Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Ψηφιακή ή αναλογική?

Ψηφιακή
7
100%
Αναλογική
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων : 7

Ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές

Δημοσίευσηαπό xontros » 19 Απρ 2004, 12:00

Μερικές πληροφορίες στα γρήγορα για να μην την πατήσει κανένας φίλος, όπως παραλίγο να την πατήσω εγώ :oops:
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 19 Απρ 2004, 12:02

- Απόφαση για αγορά ψηφιακής χωρίς καθόλου έρευνα, μόνο με 1 θετική γνώμη από φίλο...
- Ευκαιρία: Jaga 4MPixel -> μόνο 139 προσφορά στο Praκtiker
- (Είχε τελειώσει...) Ας πάμε σε Jaga 5.5 MPixel -> 179 με 16ΜΒ μνήμη, θήκη, τρίποδο, μπαταρίες, καλώδια USB και Video out, ευκαιρία
- 1η εντύπωση: α, τί ωραία!!! ωραίες φωτογραφίες βγάζει!!!
- Έκπληξη Νο1: Στο κουτί γράφει ότι τα 5.5 είναι μούφα (interpolation), μόνο 3.1 πραγματικά MPixel. Χώρα κατασκευής δεν υπάρχει γραμμένη πουθενά... Το site όμως είναι www.jaga.gr
- Έκπληξη Νο2: Μπα? Τελειώσανε κιόλας οι (αλκαλικές) μπαταρίες, μόνο με 3 φωτό με φλας? Χαλασμένες θα ήταν...
- Έκπληξη Νο3: Μπα? το 4x digital zoom δουλεύει μόνο στα 2 MPixel???
- Έκπληξη Νο4: Μπα? Πάλι έκλεισε? (σε 30" η οθόνη LCD, σε 60" η μηχανή...). Φαίνεται ότι το κάνουν για οικονομία!
- Έκπληξη Νο5: Μπα? Πάλι τελειώσανε οι αλκαλικές μπαταρίες? Δύο τη μέρα χρειάζονται? Αααα, ώστε πουλάει και μπαταρίες η Jaga?
- Έκπληξη Νο6: Τϊ είναι αυτό το χεράκι που μου βγάζει συνέχεια στην οθόνη, σα να μου λέει "Σταμάτα"? Για να δω στο manual... Μπα? Δεν το έχει πουθενά???
- Έκπληξη Νο7: Μα καλά, συνέχεια φλας χρειάζεται? Γιατί όμως τραβάει μετά από 2"??? έχρι θα αποφασίσεις τί θα τραβήξεις, αυτό έχει φύγει...
- Έκπληξη Νο8: Καλές φαίνονται στην LCD, αλλά για να δούμε πώς φαίνονται στον υπολογιστή και στην τηλεόραση. Μπα? Τόσο χάλια??? Θαμπές??? Σκοτεινές??? Με ξεπλυμένα χρώματα σε διάφορα σημεία???
Αααααα, ως εδώ... Είπα να πάρω φτηνή, αλλά αυτό είναι σκέτο σκουπίδι!!! Πίσω γρήγορα!!!
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό xontros » 19 Απρ 2004, 12:18

Ευτυχώς για μένα, οι πολύ εξυπηρετικές κυρίες στο Praktiker δέχτηκαν ότι αργεί υπερβολικά να τραβήξει με φλας, καθώς και τον ισχυρισμό μου ότι "δεν συνδέεται με τον υπολογιστή", και μου έδωσαν πιστωτικό για όλο το ποσό.
(Μετά το πάθημα μου, έβαλα στο μάτι μια Nikon Coolpix 3100 (3MP), σχεδόν στα διπλά βέβαια (345), και πλήρωσα τη διαφορά με κάρτα. Για καλή μου τύχη όμως, δεν είχε δώρο την 64αρα κάρτα όπως έγραφε (λάθος) το καρτελλάκι, και πήρα τα λεφτά πίσω μετρητά!!!)
Έτσι τώρα είμαι ο ευτυχής κάτοχος μιας Olympus 5MPixel με 340 Euro μεν, αλλά με 3Χ οπτικό Zoom και 4Χ ψηφιακό (12Χ seamless zoom), με 32 ΜΒ κάρτα (παίρνει μέχρι 512ΜΒ), επαναφορτιζόμενη μπαταρία και φορτιστή (που δεν έχει αδειάσει μετά από 2 ημέρες συνεχους χρήσης...), πλήρως αυτόματη λειτουργία, ή βάσει προγράμματος, ή εντελώς manual εάν είσαι γνώστης, μέχρι και ασύρματο τηλεκοντρόλ για αυτοφωτογράφιση έχει!!!
Φυσικά βγάζει απίστευτες φωτογραφίες, ακόμα και σε εσωτερικό χώρο μπορεί να μη χρειαστεί φλας, και με 5MP τυπώνονται σε χαρτί σε νορμάλ μέγεθος πάρα πολύ καλά. Φαίνεται ότι η πιστή μου Canon EOS 500 θα πάει για πούλημα σύντομα λόγω αχρηστίας.
Καλά λένε ότι "το φτηνό το κρέας το τρώνε τα σκυλιά"... Αν θέλει κάποιος να πάρει Jaga, ας μου ζητήσει πρώτα να του στείλω δείγματα της ποιότητάς της...
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό 747 » 19 Απρ 2004, 13:02

Μα πήγες κι εσύ ρε μάστορα και ακούμπησες 175 σε Jaga!!!
Με τα ίδια λεφτά θα είχες πάρει κάποια πολύ πιο αξιοπρεπή μηχανή (fujifilm, kodak και άλλες).

Πάντως αν και το νέο σου εργαλείο είναι από τα πολύ καλά και αξιόπιστα της αγοράς, έχω διαφορετική γνώμη για τα πολλά megapixels.

Επειδή το έχω ψάξει πολύ το πράγμα και θεωρώ εαυτόν αρκετά έμπειρο σε τέτοια θέματα (μετριοφροσύνη ε?), να πώ λίγα πράγματα για τις αναλύσεις των ψηφιακών:

Τα πολλά MP δεν είναι απαραίτητα. Σημειωτέον οτι η ονομαστική (μέγιστη) ανάλυση αναφέρεται σε φωτό που προορίζονται για μεγέθυνση. (Θεωρείται κανονικό το μέγεθος εκτυπώσιμης φωτογραφίας το 10Χ15cm.) Στο manual κάθε ψησιακής, αναφέρεται η ανάλυση για φωτογραφία που προορίζεται για εκτύπωση σε αυτήν τη διάσταση (πολλές φορές αναφέρεται και ως aspect ratio 3:2). Για παράδειγμα, μια μηχανή με τα 5ΜΡ μπορεί να χρησιμοποιεί για εκτυπώσιμη διάσταση 10Χ15, μόνο 3,5ΜΡ. Κάνε έναν έλεγχο και θα δεις.

Μειονεκτήματα των πολλών ΜΡ:
1. Μεγάλο μέγεθος αρχείων συνεπώς ανάγκη μεγάλης μνήμης. Μεγάλο μέγεθος αρχείων σημαίνει και πολύ μεγάλη κλίμακα σμίκρυνσης για αποστολή με email, με αποτέλεσμα την αλλοίωση.* (ακολουθεί και παράδειγμα)

2. Μεγαλύτερη καθυστέρηση μεταξύ φωτογραφίσεων (για την αποθήκευση στη μνήμη)

3. Πολλά περισότερα χρήματα χωρίς πραγματικά αξιοποιήσιμη διαφορά.
Και εξηγώ: Πάντα με βάση το εκτυπώσιμο 10Χ15 και όχι για μεγεθύνσεις, οποιαδήποτε ανάλυση μεγαλύτερη από 2ΜΡ σε αυτήν τη διάσταση δεν έχει αντιληπτές διαφορές. Δηλαδή δυο φωτό με 2ΜΡ και 5ΜΡ αντίστοιχα εκτυπωμένες σε φωτογραφικό χαρτί 10Χ15 είναι ίδιας ποιότητας.

Το πλεονέκτημα των πολλών ΜΡ είναι οτι έχεις δυνατότητα ποιοτικών μεγεθύνσεων, κάτι όμως που αν δεν είσαι επαγγελματίας δεν νομίζω οτι χρειάζεται.

Εγώ πρόσφατα πήρα μια Kodak 3,1ΜΡ και ήδη είμαι έτοιμος να την σπρώξω για να πάρω μια 2,2ΜΡ. Στην ίδια μνήμη, θα χωράνε σχεδόν οι διπλάσιες ίδιας ποιότητας φωτό (για κανονική εκτύπωση).

*Παράδειγμα: Έχουμε δυο φωτό. Α: 700Κb, Β:1700Κb. Θα πρέπει να κάνουμε conversion σε περίπου 150Kb για να τη στείλουμε ικανοποιητικά π.χ. στη gallery του forum. Κλίμακες: 150/700=21% για την Α, και 150/1700=9% για τη Β. Ε, το αποτέλεσμα της Α είναι καλύτερο, το έχω δοκιμάσει.
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 19 Απρ 2004, 13:20

Μη βαράς βρε tnick :oops: :oops: :oops: Ξέρω, ξέρω, θα λες "δεν ήξερες, δε ρώταγες?" Αλλά άμα μου κολλήσει κάτι...
Φαντάζομαι ότι έχεις δίκηο σε αυτά που λες, απλά δε μπόρεσα να αντισταθώ στα 5MP στην τιμή των 3MP. Εάν είχα περισσότερη υπομονή, θα έψαχνα να δω εάν υπάρχει 3ΜP με 10Χ οπτικό zoom σε αυτά τα λεφτά 8)
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό 747 » 19 Απρ 2004, 16:42

Καλά δε βαράω :razz:

Αλλά με την προϋπόθεση οτι τώρα που απέκτησες δυνατό εργαλείο, θα επωμιστείς το ρόλο του φωτογράφου. Έχω βαρεθεί να σε φωτογραφίζω και να σε βιντεοσκοπώ xontreeeeee :P :P :P :lol: :lol:
747
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: 09 Δεκ 2003, 13:16
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό xontros » 19 Απρ 2004, 22:58

Μα γι'αυτό ακριβώς την πήρα, αν και τελείωσε η σεζόν :roll: Κάθε φορά που συναντιόμαστε, όλο και κάποιος θα μου δώσει ένα CD από βόλτα, ενώ εγώ δεν έχω να δώσω τίποτα :oops:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54

Δημοσίευσηαπό Dr.Format » 20 Απρ 2004, 09:15

xontros έγραψε:... Αααααα, ως εδώ... Είπα να πάρω φτηνή, αλλά αυτό είναι σκέτο σκουπίδι!!! Πίσω γρήγορα!!!

:lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από Dr.Format και 02 Μάιος 2004, 17:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
Dr.Format
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1468
Εγγραφή: 12 Φεβ 2003, 14:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό rav4mud » 20 Απρ 2004, 12:18

Dr.Format έγραψε:
xontros έγραψε:... Αααααα, ως εδώ... Είπα να πάρω φτηνή, αλλά αυτό είναι σκέτο σκουπίδι!!! Πίσω γρήγορα!!!

Πραγματικά είναι σκέτο σκουπίδι (την πάτησα κι εγώ :? )




διστιχος οσο αφορα τις ψηφιακες ειναι πολλα αυτα που πρεπει να ξερουμε!!βασικος παραγοντας ειναι τι τυποι φωτογραφων ειμαστε?μας ενδιαφερει η ποιοτητα η ποσοτητα?μια προσθεση σαυτο που ειπε ο νικολας αναμεσα σε δυο φωτο τον 3.1Mp και 5Mp εχουν τεραστια διαφορα στο 10Χ15 ομως πρεπει να γνωριζει καποιος απο φωτο το λεω με σιγουρια λογο επαγγελματος φωτογραφου!
Άβαταρ μέλους
rav4mud
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 27 Μαρ 2004, 10:02

Δημοσίευσηαπό blackchris » 21 Απρ 2004, 17:50

xontros έγραψε:Μα γι'αυτό ακριβώς την πήρα, αν και τελείωσε η σεζόν :roll: Κάθε φορά που συναντιόμαστε, όλο και κάποιος θα μου δώσει ένα CD από βόλτα, ενώ εγώ δεν έχω να δώσω τίποτα :oops:


Πως δεν έχεις, μπορείς αν θέλεις να προσφέρεις το θεσπέσιο, φιδίσιο κορμί σου. :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό xontros » 21 Απρ 2004, 17:54

Φίλε και αποτυχημένε ερασιτέχνη κάπελα, κρίνοντας από το προσωπικό του μαγαζιού σου :elephant: , η γνώμη σου έχει ιδιαίτερη βαρύτητα :haha2: :haha2: :haha2: :haha2: :haha2: :haha2:
<i>Brizola Raiders Adventure Team</i>
Άβαταρ μέλους
xontros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1343
Εγγραφή: 28 Ιαν 2003, 00:54


Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες

cron