Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κρεμασμένοι προφυλακτήρες

Κρεμασμένοι προφυλακτήρες

Δημοσίευσηαπό perroloco » 09 Ιαν 2006, 22:05

Από τους πρώτους μήνες διαπίστωσα μία ασυμμετρία στον μπροστινό προφυλακτήρα. Συγκεκριμένα τα σημεία a' και b' έχουν μεγαλύτερο κενό από τα αντίστοιχα a και b.
Η διαφορά είναι μικρή μεν, στις φωτογραφίες δεν φαίνεται ικανοποιητικά, αλλά υπαρκτή. Σηκώνοντας με τα χέρια τον προφυλακτήρα διαπίστωσα ότι έχει κάποια κενά στις βάσεις και παίζει.
Μιας που είναι ελάχιστη αυτή η "ανωμαλία" αποφάσισα να μην κάνω κάτι για αυτή και να μείνει ως έχει.

Εικόνα

Εικόνα


Σήμερα έχοντας στη ράμπα το αυτοκίνητο με φρίκη είδα ότι και ο πίσω προφυλακτήρας έχει βγεί off. Το σημείο c δείχνει την κανονική θέση (αν και έχει αρχίσει να χάνει από αριστερά) και το c' είναι η απέναντι θεόστραβη πλευρά.


Εικόνα

Εικόνα

Η παραμόρφωση είναι παραδόξως τρισδιάστατη, σαν να έχει γίνει από υψηλή θερμοκρασία με τον προφυλακτήρα να λιώνει από και προς παντού. Ο πίσω προφυλακτήρας δεν παίζει, έχει την ελαστικότητα αλλά όχι κάποιο κενό στις βάσεις.
Εκτιμώ ότι έγινε από κάποιον που ξεπάρκαρε, αφού ποτέ δεν έχω πατήσει πάνω.
Δυστυχώς είναι ορατή από μακρυά και θέλω να την φτιάξω.
Θα μπορέσω μόνος/έχει πολύ λύσιμο? Υποθέτω ότι είναι θέμα σφιξίματος βιδών, άντε και καμμιά ροδέλα.
Μήπως οι προφυλακτήρες χαλάρωσαν από τους χωματοδρομους? έχει παρουσιαστεί σε άλλο αυτοκίνητο?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Κρεμασμένοι προφυλακτήρες

Δημοσίευσηαπό vasilis » 09 Ιαν 2006, 22:21

Και μένα έτσι είναι ο πίσω!!
Απλά δημιουργήθηκε προσπαθώντας να ισιώσω την πίσω κομμένη δέστρα και απλά δεν έχει κάτσει καλά στην δεξιά μεριά!
Δεν είναι τίποτα δύσκολο να το φτιάξεις, αλλά εγώ βαριέμαι να ασχολούμαι με δάυτο τώρα!!
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης


Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 14 επισκέπτες