Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pinin-Διάφορα (πρώην:Νέο Pinin, νέος στo off-road)

Δημοσίευσηαπό byron » 07 Ιουν 2007, 01:50

iperodigos έγραψε:
byron έγραψε:Kαλημέρα,

Έχω ένα Pinin 2.0 GDI εδώ και 5 χρόνια με ~40000χλμ και θα θελα να ρωτήσω τα εξής:

- Από τα 10.000 και μετά, όταν είναι κρύος ο κινητήρας (πάνω από 12 ώρες σβηστός), αμέσως μετά την εκκίνηση κάνει έναν ελαφρό θόρυβο, μάλλον από τα ωστήρια των βαλβίδων, που σταματάει από μόνος του μετά από κάνα λεπτό, ή και αμέσως με μια-δυο ξερές γκαζιές. Το έχετε δει και άλλοι αυτό; Το συνεργείο μου λέει ότι είναι φυσιολογικό....

- Όχι τόσο σημαντικό αλλά λιγάκι ενοχλητικό: Το λαμπάκι για τη στάθμη των υγρών των φρένων, ανάβει στιγμιαία στις στροφές και λοιπές επιταχύνσεις ακόμη κι αν τα υγρά είναι 2+ δάχτυλα πάνω από το min, π.χ. όταν τα εμπρός τακάκια είναι στα 2/3 της ζωής τους....


ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ....ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΠΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΣΩΜΑΤΟΜΕΝΟ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΠΛΗΡΩΣΗΣ....
(ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΔΩΡΕΑΝ)


Εσύ δεν έχεις ένα XC-90? :D

Ξέρεις κι από Pinin? :)
Άβαταρ μέλους
byron
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 14:43

Δημοσίευσηαπό pajino » 07 Ιουν 2007, 17:46

Δεν ξέρω τι λάδια δουλεύεις πάντως αυτό με τα ωστήρια μου το κάνει και μένα μερικές φορές και έχω παρατηρήση ότι αν αφήνεις ανοικτό τον διακόπτη και περιμένεις να σβήσουν οι λυχνίες ελέγχου στο καντράν και μετά βάλεις εμπρός τον κινητήρα, δεν το κάνει!!!

Πάντως είναι θέμα και τύπου λαδιού έχω την εντύπωση, έκτος του ότι τα pinin έχουν ένα θέμα με τα ωστήρια.

Τώρα για τα φρένα ανάβει από νωρίς το λαμπάκι αλλά δεν μου τρεμοπέζει στις στροφές όπως λες. Μπορεί να θες αργότερα τακάκια εμπρός...

Επλίζω να βοήθησα.
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό byron » 07 Ιουν 2007, 18:55

pajino έγραψε:Τώρα για τα φρένα ανάβει από νωρίς το λαμπάκι αλλά δεν μου τρεμοπέζει στις στροφές όπως λες. Μπορεί να θες αργότερα τακάκια εμπρός...


Nai ευχαριστώ. Κι εγώ αυτο εννοώ, ότι ανάβει από νωρίς, απλά ήθελα να βεβαιωθώ ότι ο δικός μου σένσορας δεν είναι υπερευαίσθητος.
Άβαταρ μέλους
byron
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 29 Οκτ 2005, 14:43

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 08 Ιουν 2007, 14:33

Byron αυτο που περιγραφεις για το χτυπημα με τα ωστηρια το κανει και το δικο μου ακριβως οπως το λες, υποθετω οτι γινεται διοτι τα λαδια φευγουν απο την κεφαλη οσο περναει η ωρα και επειδη τα ωστηρια ειναι υδραυλικα δεν τους αρκει το λαδι που υπαρχει για να καλυψουν τα κενα τους και χτυπανε,μετα απο ενα λεπτο στο ρελαντι σταματαει το φαινομενο.
Η ζωη ειναι μικρη και τα γουστα πολλα,πρεπει να βιαστουμε!
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 09 Ιουν 2007, 23:38

Τι έγινε ρε παιδια πολύ ησυχία επεσε.για να σας φτιαξω λιγάκι δείτε μερικές φωτο από την σημερινή εξόρμηση με έναν κολλητό μου με GV στο καταπράσινο Βερμιο. Το GV που βλέπετε φοράει ΟΜΕ με ελατήρια MAD και σας λεω ότι του πηγαίνουν πολύ. Πηγαμε με σκοπό να τα ζορίσουμε και πραγματικά εντυπωσιάστηκα με την βελτίωση του GV,οπου και αν τα βαλαμε δεν κρέμασε ποτε κανέναν από τους τροχους, πρόσφυση στο 100%,το καημένο το μαμα το πινιν με πρόδωσε σε δυο περιπτώσεις και ζορίστηκε λιγάκι ,ισως να έφταιγα και εγω αλλα φάνηκε η αδυναμία στην άρθρωση της ανάρτησης σε σχέση με το GV. Ποτε θα ξημερώσει και για εμάς??? Μια αξιόπιστη λύση ζηταμε,είναι πολύ??
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 09 Ιουν 2007, 23:43

Και άλλη μια όπου ο πισω τροχος είναι στον αερα ,κατι που στο GV δεν έγινε ποτέ. :cry:
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 14 Ιουν 2007, 17:37

Ανεβάστε ένταση και βάλτε να δείτε αυτό το videaki. Φοβερό ήχο το Pajero!!!

http://www.youtube.com/watch?v=Evf4C1BDQMA

Πού θα βρούμε καμιά καλή εξάτμιση να βάλουμε και εμείς?
Έχετε καμια ιδέα?

PS. Αν πατήσετε το όνομα χρήστη στο youtube θα δείτε και άλλα ωραία videakia από τον ίδιο. Enjoy.... :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό ST-pinin » 21 Ιουν 2007, 12:41

Ωραια τα βινταεκια pajerinho,φαινονται ξακαθαρα οι τρομερες δυνατοτητες του πινιν.Μιας ομως που οπως ξερουμε τα παιδια του Ζεβ....... πριν πεινασουν μαγειρευουν, παρτε ενα ματι απο μια ερευνα που εκανε ενα φιλαρακι για λαστιχα Mud και βρηκε ολικης αναγομωσης απο ιταλια σε καταστημα στην Αθηνα σε καλες τιμες και διαστασεις δικες μας 225/70/15 και 215/70/16.Πως το βλεπετε?
Άβαταρ μέλους
ST-pinin
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 20 Δεκ 2006, 17:58
Τοποθεσία: Ναουσα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Ιουν 2007, 18:36

Σωστός ο ST-Pinin.
Τα πέλματα αυτά είναι κλασσικά για πολλές εταιρίες ελαστικών και απ' όσα γνωρίζω είναι πολύ καλά και τα 2.
Το αριστερά που έχει το ίδιο πέλμα με τα fedima extreme είναι πραγματικά πολύ καλό στη λάσπη. Το δεξιά αν δεν κάνω λάθος είναι σαν τα mud της goodyear και απ' ότι βλέπω παίρνει και καρφάκια για το χιόνι (αν και δύσκολο να τα αξιοποιήσεις έτσι).
Για διάσταση τί σκέφτεσαι? Θα πάρεις και ζάντες για να τα φορέσεις?
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 21 Ιουν 2007, 18:46

Α.......
btw, το Pinin (Pajero iO για την ακρίβεια) στα προηγούμενα βιντεάκια φοράει 30 ίντσες λάστιχο!!!!
Δεν ξέρω αν έχει μετατροπές στην ανάρτηση αλλά έχει ζάντα με αρνητικό offset για να τα χωρέσει.
Αν προσέξετε βέβαια αυτό το βιντεάκι, ακούγεται ο ήχος ότι ακουμπάνε λίγο στο θόλο:
http://www.youtube.com/watch?v=0Q9ScQvNtAw
Πάντως είναι κουκλί και ασταμάτητο με τα 30αρια!!!
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό JRMOBILE » 30 Ιουν 2007, 12:27

ST-pinin έγραψε:Ωραια τα βινταεκια pajerinho,φαινονται ξακαθαρα οι τρομερες δυνατοτητες του πινιν.Μιας ομως που οπως ξερουμε τα παιδια του Ζεβ....... πριν πεινασουν μαγειρευουν, παρτε ενα ματι απο μια ερευνα που εκανε ενα φιλαρακι για λαστιχα Mud και βρηκε ολικης αναγομωσης απο ιταλια σε καταστημα στην Αθηνα σε καλες τιμες και διαστασεις δικες μας 225/70/15 και 215/70/16.Πως το βλεπετε?


ΔΕΝ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ?
ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΔΟΥΜΕ ΑΣΠΡΗ ΜΕΡΑ !!!
Άβαταρ μέλους
JRMOBILE
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 12 Απρ 2007, 16:22
Τοποθεσία: ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ ΚΟΡΙΝΘΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 02 Ιούλ 2007, 19:37

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ!ΕΙΜΑΙ ΤΟ ΑΧΩΡΙΣΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΤΟΥ ST PININ ΚΑΙ ΕΧΟ ΤΟ GV 1,6 ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ.ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΤΩΝ VITARA ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΡΟΤΕΙΜΩ ΕΔΩ...ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΥΛΙΚΟ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ST PININ.ΦΙΛΕ JRMOBILE ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΠΟΥ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΙΣ ΦΩΤΟ ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΣΕ ΜΑΓΑΖΙ ΣΤΙΝ ΛΕΟΦ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ 3.ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΜΠΟΡΕΥΕΤΑΙ ΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΣΕΙ ΚΙΝ ΤΗΛ.ΟΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΗΛ. ΣΤΟ 6932474085 ΚΑΙ ΣΤΟ 210 6465787/6420279.ΕΓΩ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΚΑΙ ΑΞΙΖΟΥΝ.ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙΟΣ ΤΖΙΠΑΣ.ΕΓΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ ΚΑΙ Ο ST PININ MAZI MOY ΓΙΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ.ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΑΣ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΧΡΟΝΙΚΕΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΙΝΑ ΤΑΞΙΔΙΑ.ΜΕ ΤΟΝ ST PININ ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΣΚΕΨΗ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ ΓΕΝ ΧΡΗΣΕΩΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ ΓΙΑ MUD-SNOW ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΤΥΧΟΥΜΕ.ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ.ΚΑΛΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΧΩΡΙΣ ΦΩΤΙΕΣ!!!
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Δημοσίευσηαπό paris26 » 08 Ιούλ 2007, 16:36

ontos poly omorfo to pinin.syntoma k to dimo mou etsi tha einai me rock crawler zantes mayres 16x8.lastixa den xero akoma k den thelo na balo anagomosis.mallon tha protimiso ti klassiki syntagi bfgoodrich,afou ta all terain pou forao tora me exoun afisei apolyta ikanopoiimeno
Άβαταρ μέλους
paris26
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2007, 16:14
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό panayiotis » 08 Ιούλ 2007, 21:58

Pajerinho έγραψε:Σωστός ο ST-Pinin.
Τα πέλματα αυτά είναι κλασσικά για πολλές εταιρίες ελαστικών και απ' όσα γνωρίζω είναι πολύ καλά και τα 2.
Το αριστερά που έχει το ίδιο πέλμα με τα fedima extreme είναι πραγματικά πολύ καλό στη λάσπη. Το δεξιά αν δεν κάνω λάθος είναι σαν τα mud της goodyear και απ' ότι βλέπω παίρνει και καρφάκια για το χιόνι (αν και δύσκολο να τα αξιοποιήσεις έτσι).
Για διάσταση τί σκέφτεσαι? Θα πάρεις και ζάντες για να τα φορέσεις?

Ακουσα κατι για ζαντες ακομα τις εχω για το pinin
http://www.off-road.gr/index.php?name=P ... highlight=

Eλα να τις ξεφορτωθω και καλυτερη τιμη
73 DE SW3JBY
KIA SORENTO 2.5 CRDI -Ενα TOD Sorento που συνδιαζει την αυτοματη τετρακινηση της Borg-Warner με το μηχανικο κλειδωμα του κεντρικου συμπλεκτη.
Άβαταρ μέλους
panayiotis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 458
Εγγραφή: 30 Σεπ 2004, 20:55
Τοποθεσία: Καλαματα

Δημοσίευσηαπό pininokio » 09 Ιούλ 2007, 22:17

xerei kaneis pos na balo t amaxi mou sto profil mou?
Άβαταρ μέλους
pininokio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 201
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2007, 22:11

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 28 επισκέπτες