Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Grand Vitara 1.6 . Ενεργοποίηση πίσω πάνω φώτων

Πισω φωτα σε λειτουργια

Δημοσίευσηαπό perroloco » 25 Αύγ 2005, 08:00

Κάνε μια εξήγηση. Ποιές λειτουργίες πήγαν "πάνω"
Μαμα το κάθε πάνω φανάρι έχει 3 θέσεις. Λειτουργούν οι 2 (όπισθεν-ομίχλη).
Το αυτοκίνητο έχει 5 λειτουργίες πίσω φώτων (πορεία-στοπ-φλας-όπισθεν-ομίχλη)
Τα ανέβασες όλα, ή τα αντάλαξες με αυτά του προφυλακτήρα.
Θέλω να κάνω την αλλαγή αλλά δεν βρίσκω λύση στα φλας. Αν ανέβουν(στη θέση των ομίχλης) πως γίνεται να κιτρινίσουν? Υπάρχει κάποιο φιμέ κάλυμα για τα φώτα προφυλακτήρα όταν ακυρωθούν?
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Πισω φωτα σε λειτουργια

Δημοσίευσηαπό dimsalo » 27 Αύγ 2005, 20:01

perroloco έγραψε:Κάνε μια εξήγηση. Ποιές λειτουργίες πήγαν "πάνω"
Μαμα το κάθε πάνω φανάρι έχει 3 θέσεις. Λειτουργούν οι 2 (όπισθεν-ομίχλη).
Το αυτοκίνητο έχει 5 λειτουργίες πίσω φώτων (πορεία-στοπ-φλας-όπισθεν-ομίχλη)
Τα ανέβασες όλα, ή τα αντάλαξες με αυτά του προφυλακτήρα.
Θέλω να κάνω την αλλαγή αλλά δεν βρίσκω λύση στα φλας. Αν ανέβουν(στη θέση των ομίχλης) πως γίνεται να κιτρινίσουν? Υπάρχει κάποιο φιμέ κάλυμα για τα φώτα προφυλακτήρα όταν ακυρωθούν?
Ευχαριστώ
Κοιτα να δεις. Τα πανω φωτιστικα ειναι μονο για το φρενο. Δεν παιζει τιποτα για τα φλας. Αριστερα κατω υπαρχει το φως της ομιχλης. Στην μεση ειναι τα φωτα για την οπισθεν και πανω απο αυτα ακριβως βρισκεται μια κενη θεση. Εκει λοιπον ο ηλεκτρολογος βαζει ντουι και λαμπα και τα κανει φωτα πορειας. Αν το επιθυμεις, σου τα κανει και στοπ.Ετσι λοιπον εχουμε την ιδια λειτουργια ακριβως με τα φωτα του προφυλακτηρα. Καμια διαφορα.Απλως περισοοτερα αναμμενα φωτιστικα και φυσικα περισσοτερη ασφαλεια. Δεν ανταλλαξα τιποτα. Αναβουν και τα πανω τωρα και τα κατω.Οσο για τα φλας, ο,τι και να σου πω θα ειναι ψεματα. Ισως να μπορεις να βγαλεις την οπισθεν και με καποιο ειδος, οπως λες, καλυμματος να τα εκανες για φλας.Καλη επιτυχια...
dimsalo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 30 Απρ 2004, 18:49
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό perroloco » 28 Αύγ 2005, 10:27

Αφορμή για να ανεβάσω τα φλας ήταν κάτι aftermarket φανάρια για GV στυλ-lexus (ebay) που έχουν κίτρινες θέσεις. Όχι ότι θέλω τα συγκεκριμένα φανάρια, καλύτερα να βάλω μπλε πιτσιλιστίρια.
Αυτό που θέλω να πετύχω είναι να αλλάξω τις λειτουργίες των 2 θέσεων και τα "σημαντικά" του προφυλακτήρα (πορεία-στοπ-φλας) να ανέβουν στις κολώνες ενώ τα "δευτερεύοντα" από τις κολώνες (όπισθεν-ομίχλη) να κατέβουν προφυλακτήρα. (Πλήν των προφανών, νομίζω η όπισθεν θα φωτίζει καλύτερα χαμηλά ενώ το ομίχλης "πρέπει" να είναι κάτω αριστερά)
Για την απόκτηση 4 πορείας- 5 στοπ δεν γνωρίζω τη νομιμότητα αλλά πιστεύω ότι αφού τοποθετήσεις τα πορείας-στοπ ψηλά είσαι τα μέγιστα ορατός και δεν χρειάζεται να κρατήσεις τα του προφυλακτήρα, καθώς τα πολλά φώτα μπορούν να μπερδέψουν κάποιον τη λάθος στιγμή.
Ο ηλεκτρολόγος μου (γιατί στην zuki με κοιτάγανε σαν να μου λένε "τι θες απ'τη ζωή μας Άυγουστιάτικα) δεν αναλαμβάνει την τοποθέτηση αν δεν του πάω ντουί-suzuki ($$$???) γιατί -λέει- δεν εγγυάται τη στεγανότητα των φαναριών αλλιώς (για σιλικόνη ούτε να ακούσει) και αν κόψει παραπάνω από το προβλεπόμενο πλαστικό (εσωτερικά στα φανάρια οι θέσεις για γλόμπους είναι κλειστές) για να χωρέσει άλλο ντουί, όπως και να το σταθεροποιήσει αυτό θα αρχίσει να παίζει. Κατά τα άλλα τις γραμμές μου τις πάει όπου και όπως θέλω.
Ξέρει κανείς αν η Αμερικανιά με τα φλας που είναι κόκκινα (βασικά είναι τα στοπερ που αναβοσβήνουν) "πετάει" εδώ;
Σκέφτομαι να αγοράσω μεταχειρισμένα φανάρια και να τα μακελέψω στα μέτρα μου. Αν μπεί κίτρινο πλαστικό πίσω ή μπροστά από το άσπρο όπισθεν, θα κιτρινίσει αρκετά;
Άβαταρ μέλους
perroloco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: 10 Αύγ 2005, 12:52

Δημοσίευσηαπό vitaras » 28 Αύγ 2005, 17:09

Υπαρχουν και πορτοκαλι λαμπακια για flash
Και αν θελεις κανε μια βολτα απο τον γατο που λεω Την τρυπα την κανει με λιμα στο χερι Εχει υπομονη ο ανθρωπος
Κουφάλα Δημιουργέ, τα πάντα εν σοφία εποίησες!
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Re: Πισω φωτα σε λειτουργια

Δημοσίευσηαπό vitaras » 28 Αύγ 2005, 17:19

dimsalo έγραψε:Προς τους απανταχου συζυκαδες που ενδιαφερονται να δουν το τζιπακι τους οπως πρεπει να ειναι.Με τις πολυτιμες πληροφοριες του Vitaras, πηγα και εκανα την ενεργοποιηση των πισω φωτων.Ενα εχω να πω:Οχι γατος...Γαταρος ειναι ο ηλεκτρολογος στην Ν.Ιωνια. Με μερακι,υπομονη και θετικοτατη διαθεση, εκανε ΤΕΛΕΙΑ δουλεια!Το αμαξι δειχνει πολυ περισσοτερο και σε θεμα ασφαλειας υπερεχει απο την προηγουμενη του κατασταση.Vitara και παλι ευχαριστω για την πληροφορια.Θερμους χαιρετισμους.Δημητρης.Grand Vitara Freestyle.

Δεν εκανα τιποτα
Τους χαιρετισμους και τα καλα σου λογια θα τα μεταφερω
Κουφάλα Δημιουργέ, τα πάντα εν σοφία εποίησες!
vitaras
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 10 Οκτ 2004, 21:05

Δημοσίευσηαπό geologos » 09 Σεπ 2005, 14:35

pira aformi apo to post toy filoy perroloco sxetika ma ta piso fota lexus style. Emena mou aresan na sas po kai i timi tous einai sxetika ftini 60$ yparxi kaneis edo poy na ta paragile oste na mas pliroforisei an erxontai me ta kalodia kai an ontos kanoun gia to gv?
Άβαταρ μέλους
geologos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 05 Σεπ 2005, 14:22
Τοποθεσία: thessaloniki

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 10 επισκέπτες