Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 11 Ιούλ 2006, 13:09

Προς ντηζελάδες (επαρχίας) :

Εδώ σε δύο που ρώτησα δεν έχουν αυτοκίνητο πετρέλαιο για να τα σηκώσουμε και τα 2 πάνω να δούμε διαφορές στην σχεδίαση της ανάρτησης.

Τα δικά σας συνεργεία μπορούν πιο εύκολα να το κάνουν. Δεν τους ρωτάτε να μας φύγει η απορία...
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό magic » 12 Ιούλ 2006, 13:02

KiLL_BiLL έγραψε:ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΜΕ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΡΕΑ ΑΠΟ ΟΡΙΜΑ... ΠΑΙΔΙΑ!!!


Δεν καταλαβα ... οταν σπας μια αναρτηση περνεις κυπελλο????

Αντε βρε και σ ανωτερα!!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 12 Ιούλ 2006, 15:01

magic έγραψε:
KiLL_BiLL έγραψε:ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΜΕ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΡΕΑ ΑΠΟ ΟΡΙΜΑ... ΠΑΙΔΙΑ!!!


Δεν καταλαβα ... οταν σπας μια αναρτηση περνεις κυπελλο????

Αντε βρε και σ ανωτερα!!!


Μαλλον για να πάρεις κύπελο πρέπει να σπάσεις ανάρτηση.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 12 Ιούλ 2006, 16:02

rav_2_b έγραψε:
magic έγραψε:
KiLL_BiLL έγραψε:ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ
ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΩ ΑΠΌΛΑ ΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΖΟΥΜΕ
ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΟΙ ΠΑΡΕΑ ΑΠΟ ΟΡΙΜΑ... ΠΑΙΔΙΑ!!!


Δεν καταλαβα ... οταν σπας μια αναρτηση περνεις κυπελλο????

Αντε βρε και σ ανωτερα!!!


Μαλλον για να πάρεις κύπελο πρέπει να σπάσεις ανάρτηση.


ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΟΝΤΕ ΟΤΑΝ ΦΤΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΣΟΥ
ΠΕΡΣΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΜΙΑ ΖΗΜΙΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑΜΕ ΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΟΙ
(ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ...)
Η ΚΟΠΟΣΗ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΓΙΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ
ΙΔΙΟΣ ΑΝ ΤΟ ΟΡΓΑΝΩΝΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΣΟΥΠΕΡΣΠΑΪ

ΓΕΝΙΚΑ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΣΥΝΑΓΩΝΙΖΕΣΑΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΠΙΟ ΤΖΙΠ ΚΑΙ ΦΤΙΑΓΜΕΝΑ ΤΟΤΕ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΙΝΕΙΣ ΑΞΙΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ
ΤΟΥΟΤΑ = ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό cvdiesel » 12 Ιούλ 2006, 21:08

Χθές έπεσα στην πρώτη μεγάλη ασφάλτινη λακούβα. Ο θόρυβος ήταν τρομερός ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ. Εχω diesel..
Για τρέξτε και πάνω από 60-80 και ανοίξτε τα πίσω τζάμια μόνο και πείτε μου...
cvdiesel
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 14 Ιουν 2006, 20:51
Τοποθεσία: ΤΡΙΠΟΛΗ

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 12 Ιούλ 2006, 23:02

@cvdiesel

φιλε,το ειπα αλλα μαλλον δεν το διαβασες και το ξαναγραφω.
εγω αυτο το βρισκω απολυτα λογικο ,και μαλλον καλο ειναι καθως χαλαει -η υπαρχουσα !!!- αεροδυναμικη του αμαξιου, και συμβαινει σε παρα πολλα αμαξια απλα δεν το εχεις παρατηρησει.
ισως στο ραβ να ειναι λιγο μεγαλυτερος ο θορυβος,αλλα μιλαμε και για ενα μεγαλο αμαξι ετσι;;;
δεν ειναι πορσικο....suv ειναι!!!! καλο ειναι να το θυμομαστε και που και που αυτο γιατι ισως να το ξεχναμε μερικες φορες....
αυτη ειναι η αποψη μου και ισως να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω,ας πουνε και οι αλλοι την αποψη τους....
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό magic » 13 Ιούλ 2006, 10:55

cvdiesel έγραψε:Χθές έπεσα στην πρώτη μεγάλη ασφάλτινη λακούβα. Ο θόρυβος ήταν τρομερός ΜΠΡΟΣ-ΠΙΣΩ. Εχω diesel..
Για τρέξτε και πάνω από 60-80 και ανοίξτε τα πίσω τζάμια μόνο και πείτε μου...


cvdiesel ....επειδη το δικο σου κανει θορυβο .... μπορω να στο ανταλλαξω με το δικο μου που δεν κανει θορυβο !!! :) και μετα δεν θα παραπονιεσαι!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 13 Ιούλ 2006, 12:54

in-rav-we-trust έγραψε:@cvdiesel

φιλε,το ειπα αλλα μαλλον δεν το διαβασες και το ξαναγραφω.
εγω αυτο το βρισκω απολυτα λογικο ,και μαλλον καλο ειναι καθως χαλαει -η υπαρχουσα !!!- αεροδυναμικη του αμαξιου, και συμβαινει σε παρα πολλα αμαξια απλα δεν το εχεις παρατηρησει.
ισως στο ραβ να ειναι λιγο μεγαλυτερος ο θορυβος,αλλα μιλαμε και για ενα μεγαλο αμαξι ετσι;;;
δεν ειναι πορσικο....suv ειναι!!!! καλο ειναι να το θυμομαστε και που και που αυτο γιατι ισως να το ξεχναμε μερικες φορες....
αυτη ειναι η αποψη μου και ισως να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω,ας πουνε και οι αλλοι την αποψη τους....


Ηρθες πατρίδα και το οδήγησες? Αν όχι μην βιάζεσαι να δικαιολογήσεις, υπάρχει σφάλμα σχεδιασμου.
Ο θόρυβος είναι μοναδικος, τον είχα ξανακούσει αν θυμάμαι καλά στο παλίο MX-5 (το οποίο έχω την αίσθηση ότι ψιλοστρέβλωνε)
Το yaris της γυναίκας μου κουνάει σε κάθε λακουβίτσα, κοπανάει αλλά τέτοιο θόρυβο δεν κάνει.

Δεν έχει να κάνει τελικά με την ταχύτητα (το ακούω και με 40 χλμ.) αλλά με τον συνδυασμό διαμέτρου περίπου 30-40 εκ. και βάθους της λακούβας η οποία πάντα παρεμβάλλεται σε κομμάτι ασφάλτου.

Το ξαναλέω στον συνολικά κακοτάχαλο δρόμο φέρεται πολύ καλά.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 13 Ιούλ 2006, 13:12

οχι φιλε μου,την αλλη εβδομαδα με το καλο...αλλα δεν αναφερομαι στην αναρτηση....
στο ’’προβλημα’’ με τα πισω παραθυρα αναφερομαι!

αληθεια πως παει η εγκυμοσυνη;;;; η γυναικα σου δεν ειναι εγκυος αν δεν κανω λαθος;;
ευχομαι να ειναι ολα καλα και να πανε ακομα καλυτερα!!!
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Re: ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 14 Ιούλ 2006, 12:41

in-rav-we-trust έγραψε:οχι φιλε μου,την αλλη εβδομαδα με το καλο...αλλα δεν αναφερομαι στην αναρτηση....
στο ’’προβλημα’’ με τα πισω παραθυρα αναφερομαι!

αληθεια πως παει η εγκυμοσυνη;;;; η γυναικα σου δεν ειναι εγκυος αν δεν κανω λαθος;;
ευχομαι να ειναι ολα καλα και να πανε ακομα καλυτερα!!!


OOPS ! Εχεις δίκιο δεν το διάβασα με προσοχή γιατί εμένα το χτύπημα με καιει και με ενοχλει κια παντου αυτό βλέπω.

Ολα καλά ευχαριστώ για το ενδιαφερον, είναι ο λόγος που έχω γραψει μονο 700 χλμ. (είμαι και μηχανόβιος)
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 24 Ιούλ 2006, 01:28

Γεια σας και από εμένα,μώλις απέκτησα το νέο ραβ,έχω 250χλμ.Πριν είχα το προηγούμενο μοντέλο (2004) και λόγω μεγάλου ατυχήματος (ενώ το αμάξι είχε 35000χλμ) αγόρασα το καινούργιο-ευτυχώς που είμαστε καλά και η ασφαλιστική του άλλου δε με ταλαιπώρησε. Το νέο ραβ με έχει κατενθουσιάσει!!!Βέβαια ακόμα το στρώνω και έχω δρόμο ακόμα.2 ερωτ'ησεις για αρχή.
1.Εχουμε κανένα νε'οτερο για την πίσω ανάρτηση-πράγματι το παρατήρησα και εγώ το π΄ροβλημα στις ασφάλτινες λακούβες-μάλιστα επειδή το είχα διαβάσει απο πριν εδώ το διαπίστωσα με το που το πήρα,στο δρόμο για το σπίτι.
2.Εχει κανείς καμιά πληροφορία για κανένα τρόπο αύξησης της ιπποδύναμης χωρίς να επηρεαστεί η εγγύηση;
ευχαριστώ και καλό καλοκαίρι σε όλους
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 26 Ιούλ 2006, 14:16

KAΛΟΤΑΞΙΔΟ!!!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό alnik » 26 Ιούλ 2006, 15:13

Καλησπέρα και από εμένα.

Ήθελα να γράψω από ποιό νωρίς αλλά μου πήρε σχεδόν 2 βδομάδες (κυρίως λόγω φόρτου εργασίας) να διαβάσω όλα τα posts ως τώρα!!! Πρέπει να ομολογήσω όμως ότι απόλαυσα όλη την ανάγνωση σ΄αυτό το forum. Με κάνει να βιαστώ να γίνω και εγώ μέλος του!!!

Είμαι στα τελικά στάδια της επιλογής να αγοράσω το νέο RAV4 (ίσως και μέχρι την Παρασκευή.) Έχω ξεκινήσει διαπραγματέυσεις και περιμένω κάποιες απαντήσεις, από τις αντιπροσωπίες, για να αποφασίσω.

Με προβλημάτισαν αυτά που αναφέρατε για το χτύπημα της πίσω ανάρτησης και για μένα που αφήνω ένα αμιγώς επιβατικό για να πάρω το πρώτο μου 4χ4 - έστω και αν αυτό είναι SUV - είναι λίγο τρομαχτικό. Αλλά από ότι νιώθω και από αυτά που γράψατε, το RAVάκι είναι έρωτας :love5: και σε αυτό θα ενδώσω και εγώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν σας ενόχλησαν και εσάς κάποιες εικαστικές λεπτομέρειες που απουσιάζουν από το 33-37 χιλιάδων ευρώ αυτοκινητάκι σας? Μην με παρεξηγήσετε, και εγω θα το πάρω παρά τις παρατηρήσεις μου :wink: !!!

1) Το μεγάλο ντουλαπάκι του συνοδηγού δεν έχει φωτάκι :oops:
2) Κανένα κουμπί παραθυρων (εκτος από το AUTO του οδηγού) δεν έχει φωτισμό - πρέπει ο κάθε επιβάτης να ψαχουλεύει κατά τις βραδινές βόλτες :shock:
3) Τα χειριστήρια παράπλευρα του τιμονιού δεν φωτίζονται. Αν δεν ξέρεις το αυτοκίνητο πρέπει να φοράς την κάσκα του ανθρακορύχου με το φαναράκι, για να το οδηγήσεις βράδυ :?
4) Στην κονσόλα έχει 3 διαφορετικές οθόνες (trip, R/CD & Clima). Η κάθε μία από αυτές έχει διαφερετική γραμματοσειρά λες και είναι ξεχωριστά aftermarket κομμάτια που τα "κόλησαν" σε μια κονσόλα.
5) Τέλος έχουν προσθέσει τον καθόλα υπέροχο διακριτικό φωτισμό στα πόδια του οδηγού/συνοδηγού και δεν έχουν προσθέσει αεραγωγούς του κλιματισμού στους πίσω επιβάτες.

Τα παραπάνω μου έκαναν εντύπωση γιατί το FIATάκι που έχω τώρα, πληρεί τα παραπάνω και είναι και 1-2 γενιές πιο πίσω... ενώ επίσης όλη η αγορά (βλ. Mercedes ή ακόμα και OPEL) πάει σε κρυφούς φωτισμούς στις χειρολαβές και μόνιμο dimmering στις πλαφονιέρες οροφής!

By the way, έχει κανείς βάλει XENON στο RAV4? Σε ένα testdrive που οδήγησα του έιχανε βάλει aftermarket και λειτουργούσαν πάρα πολύ καλά γιατί τα φώτα πορείας έχουν αυτό το ιδιαίτερο σχήμα ("πολυεδρικό κάτοπτρο" νομίζω το λένε).
ΤΙΡ: Η Toyota δεν είχε δική της λύση μέχρι τώρα, αλλά έμαθα πως το νέο AVENSIS για πρώτη φορά προσφέρει την επιλογή για ΧΕΝΟΝ.

Φιλικά,

Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό grktony » 26 Ιούλ 2006, 16:32

alnik έγραψε:By the way, έχει κανείς βάλει XENON στο RAV4? Σε ένα testdrive που οδήγησα του έιχανε βάλει aftermarket και λειτουργούσαν πάρα πολύ καλά γιατί τα φώτα πορείας έχουν αυτό το ιδιαίτερο σχήμα ("πολυεδρικό κάτοπτρο" νομίζω το λένε).
ΤΙΡ: Η Toyota δεν είχε δική της λύση μέχρι τώρα, αλλά έμαθα πως το νέο AVENSIS για πρώτη φορά προσφέρει την επιλογή για ΧΕΝΟΝ.

Άλκης


Φίλε μου
ότι έχεις προσέξει τα είδα και εγώ και πρόκειται κάποια από αυτά να διορθώσω μόνος μου με μοντες αλλά, άλλα όπως τα μη αυτόματα παράθυρα(ακόμα και η corrolla της γυναίκας μου - μόνο 17.000 ευρω- τα έχει) δεν διορθώνονται.
Όσον αφορά τα xenon θα τα βάλω με την παραλαβή του αλλά εκτός ΤΟΥΟΤΑ διότι ώς σήμερα δεν είχε. Το νέο RAV φορά στην μεσαία Η11.
Σε ποιά ΤΟΥΟΤΑ είχαν βάλει σε Τεστ xenon; Είναι πολύ σοβαρό το ερώτημα διότι αυτοί ίσως μου δώσουν την λύση της μη εγγύησης στο κύκλωμα φώτων μετά την περέμβαση που σκοπέυω να κάνω. Ιδιο πρόβλημα θα έχω με το τηλέφωνο (ΝΟΚΙΑ 810) και τον συναγερμό αφού στο luxury δεν υπάρχει συναγερμός ΤΟΥΟΤΑ που να παίζει με όπλιση αφόπλιση με την καρτα.(Το luxury δεν έχει τηλεχειριζομενο κλειδί αλλά keyfree entrance) Ο συναγερμός που δίνει η ΤΟΥΟΤΑ είναι ο ίδιος με του yaris!!! με το κλασικό τηλεχειριστήριο που επί τοις ουσίας καταργεί το key free!!! Απαράδεκτο και αυτό αλλά το αμάξι παραμένει θεικό...
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 26 Ιούλ 2006, 16:41

grktony έγραψε:.... Απαράδεκτο και αυτό αλλά το αμάξι παραμένει θεικό...


:D :D :D σωστός ,συμφωνώ απολύτως,παρότι με ξενίζουν λίγο και εμένα καποιες λεπτομέρειες.Κανένα τιπ για αυξηση ιπποδύναμης χωρίς επίπτωση στην εγγύηση;
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 46 επισκέπτες

cron