Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λάστιχα Α/Τ για Grand Vitara

Δημοσίευσηαπό gmak » 04 Φεβ 2008, 15:51

4troxos έγραψε:Με ολα αυτα που ακουω για τα μαμισια λαστιχα και επειδη εγω το περιμενω σε 3-4 εβδομαδες το αμαξι εκανα και εγω ενα deal ,τωρα ποσο εξυπνο ειναι θα δειξει....

Αφου ειδα και αποειδα ψαχνοντας δεξια και αριστερα , κανενας δεν ηθελα τα μαμισια να τα παρει πισω και να μου βαλει πληρωνοντας μια καποια διαφορα τα Yokohama G012 a/t-s 225/65/17 προτεινα να τα αγορασω στο κοστος ( συμφωνα με το τιμολογιο αγορας ,απο οσο ειδα και σε αλλα τιμολογια δουλευουν με 35% περιπου κερδος) και τα μαμισια να τα παρει πισω και να τα πουλησει οσο θελει!!!!!!!!!

Τωρα ακριβως τιμη αγορας δεν την κλεισαμε , γιατι οπως ειπαμε , να ελθει πρωτα το αμαξι με το καλο , να βεβαιωθουμε για το τι λαστιχα φοραει και μετα βλεπουμε.Παντως πριν 4-5 μερες μου ειχε πει οτι τα συγκεριμενα λαστιχα κοστιζαν κανονικη τιμη 220 ευρω το ενα.
Που σημαινει 220χ4=880 880Χ35%=308 δηλαδη υπολογιζω στα 570 ευρω , τι λετε ειναι καλο το deal?????????????????



κατα την γνωμη μου δεν ειναι καλο deal...εγω τα μαμισια λαστιχα τα αλλαξα στ 45000κμ..μεχρι τοτε και πριν παρω μια τετραδα χωματινα ζαντολαστιχα, οπου και αν ειχα παει off on ηταν μια χαρα...
παρε το αυτοκινητακι, ζησε μαζι του, οδηγησε το, και απο μονος σου δες τι ακριβως χρειαζεσαι.Μην στηριζεσε σε μαρτυριες αλλών.Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που μπορουν να διαφοροποιησουν τις αναγκες σου σε σχεση με αλλους.Τα μαμισια λαστιχα ανετα σε βγαζουν για 20000 κμ που σημαινει τουλαχιστον εναν χρονο συμφωνα με τον μεσο ορο.
Βεβαια υπαρχει και ο αντιλογος που λεει οτι θελω να χαλασω "χαρτι" και δεν με πειραζει...εκει παω πασο.
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό typod » 04 Φεβ 2008, 16:54

edelweisalexis έγραψε:να σας ρωτήσω βρε παιδιά.Εχω το νέο GV 2000cc και πηγαίνοντας σήμερα στη συγκέντρωση της λέσχης Γρεβενών και σε μιά δεξιά κατηφορική στροφή με λίγη πρωινή υγρασία και με λογική ταχύτητα μου γλίστρησε όλο΄το αμάξι και με έβγαλε στο αντίθετο ρεύμα. Ξανατονίζω πως η ταχύτητα μου ήταν νορμάλ (οικογενειακή εκδρομή γαρ) και τα λάστιχα μαμά με 13500 km. Tί στο καλό λάστιχα ειναι αυτά που φοράμε; Ετυχαν και σε άλλους γλιστρήματα με τα λάστιχα αυτά;
Φίλε μου με τις ίδιες συνθήκες και με τα ίδια χιλιόμετρα είδα την ουρά να κάνει προσπέραση στη μούρη.ΤΑ ΜΑΜΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΠΑ. Εχω COOPER A/T 235/65/17 και είδα άσπρη μέρα.
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Δημοσίευσηαπό kaliakouda » 04 Φεβ 2008, 17:02

Παντως εγω θα την εκανα ετσι την δουλεια
Καποια στιγμη που κολλησα σε ανηφορικη με λασπη,στο τελειωμα κολλησα και κουρασα αδικα και τον συμπλεκτη
Τελικα ελλειψει Α/Τ χρειαστηκε εργατης,εστω και για ενα τσακ
Παντως στα βαραει γιατι αυτα κοστιζουν 750-800 το πιο πολυ
Εστω και ετσι νομιζω οτι αξιζει,αν βεβαια θα κινεισαι και στο χωμα,αλλιως φαε της μαμας. Εμενα δεν μου την εκανε κανεις,παροτι το εψαξα
Ρε παιδια, τωρα μια το λεμε.Εχω 4000χλμ.Μηπως τα θελει καποιος μισοτιμης.Παντως για να πω την αληθεια,στο δρομο δεν εχω γλυστρησει ποτε,παρολο που τα πιεζω
Α,και με ΄γεια το οχημα
Άβαταρ μέλους
kaliakouda
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 29 Σεπ 2007, 18:47
Τοποθεσία: iraklio attikis

