Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

RAV4 2006: Οδηγός αγοράς ή "Γιατί εγώ διάλεξα RAV4!?&am

Δημοσίευσηαπό takos » 29 Αύγ 2006, 16:53

alnik: '10) Το RAV4 2006 πάει για να πάρει τα πρώτα 5αστέρια στις μετρήσεις ασφαλείας του EURONCAP που απονεμήθηκαν ποτέ σε SUV αυτής της κατηγορίας. Ο εξοπλισμός παθητικής ασφάλειας του είναι πληρέστερος από όλα τα ανταγωνιστικά μοντέλα'

Πατε καλα????? Μα τα crash test εγιναν και πηρε 4 αστερια και οι αεροσακοι δεν ανοιγουν στο προβλεπομενο χρονο.........τι αλλο να πω???.........

Μαλλον εθελοτυφλειτε εδω μεσα.....δεν ξερω.....καλοριζικο παντως σε ολους σας..........
Άβαταρ μέλους
takos
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 17:26

Re: RAV4 2006: Οδηγός αγοράς ή "Γιατί εγώ διάλεξα RAV4!

Δημοσίευσηαπό AlienRav » 30 Αύγ 2006, 08:39

alnik έγραψε:6) Διαθέτει τον ισχυρότερο κινητήρα από τον υπάρχον αλλά και τον μελλοντικό ανταγωνισμό με 152 άλογα (το βενζινοκίνητο) στα 2000cc όταν τα αντίστοιχα GV και X-Trail έχουν από 140 άλογα και όταν τα μελλοντικά Chevrolet Captiva και Opel Antara θα έχουν επίσης 140 άλογα στα 2400cc
7) Ο ίδιος κινητήρας έχει καλύτερες τελικές και ρεπρίζ από τον παραπάνω ανταγωνισμό ακόμα και από τα Hyundai Tucson και KIA Sportage με τον γνωστό V6 στα 2700cc.


Καλημερα,

Θα ηθελα να διορθωσω τον αγαπητο φιλο λεγοντας οτι τον ισχυροτερο
κινητηρα τον εχει τον SUBARU FORESTER 2.0 με 158 αλογα το οποιο
μαλιστα το εχω οδηγησει και ειναι ταχυτερο απο το νεο RAV4 2006.

Και παρ'οτι ειμαι ιδιοκτητης του νεου RAV4 οφειλω να παραδεχθω πως
το SUBARU FORESTER 2.0 ειναι καλυτερο σε ο,τι εχει να κανει με
επιδοσεις και οδικη συμπεριφορα - δυνατοτητες ( σε ασφαλτο και χωμα ).

Φιλικα.

Δημητρης Μ.
Άβαταρ μέλους
AlienRav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 19:55
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΑΘΗΝΑ

Re: RAV4 2006: Οδηγός αγοράς ή "Γιατί εγώ διάλεξα RAV4!

Δημοσίευσηαπό alnik » 30 Αύγ 2006, 10:10

Πατε καλα????? Μα τα crash test εγιναν και πηρε 4 αστερια και οι αεροσακοι δεν ανοιγουν στο προβλεπομενο χρονο.........τι αλλο να πω???.........


@Takos:
Καλημέρα φίλε μου,
Θεωρώ πως πάω μια χαρά, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
Τώρα στο θέμα μας... Η παρατήρηση σου είναι σωστή και σε ευχαριστώ για την διόρθωση. Η αλήθεια είναι ότι λόγω εργασίας έγραφα το post με μεγάλες πάυσεις και συνολικά ανάμεσα σε 2 μέρες. Όταν έγραψα το 10' (δεν είχε αυτή τη σειρά το κείμενο) δεν είχα προλάβει να διαβάσω το post σου και από βιασύνη, δεν το άλλαξα πριν το εκδόσω.

Παρόλα αυτά η παρατήρηση στο άρθρο της EuroNCAP μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση και μου γέννησε τα εξής ερωτήματα:
1ον γιατί αν είναι όντως τόσο πόλυ σοβαρό, επετράπει στην ΤΟΥΟΤΑ να κάνει ad-hoc αλλαγές και να επανεξεταστεί? - μήπως αφορά αστοχία υλικού του συγγεκριμένου αυτοκινήτου και δεν επιρρεάζει το σύνολο της παραγωγής (αν και οι επεμβάσεις στο S/W με προβληματίζουν και για αυτό)?
2ον Τι εννοεί πως δεν θα κάνει ανάκληση στα ήδη πουλημένα? Αν είναι όντως τόσο σοβαρό αποτελέι σκάνδαλο και δεν πιστεύω ότι θα ρισκάριζε η ΤΟΥΟΤΑ το brand awarness πού τόσο κόπτεται να εδρεώσει, για την ποιότητα και την ασφάλεια.
3ον η παρατήρηση υπονοεί ότι οι αλλαγές θα γίνουν στα καινούρια μοντέλα (ή μήπως είναι δική μου εντύπωση???) οπότε η πληροφορία αυτή είναι χρήσιμη για τους μελλοντικούς αγοραστές μόνο ώς ιστορικό γεγονός.

"In the first frontal test, the airbags fired late owing to disconnection of a satellite airbag sensor early in the impact. Toyota re-routed the wiring to the sensor and modified the software in the control unit so that the airbags fired earlier in the event of a disconnection. Euro NCAP allowed Toyota to re-test the modified car. In the repeat test, the airbags fired as intended despite damage to the wiring harness. Toyota have informed Euro NCAP that they do not intend to apply these modifications to cars already sold."

Σε κάθε περίπτωση εκτίμησα την παρατήρηση σου και έκανα την σχετική διόρθωση στο αρχικό post. Θεωρώ παράλληλα πώς το 1ο σου post για το EuroNCAP rating ήταν μια από της καλύτερες πληροφορίες του thread. Θα χαρώ σε επόμενο post σου να μας υποδείξεις και κάποιο θετικό στοιχείο που παρέλέιψα.

Θα ηθελα να διορθωσω τον αγαπητο φιλο λεγοντας οτι τον ισχυροτερο
κινητηρα τον εχει τον SUBARU FORESTER 2.0 με 158 αλογα το οποιο
μαλιστα το εχω οδηγησει και ειναι ταχυτερο απο το νεο RAV4 2006.


@AlienRAV:
Thanks, το Subaru μου ξέφυγε, ίσως επειδη εγώ δεν το υπολόγιζα ως άμεσο ανταγωνισμό όταν έκανα την δική μου έρευνα αγοράς. (Το θεώρησα πολύ λιγότερο νεανικό και σπορτίβικο ώς εμφάνιση)

Έκανα ήδη την σχετική αλλαγή στο αρχικό post.


Φιλικά πάντα,

Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Re: RAV4 2006: Οδηγός αγοράς ή "Γιατί εγώ διάλεξα RAV4!

Δημοσίευσηαπό jk » 30 Αύγ 2006, 11:47

takos έγραψε: Μαλλον εθελοτυφλειτε εδω μεσα.....δεν ξερω.....καλοριζικο παντως σε ολους σας..........


Δηλαδή κι εμείς που τα αγοράσαμε και τα έχουμε στην κατοχή μας εδώ και 3 μήνες τι πρέπει να κάνουμε???? Μήπως να τα πουλήσουμε να πάρουμε το προηγούμενο????
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Re: RAV4 2006: Οδηγός αγοράς ή "Γιατί εγώ διάλεξα RAV4!

Δημοσίευσηαπό typod » 30 Αύγ 2006, 13:25

Ναι,ναι ναι να τα πουλήσετε και να πάρετε vitara μήπως και δείτε καμιά άσπρη μέρα.
Τελευταία επεξεργασία από typod και 30 Αύγ 2006, 13:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
typod
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 05 Δεκ 2005, 22:31
Τοποθεσία: Αγιος Δημήτρης

Re: RAV4 2006: Οδηγός αγοράς ή "Γιατί εγώ διάλεξα RAV4!

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 30 Αύγ 2006, 13:46

takos έγραψε: Μαλλον εθελοτυφλειτε εδω μεσα.....δεν ξερω.....καλοριζικο παντως σε ολους σας..........


takos είσαι κάτοχος rav - πρόσφατα η toyotta ανακάλεσε τα μοντέλα του 91-94 για προληπτική αλλαγή ελατηρίων. 10 χρόνια μετά ....
Δεν είναι ενετελώς ανεύθυνο να μην θέλει να ξαναπεράσει ένα καλωδιάκι εάν πρόκειται για ένα τέτοιο θέμα ασφάλειας ?

Μάλλον τρελάθηκαν τα αφεντικά της ....
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Νεος επίδοξος Raver

Δημοσίευσηαπό Pirate » 30 Αύγ 2006, 18:23

Γειά στην μεγάλη παρέα και από μένα. Νέος επίδοξος αγοραστής Rav4. Εχω διαβάσει όλο το ποστ και έχω μείνει με την απορία. Τελικά χτυπάει η πίσω ανάρτηση ή όχι? Λύθηκε το πρόβλημα που είχαν κάποιοι? Το πρόβλημα το είχαν-έχουν όλοι ή κάποιοι? Εχω επιλέξει το Executive 2000 αλλά με όλα αυτά που διάβασα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Να σκεφτείτε ήδη σήμερα ρώτησα κάποιον που είχε το προηγούμενο μοντέλο και μου είπε ότι δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα. Το πρόβλημα αφορά μόνο το νέο μοντέλο? Αν πρόκειται να δώσω 34 χιλ το σκέφτομαι αλλά από την άλλη νομίζω ότι οι μέσοι όροι παροχών του αυτοκινήτου είναι ικανοποιητικοί για τα κυβικά του.
Αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.


Να στε καλά.
:P :P :P
Άβαταρ μέλους
Pirate
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 30 Αύγ 2006, 18:13

Re: Νεος επίδοξος Raver

Δημοσίευσηαπό AlienRav » 30 Αύγ 2006, 22:01

Pirate έγραψε:Γειά στην μεγάλη παρέα και από μένα. Νέος επίδοξος αγοραστής Rav4. Εχω διαβάσει όλο το ποστ και έχω μείνει με την απορία. Τελικά χτυπάει η πίσω ανάρτηση ή όχι? Λύθηκε το πρόβλημα που είχαν κάποιοι? Το πρόβλημα το είχαν-έχουν όλοι ή κάποιοι? Εχω επιλέξει το Executive 2000 αλλά με όλα αυτά που διάβασα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Να σκεφτείτε ήδη σήμερα ρώτησα κάποιον που είχε το προηγούμενο μοντέλο και μου είπε ότι δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα. Το πρόβλημα αφορά μόνο το νέο μοντέλο? Αν πρόκειται να δώσω 34 χιλ το σκέφτομαι αλλά από την άλλη νομίζω ότι οι μέσοι όροι παροχών του αυτοκινήτου είναι ικανοποιητικοί για τα κυβικά του.
Αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.


Να στε καλά.
:P :P :P


Καλησπερα,

Προσωπικα, εξακολουθω να εχω το προβλημα του χτυπηματος της
πισω αναρτησης, περιμενοντας την κινηση της TOYOTA HELLAS.
Δυστυχως βαρεθηκα πια να ασχολουμαι.

Αν εξαιρεσεις αυτο το προβλημα ( της πισω αναρτησης ) το αυτοκινητο
ειναι τελειο σε ολα του !!!
Βεβαια δεν μπορω να παραβλεψω το συγκεκριμενο προβλημα διοτι
σε ενα αυτοκινητο αυτου του ειδους ( SUV ) ειναι σημαντικο .....

Αν σημερα μου δινοταν η ευκαιρια να αλλαξω το συγκεκριμενο
αυτοκινητο ( υποθετικα μιλωντας ), τοτε με το χερι στην καρδια
θα επαιρνα το SUBARU FORESTER 2.0 το οποιο ειναι παντου καλυτερο
εκτος των χωρων και ισως για ορισμενους της εξωτερικης του εμφανισης.

Φιλικα,

Δημητρης Μ.
Άβαταρ μέλους
AlienRav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 30 Μάιος 2006, 19:55
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΑΘΗΝΑ

Re: Νεος επίδοξος Raver

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 31 Αύγ 2006, 09:17

Pirate έγραψε:Γειά στην μεγάλη παρέα και από μένα. Νέος επίδοξος αγοραστής Rav4. Εχω διαβάσει όλο το ποστ και έχω μείνει με την απορία. Τελικά χτυπάει η πίσω ανάρτηση ή όχι? Λύθηκε το πρόβλημα που είχαν κάποιοι? Το πρόβλημα το είχαν-έχουν όλοι ή κάποιοι? Εχω επιλέξει το Executive 2000 αλλά με όλα αυτά που διάβασα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Να σκεφτείτε ήδη σήμερα ρώτησα κάποιον που είχε το προηγούμενο μοντέλο και μου είπε ότι δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα. Το πρόβλημα αφορά μόνο το νέο μοντέλο? Αν πρόκειται να δώσω 34 χιλ το σκέφτομαι αλλά από την άλλη νομίζω ότι οι μέσοι όροι παροχών του αυτοκινήτου είναι ικανοποιητικοί για τα κυβικά του.
Αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.


Να στε καλά.
:P :P :P


Το πρόβλημα χτυπήματος δεν έχει ενοχλήσει νομίζω μόνο δύο ιδιοκτήτες από εδώ μέσα (rav4cat & inravwetrust). Εχω να το ακούσω 1 μήνα - ίσως γιατί δεν έπεσα στην κατάλληλη τρύπα ακόμα - μόνο πάντως του δεν λύθηκε.
Υποθετικά μιλώντας - όπως και ο alienrav - δεν έχω αυτήν την στιγμή κάτι καλύτερο να αγόραζα. Το forester σχεδιαστικά μου φαινεται μέσα & έξω μίζερο παρά την πολύ καλή οδική συμπεριφορά και τον κινητήρα του - το δε GV πολύ σκληρό γενικά (δεν είναι το ζητούμενο για μένα)
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: Νεος επίδοξος Raver

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 31 Αύγ 2006, 10:09

AlienRav έγραψε:
Pirate έγραψε:Γειά στην μεγάλη παρέα και από μένα. Νέος επίδοξος αγοραστής Rav4. Εχω διαβάσει όλο το ποστ και έχω μείνει με την απορία. Τελικά χτυπάει η πίσω ανάρτηση ή όχι? Λύθηκε το πρόβλημα που είχαν κάποιοι? Το πρόβλημα το είχαν-έχουν όλοι ή κάποιοι? Εχω επιλέξει το Executive 2000 αλλά με όλα αυτά που διάβασα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι.
Να σκεφτείτε ήδη σήμερα ρώτησα κάποιον που είχε το προηγούμενο μοντέλο και μου είπε ότι δεν είχε κανένα τέτοιο πρόβλημα. Το πρόβλημα αφορά μόνο το νέο μοντέλο? Αν πρόκειται να δώσω 34 χιλ το σκέφτομαι αλλά από την άλλη νομίζω ότι οι μέσοι όροι παροχών του αυτοκινήτου είναι ικανοποιητικοί για τα κυβικά του.
Αν μπορείτε να μου απαντήσετε θα σας ήμουν ευγνώμων.


Να στε καλά.
:P :P :P


Καλησπερα,

Προσωπικα, εξακολουθω να εχω το προβλημα του χτυπηματος της
πισω αναρτησης, περιμενοντας την κινηση της TOYOTA HELLAS.
Δυστυχως βαρεθηκα πια να ασχολουμαι.

Αν εξαιρεσεις αυτο το προβλημα ( της πισω αναρτησης ) το αυτοκινητο
ειναι τελειο σε ολα του !!!
Βεβαια δεν μπορω να παραβλεψω το συγκεκριμενο προβλημα διοτι
σε ενα αυτοκινητο αυτου του ειδους ( SUV ) ειναι σημαντικο .....

Αν σημερα μου δινοταν η ευκαιρια να αλλαξω το συγκεκριμενο
αυτοκινητο ( υποθετικα μιλωντας ), τοτε με το χερι στην καρδια
θα επαιρνα το SUBARU FORESTER 2.0 το οποιο ειναι παντου καλυτερο
εκτος των χωρων και ισως για ορισμενους της εξωτερικης του εμφανισης.

Φιλικα,

Δημητρης Μ.
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Re: Νεος επίδοξος Raver

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 31 Αύγ 2006, 10:12

Καλησπερα,

Προσωπικα, εξακολουθω να εχω το προβλημα του χτυπηματος της
πισω αναρτησης, περιμενοντας την κινηση της TOYOTA HELLAS.
Δυστυχως βαρεθηκα πια να ασχολουμαι.

Αν εξαιρεσεις αυτο το προβλημα ( της πισω αναρτησης ) το αυτοκινητο
ειναι τελειο σε ολα του !!!
Βεβαια δεν μπορω να παραβλεψω το συγκεκριμενο προβλημα διοτι
σε ενα αυτοκινητο αυτου του ειδους ( SUV ) ειναι σημαντικο .....

Αν σημερα μου δινοταν η ευκαιρια να αλλαξω το συγκεκριμενο
αυτοκινητο ( υποθετικα μιλωντας ), τοτε με το χερι στην καρδια
θα επαιρνα το SUBARU FORESTER 2.0 το οποιο ειναι παντου καλυτερο
εκτος των χωρων και ισως για ορισμενους της εξωτερικης του εμφανισης.

Φιλικα,

Δημητρης Μ.
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Re: Νεος επίδοξος Raver

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 31 Αύγ 2006, 10:13

Καλησπέρα , καλημέρα , θα ΄θελα να πω πώς ναι το SUBARU FORESTER 2.0 είναι
γρηγορότερο και μάλλον καλύτερο στα εκτός και με πολύ καλή ανάρτηση που όσο και να το φορτώσεις διατηρεί την ίδια απόσταση από το έδαφος ΑΛΛΑ
- είναι σαν Στεισον δηλ. για ποιο συντηρητικά άτομα
- η ποιότητα των υλικών μακράν πίσω
- τεχνολογία υποδεέστερη
- χώροι πολύ μικροί
- ακριβά servise

πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη και φυσικά με τα δικά μου κριτήρια .
θέλω να πώ και κατι τελευταίο πολύ βασικό για όσους έχουν σκάφος
το SUBARU FORESTER 2.5 έχει κολλήσει σε χαλίκι με φουσκωτό γύρο στον τόνο
ενώ το RAV το έβγαλε μετά δυσκολίας αλλά το έβγαλε
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Re: RAV4 2006: Οδηγός αγοράς ή "Γιατί εγώ διάλεξα RAV4!

Δημοσίευσηαπό manosRAV » 31 Αύγ 2006, 10:32

typod έγραψε:Ναι,ναι ναι να τα πουλήσετε και να πάρετε vitara μήπως και δείτε καμιά άσπρη μέρα.
Καλημέρα,
Καλό το gv αλλά και αυτό πάνω από 150 δεν πάει και αν τα πάει θα είσαι με το πόδι στο πάτωμα, πολύ βασικό ακόμα είναι το ότι δεν έχει μπλοκέ, η εγγύηση λίγη, θόρυβος απίστευτος και τεχνολογία πολύ πίσω κράτημα στην άσφαλτο άστο .
Τώρα αν θέλει κανείς ένα όχημα για να καβαλάει βράχια κλπ είναι αμαρτία να δώσει
35000 € ενώ μπορεί να την κάνει με 5-10000€ με το lada ή το jimny.

Ταπεινά ΜΑΝΟΣ
Άβαταρ μέλους
manosRAV
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 28 Αύγ 2006, 12:55

Re: Νεος επίδοξος Raver

Δημοσίευσηαπό meco » 31 Αύγ 2006, 10:47

manosRAV έγραψε:Καλησπέρα , καλημέρα , θα ΄θελα να πω πώς ναι το SUBARU FORESTER 2.0 είναι
γρηγορότερο και μάλλον καλύτερο στα εκτός και με πολύ καλή ανάρτηση που όσο και να το φορτώσεις διατηρεί την ίδια απόσταση από το έδαφος ΑΛΛΑ
- είναι σαν Στεισον δηλ. για ποιο συντηρητικά άτομα
- η ποιότητα των υλικών μακράν πίσω
- τεχνολογία υποδεέστερη
- χώροι πολύ μικροί
- ακριβά servise

πάντα κατά την ταπεινή μου άποψη και φυσικά με τα δικά μου κριτήρια .
θέλω να πώ και κατι τελευταίο πολύ βασικό για όσους έχουν σκάφος
το SUBARU FORESTER 2.5 έχει κολλήσει σε χαλίκι με φουσκωτό γύρο στον τόνο
ενώ το RAV το έβγαλε μετά δυσκολίας αλλά το έβγαλε

Μάνο από αυτά που γράφεις, μόνο αυτό για το σχήμα και για τους χώρους, ισχύουν. Για τα service παίζει, αλλά εκεί που είναι καλύτερο το Toyota είναι στην αντιπροσωπία και στο after sales.
Μέχρι εκεί. Προσωπικά εγώ επέλεξα RAV4 MK2 αντί για forester για τους παραπάνω λόγους.
Από εκεί και μετά:
Το forester έχει εξίσου καλύτερα υλικά καμπίνας αν όχι καλύτερα.
Σε σχέση με το δικό μου RAV4 ΜΚ2 έχει καλύτερα πάντως
Η τεχνολογία του πλαισίου (δεν έχει καν πλαίσια στις πόρτες) και της 4κίνησης είναι μακράν καλύτερη στο forester. Σε σχέση με το δικό μου πάλι το forester υπερτερεί μόνο στις κοντές (πραγματική 4κινηση με 3 διαφορικά και με lsd στον πίσω άξονα έχω και εγώ). Σε σχέση με το RAV4 ΜΚ3 h 4κινηση του forester είναι πολύ μπροστά. Πραγματικά καμμία σχέση. Ο συμπλέκτης ότι και να είναι όσο εξελιγμένος και να είναι παραμένει συμπλέκτης. Πρώτα θα σπινιάρεις και μετά θα δόσει δύναμη πίσω.

Για το συμβάν που περιγράφεις είναι καθαρά τυχαίο το γεγονός και μάλλον περισσότερο τεχνίτης ο οδηγός του RAV4 σε σχέση με αυτόν του forester. Aλήθεια τι RAV4 ήταν? ΜΚ2 ΜΚ3?
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό alnik » 31 Αύγ 2006, 11:18

Καλημέρα,

Πολύ χαίρομαι που αυξανόμαστε και πληθαίνουμε (κατά τας γραφάς :P !).
Θα έχουμε να ανταλάσουμε πολλές απόψεις και νέα.

Να κάνω μία ερώτηση :?: στους συναδέλφους που έχουν βάλει το bluetooth carkit:

Γνώρίζω ότι διατείθεται σε 2 παραλλαγές την φτηνότερη με ενσωματομένα τα χειριστήρια στο τιμόνι (στα υπάρχοντα πλήκτρα του ραδιοφώνου και όχι στα πρόσθετα στην δεξιά πλευρά του τιμονιού - αύτά δεν διατείθονται στο Ελλαδιστάν :!: ) και την ακριβότερη με το πρόσθετο οβαλ σετάκι πλήκτρων.

Μπορέι κανείς να μου πεί πώς χρησιμοποιείται το εκάστοτε κιτ? Συνδέεται με καμία οθόνη για διαχείριση και πληροφορίες π.χ. ραδιοφωνο ή trip computer?

Επίσης μια παράκληση:
νομίζω ότι σε κάποιο από τα πολύ προηγούμενα post κάποιος φίλος είχε "ανεβάσει" ένα manual για την αφαίρεση των καλυμάτων στις πόρτες με σκοπό την αλλαγή των ηχείων ή την εγκατάσταση μεμβρανών. Έψαχνα χτές αλλά δεν βρήκα το link/attachment. Μπορεί ο φίλος ή κανενας άλλος να το ξαναδώσει?

Φιλικά,

Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες