότερα ενδιάμεσων) μετρήσεων είναι αποτυχία. Αν ξαναγυρίζαμε εκεί, θα το σεβόμουν σαν απόφαση αλλά προσωπικά δεν θα συμμετείχα.

Μικροαλλαγές μπορούν να γίνουν. Όπως να μην υπάρχουν με τίποτα γκρεμοί στις ειδικές, να περιοριστεί η κατηφορική κυρίως άσφαλτος (πιο πολλές φορές έχω πάει να το χάσω σε άσφαλτο παρά σε χώμα), σκληρότερα και πιο αργά κομμάτια. Αλλά πάντα στη γενικότερη φιλοσοφία που υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Re: Δυστύχημα TR Tαύγετου 07:Μαρτυρία, σκέψεις και ερωτηματι

Δημοσίευσηαπό superspy » 09 Δεκ 2016, 11:34

9 χρόνια πίσω....


Σήμερα...

https://www.facebook.com/vasilis.arvani ... 3933564618

9/12/07
No 19 AΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΛΑΠΟΘΑΚΗΣ ..ΑΠΩΝ.....ΔΕΝ ΣΕ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΟΤΕ...και ας περασαν 9 Χρονια απο εκεινη την Τραγικη μερα...
Εκκινηση 09.07.50..απο τον Ναυτικο Ομιλο τις Καλαματας...
Παταω την μιζα στο DRZμου και το μοτερ περνει μπροστα...γεματος Χαρα που θα ξεκινησω τον αγωναμου αν και λιγο αγχωμενος γιατι εβρεχε παρα πολυ ολη την νυχτα..ξεκιναω..και διαβαζω στο Road Book στα πρωτα 50μ δεξια και μπαινω στην Παραλια τις Καλαματας..βαζω 3η ανοιγω γκαζι στο χαλικι και ανεβαζω μεχρι 5η καθομαι πισω στο φτερο και ανοιγω τερμα το γκαζι..στο πρωτο ποταμι συναντω Κοσμο..που σημαινει ΠΑΓΙΔΑ για Τουμπα..(συνηθως) κατεβαζω 3η τραβαω το τιμονι μαζι με τον συμπλεκτη..και το περναω με σουζα..ο Κοσμος απιθανος..παλαμακια σφυριγματα φωνες..νιωθω απιστευτα..τα ιδια αλλα με δυσκολια και γλιστρημα και παραλιγο τουμπα και στο 2ο Ποταμι..ενσυνεχεια στο Φιλοξενεια ανεβαινω στην Ασφαλτο και στην διασταυρωση κανω αριστερα και στα 50μ δεξια και αρχιζω να περνω τα τελευταια σπιτια και ανεβαινω στον Ταυγετο..
συναντω και αλλους 10 Αναβατες φιλους και γνωστους απο την Αρχ Ολυμπια....
και ανεβαινουμε μια τεραστια ανηφορα με 5η σκασμενη..και τρομαζω γιατι κοιτω το κοντερ στο SUZUKIμου και γραφει 145κμ..που παω λεω..?
και κλεινω σιγα σιγα το γκαζι.....ηδη εχω φτασει στο τερμα τις ανηφορας και εχει ενα υψωμα που ειναι τυφλο..
αμεσως τελειωνει το χωμα και ξεκινα ασφαλτος και μια μικρη ευθεια 100μ το πολυ....ηδη εχουμε κανει τα πρωτα 6.500κμ του Αγωνα..
Ξαφνικα στο τελος του δρομου βλεπω Βραχια..και κανα 5 μηχανακια σταματημενα και με μουρη προς τα εμας..πρωτη σκεψη εχουν κανει λαθος και ερχονται πανωςμας ηδη ειμαι 2ος απο την παρεα..και κοβω..
καθως πλησιαζω το σκηνικο αλλαζει..
βλεπω καποιον στο εδαφος....πλησιαζω και παγωσα...
βλεπω τον Αλεξανδρο με το κρανος χωρις αισθησεις..με ενα περιεργο...χρωμα στο προσωποτου...
και απο πανωτου ενας αγωνιζομενος..(εμαθα μετα οτι ηταν γιατρος).
να προσπαθει να βρει σφυγμο..η αγωνια στην εκφρασητου.τα ελεγε ολα..ηταν ηδη ΝΕΚΡΟΣ? ..σταματαω αμεσως..τι εγινε ρωταω μπορω να βοηθησω..? ενας αλλος αγωνιζομενος με δακρυα στα ματια μου λεει φυγε και πηγαινε φερε βοηθεια και ασθενοφορο .εσκασε πανω στα βραχια με ολα..ηταν η απαντησητου....μην σταματας..και μου κουναγε το κεφαλι....ξεκινω αμεσως αλλα η εικονα αυτη με ειχε σοκαρει..ηξερα οτι κατι ασχημο ειχε συβμει αλλα δεν ηξερα ποσο σοβαρο ηταν..μετα απο 10ΚΜ εφτασα στο πρωτο ΣΕΧ..(Σταθμος Ελεγχου Χρονου) και βγαζοντας την Καρταμου για να την Τσεκαρει λεω στην Κοπελα πισω στο 7 κμ χρειαζονται ασθενοφορο κατι κακο εχει συμβει..Αγχωμενη και πολυ ανησυχη...ναι μου λεει το γνωριζω.ξεκιναει το ασθενοφορο τωρα μου λεει..τις λεω αναποδα στον Αγωνα μουτρα με εμας.?δεν υπαρχει Εναλλακτικη μου λεει..φυγε φυγε..ξανα το αιμαμου παγωσε..ξεκινησα και συνεχισα τον Αγωνα..αλλα στο πισω μερος του μυαλουμου..ειχα την ασχημη εικονα...μετα απο 40 κμ στον Ανεφοδιασμο.στις Παιδικες Κατασκηνωσεις..φτανοντας μου λεει ο βοηθος απο την ΛΕΣΧΗ φιλε φυγε απο Ασφαλτο και Πηγαινε Καλαματα.. ο Αγωνας Διακοπηκε.....του λεω πεθανε..?
οχι μου λεει...αλλα ηδη το ηξερα.( Γιατι για να γινει Διακοπη η θανατος η κατι παρα παρα πολυ σοβαρο εχει συμβει)....το ειχα νιωσει..τα πρωτα Ζουμια μεσα στο κρανος μου φυγανε και θαμπωσανε τα γυαλιαμου.τα εβγαλα και τα πηρα στο χερι και παρολο την απιστευτη βροχη που εριχνε δακρυα και σταγονες ειχαν γινει ενα..αλλα δεν με ενοιαζε....φτανοντας..στην Καλαματα στον Ναυτικο Ομιλο οι μισοι εκλαιγαν οι αλλοι μισοι δακρυσμενοι και οι υπολοιποι αμιλητοι..ο φιλος μου ο Νικος που ηταν αυτος που μου εχει πει να τρεξουμε μαζι στην Καλαματα με αγκαλιασε κλαιγοντας και μου λεει παει το Παιδι Βασιλη το χασαμε......
ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕ ΘΑ ΣΕ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...:(
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες