Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτιώση

Δημοσίευσηαπό xtrail » 13 Απρ 2007, 14:23

SilverArrow σε ποιας αντιπροσωπίας το service το πας?
Η μυρωδιά από ζόρισμα δεν σημαίνει ότι καταστρέφεται αλλά όχι και φυσιολογική φθορά στα 10000χλμ
Εγώ άλλαξα στο xtrail στα 68000 και μου είπανε νωρίς άλλαξες...!!! Και είχε ζοριστεί και μυρίσει αρκετές φορές
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό grandjohn » 13 Απρ 2007, 15:17

gmak έγραψε:
grandjohn έγραψε:
gmak έγραψε:σορρυ φιλε μου...εχει το grandvitrara πλαστικες ποδιες?αν εχει τοτε οι δικες μου που ειναι? :?: :?: :?:


Στις κλέψανε φιλε Gmak γιατι δεν θα βρουν πιο ανθεκτικες :D :D

Στην τελευταια εκδρομη καθομουν και βιδωνα την μπροστινη γιατι ειχε κρεμασει σαν γλώσσα.
Ειχα παρει βεβαια κατι κλαδια απο κατω και φαινεται εκει την ξηλωσα, αλλά δεν ειναι να τις εμπιστευεσαι γενικώς τις μαμίσιες.


φιλε μου το θεμα δεν ειναι οι ποδιες διοτι ουτως η αλλως απο χθες φοραω 3 ποδιες 2 ατσαλινες και 1 αλουμινιο αλλα γιατι να λειπουν...επειδη το πηρα μεταχειρισμενο φοβαμαι πως οι ποδιες πηγαν υπερ πιστεως σε κανα σκληρο offroad....αυτο φοβαμαι.....βεβαια πηρα τηλ αυτον που εβαλε τις ποδιες και τον ρωτησα αν ειχε δει ποδιες και μου ειπε οτι ειχε δει μια που καλυπτε στο σασμαν..δεν ξερω ποια ειναι αυτη η ειναι αυτη που λετε εσεις...παντως μου μπηκανε ψηλοι στα αυτια και ψιλοχαλαστηκα με αυτο...

πηγαινοντας σε εξορμησεις δεν σημαινει οτι δεν ποναω το αμαξι μου και δεν το προσεχω...αλλωστε γιαυτο εδωσα 400 ευρω για ποδιες


Και εγώ αυτή θυμάμαι πάντως, στο σασμάν , και αυτή βίδωνα τις προάλλες που έλεγα πριν.
Τώρα κάποια άλλη δεν θυμάμαι οταν ειχα πεσει από κάτω , βεβαια μπορει να ειχα εστιασει σε αυτη που ειχε κρεμασει και να μην ειδα αλλη.
Λογικα πάντως αν ο προηγουμενος ειχε κανει τοσο σκληρο off road που ειχε αχρηστεψει ποδιες τοτε θα ειχε και αλλου σημαδια και χτυπήματα φίλε μου..
Πάντως όπως και να έχει καλά έκανες και την άλλαξες , και εγω ετοιμος ειμαι.
Η δουλεία που σου έχουν κάνει πως είναι ; έχεις μείνει ευχαριστημένος;
Άβαταρ μέλους
grandjohn
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 30 Ιουν 2006, 20:56
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό arisg » 13 Απρ 2007, 15:45

gmak έγραψε:επειδη το πηρα μεταχειρισμενο φοβαμαι πως οι ποδιες πηγαν υπερ πιστεως σε κανα σκληρο offroad....αυτο φοβαμαι.....βεβαια πηρα τηλ αυτον που εβαλε τις ποδιες και τον ρωτησα αν ειχε δει ποδιες και μου ειπε οτι ειχε δει μια που καλυπτε στο σασμαν..δεν ξερω ποια ειναι αυτη η ειναι αυτη που λετε εσεις...παντως μου μπηκανε ψηλοι στα αυτια και ψιλοχαλαστηκα με αυτο...


Καταρχήν πιστεύω ότι αν τα μηχανικά ήταν ok μάλλον δεν θα υπάρχει πρόβλήμα, όπως είπε και άλλος αν είχε φτάσει να ξυλώσει ποδιές το off-road τότε θα φαινότανε και από αλλού. Επίσης παίζει να έβγαλε κάποιος τις ποδιές και απλά να μην τις έβαλε πίσω γιατι "Έλα μωρέ που θα τα χρειαστείς αυτά"
Άβαταρ μέλους
arisg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 13:15
Τοποθεσία: Αθήνα

καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτίωση

Δημοσίευσηαπό PKKGV2006 » 13 Απρ 2007, 16:10

Συγνώμη μπορεί να κάνω λάθος!
Με 400€ ποδιές , από πού ??
Είναι ίδιες και για 3 και για 4doors??
Αν ναί η τιμή νομίζω για 3κομάτια είναι καλή.

Ενδιαφέρομαι υπάρχει κανένα site και στην τιμή περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση ??

PKK GV2006
Αλλά αγορασμένο το 2005
Άβαταρ μέλους
PKKGV2006
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 06 Μάιος 2006, 12:02

Re: καταγραφή Προβλημάτων/ Αντιμετώπιση / Βελτίωση

Δημοσίευσηαπό gmak » 13 Απρ 2007, 17:16

PKKGV2006 έγραψε:Συγνώμη μπορεί να κάνω λάθος!
Με 400€ ποδιές , από πού ??
Είναι ίδιες και για 3 και για 4doors??
Αν ναί η τιμή νομίζω για 3κομάτια είναι καλή.

Ενδιαφέρομαι υπάρχει κανένα site και στην τιμή περιλαμβάνεται και η τοποθέτηση ??

PKK GV2006
Αλλά αγορασμένο το 2005


να σας πω για τις ποδιες...
καταρχας εχω το 5πορτο...στην αρχη ειπαμε για 2 κομματια ενα μπροστα και ενα στο βοηθητικο...για να ριξω το κοστος την μπροστινη την εκανα απο αλουμινιο και τις αλλες απο ατσαλι....λογω οτι αυτη απο ατσαλι ειναι μεγαλη και βαρια την εκανε σε 2 κομματια....δεν εχω βαλει ακομα φωτο διοιτιπρωτον λειπει ακομη η τριτη ποδια(δεν την ειχε ετοιμασει και επρεπε να φυγω)και το σοβαροτερο ειναι οτι η μπροστινη ποδια θελει το εμπρος μερος σηκωμα προς τα πανω ωστε να ψιλοενωθει με το φτερο διοιτι ετσοι οπως ειναι τωρα εκτος του οτι ειναι ασχημο αν παω σε χωμα θα λειτουργησει σαν φτυαρι....και αυτο θα διορθωθει την επομενη εβδομαδα..οταν ειναι ετοιμα ολα θα ποσταρω φωτο....η τιμη περιλαμβανει και την τοποθετηση...εγω πηγα στην extreme της πατρας
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό gmak » 13 Απρ 2007, 17:17

Και εγώ αυτή θυμάμαι πάντως, στο σασμάν , και αυτή βίδωνα τις προάλλες που έλεγα πριν.
Τώρα κάποια άλλη δεν θυμάμαι οταν ειχα πεσει από κάτω , βεβαια μπορει να ειχα εστιασει σε αυτη που ειχε κρεμασει και να μην ειδα αλλη.
Λογικα πάντως αν ο προηγουμενος ειχε κανει τοσο σκληρο off road που ειχε αχρηστεψει ποδιες τοτε θα ειχε και αλλου σημαδια και χτυπήματα φίλε μου..
Πάντως όπως και να έχει καλά έκανες και την άλλαξες , και εγω ετοιμος ειμαι.
Η δουλεία που σου έχουν κάνει πως είναι ; έχεις μείνει ευχαριστημένος;[/quote]


φιλε μου με καθυσηχασες καπως με αυτα που μου ειπες :) :)
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 15 Απρ 2007, 02:34

thomas78 έγραψε:Φιλε Silverarrow, μου φαινεται οτι θα το φερνω για service Θεσσαλονικη. Μετα απο το σχετικο εκνευρισμο, την αλλη εβδομαδα εχω ραντεβου στην αντιπροσωπεια για να λυσουν τον συμπλεκτη - αντικατασταση. Το κλιμα ειναι πολυ αρνητικο απο μερους τους και ειμαι περιεργος τι θα μου πουν στο τελος. Θα ενημερωσω για τις εξελιξεις.

Αγαπητέ φίλε thomas 78 να κάνεις το κλίμα αρνητικό για αυτούς εσύ έχεις το δίκιο όταν έπαιρναν το μαρούλι καλά ήταν.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 15 Απρ 2007, 02:45

xtrail έγραψε:SilverArrow σε ποιας αντιπροσωπίας το service το πας?
Η μυρωδιά από ζόρισμα δεν σημαίνει ότι καταστρέφεται αλλά όχι και φυσιολογική φθορά στα 10000χλμ
Εγώ άλλαξα στο xtrail στα 68000 και μου είπανε νωρίς άλλαξες...!!! Και είχε ζοριστεί και μυρίσει αρκετές φορές

Το πηγαίνω στην Suzuki Νταλιάνης, μηζανικός ο Κώστας Αναγνωστάκης (η απόλυτη επιλογή στην Θεσσαλονίκη). Συμφωνώ απόλυτα, εγώ στο προηγούμενο το οποίο πούλησα στα 70.000 χλμ. δεν άλλαξα τίποτα, και είχε φάει το ξύλο της αρκούδας ειδικά ο συμπλέκτης. Πάντως για την αγορά μην το σκέφτεσαι το αυτοκίνητο είναι υπέροχο εκτός και εντός δρόμου, έμαθες και τα προβλήματα νεότητας, είσαι έτοιμος, εκτός αν θέλεις πιο extreme καταστάσεις ( αν και δεν νομίζω αφού έχεις το xtrail ) τότε θα πρέπει να σκεφτείς διαφορετικά γιατί ολα τα suv κάτι θυσιάζουν για να παρουσιάσουν αυτή την εικόνα στην άσφαλτο. Πάντως το GV είναι το καλύτερο suv εκτός δρόμου και με λίγο φτιάξιμο (3 πόντους ανύψωση, ποδιές και λάστιχα) γίνεται super.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 15 Απρ 2007, 03:00

Όσο για τις ποδιές να ενημερώσω τους Θεσσαλονικής ότι έχω βρεί την εξής μοναδική περίπτωση: ποδιά αλουμινίου μονοκόματη από μπρός ως πίσω που καλύπτει τα πάντα στην τιμή των 300 Ευρώ. Είναι θεωρητική θα πρέπει να την δω στην πράξη και την ποδιά και την τιμή. Όσο για κιτ ανύψωσης σε ένα εξειδικευμένο υποτίθεται συνεργείο μετατροπών που πήγα για την ΟΜΕ, η κατάσταση εκεί ήταν τραγική μου έβγαλαν τιμή κανά χιλιάρικο σούστες αμορτισέρ περαστικά και από την μία ο ένας μου έλεγε ότι είναι για το μοντέλο μας δίνει ανύψωση 3,5 πόντους και δεν επηρεάζει την συμπεριφορά στην άσφαλτο και ότι έχουν περάσει πολλές ενώ δεν ήξερε το μοντέλο του αυτοκινήτου μας, και από την άλλη αυτός που τα περνάει έλεγε ότι δεν υπάρχει για το δικό μας μοντέλο. Μόνο από την αναξιοπιστία που μου δημιούργησαν μακριά από αυτούς. Περιμένω με αγωνία νέα από κάποιον για αυτό το θέμα.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 05 Μάιος 2007, 02:15

Γεια σας παίδες αραιώσαμε πάλι, καλό καλοκαίρι σε όλους. Φίλε Thomas 78 δεν μας είπες τελικά τι έγινε με τον συμπλέκτη. Εγώ έκανα το πρώτο test για τον συμπλέκτη ρυμουλκώντας τροχόσπιτο. Το μοναδικό που παρατήρησα ήταν ότι μύρισε λίγο πιο εύκολα από το παλιότερο GV, στις μανούβρες με όπισθεν όπου το τροχόσπιτο φρενάρει και όπως και ναχει το αυτοκίνητο σπρώχνει με ζόρι. Δεν σκέφτηκα να βάλω αργά για να μην το πατινάρω γιατί δεν το έκανα και παλιότερα αλλά δεν είχα ιδιαίτερη μυρωδιά, σε αυτή την φάση μύριζε πάντα και στο προηγούμενο τώρα έγινε λίγο νωρίτερα. Πολύ σύντομα θα σας πω εντυπώσεις για την συμπεριφορά στην άμμο. Επίσης την Πρωτομαγιά έμπλεξα σε ένα απίστευτο μποτιλιάρισμα 3,5 ωρών από Χαλκιδική με 1η 2α (πιάστηκε η γάμπα μου από τις άπειρες φορές που χρησιμοποίησα τον συμπλέκτη) δεν είχα την παραμικρή μυρωδιά. Είμαι στα 9.200 χλμ.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό SilverArrow » 05 Μάιος 2007, 02:25

Επίσης ο κινητήρας εδώ και 1.500 χλμ άνοιξε αρκετά και ζωήρεψε, πολύ ευχάριστο αυτό μιας και ήταν πολύ σφικτός. Στο Gps η ανώτερη ταχύτητα που έχει καταγραφεί είναι 172 χλμ. (κλέβει το ταχύμετρο του αυτοκινήτου 5 χλμ.) ενώ η κατανάλωση είναι στα 11,5 λίτρα ανά 100 χλμ. εκτός πόλης και 13,5 εντός πόλης.
G.V.=GREAT VICTORY
Άβαταρ μέλους
SilverArrow
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 116
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2006, 02:31
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό gmak » 10 Μάιος 2007, 22:58

βεβαια αυτο αφορα τα ντηζελοκινητα αλλά λογικα καποιος που εχει γνωσεις μηχανικες μπορει να βοηθησει...σημερα στην εθνικη οδο και με χαμηλη σταθμη πετρελαιου μου αναψε ενα κοκκινο λαμπακι "stop engine" που ειναι στα ντηζελοκινητα....συγχρονως "εκοψε" και ο κινητηρας.....εκανα στην ακρη το εσβησα...διαβασα το manual οπου ελεγε οτι οταν αναβει το λαμπακι ειναιειτε υπερθεμανση κινητηρα(το αποκλειω διοτι το οργανο θερμοκρασιας ηταν νορμαλ) ειτε καποια βλαβη στο injection....σημειωτεον οτι δεν εχω βαλει πετρελαιο σε ελευθερο πρατηριο παρα σε shell bp ...εβαλα σε λειτουργια τον κινητηρα το λαμπακι εσβησε και ολα καλα...δεν παρουσιαστηκε αλλη επιπλοκη....μηπως ξερει κανενας κατι παραπανω να μου πει?..να παω αντιπροσωπεια?τι να κανω? το redex κανει δουλεια σε περιπτωση που κατι ειναι βουλωμενο?κανει για τα πετρελαια?
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό suzukakias » 10 Μάιος 2007, 23:14

Πηγαίνε το στην αντιπροσωπεία και πες τους ότι σου έκανε αυτό για να σου συνδέσουν πάνω στο αυτοκινητό ένα μηχάνημα (δεν θυμάμαι πως το λένε)το οποίο μπαίνει μέσα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και βλέπει πιο λαμπάκι άναψε και από πιό λόγο (τί φταίει).
Άβαταρ μέλους
suzukakias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 02 Ιαν 2007, 20:32

Δημοσίευσηαπό gmak » 11 Μάιος 2007, 13:25

suzukakias έγραψε:Πηγαίνε το στην αντιπροσωπεία και πες τους ότι σου έκανε αυτό για να σου συνδέσουν πάνω στο αυτοκινητό ένα μηχάνημα (δεν θυμάμαι πως το λένε)το οποίο μπαίνει μέσα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και βλέπει πιο λαμπάκι άναψε και από πιό λόγο (τί φταίει).



υστερα απο επισκεψη στην αντιπροσωπεια το διαγνωστικο εδειξε οτι υπηρξε διεισλειτουργια στην βαλβιδα πιεσης καυσιμου,και δενε χει καμια σχεση με την ποιοτητα καυσιμου....αν και δεν ξαναεγινε απο χθες...παραγγελθηκε και θα αλλαχθει εντος της εβδομαδας
www.4x4fun.gr

SUZUKI GRAND VITARA 1.9 DDIS
Άβαταρ μέλους
gmak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 03 Ιαν 2007, 02:12

Δημοσίευσηαπό STEVE1970 » 08 Ιουν 2007, 00:52

ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜMΑ ΤΟΥ NAVIGATION στο GV ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΟΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ?
Άβαταρ μέλους
STEVE1970
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007, 15:59
Τοποθεσία: ΗΡΑΚΛΕΙΟ-ΚΡΗΤΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 53 επισκέπτες