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 04 Φεβ 2008, 17:44

Το συγκεκριμενο αυτοκινητο θα ειναι το πρωτο μου 4Χ4 .
Αυτοκινητο ασφαλτινο εχουμε στην οικογενεια, εαν ειναι να παρω το Grand Vitara για να το πηγαινω μονο στην ασφαλτο και στο γκαραζ οπως εχω την alfa 146 TWIN SPARK του '97 αγρατζουνιστη ( οχι ατρακαριστη) με 53.000 Km Full extra ,abs και τα ρεστα και να μην μπορω να την πουλησω ουτε 5.500 ευρω, TOTE ΓΙΑΤΙ ΑΓΟΡΑΖΩ ΤΟ NGV??????
Tα χρηματα που κανει θα πρεπει να μου τα αποσβεσει και να τα ευχαριστηθω τουλαχιστον, γιατι αν ειναι να το προσεχω περιμενοντας οτι θα το πουλησω καποια στιγμη και να περασει τη "ζωη" που περασε το alfaRomeo τοτε ζητω και αραξαμε!!!!!!!!!!Θα την εχω πατησει για αλλη μια φορα στη ζωη μου.....

Τωρα οσο αφορα την τελικη τιμη δεν εχουμε πει τιποτα, εγω του ειπα οτι θα του τα πληρωσω σε τιμη κοστους τα Yokohama , Θα δω και το τιμολογιο.!! Αν σε τελικη αναλυση μου πει καποια τιμη πολυ υψηλη δεν τα παραγγελνω..αλλωστε ειμαι πελατης του χρονια ,δεν τον συμφερει να με δαγκωσει εκει που ζηταω μια διευκολυνση και εγω....
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό stydio » 04 Φεβ 2008, 18:05

4τροχε, και εγώ έτσι σκέφτηκα.
Πέρνω σε λίγες μέρες το νέο 5 GV και θα του αλλάξω με την μία τα λάστιχα.
Θέλω να αλλάξω λάστιχα και στο 2ο αυτοκίνητο μια Alfa Romeo 156, Πήγα πακέτο τα 2 αυτοκίνητα στον λαστιχά. Του είπα όμως να πάρει τα μαμισια του Βιταρα. Δεν έφερε αντίδραση και συμφωνήσαμε, στην τελική τιμή που θα κοστίσουν όλα να αφαιρεθούν τα μαμίσια του βιτάρα, τα οποία θα πάρει στην τιμή που τα αγοράζει απο τον προμυθευτή του.
Άβαταρ μέλους
stydio
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 01:29

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 04 Φεβ 2008, 18:13

To θεμα φιλε stydio ειναι να μην σου "βαρεσει" τα καινουγια του ngv 850-900 ευρω και μετα να σου παρει πισω τα μαμισια του NGV για 300 ευρω γιατι ετσι πανω κατω ειμαστε στα ιδια, δηλαδη στην ουσια δεν τα πληρωνει τα μαμισια...καταλαβαινεις τι θελω να πω, ενω η δικη μου η εξηγηση ειναι πιο ισια ας πουμε....
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό stydio » 04 Φεβ 2008, 23:03

4troxos έγραψε:To θεμα φιλε stydio ειναι να μην σου "βαρεσει" τα καινουγια του ngv 850-900 ευρω και μετα να σου παρει πισω τα μαμισια του NGV για 300 ευρω γιατι ετσι πανω κατω ειμαστε στα ιδια, δηλαδη στην ουσια δεν τα πληρωνει τα μαμισια...καταλαβαινεις τι θελω να πω, ενω η δικη μου η εξηγηση ειναι πιο ισια ας πουμε....

Δεν μπορεί να τα βαρέσει γιατί έχουμε πει ηδη τιμές για αυτά που έχω κατά νου. Εν πάσει περιπτώσει οτι κερδίσουμε καλό θα είναι απο την στιγμή που δεν θέλουμε τα μαμίσια. Το ερώτημα είναι τι πέρνουμε.
Στην αρχή ήμουν πεπεισμένος για Α/Τ μετά ωριμότερης σκέψης όμως γέρνω προς 70 on- 30 off.
Άβαταρ μέλους
stydio
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 01:29

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 05 Φεβ 2008, 10:30

Φιλε gmak δεν θα ηθελα σε καμμια περιπτωση να ζησω κατι τετοιο...... μου ειναι αχρηστο ενα αυτοκινητο που δεν μπορει ουτε τα πιο απλα περασματα....και που αποκλειστικη αιτια ειναι τα κακα λαστιχα......

http://www.youtube.com/watch?v=31jeOH2KVS4

http://www.youtube.com/watch?v=N-Lz0QbP1lI
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό alex23 » 05 Φεβ 2008, 12:52

μα 5 λεπτα μπροστα πισω παει ο δισκος και τα νεβρα σου!
απλα αν δεν εχεις λαστιχα δεν μπαινεις μεσα στις λασπες.
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό gmak » 05 Φεβ 2008, 14:58

4troxos έγραψε:Φιλε gmak δεν θα ηθελα σε καμμια περιπτωση να ζησω κατι τετοιο...... μου ειναι αχρηστο ενα αυτοκινητο που δεν μπορει ουτε τα πιο απλα περασματα....και που αποκλειστικη αιτια ειναι τα κακα λαστιχα......

http://www.youtube.com/watch?v=31jeOH2KVS4

http://www.youtube.com/watch?v=N-Lz0QbP1lI



κοιτα...εγω με τα μαμισια λαστιχα εχω παει σχεδον σε ολα τα τερεν...περαν μιας φορας που χρειαστηκα 3 προσπαθειες για να ανεβω,σε βουνοπλαγια με γρασιδι, δεν ειχα ποτε προβλημα...τουλαχιστον τον περασμενο χρονο εκανα αρκετες βολτες με την παρεα μου και δεν ειχα προβλημα.φετος σε μια βολτα εχοντας τα χωματινα λαστιχα, στην παρεα ηταν ενα ισουζου με τα δικα μας λαστιχα...σε μια λασπωδη διαδρομη χρειαστηκε να τον τραβηξουμε 2 φορες...αλλα μιλαμε σε διαδρομη που τα mud πρωτογενες λαστιχα ειχαν και αυτα προβλημα.
Εγω δεν λεω να μην βαλεις 50/50 ισα ισα που αν εισαι φαν του εκτος θα τα χρειαστεις..απλα τα μαμισια θα συμβαλλουν στην περιοδο προσαρμογης σου και στην μεταβαση σου απο τα επιβατικα στα 4χ4..αργοτερα κρινεις με τις αναγκες σου και διαλεγεις 1 απο τις τρεις περιπτωσεις

1.50/50
2.πρωτογενες mud λαστιχο
3 μια δευτερη τετραδα ζαντολαστιχα με αναγομωση.

δες ομως τι σου ταιριαζει καλυτερα..
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό georgeh » 08 Φεβ 2008, 20:25

ναι τα μαμίσια δεν λένε και πολλά (
έχω το νέο GV εδώ και μια εβδομάδα αλλά το έκανα παραγγελία με τις 16αρες για μεγαλύτερη γκάμα ελλαστικών
μπορείτε να μου στείλετε pm από πού να πάρω BFGoodrich ή κάτι άλλο σε ΑΤ 50-50 με καλή τιμή? διάσταση 225/70/16
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
georgeh
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Μαρ 2006, 10:56
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό stydio » 09 Φεβ 2008, 00:02

Καλοτάξιδο.
Εγώ το περιμένω την άλλη εβδομάδα και το πήρα με τις 16 για τον ίδιο λόγο.
Μάλλον πάω για COOPER ATR.
Αν είσαι αρκετά του εκτός προτίμησε την διάσταση 215/70/16 .
Οι ειδικοί λένε είναι καλύτερη απο την 225 στα εκτός.
Άβαταρ μέλους
stydio
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 10 Δεκ 2007, 01:29

Δημοσίευσηαπό georgeh » 09 Φεβ 2008, 00:48

www.elastika-online.gr
ρίχτε μια ματιά εδώ
...ψαχνοντας στο google.... λένε ότι τα στέλνουν στην Ελλάδα με όλα τα έξοδα πληρωμένα
Άβαταρ μέλους
georgeh
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Μαρ 2006, 10:56
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 09 Φεβ 2008, 20:38

Σημερα "οργωσα" ολη την περιοχη της Βυτινας και του Μαιναλου με Α/Τ 694.με απλα και πολυ λιγα λογια εκανε ΑΡΙΣΤΑ την δουλεια του απο παγωμενο χιονι σε ασφαλτο μεχρι απατητο σε οτι δασικο δρομο βρηκα.μεχρι και στο μονοπατι Ε4ανεβηκα.
Εικόνα.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό georgeh » 09 Φεβ 2008, 20:55

βρήκα τα d694 550 ευρώ και λέω να τα βάλω
αν έχετε κανέναν άλλο με καλύτερη στείλτε pm :)
ευχαριστώ
Επίσεις αν έχετε γνώμη για:
goodyear WRANGLER AT R (4x4)
Yokohama Geolandar AT
Michelin 4x4 ALL TERRAIN
Άβαταρ μέλους
georgeh
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 09 Μαρ 2006, 10:56
Τοποθεσία: Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες