Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

LAND CRUISER J120

Δημοσίευσηαπό firelord » 06 Σεπ 2005, 09:08

κλασσική περίπτωση Αστικού Κώδικα 537 ευθύνης πωλητού, περί ελλείψεως συμπεφωνημένων ιδιοτήτων

μαζευτείτε, με τα στοιχεία σας ως και του οχήματος, στείλτε τα μου για να συγκροτήσω εξώδικο (άνευ αμοιβής για τα παιδιά του φόρουμ!)
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Σεπ 2005, 09:45

Δεν πιστευω πως θα γίνει κάτι αφού για να βγάλουν νεο DVD που να περιλαμβάνει την Ελλάδα κάποιος πρέπει να περάσει τους δρόμους πράγμα δύσκολο για την μικρή αγορά της Ελλαδας. Και συνήθως όλα αυτα τα navigator έχουν και διαφορετικό λογισμικό. Από την άλλη δεν σου πουλάνε κάτι που δεν δουλεύει αλλα κάτι που δεν υποστηρίζει μια συγκεκριμένη περιοχή και εκεί θα πατήσουν. Αν τώρα ο πωλητής είπε π@π@ριές για να πουλήσει....
Αν το τουνελ δεν ειναι πολύ μεγάλο ή πολύ κάτω από την επιφάνεια δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα. Στις σύραγγες της Εγνατίας προς Κοζάνη με εσωτερική κεραία δεν έχασε σήμα παρά ελάχιστα στην μεγάλη. Σε αυτό βοηθάει και ανάλογα με το "βήμα" που έχει οριστεί να δίνει το στίγμα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό firelord » 06 Σεπ 2005, 10:48

και εδώ βρίσκεται το πραγματικό σφάλμα του ζητήματος

τα οχήματα εξάλλου φέρουν προφανώς ελληνικές πινακίδες, άρα και προορίζονται κυρίως για κίνηση στην ελληνική περιφέρεια

ένα δε παράρτημα οχήματος που διαφημίζεται ως έξτρα αλλά δεν λειτουργεί στην συγκεκριμένη αγορά (δηλαδή δεν έχει την συμπεφωνημένη ιδιότητα) ή δεν υφίσταται εύλογο χρονοδιάγραμμα έναρξης λειτουργίας αυτού, παραπλανητικώς διαφημίζεται. Το ορθό θα ήταν η διαφήμιση να περιέχει τη σημείωση 'δεν λειτουργεί εν Ελλάδι'
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό almighty » 06 Σεπ 2005, 11:15

Καλημέρα!

Βρήκα το post αυτό μετά από υπόδειξη μέλους του φόρουμ και θεώρησα ότι πρέπει να εγγραφώ για να συμμετάσχω και εγώ σε αυτή τη συζήτηση!


Λοιπόοοοον....LC120 και GPS...Πονεμένη ιστορία!

Έχω ένα LC120 εδώ και 1,5 χρόνο περίπου και από την πρώτη στιγμή προσπαθώ να κάνω διάφορες κινήσεις για να δούμε τι θα γίνει με τους ελληνικούς χάρτες. Είχα πάρει άπειρα τηλέφωνα στην Toyota προσπαθώντας να βγάλω μία άκρη και να τους πιέσω λίγο αλλά η απάντηση ήταν η ίδια: "Δεν υπάρχουν αυτή τη στιγμή οι χάρτες, θα πρέπει να περιμένετε κάποιο διάστημα" κλπ κλπ κλπ....ΠΑΝΤΩΣ υποτίθεται ότι κάθε φορά σημείωναν το παράπονο μου μαζί με τα πλήρη στοιχεία μου για να με "ενημερώσουν" εάν έχουν κάτι νεότερο...Μάλιστα μου ανέφεραν ότι έχουν το ίδιο παράπονο και από άλλους πελάτες
:roll: :roll: . Συνέχισα την πίεση στέλνοντας mail στην Toyota Europe οι οποίοι όμως το έκαναν forward στην Toyota Ελλάς και η απάντηση ήταν η αναμενόμενη....Σας παραθέτω τα mails:

Dear Sirs,
I live in Athens Greece and I own a 2004 Land Cruiser 120 since last April. The car features the GPS navigation system you provide but unfortunatelly there are no maps included for Greece as there are for ALL other EU coutries. This makes the nav. system to me virtually useless. Could you inform me if you will release maps for Greece and how can I receive them? I have paid for a (rather expensive) system which I don't use and I believe it is my right as a customer of yours to demand an adequate service for this matter. Please note that I have contacted various local Toyota dealers but I received vague answers regarding the availability and the timing of the product. Thank your for taking the time to consider this email and I would appreciate your reply as soon as possible.

Sincerely,
**********



Και αυτή είναι η απάντηση τους:

Αγαπητέ κύριε *******,

Σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας μαζί μας, καθώς και για το χρόνο που διαθέσατε για να μας θέσετε τις παρατηρήσεις σας. Θεωρούμε ότι οι παρατηρήσεις των πελατών μας είναι ιδιαίτερα πολύτιμες για την αναβάθμιση τόσο των υπηρεσιών που το δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Εμπόρων της Εταιρείας μας προσφέρει στους ιδιοκτήτες ΤΟΥΟΤΑ, όσο και αυτών των προϊόντων μας.

Σχετικά με το θέμα του συστήματος πλοήγησης, θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι στην Ελλάδα, έχουν χαρτογραφηθεί προς το παρόν οι περιοχές των Αθηνών, Θεσσαλονίκης και Πατρών. Άμεση απόρροια αυτού, είναι ότι οι μεγαλύτερες εταιρείες χαρτογράφησης έχουν δώσει προτεραιότητα στην χαρτογράφηση άλλων χωρών εν συγκρίσει με τη χώρα μας, αφενός διότι οι δρόμοι βρίσκονται ακόμη υπό κατασκευή και αφετέρου λόγω της πολύ μικρής ζήτησης του συγκεκριμένου συστήματος (navigation), σε σχέση με άλλες μεγαλύτερες χώρες, οι οποίες έχουν πάρει και προτεραιότητα.

Ακόμη σημειώστε ότι το λογισμικό που έχει χρησιμοποιηθεί από κάποιες εταιρείες που έχουν αναλάβει την εν λόγω χαρτογράφηση, δεν παρέχει υπηρεσίες "Full maping", ούτε εφαρμόζεται στις εργοστασιακές οθόνες. Πάραυτα, αυτό το λογισμικό δεν είναι προς το παρόν, συμβατό με το σύστημα των αυτοκινήτων ΤΟΥΟΤΑ. Το θέμα αυτό εξετάζεται και η διαδικασία επίλυσης του έχει ήδη ξεκινήσει, δεν είμαστε, ωστόσο, ακόμα σε θέση να γνωρίζουμε πότε θα ολοκληρωθεί.

Σημειώστε, ότι το υλικό που απαιτείται για την καταγραφή ενός CD ηλεκτρονικής χαρτογράφησης είναι εξαιρετικά περίπλοκο και απαιτείται γι' αυτό μία εκτεταμένη εξέλιξη λογισμικού ώστε να εξασφαλισθεί η ικανοποιητική χρήση του συστήματος, που αποτελεί και το κύριο μέλημά μας. Σκοπός μας είναι να σας παρέχουμε ένα προϊόν το οποίο να ικανοποιεί πλήρως τις ανάγκες σας αλλά και να μπορεί να σας παρέχει όλες τις εργοστασιακές λειτουργίες τις οποίες ο κατασκευαστής ορίζει.

Η ΤΟΥΟΤΑ Ελλάς και το δίκτυο των Εξουσιοδοτημένων Εμπόρων της παραμένουν πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών

ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ.


BLABLALBLABLALBALBLABLA....... :? :? :? όπως καταλαβένετε...Τελικά τους πήρα μετά από λίγο καιρό ξανά τηλέφωνο και μου είπαν αυτή τη φορά ότι η Ελλάδα δεν έχει μεγάλη σειρά προτεραιότητας στις χώρες προς χαρτογράφηση καθώς το σύστημα δεν έχει μεγάλη ζήτηση ακόμα στην χώρα μας...


ΣΤΟ ΜΕΤΑΞΥ...έστειλα ένα ανάλογο mail στην Navteq, την εταιρία που φτιάχνει τους χάρτες (αν και στο DVD αναφέρεται και άλλη μία εταιρία, η Zenrin, αλλά όταν τους έστειλα το παρακάτω mail απάντησαν ότι δεν έχουν σχέση με τους χάρτες και ότι απλά προσθέτουν κάποιο παραπάνω functionality

Το πρώτο mail είναι προς την Navteq:

Dear Sir/Madame,

I am writing to you to express my concern about your GPS Navigation system which is installed in the Toyota Land Cruiser 120 for Europe. Let me make myself more specific:
I live in Athens, Greece. Last April I bought a Toyota Land Cruiser 120 (2004 model) which features a GPS Navigation system with Voice Guidance, factory installed from Toyota. I must say that I am impressed by its technological advantage (compared to other navigation systems) and its precision, accuracy and overall its meticulous construction and operation. But, I have a major complaint to express: In your 2004-2005 v.1 DVD with the maps, my country is NOT included. So, it is obvious that the GPS navigation system is, to me, virtually useless. As I said I live in Greece, which is a European country and belongs to the EU. Regretfully I see that a vast number of 19 European countries have been mapped down to the slightest detail and these maps are included in the DVD, but Greece is not included.
I contacted a number of authorized and respected Toyota dealers here in Athens and I received as an answer that they are waiting for the next version of official maps to be released, that will HOPEFULLY include Greece. They have no idea when this is going to happen because, as they stated to me, the priority of the yet "un-mapped" countries is based on the sales volume of the navigation system in each country. In plain words, countries that have the biggest sales number of the system are in the top positions of the rank of the countries that are scheduled to be mapped.
So, I would like you to inform me on your future plans. Are you planning to include Greece in the next version of your map DVD for the Toyota Land Cruiser? If yes, when will it be released and how can I receive it? If you are not planning to include Greece, let me tell you that I am speaking on behalf of a respectable number of owners of Toyota's navigation system here in Greece that share the same concerns with me. I have paid a (rather expensive) navigation system which I can't use, when other people in the rest European countries enjoy its benefits.

I am looking forward to a reply from you. Thank you very much in advance for taking the time to read this email.

Sincerely,
**********


και η απαντησή τους!!!!

Dear Mr. ******,

Thank you for your enquiry about the availability of the map for Greece. NAVTEQ is continuously assessing the possibility of expanding its European coverage to countries that are currently not included in our product portfolio. However at this time our plans do not include Greece. NAVTEQ is the database supplier for many different navigation systems on the market. However, at this moment we do not handle the distribution of products for Toyota. To receive information regarding products for your navigation systems, we recommend you to contact your dealer or Toyota directly. Should you require additional information, please send us your feedback by replying to this email. You may also contact us through our Customer Contact Center at the phone numbers provided below.

Kind regards,
NAVTEQ Customer Service Centre


:oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Όλα τα παραπάνω mails στάλθηκαν μέσα στον περασμένο Ιανουάριο. Έκτοτε δεν είχα άλλη επαφή με κάποιον για το θέμα. Πάλι ύστερα από προτροπή του μέλους του forum και κάποια links, βρήκα το software με το οποίο φτιάχνουν τους χαρτες που χρησιμοποιούνται στο σύστημα του LC αλλά δεν κατάφερα να βγάλω κάποια άκρη αφενός γιατί τα μισά ήταν στα γιαπωνέζικα :razz: και αφετέρου γιατί απαιτούνταν υλικό (χάρτες κλπ) το οποίο δεν έχω.


Όπως καταλαβένετε είμαι μέσα σε οποιαδήποτε κίνηση πίεσης αποφασιστεί να γίνει. Δεν είναι τόσο ότι θα χρησιμοποιώ κάθε μέρα το σύστημα (αν και θα μου λύσει τα χέρια -εντός και εκτός πόλεως-) όσο ότι το έχουμε χρυσοπληρώσει και αντί να το χρησιμοποιώ όπως θα έπρεπε, κάθομαι και χαζέυω τους δρόμους στην Αγγλία και βρίσκω που μένουν δίαφοροι φίλοι μου εκεί..... :? :? :? :? :?. Παντελώς άχρηστο λοιπόν μέχρι στιγμής.


Ας ακούσουμε και άλλες γνώμες.


Ευχαριστώ και sorry για το τεράστιο post,
Κωνσταντίνος
Άβαταρ μέλους
almighty
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 06 Σεπ 2005, 10:44

Δημοσίευσηαπό xtrail » 06 Σεπ 2005, 12:42

Σε σχέση με την απάντηση του φίλου firelord σαφώς και θα έπρεπε να αναφέρεται ότι δεν λειτουργεί εδώ. Για τα υπόλοιπα ως νομικός γνωρίζει καλύτερα.
Για την απάντηση του almighty που δείχνει ότι έχει ψάξει πραγματικά κάθε δυνατότητα ανευρεσης λύσης ειναι φανερό πως καμιά εταιρία δεν πρόκειτε να ασχοληθεί με εμάς αφού δεν θα πουλήσουν. Επίσης το θέμα με το διαφορετικό λογισμικό που ανέφερα κι εγώ ειναι πως ακόμα κι αν εχεις χάρτες από κάποια εταιρία αυτοι μάλλον δεν θα δουλεύουν σε αυτά τα συστήματα. Επειδή κυκλοφορούν πιθανόν κι άλλα αυτοκίνητα που διαφημίζουν τις αντίστοιχες "δυνατότητες" πλοήγησης ίσως μια κίνηση από όλους να αποδώσει...αν και πιστευω πως το μόνο που θα γίνει θα είναι η αναγραφή με αστερισκο και χαμηλά στην σελίδα:"δεν λειτουργεί εν Ελλάδι"!!!! που δεν κοστίζει και τίποτα :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 07 Σεπ 2005, 06:54

Καλημέρα

Επειδή το έχω ψάξει και εγώ και το αποτέλεσμα ήταν ίδιο.
Το θέμα είναι

1) Να ασκήσουμε πίεση μπας και γίνει κάτι
2) Να μας αποζημιώσουνε για την αγορά που θα κάνουμε σε ένα νέο σύστημα που θα υποστηρίζει και την Ελλάδα

πχ είναι να παραγγείλω car pc με χάρτες ανάβασης το οποίο θα μου κοστίζει περίπου 3000€ γιατί να τα πληρώσω αυτά τα λεφτά 2 φορές

3) Και να μην ξεχνάμε και τα παράθυρα που ενώ το αμάξι διαφημίζεται με κεντρικό κλείδωμα με τηλεχειρισμό τα παράθυρα δεν κλείνουν

Στο χωριό μου όταν κλειδώνω ένα αμάξι κλείνω και τα παράθυρα και μπορεί για το GPS να το ήξερα και να έκανα υπομονή αλλά για τα παράθυρα έπεσα από τα σύννεφα

Για να κλείνουν αυτόματα χρειάζεται εξάτρα συναγερμός αλλά 1000€

Το ποσό είναι μικρό για να το διεκδίκηση δικαστικά ένα άτομο μονό αλλά άμα μαζευτούμε 5-10 άτομα τότε συμφέρει
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 07 Σεπ 2005, 17:27

Είχα κάτι εξελίξεις κ εγώ σήμερα. Μίλησαμε πάλι με την υπεύθυνο κ ακούσαμε για άλλη μία φορά, μασημένα λόγια. Απ' ότι κατάλαβα έχει χαρτογραφηθεί η Ελλάδα αλλά η ΤΟΥΟΤΑ δεν δέχεται να αγοράσει τους χάρτες από την εταιρεία που το ΄χει κάνει κ μιά σειρά από άλλα κουλά. Όπως ακριβώς το 'πες είναι : διαφημίζεται το Cruiser με ενσωματωμένο Navigation System τη στιγμή που δεν το υποστηρίζει εντός Ελλάδος (από εδώ το αγόρασα, επομένως υποστήριξη θα πρέπει να υπάρχει προτίστως εδώ).
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό MauroPaltoudias » 08 Σεπ 2005, 20:46

Εγώ πάντως είμαι μέσα με όνομα, επίθετο, τηλέφωνο επικοινωνίας κ ό,τι άλλο χρειαστείτε. Οι άνθρωποι το 'χουν τραβήξει πολύ το σκοινί.
Άβαταρ μέλους
MauroPaltoudias
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 62
Εγγραφή: 05 Αύγ 2005, 23:32

Δημοσίευσηαπό firelord » 08 Σεπ 2005, 21:17

μαζευτείτε ωρε παλληκάρια και ενημερώστε με
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 09 Σεπ 2005, 07:14

καλημέρα

εάν δεν κάνω λάθος πρέπει μέχρι τώρα να είμαστε 5
πρωτινό να κάνουμε μια συνάντηση για καφέ να μαζέψουμε το υλικό
( διαφημιστικά έντυπα ) και να συνεννοηθούμε με τον fire lord για της κίνησης που πρέπει να κάνουμε γιατί το εξώδικο θα είναι μονό η αρχή

1) DIMITRIOS-K
2) J-LAND
3) J-LAND 2
4) MauroPaltoudias
5) almighty
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό magic » 09 Σεπ 2005, 14:07

Ορματε Boys ,... μπας και βαλουν μυαλο , και δεν πουλανε φυκια για μεταξωτες κορδελες!!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό vasilis » 28 Μάιος 2006, 22:11

Γειά σας,

Δυστυχώς λόγω βιασύνης δεν πρόσεξα οτι υπήρχε ήδη topic για το LC 120, και έτσι άνοιξα καινούργιο topic πρίν λίγο καιρό.
Αν μπορεί να διορθωθεί πλέον, ας διορθωθεί.

Αναφορικά με το Navigation της Toyota, και επειδή εγώ μπήκα σε άλλη διαδικασία/"ταλαιπωρία" (πάλι με navigation), έχω να πώ τα εξής:
Υπάρχει σύστημα navigation όπου λειτουργεί στην ελλάδα πολύ καλά!

Είναι το AUTO NAVi.

Το συγκεκριμένο navigation το έχει το δικό μου αμάξι (after market) και ενώ το είχα για πούλημα......τελικά δεν το δίνω διότι αξίζει για την ελλάδα και τελικά αξίζει και για την Κρήτη!
Το συγκεκριμένο σύστημα μπορεί (αν θυμάμαι καλά) να χρησιμοποιήσει την εργοστασιακή οθόνη του LC 120 και να δουλέψει.
Χρειάζεται ορισμένα μόνο εξαρτήματα, πλήν οθόνης.

Το site για όποιον θέλει να δεί και να ρωτήσει κάτι παραπάνω ειναι το εξής:

www.autonavi.gr

Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο μιάς και το κόστος του είναι σχετικά νορμάλ.
Δεν ξέρω αν δέχεται χάρτες άλλων εταιριών με πλοήγηση για off-road, αλλά αυτό το ρωτάτε. :wink: :wink:

Το παρακάτω link έχει ένα συγκριτικό μεταξύ συστημάτων, διαβάστε το :

http://library.techlink.gr/4t/article-m ... ticle=9856



Φιλικά vasilis.
SJ 413 LWB "Agriκολας"
Άβαταρ μέλους
vasilis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 524
Εγγραφή: 21 Απρ 2004, 17:01
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό magic » 29 Μάιος 2006, 12:49

Αντε να βοηθησω και εγω λιγο!!! στο Site της ΤΟΥΟΤΑ στην Ελλαδα .... και συγκεκριμενα εδω ... http://www.toyota.gr/cars/new_cars/land ... p_page.asp κατεβαστε το PDF και κοιταξτε πως θα παραπλανηθητε!!! Γραφει ...ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΠΛΗΡΟΥΣ ΧΑΡΤΗ ΜΕ DVD !!! ...
Πληρης χαρτης ??? ΙΑΠΩΝΙΑΣ ? ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ? Του Σπιτιου του TRULLI ???
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό magic » 29 Μάιος 2006, 12:57

Bre Firelord !!! Αληθινα πιστευεις οτι μπορει κατι να γινει με εξωδικο???
ΜΑΚΑΡΙ ... γιατι στην κολοχωρα που ζουμε .... αντε να αποδειξεις οτι δεν εισαι Ελεφαντας!!!
Πηρα το 2000 ενα Celica απο θυγατρικη της ΤΟΥΟΤΑ με Leasing !!!
Στα 3 χρονια και κατι ,....εμαθα απο το συνεργειο ... οτι η εγγυηση ειχε ληξει!!
Βρε αμαν !!! ΕΓΩ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ!!! Αλλιως θα επαιρνα αλλο!!
Τελος παντων ακρη δεν εβγαλα .... ολο μου ελεγαν κατι "επρεπε να σας το ειχαν πει" ... "το γραφει στο Service Book" (που μου το εδωσαν εσκεμμενα τον 4ο χρονο μετα απο κυνηγι) κλπ κλπ .... ΑΚΡΗ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό ktsaf » 25 Νοέμ 2008, 13:06

Συνέχεια στο ίδιο θέμα μετά από πολύ καιρό....
Επικοινώνησα με την Τοyota πρόσφατα και η απάντηση ήταν


Αγαπητέ κύριε ........,

Σε συνέχεια της γραπτής επικοινωνίας μας, θέλουμε να σας ενημερώσουμε ότι δεν μπορείτε να χρησιμοποιείσετε κάποιο άλλο navigation, από αυτά που κυκλοφορούν στο εμπόριο, γιατί δεν συνεργάζεται με του οχήματος σας, και ούτε μετατροπή γίνεται στο ήδη υπάρχον.

Η ενημέρωσή μας από τον κατασκευαστή, την δεδομένη στιγμή είναι ότι εντός του 2008, θα έχουμε λύση στο συγκεκριμένο θέμα.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,
Τμήμα Επικοινωνίας Πελατών
ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι νεώτερο ας ενημερώσει
Άβαταρ μέλους
ktsaf
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2008, 12:58
Τοποθεσία: Πειραιάς-Περιστέρι

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες