Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

GALLOPER ή DISCO 1 ή Sorento 3.5 ;

Δημοσίευσηαπό markd » 03 Ιαν 2006, 12:28

vayero4_4 έγραψε:Κανενα απο τα δυο δεν εχει μπλοκε κεντρικο, για την ακριβεια κανενα δεν εχει κεντρικο διαφορικο! Ενα γραναζακι ειναι που κανει τη δουλεια. Και τα δυο εχουν αξονα πισω, αυτος του Sorento θα ελεγα πως ειναι πιο συγχρονος σε σχεδιαση οποτε κραταει καλυτερα σε γρηγορη οδηγηση (tuned by Porsche λενε οι κορεατες), του Galloper ενδεχομενως να εχει λιγο μεγαλυτερη διαδρομη.

Παντως απ οτι λεει ο markd πιο πανω, οι τεχνικες λυσεις ειναι ιδιες και στα 2 αυτοκινητα: μη μονιμη τετρακινηση, διαφορικο περιορισμενης ολισθησης πισω, ακαμπτος αξονας πισω και ψαλιδια μπροστα. Εκτος δρομου λοιπον μαλλον υπερτερει το Galloper διοτι παιρνει επεμβασεις (ψηλωμα) ενω το Sorento δεν μπορεις να το σηκωσεις ουτε με το Θεο μπαρμπα (εχει ιδιομορφια στη σχεδιαση της μπροστινης αναρτησης).

Αυτο σημαινει ομως οτι εντος δρομου το Sorento ειναι 1-2 κλασεις ανωτερο απο το Galloper και το Discovery, αν του βαλεις και ενα σετ MUD φτανεις σε ικανοποιητικοτατο σημειο και εκτος. Εγω σε συνθηκες σκληρης βολτας (οχι αγωνα trial ομως) δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα πουθενα.


Συμφωνώ και επαυξάνω :P :razz: :lol: :razz: :P
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό almak » 03 Ιαν 2006, 13:19

Συμφωνώ κι εγώ με το sorento το οποίο θα σε ικανοποιήσει εντός αλλά βλέπω ότι δεν μιλάτε καθόλου για την διαφορά χρημάτων ανάμεσα σε δύο οχήματα 2ετίας και 7ετίας!!!
Αλέξανδρος Μακρής / Santa Fe 2.7 V6
Πρόεδρος B.R.A.T. (τομέας Ψυχραιμίας)
www.braters.gr
Άβαταρ μέλους
almak
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: 18 Μάιος 2005, 15:12
Τοποθεσία: Aχαρναί

Δημοσίευσηαπό magic » 04 Ιαν 2006, 14:47

DISCOVERER έγραψε:Δώσε προδιαγραφές να σου πώ πόσα δίνω :wink:
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: GALLOPER ή DISCO 1 ή Sorento 3.5 ;

Δημοσίευσηαπό discoman » 04 Ιαν 2006, 19:38

DISCOVERER έγραψε:ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΕΥΤΥΧΙΑ!

Νέο ερώτημα προς τους αγαπητούς φίλους για να προκαλέσω debate.

Βρήκα ένα Sorento 3.5 του 2003 με 35.000 χλμ. και ένα Galloper του 1998 με 60.000 χλμ. Απάτητα σε χώμα και τα δύο. Αντίστοιχα έχω το δικό μου πολυαγαπημένο Disco Ι (σε αρίστη κατάσταση λειτουργικά) και θέτω το ερώτημα: Τι να κάνω αγαπητοί συνφορουμίστες και φίλοι; Ποιο να προτιμήσω; Ακούω απόψεις. Παρακαλώ να μείνουμε στα ανωτέρω αυτοκίντα ως επιλογή και να μην αρχίσουμε να λέμε πάρε το Χ το Ψ το Ω κλπ

Ευχαριστώ και ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

Discoverer
Για μενα φιλε βασιλη εισαι λαθος .Δεν αλλαζεις το original εργαλειο για τιποτα .Ταχω οδηγησει και τα δυο καλα ειναι δεν ειναι LR Ομως σε τιποτα ειναι υποκαταστατα περιπου Το disco to αλλαζεις μονο για πιο kκαινουριο disco humer η lc δεν πεφτεις κατηγορια ΓΝΩΜΗ
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Re: GALLOPER ή DISCO 1 ή Sorento 3.5 ;

Δημοσίευσηαπό markd » 04 Ιαν 2006, 19:45

discoman έγραψε:Για μενα φιλε βασιλη εισαι λαθος .Δεν αλλαζεις το original εργαλειο για τιποτα .Ταχω οδηγησει και τα δυο καλα ειναι δεν ειναι LR Ομως σε τιποτα ειναι υποκαταστατα περιπου Το disco to αλλαζεις μονο για πιο kκαινουριο disco humer η lc δεν πεφτεις κατηγορια ΓΝΩΜΗ


Να μιλούσαμε για defender θα συμφωνούσα, αλλά για discovery.......???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 04 Ιαν 2006, 22:00

magic έγραψε:
DISCOVERER έγραψε:Δώσε προδιαγραφές να σου πώ πόσα δίνω :wink:


Λοιπόν φίλε magic επειδή το κόβω για καλό το εργαλείο σου δέχομαι να μου δώσεις πέντε χιλιαρικάκια και το LC και να σου δώσω το Disco μου! :lol: :lol: :lol:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Re: GALLOPER ή DISCO 1 ή Sorento 3.5 ;

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 04 Ιαν 2006, 22:10

[/quote]Για μενα φιλε βασιλη εισαι λαθος .Δεν αλλαζεις το original εργαλειο για τιποτα .Ταχω οδηγησει και τα δυο καλα ειναι δεν ειναι LR Ομως σε τιποτα ειναι υποκαταστατα περιπου Το disco to αλλαζεις μονο για πιο kκαινουριο disco humer η lc δεν πεφτεις κατηγορια ΓΝΩΜΗ[/quote]


Λοιπόν σας έχω νεώτερα φίλοι μου.
Χθές οδήγησα το galloper το οποίο αποκλείστηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Καμμία σχέση με το Disco μου. Αμάξι με 60000 χλμ και ήταν μπαγιάτικο και μου έδωσε εντύπωση τσίπικου. Παράλληλα καμμία σχέση το σύστημα τετρακίνησης με του disco….
Άρα τώρα παίζει μόνο το Sorento.
Φίλε Παντελή συμφωνώ μαζί σου λοιπόν, τουλάχιστον κατά το ήμισυ προς το παρόν.

Μήπως όσοι εκθειάζουν τα Pajero και τα παράγωγά τους πρέπει να ρίξουν μια ματιά ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ LAND ROVER; Χωρίς παρεξήγηση παιδιά αυτό και εντελώς καλόπιστα.

Φίλε markd

Ακριβώς μόνο αν έβρισκα ένα αυτοκίνητο που είναι τόσο κοντά εκτός δρόμου στο defender όσο το Disco I και την ίδια στιγμή τόσο καλύτερο εντός δρόμου θα άλλαζα το φτωχό μου Disco.

Γι’ αυτό ακριβώς ψάχνω και γι’ αυτό ρωτάω. Το LC έχει εξαιρεθεί γιατί είναι πολύ ακριβό και σαν μεταχειρισμένο και είναι και δυσεύρετο.

Μένει το Sorento λοιπόν…..
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Re: GALLOPER ή DISCO 1 ή Sorento 3.5 ;

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Ιαν 2006, 08:42

DISCOVERER έγραψε:Λοιπόν σας έχω νεώτερα φίλοι μου.
Χθές οδήγησα το galloper το οποίο αποκλείστηκε χωρίς δεύτερη κουβέντα.
Καμμία σχέση με το Disco μου. Αμάξι με 60000 χλμ και ήταν μπαγιάτικο και μου έδωσε εντύπωση τσίπικου. Παράλληλα καμμία σχέση το σύστημα τετρακίνησης με του disco….
Άρα τώρα παίζει μόνο το Sorento.
Φίλε Παντελή συμφωνώ μαζί σου λοιπόν, τουλάχιστον κατά το ήμισυ προς το παρόν.

Μήπως όσοι εκθειάζουν τα Pajero και τα παράγωγά τους πρέπει να ρίξουν μια ματιά ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ LAND ROVER; Χωρίς παρεξήγηση παιδιά αυτό και εντελώς καλόπιστα.

Φίλε markd

Ακριβώς μόνο αν έβρισκα ένα αυτοκίνητο που είναι τόσο κοντά εκτός δρόμου στο defender όσο το Disco I και την ίδια στιγμή τόσο καλύτερο εντός δρόμου θα άλλαζα το φτωχό μου Disco.

Γι’ αυτό ακριβώς ψάχνω και γι’ αυτό ρωτάω. Το LC έχει εξαιρεθεί γιατί είναι πολύ ακριβό και σαν μεταχειρισμένο και είναι και δυσεύρετο.

Μένει το Sorento λοιπόν…..



Το κόστος συντήρησης το έχεις σκεφτεί???
Τέλος πάντων, εγώ διαφωνώ με τα παραπάνω αλλά δεν έχει σημασία.
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 05 Ιαν 2006, 09:32

Φίλε markd όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ σε άλλα postings μου το κόστος του LR το φοβόμουν όταν το πήρα άλλά διεπίστωσα ότι μάλλον είναι μύθος. Και έχω 226000 χλμ! Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο στο φόρουμ με τόσα χιλιόμετρα με μαμίσιο κινητήρα και μετάδοση. :?

Τώρα για το galloper που είδα είχε βγάλει μέχρι τώρα τα εξής

αλλαγή διαφορικών
αλλαγή καπάκι
αλλαγή ψαλίδια
διαρροές λαδιού στο καπάκι
στραβωμένος ο ένας οδηγός του ιμάντα (σφύριζε σα τσοπάνης)

Τι να πώ δεν ξέρω φίλε, μπορεί να κάνω λάθος. Εκεί όμως που δε λαθεύω είναι στο πάχος του σασί, στους σταυρούς, στους προφυλακτήρες κλπ. Εκεί δε συγκρίνονται τα LR με κανένα, μόνο με το LC.

Και για να το χαλαρώσουμε λίγο μήπως για το galloper έφταιγε ότι το οδήγαγε γυναίκα και είχε μπεί μια φορά σε χωματόδρομο (πιθανώς είχε χάσει το δρόμο :!: :!: :!: :evil: :evil: :lol: :lol: )
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό magic » 05 Ιαν 2006, 13:43

Βρε Discoverer ... ποσο βρηκες τα εργαλεια αυτα!!!???
Γιατι και για το LC η τιμη ειναι μυθος!!!
Οσο για δυσευρετα ,,, ΕΙΝΑΙ !!!

ΕΛΑ ... ΑΛΕΚΟ ...
Ποσα ειπες θα σου δωσω για να παρεις το LC????
:)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 05 Ιαν 2006, 14:05

Τα βρήκα

11.000 το galloper
21.000 το Sorento

Λοιπόν φίλε magic..... άντε δέχομαι να μου δώσεις τέσσερα χιλιαρικάκια και το LC για να σου δώσω το disco. Αρκεί να του κάνεις σέρβις πριν μου το δώσεις :wink:
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό magic » 05 Ιαν 2006, 17:04

Ειναι ετοιμο με service και καινουργια αμορτισερ ... με gps σχαρες ... κοτσαδορο ... και δωρο ενα Ιστιοπλοικο με το τρειλερ του!!!!
Κανε μια καλυτερη τιμη ... !!!
Γινετε να σου δωσω 3 χιλιαρικακια ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ disco ?????

:) :) :)
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό markd » 05 Ιαν 2006, 17:23

DISCOVERER έγραψε:Φίλε markd όπως έχω ξαναγράψει στο φόρουμ σε άλλα postings μου το κόστος του LR το φοβόμουν όταν το πήρα άλλά διεπίστωσα ότι μάλλον είναι μύθος. Και έχω 226000 χλμ! Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο στο φόρουμ με τόσα χιλιόμετρα με μαμίσιο κινητήρα και μετάδοση. :?

Τώρα για το galloper που είδα είχε βγάλει μέχρι τώρα τα εξής

αλλαγή διαφορικών
αλλαγή καπάκι
αλλαγή ψαλίδια
διαρροές λαδιού στο καπάκι
στραβωμένος ο ένας οδηγός του ιμάντα (σφύριζε σα τσοπάνης)

Τι να πώ δεν ξέρω φίλε, μπορεί να κάνω λάθος. Εκεί όμως που δε λαθεύω είναι στο πάχος του σασί, στους σταυρούς, στους προφυλακτήρες κλπ. Εκεί δε συγκρίνονται τα LR με κανένα, μόνο με το LC.

Και για να το χαλαρώσουμε λίγο μήπως για το galloper έφταιγε ότι το οδήγαγε γυναίκα και είχε μπεί μια φορά σε χωματόδρομο (πιθανώς είχε χάσει το δρόμο :!: :!: :!: :evil: :evil: :lol: :lol: )


Το δικό μου το galloper έχει κάνει 100.000 χλμ και εκτός από βενζίνη δεν έχει ζητήσει τίποτα άλλο. Και αν έχει μπεί στο χώμα έτσι???
Το πηρα το ρημαδι!
Άβαταρ μέλους
markd
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 5349
Εγγραφή: 07 Μαρ 2005, 21:26
Τοποθεσία: ή εδώ ή εκεί

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 07 Ιαν 2006, 11:10

1) Αφού σου είπα τι έφταιγε στο άλλο….Το είχε γυναίκα
2) Καλά ούτε λάδια δεν αλλάζεις;;;
3) Άντε και στις 200.000 χλμ εύχομαι. Τότε το δικό μου θα έχει 300.000 περίπου. Λές να έχει στρώσει μέχρι τότε;

Χθές το πήρα από το εξαμηνιαίο χειμερινό σέρβις του. Κόστος 160 Ευρώ με τιμολόγιο στο Λούρμπα. Πολλά είναι ρε παιδιά;;
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

Δημοσίευσηαπό DISCOVERER » 07 Ιαν 2006, 11:11

magic έγραψε:Ειναι ετοιμο με service και καινουργια αμορτισερ ... με gps σχαρες ... κοτσαδορο ... και δωρο ενα Ιστιοπλοικο με το τρειλερ του!!!!
Κανε μια καλυτερη τιμη ... !!!
Γινετε να σου δωσω 3 χιλιαρικακια ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΤΟ disco ?????

:) :) :)


Μέσα. Το χρειάζομαι το disco για να ξεκολλάει το LC. :-x :-x
DISCOVERER
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 221
Εγγραφή: 19 Μαρ 2004, 15:28
Τοποθεσία: ΜΑΡΟΥΣΙ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 11 επισκέπτες