Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα.

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα.

Δημοσίευσηαπό michailbm » 07 Νοέμ 2005, 09:04

Όπως όλοι πλέων γνωρίζετε , αγόρασα τον Αύγουστο το “ένδοξο” Galloper από τον βόλο (μετά από πολύ ψάξιμο γι να πετύχω ένα από τα τρία αυτοκίνητα που είχα βάλει ως στόχο και με συγκεκριμένο προϋπολογισμό) με την συμβολή του φίλτατου Firelord!
Όλα καλά μέχρι εδώ! Του έκανα περί τα 3400 km και άρχισαν τα ΚΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ απο την μηχανή όταν επιτάχυνα ,αρχικά μόνο στην 1η και για μικρό φάσμα στροφών αλλά ποτέ στο ρελαντί μόνο εν κινήσει, αργότερα το έκανε σε όλες τις ταχύτητες αλλά πάντα μόνο όταν του ζητούσα να βγάλει δύναμη στο τερεν και ποτέ μα ποτέ στο ρελαντί!
Πήγα λοιπών σε φίλο κολλητό μηχανικό αλλά και στην αντιπροσωπία και σε άλλο εξειδικευμένο συνεργείο και όλοι επέμεναν ότι δεν ήταν τίποτα αφού δεν ακούγεται στο ρελαντί και να το ξεχάσω!
Εγώ όμως δεν το ξέχασα (ευτυχώς) και έβαλα τον φίλο μου τον μηχανικό να ανοίξει το κάρτερ να ελέγξουμε τα μέταλλα στις μπιέλες, που όμως δεν είδαμε τίποτα !
Τοτε πήρα την απόφαση να το πάω παραπάνω το ψάξιμο γιατι το μυαλο μου πήγε σε πείρους πιστονιών ή σε φάγωμα κυλίνδρου και “ράβδισμα” πιστονιού. Κάτι που παρά την αντίθετη γνώμη του μηχανικού έκανα και εντέλει φάνηκε η ζημία που ήταν παλαιό κόλλημα στο μεσαίο κύλινδρο της αριστερής πλευράς του μπλοκ και παράλληλο φάγωμα του πιστονιού που ήταν αλλαγμένο καθώς και ράγισμα της κεφαλής σε όλο το μήκος της !
Οι κύριοι που μου το πούλησαν (ήτε ο μάντρας ήτε ο προηγούμενος ιδιώτης που το είχε) το έφτιαξαν έτσι που να μπορούν χωρίς πρόβλημα να το πουλήσουν και να μην μπορεί κανείς να το καταλάβει αν δεν κάνει κάμποσα χλμ!
Είχαν αλλάξει το πιστόνι που λογο θερμοκρασίας τους κόλλησε ανοίγοντας το κάρτερ και την αντίστοιχη κεφαλή χωρίς να κάνουν τίποτα άλλο μετά το έκλεισαν και του έβαλαν στο νερό ψύξης ένα στεγανοποιητικο κόκκινο που έκανε την δουλεία του για το χρονικό διάστημα που χρειαζόταν να το πουλήσουν!
Το αποτέλεσμα ήταν ότι έπρεπε να επισκευασθεί κάτι που ήταν πολύ δύσκολο γιατι δεν υπήρχαν ανταλλακτικά και έπρεπε να έρθουν από Κορέα και θα έκαναν περί τους τρεις μήνες να έρθουν , άσε που κόστιζαν και μια περιούσια (μόνο η κυλινδροκεφαλή έκανε χωρίς ΦΠΑ 2500 € ).
Η άλλη λύση ήταν να αλλαχθεί η μηχανή κάτι που μας έδινε 2 επιλογές καινούρια ή μεταχειρισμένη, για καινούρια ούτε συζήτηση διότι έκανε 10200€ Hyundai και 12000€ Mitsubishi. Μεταχειρισμένη λοιπόν κάτι που πάλι ήταν απαγορευτικό λογο του ότι η φτηνότερη που βρήκα έκανε 3500€!
Τοτε μετά από συζήτηση με τον Firelord, που το έψαξε πολύ και βρήκε την λύση, αποφασίσαμε να κάνουμε εξωδικαστικές ενέργειες και αν χρειαστεί δικαστικές για να κάνουμε χρήση του νόμου που αν κατάλαβα καλά παρέχει στον αγοραστή μεταχειρισμένου εγγύηση ακόμα και αν δεν υπαρχει γραπτώς κάπου! Κάτι που εγώ δεν γνώριζα και μου το είπε ο Firelord (να είναι καλά)!!!!!
Έκανε λοιπών ο Firelord τις απαραίτητες ενέργειες και έτσι έλαβα μια μηχανή μεταχειρισμένη μεν αλλά με εγγύηση δε και σε αρίστη κατάσταση και με παραπάνω άλογα από την παλιά και Mitsubishi!
Για περαιτέρω εξηγήσεις περί των δικαιωμάτων που έχουμε όταν αγοράζουμε ας μας τα πει καλύτερα ο Firelord που ως νομικός τα γνωρίζει καλυτερα ,κάτι νομίζω που ενδιαφέρει όλους μας!
---------------------------------------------------------------------------------------

Γιώργο σε ευχαριστώ από καρδιάς και δημοσίως !
Είναι το λιγότερο που μπορώ να κάνω προς το παρών και επιφιλάτομαι να ανταποδώσω!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα.

Δημοσίευσηαπό leipsippos » 07 Νοέμ 2005, 10:07

Ευγε και στους δυο σας!!!!
Στον Μιχαλη που δεν αφησε το προβλημα να υπαρχει και το εψαξε , ως ωφειλε οντας σωστος, και ως οδηγος και ως σκεπτομενος αγοραστης/καταναλωτης και διορατικος ανθρωπος. Και δεν αρκεστηκε στον "ωχαδερφισμο" που του προτειναν.
Και στον Γιωργο που δεν επεσε στην τρυπα της φτηνης δικαιολογησης και κρατησε το επιπεδο και βοηθησε (δεν πιστευω βεβαια οτι θα σε αφηνε ποτε, ετσι "ξεκρεμαστο" , Μιχαλη, το συγκεκριμενο ατομο, δεν τιθεται θεμα), αλλα το οντως βοηθησε, ουσιαστικα και πρεπει να του το αναγνωρισουμε.
Συγχαρητηρια και στους δυο, για το πνευμα συνεργασιας σας και για το αποτελεσμα που φερατε καθως και για το οτι αποφυγατε την νεοελληνικη γκρινια και μιζερια που μας χαρακτηριζει ως λαο σε τετοιες περιπτωσεις.
Τελευταία επεξεργασία από leipsippos και 07 Νοέμ 2005, 13:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
leipsippos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1974
Εγγραφή: 08 Απρ 2005, 17:58
Τοποθεσία: Πευκόφυτοι Πετρώδεις Ορεινοί Όγκοι

Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα.

Δημοσίευσηαπό mato » 07 Νοέμ 2005, 10:20

Συγχαρητήρια κι από μένα και στους δυό σας.
Μια απορία : οταν λες
"Έκανε λοιπών ο Firelord τις απαραίτητες ενέργειες και έτσι έλαβα μια μηχανή μεταχειρισμένη μεν αλλά με εγγύηση δε και σε αρίστη κατάσταση και με παραπάνω άλογα από την παλιά και Mitsubishi! "
από που την έλαβες την μηχανή ?
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα.

Δημοσίευσηαπό fokion » 07 Νοέμ 2005, 10:20

να πω κατ' αρχην οτ πραγματικα χαιρομαι για την ευτυχη εκβαση.
Μπορειτε να μας ενημερωσετε για το σκεπτικο???
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 07 Νοέμ 2005, 11:24

Bravo σας :shock:
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό almak » 07 Νοέμ 2005, 11:34

Firelord.+-
Συγχαρητήρια.

Παρόμοιο πρόβλημα ο αδελφός μου opel frontera 3.2 V6 με το αυτόματο σασμάν.
Αυτοκίνητο αγορασμένο (μεταχειρισμένο) απο έμπορο και στους 6 μήνες
πάπαλα το αυτόματο!!!!! μόνο 1η είχε.

Του ζητούσαν να πληρώση την επισκευή ή την αλλαγή.

Τους πίεσε με δικηγόρο.......

Και τελικά πήρε το αυτόματο επισκευασμένο (νομίζω) και το μόνο που πλήρωσε
ήταν κάποιο υγρό του αυτόματου.......για γέλια δηλαδή.

Πέρασαν και δύο χρόνια και είμαστε μιά χαρά ακόμα!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από almak και 07 Νοέμ 2005, 15:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό michailbm » 07 Νοέμ 2005, 11:49

"Έκανε λοιπών ο Firelord τις απαραίτητες ενέργειες και έτσι έλαβα μια μηχανή μεταχειρισμένη μεν αλλά με εγγύηση δε και σε αρίστη κατάσταση και με παραπάνω άλογα από την παλιά και Mitsubishi! "
από που την έλαβες την μηχανή ?

Ο μαντράς που μου το πούλησε μου έστειλε την μηχανή την οποία και πλήρωσε!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό mato » 07 Νοέμ 2005, 11:59

Μου αρέσει.... πολύ μου αρέσει ...
Άβαταρ μέλους
mato
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 24 Μαρ 2004, 23:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 07 Νοέμ 2005, 12:02

fokion έγραψε:να πω κατ' αρχην οτ πραγματικα χαιρομαι για την ευτυχη εκβαση.
Μπορειτε να μας ενημερωσετε για το σκεπτικο???


Λορδεεεεεεε..... ενημερωσε τα παιδια σε παρακαλω!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Re: Αγορά μεταχειρισμένου . Προβλήματα - λύσεις - Δικαιώματα

Δημοσίευσηαπό michailbm » 07 Νοέμ 2005, 12:06

leipsippos έγραψε:Ευγε και στους δυο σας!!!!
Στον Μιχαλη που δεν αφησε το προβλημα να υπαρχει και το εψαξε , ως ωφειλε οντας σωστος, και ως οδηγος και ως σκεπτομενος αγοραστης/καταναλωτης και διορατικος ανθρωπος. Και δεν αρκεστηκε στον "ωχαδερφισμο" που του προτειναν.
Και στον Γιωργο που δεν επεσε στην τρυπα της φτηνης δικαιολογησης και κρατησε το επιπεδο και βοηθησε (δεν πιστευω βεβαια οτι θα σε αφηνε ποτε, ετσι "ξεκρεμαστο" , Μιχαλη το συγκεκριμενο ατομο, δεν τιθεται θεμα), αλλα το οντως βοηθησε, ουσιαστικα και πρεπει να του το αναγνωρισουμε.
Συγχαρητηρια και στους δυο, για το πνευμα συνεργασιας σας και για το αποτελεσμα που φερατε καθως και για το οτι αποφυγατε την νεοελληνικη γκρινια και μιζερια που μας χαρακτηριζει ως λαο σε τετοιες περιπτωσεις.


Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :oops:
Όσο για τον Γιώργο ότι και να πω δεν είναι αρκετό! :wink: :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό michailbm » 07 Νοέμ 2005, 12:08

alexandrosmakris έγραψε:Firelord.+-
Συγχαρητήρια.

Παρόμοιο πρόβλημα ο αδελφός μου opel fronteira 3.2 V6 με το αυτόματο σασμάν.
Αυτοκίνητο αγορασμένο (μεταχειρισμένο) απο έμπορο και στους 6 μήνες
πάπαλα το αυτόματο!!!!! μόνο 1η είχε.

Του ζητούσαν να πληρώση την επισκευή ή την αλλαγή.

Τους πίεσε με δικηγόρο.......

Και τελικά πήρε το αυτόματο επισκευασμένο (νομίζω) και το μόνο που πλήρωσε
ήταν κάποιο υγρό του αυτόματου.......για γέλια δηλαδή.

Πέρασαν και δύο χρόνια και είμαστε μιά χαρά ακόμα!!!!!!!


Το μόνο που χρειάζεται τελικά είναι να γνωρίζεις τα δικαιώματα σου και να μην φοβάσαι να κανείς χρήση αυτών!
Α! και πάντα ένας καλός συμβουλάτορας γνώστης και συμπαραστάτης δίπλα σου!
Εγώ είχα τον Γιώργο (Firelord)!!!
Άβαταρ μέλους
michailbm
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1294
Εγγραφή: 19 Δεκ 2004, 15:04
Τοποθεσία: Χανια Κρητη - Αγια Θεσσαλια

Δημοσίευσηαπό microbe » 07 Νοέμ 2005, 12:48

Μπράβο ρε παιδιά, συγχαρητήρια και στους δυό σας !!! Κάνατε αυτό που θα έπρεπε να κάνει ο κάθε λογικά σκεπτόμενος πολίτης που του καταπατάνε τα δικαιώματα του!! Αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα συχνά το αυτονόητο δεν γίνεται... Βέβαια δεν είμαστε και επαρκώς ενημερωμένοι για τα δικαιώματα μας αλλά...αυτό είναι μια άλλη ιστορία!!
Το μικρόβιο........του χώματος???? !!!!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
microbe
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: 14 Φεβ 2005, 18:27
Τοποθεσία: Πειραιάς

Δημοσίευσηαπό Caravan » 07 Νοέμ 2005, 13:06

Συγχαρητήρια για την κίνηση σας!!!
Κυριολεκτικά, έχουμε άγνοια των δικαιωμάτων μας.

Το ερώτημα που γεννάται είναι εάν το αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο εάν το αυτοκίνητο είχε αγορασθεί από ιδιώτη αντί απο τον έμπορο αυτοκινήτων.
Θα υπήρχε θέμα αποζημίωσης σε αυτή τη περίπτωση;

Τελικά συμφέρει να αγοράζεις μεταχειρισμένο από έμπορο αντί από ιδιώτη έστω και ακριβότερα τις περισσότερες φορές;
Άβαταρ μέλους
Caravan
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 30 Μαρ 2005, 20:32
Τοποθεσία: Κρυονέρι Αττικής

Δημοσίευσηαπό firelord » 07 Νοέμ 2005, 14:56

ΜΙΧΑΛΗ ΜΟΥ! τέλος καλό, όλα καλά και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα με το αποτέλεσμα! Άσε που ημείς οι τετρακίνητοι πρέπει να υποστηριζουμε αλλήλους με αγριότητα

το σκεπτικό εν συντομία

>>>>>>>>>>>>

Για τους φίλους τετρακίνητους, ιδού κάποια εντελώς βασικά στοιχεία που πάντα πρέπει να έχουν υπ'όψιν τους.

κατ' άρθρο 534 ΑΚ επόμενα , στα πλαίσια μιας συμβάσεως πωλήσεως, ο πωλητής οφείλει να παραδώσει το αντικείμενο, με τις ιδιότητες που αυτό συμφωνήθηκε να έχει. Σε περίπτωση που αυτές απουσιάζουν, ή το αντικείμενο έχει πραγματικά ελλατώματα (ζημίες - κρυφές ή φανερές), ο αγοραστής, για να είναι κατοχυρωμένος, οφείλει να τα γνωστοποιήσει στον πωλητή, το αργότερο 6 μήνες από την πώληση (καθόσον εκ του νόμου υπάρχει τεκμήριο ύπαρξης των ελαττωμάτων κατά τη στιγμή της πώλησης- ΑΚ 537)

Στην περίπτωση του Μιχάλη ισχύουν τα εξής

1. Το πραγματικό ελάττωμα βρισκόταν εντός του κινητήρα, ο οποίος είχε μεν κάποια χλμ στο ιστορικό του και ήταν δύσκολο να διαγνωσθεί άμεσα

2. αν το ήξερε ο Μιχάλης είτε δεν θα προέβαινε στην αγορά είτε θα προέβαινε αλλά με σημαντικά μειωμένο τίμημα

3. Το γεγονός πως είχε αλλαχθεί κύλινδρος καταδεικνύει εμφάνιση του προβλήματος και εντελώς εγκληματική προσπάθεια συγκάλυψης

4. Μπορεί ο τελικός έμπορος και συναλλασσόμενος με το Μιχάλη να μην το εγνώριζε αλλά

α. και πάλι φέρει ευθύνη
β. οφείλει όπως αναστρέψει το εν λόγω πραγματικό ελάττωμα και ας αναζητήσει κατόπιν τη ζημία του δια του θεσμού της αναγωγής από τον τρίτο
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό firelord » 07 Νοέμ 2005, 15:02

παίδες ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια αλλά έχετε δίκιο, πρέπει να διερευνούμε τα δικαιώματά μας και να τα επιδιώκουμε.

προς Κάραβαν> Ο νόμος αναφέρει 'ο πωλητής' και όχι ο επαγγελματίας, άρα ισχύει το 534 επόμενα και για τον ιδιώτη.

είναι όμως τις περισσότερες φορές πιο αποτελεσματική η πίεση που ασκείται κατά του επαγγελματία μαντρά.
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες