Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Συμβουλές για ελαστικά και άλλα...

Συμβουλές για ελαστικά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό koozoop@ » 28 Δεκ 2008, 23:06

Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά σε όλους! Ήρθε ο καιρός να αλλάξω ελαστικά και αναρτήσεις στο Niva μου (μετά από 60000χλμ...). Επειδή αυτό το αυτοκίνητο το πήρα αρχικά για βαριά δουλειά την οποία μετά από λίγο καιρό παράτησα, δεν το έχω ταλαιπωρήσει και το χρησιμοποιώ ως επι το πλείστον σε άσφαλτο. Θα ήθελα να μου προτείνετε ως πιο έμπειροι κάτι σε 207/75/15 για να με κρατάνε καλύτερα,ειδικά σε βρεγμένο οδόστρωμα, από τα BF Goodrich της μαμάς. Να βάλω 50/50 ή 80/20 (Κάποιος μου πρότεινε τα Pirelli Scorpion STR); Επίσης τι αμορτισέρ να προτιμήσω;

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι ένα "πατινάρισμα" που ακούγεται όταν βάζω 1η και καμιά φορά 2α (την ώρα που δίνω γκάζι και αφήνω συμπλέκτη). Αυτό μου το έκανε και στα 35-40000χλμ (τώρα είναι στα 62000) και στο συνεργείο που το πάω μου είπαν ότι "δεν θα είναι τίποτα, κάτι θα θέλει σφίξιμο". Εγώ γιατί νομίζω ότι πάει για κάτι χειρότερο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!

Καλή Πρωτοχρονιά σε όλους!!
Άβαταρ μέλους
koozoop@
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Δεκ 2008, 22:55

Συμβουλές για ελαστικά και άλλα...

Δημοσίευσηαπό koozoop@ » 13 Ιαν 2009, 22:01

Παιδιά επειδή οι φίλοι στο nivaclub.gr με βοήθησαν και έβγαλα άκρη με όλα τα άνω θέματα, παραθέτω και εδώ τις επιλογές μου:

1) Ελαστικά κατέληξα στα Geolandar A/T-S και προς το παρόν είμαι κατευχαριστημένος!
2) Αμορτισέρ Monroe Adventure. Ακόμη δεν τα έχω φορέσει αλλά μόλις το κάνω (νά 'ναι καλά ο Χρήστος!!! :signthanks: ) θα πω εντυπώσεις.
3) Το πατινάρισμα που αναφέρω είναι από το λουρί του δυναμό ---> σφίξιμο
Άβαταρ μέλους
koozoop@
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 28 Δεκ 2008, 22:55


Επιστροφή στο Lada

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες