Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ψυγείο αυτοκινήτου για το Καλοκαίρι...

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Ψυγείο αυτοκινήτου για το Καλοκαίρι...

Δημοσίευσηαπό forester » 17 Φεβ 2004, 21:42

Ο Φλεβάρης κι αν Φλεβίσει, Καλοκαίρι θα μυρίσει!
Και μιας και περιμένουμε τη μπέμπα μας οσωνούπω, συν που πήραμε το Forester και χωράει 5 πράγματα το πορτ-μπαγκάζ, θα πάμε διακοπές μ' αυτό.....
Τέρμα τα νησάκια με τη μηχανη :cry:
Λοιπόν, είναι απαραίτητο ένα ψυγειάκι και κοίταξα να δω πόσο κάνουν αυτά με ρεύμα από το αυτοκίνητο.
Βρήκα ένα Electrolux, 33Lt, 230V-12V-γκάζι, με 365€.
έχει ασχοληθεί κανείς με το θέμα; Πώς σας φαίνεται η τιμή;
Γνωρίζετε τιμές ή που να ψάξω (στο διαδύκτιο ή στην αγορά)?
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό vagelis » 18 Φεβ 2004, 08:26

Θοδωρη ειχα ενα και το χαρισα,δεν κανουν τιποτα,ελαχιστη ψυξη και αυτη για να βγη πρεπει να ειναι οριζοντιομενο,κοινως αχρηστο.
Παρε καλυτερα ενα καλο παγου,ειναι πιο φτηνο και απο ψυξη καμια συγκριση,παγακια βρισκεις παντου.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 18 Φεβ 2004, 11:23

Αγαπητέ Forester,
όπως σου τα λέει ο Vagelis είναι.
Λόγω μακρόχρονης εμπειρίας από τροχόσπιτο, με ψυγείο της ίδιας εταιρείας (από τις καλύτερες) αυτό για να λειτουργήσει α) με 230V ή υγραέριο πρέπει να είσαι σε camping πλήρως οριζοντιωμένος, β) με 12V μπορείς να είσαι σε κίνηση αλλά δεν ανεβάζει την ψύξη, κάνει μόνο συντήρηση της υπάρχουσας, κι αλίμονό σου αν σβύσεις την μηχανή (τραβάει πολλά Amperes). Βέβαια δεν μιλάμε για κατάψυξη.

Ενα μικρό (4-5 lt) και φτηνό ψυγειάκι που αγόρασα πέρυσι (12V) δεν με ικανοποίησε καθόλου ούτε από ψύξη ούτε από κατανάλωση, οπότε η καλύτερη λύση είναι το ψυγείο με πάγο :P
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jimnys » 18 Φεβ 2004, 19:49

Ψυγείο με πάγο φίλε μου.....
καλύτερα άσε τα παγάκια και πάρε παγοκυψέλες, γλιτώνεις τα νερά , είναι τετραγωνισμένες , θα νοικιάσεις δωμάτιο με κουζινάκι άρα και ψυγείο, κρεατικά και τα συναφεί μην τα πάρεις μαζί , ψωνίζεις απο εκεί.....
Πέρυσι ήταν οι π΄ρωτες μας διακοπές με jimny mama και jimny beba :D :D .
Ψηλοταλαιπωρία βέβαια αλλά έχει την χάρη του :D :D :D
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Φεβ 2004, 20:46

Δεν έχω άποψη για τα ηλεκτρικά. Πάντως για αυτά με κυψέλες ξέρω πως καλοκαίρι που είχαμε πάει με 38+ βαθμους και έχοντας το εκτεθιμένο και σε ήλιο καθώς μέρος της διαδρομής έγινε με σκαφος χωρις κουκούλα κλπ, οι μπύρες μέχρι το τέλος της ημέρας παρέμεναν παγωμένες!!!!!!! όχι απλα κρυες... 8)
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tedos » 19 Φεβ 2004, 12:37

Μια που ως γνωστον ειμαι και δεινος ψαρας :D :D :D συνιστω ανεπιφυλακτα το παγου! Αρκει να ειναι καλη μαρκα και οχι οι φτηνοδουλειες τα ισπανικα!! Το δικο μου ειναι 35λιτρων campinggas με τρυπα χαμηλα( πολυ χρησιμη για να φευγουν τα νερα με το λιωσιμο του παγου) 65ε
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό mas4x4 » 19 Φεβ 2004, 17:19

Την καλύτερη μόνωση την προσφέρουν αυτά που είναι μόνο από φελιζολ
Τα πλαστικά θέλουν προσοχή γιατί ορισμένα δεν έχουν μόνωση

Τα παγάκια λιώνουν γρήγορα και επιπλέον γεμίζουν το ψυγείο νερό
Οι παγοκίστες πιάνουν πολύτιμο χώρο

Η καλύτερες παγοκιστες είναι τα μπουκάλια του 1,5 λίτρου (θέλουν τουλάχιστον 48 ώρες στην κατάψυξη) όταν ο πάγος τους σιγά σιγά γίνετε νερό έχουμε και για την φραπεδιά μας 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
mas4x4
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 23 Ιουν 2003, 16:03
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΈΡΙ-ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό yannis » 19 Φεβ 2004, 18:21

Συμφωνώ κι εγώ για το φελιζόλ, αν και έχω καλύτερη πρόταση !!
Φίλος που δουλεύει σε φαρμακευτική εταιρία μου έδωσε ένα τέτοιο μαραφέτι που χρησιμοποιούν για τη μεταφορά φαρμάκων που χρειάζονται ψύξη. Μεγαλύτερη χωρητικότητα, χοντρότερο φελιζόλ, δεσίματα ενίσχυσης των τοιχωμάτων και χερούλια.
Άβαταρ μέλους
yannis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: 30 Δεκ 2002, 11:51
Τοποθεσία: Λιτόχωρο

Δημοσίευσηαπό jimnys » 19 Φεβ 2004, 19:20

tedos@teda έγραψε:Μια που ως γνωστον ειμαι και δεινος ψαρας :D :D :D συνιστω ανεπιφυλακτα το παγου! Αρκει να ειναι καλη μαρκα και οχι οι φτηνοδουλειες τα ισπανικα!! Το δικο μου ειναι 35λιτρων campinggas με τρυπα χαμηλα( πολυ χρησιμη για να φευγουν τα νερα με το λιωσιμο του παγου) 65ε


Γουλιανό έχεις φάει???? :D :D :D
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό forester » 19 Φεβ 2004, 22:47

Ευχαριστώ σας, όλους!!!!
Με τα απλά που αναφέρετε, έχω κι εγώ εμπειρία.
Έχετε δίκιο....
Απλά, είπα μήπως η τεχνολογία.....
Μπα....
στο cooleman θα καταλήξω. Μάλλον τα καλύτερα στο είδος τους κι αξίζουν τα λίγα παραπάνω. Καμία σχέση με το ηλεκτρικό, το 1/3 της τιμής και ...βγάλε!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό kos4wd » 20 Φεβ 2004, 07:09

Δε θα ξεχάσω πρίν αρκετά χρόνια σε μια πολυήμερη εκδρομή που είχα πάρει απλό ψυγείο με παγοκύστες οι οποίες στις 2 μέρες είχαν ¨ψοφήσει"
Έβλεπα και κάποιον άλλον γνωστό στο forum που είχε ψυγείο ηλεκτρικό στο "σχολικό" του και τη 5η μέρα είχε ακόμα παγωμένα αναψυκτικά ντάλα καλοκαίρι.
Οταν τον ρώτησα πόσο το πήρε μου είπε¨ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ?
Τι είχε κάνει?
Δε το χρησιμοποιούσε στο ρεύμα αλλά είχε βάλει πολλά πολλά παγάκια και έτσι έκανε σωστά τη δουλειά του. :twisted:
Η λύση είναι αυτό που είπε ο MAS 4X4 με τα παγωμένα μπουκάλια και όχι μόνο 2 ημερών στη κατάψυξη αλλά ακόμα περισσότερο
Άβαταρ μέλους
kos4wd
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 401
Εγγραφή: 20 Δεκ 2002, 17:04
Τοποθεσία: ΚΩΣ


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες