Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Αγορα μεταχ/σμενου Pinin

Αγορα μεταχ/σμενου Pinin

Δημοσίευσηαπό mpifteki » 17 Μαρ 2011, 01:35

καλησπερα, ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα την βοηθεια οσων γνωριζουν.
σκεφτομαι να παρω ενα μεταχ/σμενο πινιν 1800 5θυρο χρονολογιας 2004 και μετα και εχω καποιες αποριες:
α) τι διαφορετικες εκδοσεις κινητηρων υπαρχουν και ποιες οι βασικες διαφορες τους?
β) υπαρχουν και διαφορες στο ειδος της μεταδωσης απο μοντελο σε μοντελο?
γ) υπαρχει γενικα κατι που θα πρεπει να προσεξω?

ελπιζω να μη σας κουρασα πολυ... :o
Άβαταρ μέλους
mpifteki
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μαρ 2011, 20:38

Αγορα μεταχ/σμενου Pinin

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 20 Μαρ 2011, 12:28

Γειά σου φίλε.
Το πινιν μέχρι το 2000 περίπου έβγαινε σε 1800 GDI(άμεσου ψεκασμού) απο εκει και μετά βγήκαν δυο κινητήρες. Ο 2.0 l GDI και ο 1.8 l MPI(πολλαπλού ψεκασμού).
Ο δίλιτρος μετά το 2002 περίπου μπάινει μόνο στο πεντάθυρο αμάξωμα και συνοδεύεται απο την Super Select τετρακίνιση με επιλογές την πίσω κίνηση, την μόνιμη τετρακίνηση τύπου σύχρονων SUV, την τετρακίνηση με κλειδωμένο το κεντρικό διαφορικό τύπου gimny κλπ. και τέλος την κλειδωμένη τετρακίνηση με αργά. Απο την άλλη ο 1800 συνοδεύεται απο μόνιμη τετρακίνηση έχει δηλαδή μόνο τη μια απο τις τέσσερις επιλογές της SS μόνιμα επιλεγμένη και δεν έχει λεβγεδάκι. Το κεντρικο διαφορικό βέβαια όπως και στην SS δεν είναι ελεύθερο αλλα τύπου CVT ενω και το πίσω είναι μπλοκέ σε κάποιο βαθμό οπότε υπάρχουν δυνατότητες για εκτός.
Ο MPI απο όσα έχω ακούσει είναι απροβλημάτιστος κινητήρας με βολικά κυβικά και αν σου τη βαρέσει βρίσκεις ενα κεντρικό διαφορικό απο δίλιτρο και απλά το βιδώνεις πάνω και έχεις κλειδώματα αργά κλπ. Αν θέλεις όμως να έχεις και 100% πίσω κίνηση σαν επιλογή θα πρέπει να αλλάξεις και μπροστινό διαφορικό αλλα δεν είναι απαραίτητο.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Δημοσίευσηαπό mpifteki » 20 Μαρ 2011, 15:57

NIKOLAS σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες!
ηδη εχω δει 2 αμαξια (μονο οπτικα ομως σε μαντρα) και συνεχιζω...
πρεπει μονο πρωτα να πουλησω το παλιο μου...
απο μαντρα συμφερει να το παρω με καποιου ειδους ανταλλαγη ή παιζουνε τιποτα που**ιες?
κατι εχω διαβασει οτι μπορει να τα χουνε παρει μετα απο leasing εταιριων κλπ.
Άβαταρ μέλους
mpifteki
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 12 Μαρ 2011, 20:38


Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες

cron