Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό jk » 12 Ιουν 2006, 12:14

Ουσιαστική απάντηση δεν μοπρώ να σου δώσω σχετικά με το ντουλαπάκι μιας και ακόμα δεν έχω παίξει μαζί του :D!
Θεωριτικά λειτουργεί σε συνδυασμό με τον κλιματισμό. Υπάρχει μια βαλβίδα που την περιστρέφεις για να πάει ο αέρας μέσα στο ντουλαπάκι το οποίο είναι στο μέγεθος που έχει σχεδόν κάθε ντουλαπάκι. Χωράει περίπου δυο μεγάλα μπουκάλια νερό και κανα δυο κουτάκια αναψυκτικά!!!

Όσο για τον ήχο, οι λιγότερο απαιτητικοί θα μείνουν αρκετά ικανοποιημένοι!!!
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 12 Ιουν 2006, 15:42

eisai sigouros gia to megethos? den nomizo oti einai toso megalo to sigekrimeno me tin psiksi....iparxei kai to allo apo kato pou einai megalitero alla avto einai pio mikro....
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 12 Ιουν 2006, 16:36

Αν θυμάμαι καλά το ντουλαπάκι ίσα που χωράει ένα μπουκάλι νερό ή 2 κουτιά αναψυκτικό και δουλεύει με τον κλιματισμό.

in_rav_we_trust έχεις περάσει από δρόμο στο Μαρούσι. Για κάνε διαδρομή από του Δούκα τα σχολεία στο Σεισμανόγλιο και τα λέμε ... Η Κυψέλη είναι πίστα καρτ μπροστά τους. Την θεωρώ χειρότερη και από offroad διαδρομή γιατί τα έχει όλα. Νεροφαγώματα στην άσφαλτο, μεγάλες λακούβες - κάθε μέρα και καινούργιες εκπληξη - μεγάλο κομμάτι με ασφαλτοκυταρίτιδα, στενά από όπου πετάγονται συνεχώς αμάξια, μπετά χυμένα κλπ κλπ. όλα μαζί σε 1000 μ. δρόμου.

Εκεί θα κάνω το πρώτο κοπανοtest μου.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό TLG » 12 Ιουν 2006, 17:24

rav_2_b έγραψε:Nεροφαγώματα στην άσφαλτο, μεγάλες λακούβες - κάθε μέρα και καινούργιες εκπληξη - μεγάλο κομμάτι με ασφαλτοκυταρίτιδα, στενά από όπου πετάγονται συνεχώς αμάξια, μπετά χυμένα κλπ κλπ. όλα μαζί σε 1000 μ. δρόμου.



Greece , live the adventure !!!

Tελικα εχουμε τις καλυτερες πιστες off-road μπροστα στα ποδια μας και δεν τις εκμεταλευομαστε ...!!!
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 12 Ιουν 2006, 18:45

ksero ksero pou les rav2be...
kai ekei alla kai vrilisia einai ontos poli xalia oi dromoi....
min fovasai avto einai to televtaio provlima pou exoume,to na vroume diladi dromous na ta dokimasoume!
:D

kai ego gia to ntoulapaki avto thimamai oti einai mikro...kapou ekei to ipologiza kai ego...1 mpoukali me nero...
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό Santa » 12 Ιουν 2006, 18:46

Όντως παιδιά η συγκέκριμένη οδός είναι ότι πρέπει γαι Offroad τεστ.
Φανταστείτε είχα την γυναίκα μου έγκυος πέρσι και επειδή είναι καθηγήτρια στον Δούκα την πήγαινα εγώ με το Mav.
Αναγκαζόμαστε να κάνουμε ολόκληρους γύρους για να αποφύγουμε το <πεδίο μάχης> :twisted: :twisted:
Όσοι θέλουν να κάνουν τεστ drive σε 4χ4 τους προτείνω ανεπιφύλακτα την διαδρομή !!!
ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ...
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Santa
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 416
Εγγραφή: 01 Απρ 2006, 20:30
Τοποθεσία: Ag.Paraskevi Athens

Δημοσίευσηαπό jk » 13 Ιουν 2006, 08:13

Το κάτω ντουλαπάκι είναι αυτό που ψύχεται! Αυτό που έχει τη βαλβίδα μέσα.
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 13 Ιουν 2006, 08:59

periergo...
kati tha ksereis esi parapano alla pos exo exo tin entiposi oti einai to pano to mikro diladi????
mipos opos eipes kiolas den to exeis polipsaksei kai kaneis lathos file?
hmmm.....provlima.... :)
hehehe
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Ntoylap;aki

Δημοσίευσηαπό thRAVer » 13 Ιουν 2006, 11:19

in-rav-we-trust έγραψε:periergo...
kati tha ksereis esi parapano alla pos exo exo tin entiposi oti einai to pano to mikro diladi????
mipos opos eipes kiolas den to exeis polipsaksei kai kaneis lathos file?
hmmm.....provlima.... :)
hehehe


το κάτω ντουλαπάκι είναι αυτό που ψύχεται !!!
έχει και βαλβίδα που γυρνάει.
Το κοίταξα αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη, γιατί εκεί έχω τα βιβλία του RAV και δεν θέλω να τα ψύξω. Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να ανεβάσω στο πάνω ντουλαπάκι τα βιβλία και κάτω να βάζω μόνο ότι θέλω να ψύχεται !!!
Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.
Άβαταρ μέλους
thRAVer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 13:14

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 13 Ιουν 2006, 11:25

Καλά με το ντουλαπάκι δεν θα σε πιάσει και ο λαιμός σου, μια δροσιά υποτίθεται ότι κρατάει. Σε αυτές τις λεπτομέρειες δεν δίνω σημασία μεγάλη, αλλά θα αποδειχθεί - αν δουλεύει καλα - χρήσιμο σε ταξιδάκι ή και στην Αθήνα ακόμη.

in_rav (το υποκοριστικό σου) ποιά μέρα το παραλαμβάνεις. Είναι τελωνείο, ταξινομείται, το πλέρωσες ?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

DAC - VSC - 4χ4Lock - Μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό thRAVer » 13 Ιουν 2006, 11:34

έχει δοκιμάσει κάποιος το DAC ? εγώ προχτές το δοκίμασα και βοηθάει πολύ στις μεγάλες ανηφόρες. Με χειρόφρενο δεν δουλεύει, πρέπει να έχεις 1η να πατήσεις δυνατά το φρένο και όταν ανάψει το φωτάκι και ακούσεις τον ήχο τότε ξεκινάς. Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι το VSC , σε ανηφόρα με νερά, σε στροφή με νερά , τίποτα . Θέλω τουλάχιστον να το ακούσω ότι δουλεύει !!!
Προχτές στην άμμο δοκίμασα και 4χ4LOCK γιατί παραλίγο να κολλήσω, βέβαια πρίν πατήσω το lock είχε μπεί η τετρακίνηση γιατί άρχισαν να μπαίνουν οι πίσω τροχοί ποιό βαθιά στην άμμο. Τελικά στρίβωντας δεξιά-αριστερά τους μπροστινούς τροχούς και lock βγήκα.
Μήπως ξέρει κάποιος κάποιο καλό μαγαζί για μεμβράνες και αν ναι πόσο περίπου κοστίζουν ?
Επίσης αν κάποιος ξέρει πότε θα κυκλοφορήσουν στο εμπόριο οι προεκτάσεις φτερών .

Θέλω να βάλω και μεμβράνες και προεκτάσεις φτερών .....
Άβαταρ μέλους
thRAVer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 13:14

DAC - VSC - 4χ4Lock - Μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό jk » 13 Ιουν 2006, 11:50

Η χωριτικότητα ίσως να με ξεγελάει με το μάτι και να κάνω λάθος αλλά το cool-box όπως το αποκαλούν είναι το κάτω ντουλαπάκι. Αυτό που με προβληματίζει όμως είναι οτι όλο το ντουλαπάκι είναι επενδυμένο με μοκέτα και στην περίπτωση που κάποιος πάρει και βάλει ένα κρύο αναψυκτικό από το ψυγείο δεν θα δημιουργηθεί υγρασία εκεί μέσα??? Βασικά λόγω καιρού δεν έχω μπει καν στη διαδικασία να χρησιμοποιήσω τον κλιματσιμό. Στο πρώτο μακρινό ταξιδάκι θα δοκιμάσω το ντουλαπάκι να δώ τι παίζει πάντως έτσι από περιέργια, αν και έχω ψυγειάκι που δουλέυει με τροφοδοσία 12v και σε κάθε εκδρομή το έχω πάντα μαζί μου!!!:D:D:D

Το dac είναι πολύ ωραίο gadgetακι και ειδικά για απότομες ανηφοριές. Δεν χρειάζεται να περιμένεις να σφυρίξει για να ξεκινήσεις, ξεκινάς και κατευθείαν αφού ενεργοποιηθεί. Το VSC είναι πραγματικά πολύ καλό γιατί δεν επεμβαίνει με το καλημέρα και σπάνια θα το ακούσεις σε στεγνή άσφαλτο, σου αφήνει μέχρι και περιθώρια να το πλασάρεις ελαφρά μέσα στη στροφή αλλά αν το παρακάνεις τότε σε μαλώνει!!!:D:D:D
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Re: DAC - VSC - 4χ4Lock - Μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 13 Ιουν 2006, 11:55

thRAVer έγραψε:Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι το VSC , σε ανηφόρα με νερά, σε στροφή με νερά , τίποτα . Θέλω τουλάχιστον να το ακούσω ότι δουλεύει !!!


Να το δοκιμάσεις να ξέρεις τα όρια του - θέλω να το κάνω και'γω - πριν χρειαστεί όπως εδώ :
http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... 4579#64579

Προχτές στην άμμο δοκίμασα και 4χ4LOCK γιατί παραλίγο να κολλήσω, βέβαια πρίν πατήσω το lock είχε μπεί η τετρακίνηση γιατί άρχισαν να μπαίνουν οι πίσω τροχοί ποιό βαθιά στην άμμο. Τελικά στρίβωντας δεξιά-αριστερά τους μπροστινούς τροχούς και lock βγήκα.


Τι άμμο .... (μην με παρεξηγείς)
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: DAC - VSC - 4χ4Lock - Μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό thRAVer » 13 Ιουν 2006, 12:34

rav_2_b έγραψε:
thRAVer έγραψε:Αυτό που δεν έχω καταφέρει είναι το VSC , σε ανηφόρα με νερά, σε στροφή με νερά , τίποτα . Θέλω τουλάχιστον να το ακούσω ότι δουλεύει !!!


Να το δοκιμάσεις να ξέρεις τα όρια του - θέλω να το κάνω και'γω - πριν χρειαστεί όπως εδώ :
http://www.off-road.gr/modules.php?op=m ... 4579#64579

Προχτές στην άμμο δοκίμασα και 4χ4LOCK γιατί παραλίγο να κολλήσω, βέβαια πρίν πατήσω το lock είχε μπεί η τετρακίνηση γιατί άρχισαν να μπαίνουν οι πίσω τροχοί ποιό βαθιά στην άμμο. Τελικά στρίβωντας δεξιά-αριστερά τους μπροστινούς τροχούς και lock βγήκα.



Τι άμμο .... (μην με παρεξηγείς)


Άμμο θαλασσινή, εντάξει δεν πήγα σε έρημο αλλά ήταν πολύ μαλακή και χώθηκε αμέσως μέσα. Με 4 άτομα !!!

Στον Α. Νικόλαο μετά την Σαρωνίδα !!!
Άβαταρ μέλους
thRAVer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 13:14

Re: DAC - VSC - 4χ4Lock - Μεμβράνες

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 13 Ιουν 2006, 13:03

Ναι όντως εκεί είναι μαλακή και ψιλή η άμμος.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 2 επισκέπτες