Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό jk » 26 Ιούλ 2006, 23:18

Θα συμφωνήσω με τις ψιλολεπτομέρειες που ανέφερε ο alnik εκτός από μία!!!
Αρεγωγοί για τους πίσω επιβάτες υπάρχουν κάτω από τα μπροστινά καθίσματα!!!
Αυτό με το xenon είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως αν βρεί κάποιος κάτι εντός toyota και χωρίς "αναγούλες" με την εγγύηση ας μας πει κι εμάς. Ακόμη κι αν ψαχτεί κάποιος για aftermarket λύσεις πάλι καλή θα είναι μια ενημέρωση.
Εγώ πάντως θα σας συμβούλευα να μην βάζετε τους συναγερμούς στις αντιπροσωπείες μιας και περισσότεροι απ αυτούς είναι μάπα κι αυτό γιατί τους χρησιμοποιούν σαν δώρο στον υποψήφιο αγοραστή.
Εγώ με 500€ έβαλα έναν αρκετά έξυπνο ογκομετρικό συναγερμό μαζί με ειδοποίηση στο κινητό και χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω κουμπιουτεράκι(είναι αρκετά ενοχλητικό όταν βάζεις τα κλειδιά στην τσέπη) μαζί μου, μόνο το κλειδί!!!
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Δημοσίευσηαπό alnik » 27 Ιούλ 2006, 10:02

Επειδή το έψαξα αρκετά το τελευταίο καιρό έχω διασταυρώσει από 3 διαφορετικές ΤΟΥΟΤΑ τα εξής:

1) Αναμένεται νέα οδηγία ή και προϊόν για το συναγερμό του Luxury (αυτό θα παραγγείλω και εγώ)
2) Όσον αφορά το parktronic ΤΡΑ800 (μπρός-πίσω) να ξέρετε πως έχει προκύψει ασυμβατότητα με όσουν βάζουν το bullbar και περιμενουν και για αυτό οδηγία. Επίσης για το ίδιο σύστημα να ξέρετε πως είναι τελείως διαφορετικό από το ΤΡΑ400 (μόνο πίσω) γιατί το κύκλωμα πρέπει να ανγνωρίσει την εμπλοκή της 1ης μόνο σε παρκάρισμα - μου έιπαν μάλιστα πως για το 800 μπαίνει και ένας σχετικός διακόπτης στα αριστερά του τιμονιού.

Τώρα για τα ΧΕΝΟΝ, δεν θέλω να κάνω διαφήμιση αλλά πιστεύω πως τέτοιες πληροφορίες θα μας βοηθούν όλους να τις παραθέτουμε:
Είναι μια ΤΟΥΟΤΑ στην Χαλκίδα (2 είναι όλες κιόλες) η οποία ξεκαθαρίζει ότι είναι aftermarket αλλά σίγουρα θα είναι περισσότερο συνεργάσιμοι σε περίπτωση βλάβης και διαχείρησης της εγγύησης. Εγώ πάντως εκεί θα πάω να τα βάλω όπως και τις μεμβράνες για τα παράθυρα, γιατί ανεξάρτητα από πού θα το παραγγείλω (καθαρά με βάση την καλύτερη προσφορά), είναι με διαφορά η καλύτερη εξυπηρέτηση που έχω αντιμετωπίσει. Για να μην σας πω ότι επειδή έχω το εξοχικό εκεί κοντά σκέφτομαι πως και τα service - 1 κάθε 15.000χλμ - εκεί θα πηγαίνω να τα κάνω!!!

Φίλε GRKTONY, με ενδιαφέρει τι θα κάνεις στο δικό σου γιατί το κάνω κέφι και πιθανόν να σε ακολουθήσω και εγώ. Πληροφοριακά αυτά που σκέφτομαι εγώ είναι επίπλέον των παραπάνω αλαγή στα ηχεία, προσθήκη subwoofer κάτω από κάθισμα ή καλά κρυμένο στις θήκες του πορτμπαγκαζ (έχω κόλημα με τα εντοιχισμένα πράγματα και μου αρέσει η τάξη και δεν θέλω να φαίνετε τίποτα), και aftermarket συναγερμό με τηλε-ειδοποίηση.

Φίλε RAVniko, δέν έχω αποψη ακόμα για μηχανική βελτίωση και να σου πω την αμαρτία μου εγώ τα ψιλό φοβάμαι αυτά. Παίρνω ένα αυτοκίνητο με 6χρόνια εγγύηση και δεν θέλω να ρισκάρω να την χάσω για να κερδίσω λίγη βελτίωση απόδοσης. Αν όμως μάθεις κάτι που νά είναι αξιόλογο θα ήθελα να ακούσω την άποψή σου.

Φιλικά,

Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό alnik » 27 Ιούλ 2006, 11:54

Αρεγωγοί για τους πίσω επιβάτες υπάρχουν κάτω από τα μπροστινά καθίσματα!!!


Σωστή η παρατήρηση σου JK. Μάλλον εγώ δεν το διευκρίνησα σωστά λόγο συντομίας. Εννοούσα πίσω αεραγωγούς στο επίπεδο του σώματος/κεφαλής για να αποδίδουν και κατά την ψύξη. Συνήθως οι άλλοι κατασκευαστές (νομίζω και στο AVENSIS) τους βάζουν στο πίσω-επάνω μέρος του μπροστά υποβραχιόνιου.

Εγώ με 500€ έβαλα έναν αρκετά έξυπνο ογκομετρικό συναγερμό μαζί με ειδοποίηση στο κινητό και χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάω κουμπιουτεράκι(είναι αρκετά ενοχλητικό όταν βάζεις τα κλειδιά στην τσέπη) μαζί μου, μόνο το κλειδί!!!


Σε παρακαλώ πες μου περισσότερες λεπτομέρειες όπως μάρκα/τύπος, και τρόπο χρήσης.
Πώς ενσωματώθηκε στο κλειδί? Θα κάνει και για το luxury (keyless access)? Τι αναφορές σου δίνει στο κινητό? Έχει συνδρομή ή πληρώνεις μόνο το κόστος παγίου SIM & SMS ???

Φιλικά
Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 27 Ιούλ 2006, 15:13

Σχετικά με το συναγερμό που ανέφερε ένας φίλος,έχω πρόβλημα στην απενεργοποίηση,κατα την οποία χρειάζεται να πατήσω το κλειδί 2-3-4 φορές για να ¨πιάσει¨αλλιως αναβοσβήνουν τα φώτα αλλά δεν κανει τον ήχο οτι βγήκε και βαράει.Η αντιπροσωπεία πράγματι περιμένει οδηγίες επάυτου.Σχετικά με το παρκτρονικ,εγώ έχω μόνο πίσω και πραγματικά δε νομίζω να μου χρειάζεται το μπροστά,ιδίως αν συνηθίσεις λίγο το αμάξι,αλλά αυτο είναι υποκειμενικό. Τώρα για τα φιμέ,προσοχή να αποφεύγεται την τοποθέτησης τους (έστω και του πιο λαϊτ) στο παρμπριζ γιατι εκτος του νομικού ζητηματος (το οποίο εγω 3 χρονια με το προηγούμενο ραβ δεν αντιμετωπισα ποτε) υπάρχει κινδυνος να καταστρφει ο εγκέφαλος από νερά κατα την τοποθετηση,συγκεκριμενα στο προηγουμενο δικο μου μετα την τοποθετηση αναβε ψευδης ενδειξη προβληματος του vsc ενω σε εναν αλλο καηκε ο εγκεφαλος τελειως-εννοειται οτι η εγγυηση δεν το καλυπτει και αυτος που το εβαλε θα κανει την κοτα.ου μπλεξεις δηλαδη.Παραθετω ενα σαϊτ πολυ καλο για το ραβάκι
www.rav4world.com
εκει βρήκα και μια πατέντα γι ατοποθετηση διακοπτη απενεργοποιησης του vsc,θελει σκεψη η αποφαση ομως-αν και ψηνομαι.
---Καμια προταση τουλαχιστον για την βελτιωση της απόκρισης του γκαζιού; ευχαριστώ.............
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό jk » 27 Ιούλ 2006, 21:07

Καταρχήν είναι cobra, μοντέλο δεν ξέρω ποιο και τον χρησιμοποιώ εδώ και 4χρόνια(τα προηγούμενα μοντέλα του βέβαια) και είμαι αρκετα ευχαριστημένος. Ο συναγερμός είναι ογκομετρικός χωρίς τα ρανταράκια στις γωνίες για λόγους πρακτικότητας και αισθητικής.
Αυτό που με βολεύει πολύ είναι οτι το αφήνω κάποιες φορές με ανοιχτά τα παράθυρα τέρμα(μπροστά στο καφέ-ταβέρνα κτλ), για να μην ψηθώ όταν θα μπω, και ενώ βρίσκεται στην εμβέλια του ματιού μου σε κοντινή απόσταση αν κάποιος πάει να βάλει έστω και το χέρι του μέσα στην καμπίνα χωρίς καν να ακουμπήσει το αμάξι χτυπάει. Η ενεργοποιήση-απενεργοποιήση του γίνεται από τον πομπό των ηλεκτρομαγνητικών κλειδαριών που λαμβάνει το σήμα από το τηλεχειρηστίριο του κλειδιού. Το ακριβές τρόπο δεν ξέρω να σας τον πω. Δεν ενεργοποιείτε όταν είναι αναμένα τα alarm(όπως και οι περισσότεροι). Η τηλε-ειδοποιήση είναι ανεξάρτητο κομμάτι από τον συναγερμό και για την χρήση της χρειάζεται απλά μία sim καρτουλά καρτοκινητού ή συμβολαίου που να έχει όμως φτηνή ομιλία και όχο sms. Εγώ χρησιμοποιήσα "καρτοκινητό". Κάθε φορά που χτυπάει ο συναγερμός η sim κάνει μια κλήση στο κινητό μου στην οποία εγώ πρέπει να απαντήσω και αμέσως τη "γειώνω" μετά από 2-3 λεπτά πραγματοποιεί ακόμη μία κλήση σαν επιβεβαίωση απαντάω-κλείνω και τέλος. Στην περίπτωση που δεν απαντήσω σε μία από τις δύο θα καλεί κάθε 2-3λεπτά μέχρι να απαντήσω ακόμη κι αν ο συναγερμός έχει σταματήσει να χτυπάει.
Το κόστος είναι ανάλογα τι κάρτα-συνδρομή θα επιλέξεις(tim,cu,Q κτλ)
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 28 Ιούλ 2006, 06:02

Xαιρετώ και καλοσορίζω όλους όσους δεν γνωρίζω στο forum!!

Ερωτησούλα τώρα.

Έχω το luxury, η θέση του οδηγού είναι ηλεκτρικά ρυθμιζόμενη και την τελευταία εβδομάδα όταν δεχεται πλευρικές δυνάμεις, σε απότομες στροφές αριστερά ή δεξιά, κάνει ενα μίκρό μεν ενοχλητικό όμως τριξιματάκι.

Το έπαθε κανείς άλλος;; Είναι κάτι έυκολο να βιδώσω ή να πάω στο servive;;;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 28 Ιούλ 2006, 13:24

RAVnikos81, alnik καλώς ήλθατε και καλοτάξιδα τα ravάκια σας (όταν το πάρεις alnik γιατί φαίνεσαι καλοψημένος)

Μια και μιλάμε για θορύβους ακούτε τίποτα από το καπάκι της ρεζέρβας?

Ακούω κάτι ελαφρύ (μόνο με κλειστά παράθυρα και ησυχία) σαν ένα πλαστικό που συντονίζεται, είναι τόσο ελαφρύ που δεν το ακούει ο καθείς όμως έχω ευαισθησία με ενοχλούν αυτά.
Ακουσα για πατέντα με αυτοκόλλητο λάστιχο ή το αφρολεξάκι που βάζουμε στις πόρτες - παράθυρα περιμετρικά του καπακιού.

Νέα από εταιρεία για το κτύπημα τίποτα ακόμα.... κανείς αλλος ?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 28 Ιούλ 2006, 15:31

Μήπως ο ηχος ερχεται από το καπάκι του εξτρα χώρου που υπάρχει κατω από το δαπεδο στο πορτ παγκαζ;εισαι σιγουρος οτι ειναι το καπακι;
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό grktony » 28 Ιούλ 2006, 22:38

alnik έγραψε:Επειδή το έψαξα αρκετά το τελευταίο καιρό έχω διασταυρώσει από 3 διαφορετικές ΤΟΥΟΤΑ τα εξής:

1) Αναμένεται νέα οδηγία ή και προϊόν για το συναγερμό του Luxury (αυτό θα παραγγείλω και εγώ)


alnik έγραψε:Φίλε GRKTONY, με ενδιαφέρει τι θα κάνεις στο δικό σου γιατί το κάνω κέφι και πιθανόν να σε ακολουθήσω και εγώ. Πληροφοριακά αυτά που σκέφτομαι εγώ είναι επίπλέον των παραπάνω αλαγή στα ηχεία, προσθήκη subwoofer κάτω από κάθισμα ή καλά κρυμένο στις θήκες του πορτμπαγκαζ (έχω κόλημα με τα εντοιχισμένα πράγματα και μου αρέσει η τάξη και δεν θέλω να φαίνετε τίποτα), και aftermarket συναγερμό με τηλε-ειδοποίηση.

Άλκης


Φίλε Άλκη

Ούτε εγώ κάνω μηχανικές μετατροπές.
Το αμάξι θα είναι μαύρο με μπεζ σαλόνι. Θα βαφτεί η μάσκα μπροστά, το μεσαίο τμήμα της ποδιάς του προφυλακτήρα και οι ράγες οροφής ασημί χρώμα.
Θα τοποθετηθεί επιπλέον το ΤΡΑ800, προφυλακτικό πίσω προφυλακτήρα, ασημί σκαλοπάτια, λασπωτήρες και (ίσως) φέρω από το εξωτερικό φρύδια φτερών. Αυτά πρό της παραλλαβής από ΤΟΥΟΤΑ.

Μετά κατά προτίμηση αυθημερών θα γίνει τοποθέτηση ξενον Η11 8.000Κ, το ΝΟΚΙΑ810, φιμέ στα τζάμια μόνο πίσω πόρτες και πίσω παρμπριζ και για συναγερμό θα ψάξω και θα περιμένω ώστε να μπεί ότι πιο συμβατό. Πάνω στον συναγερμό αυτό μετά θα μπεί να κάτσει το συστημα της ελσερ για τηλεειδοπόιηση με γεωργαφική εντόπιση. Το ηχοσύστημα στο διήμερο τεστ που έκανα με ικανοποίησε απόλυτα.

Το αμάξι το περιμένω το Σεπτέμβρη ελπίζω νωρίς διότι μετά τις 15 θα πνίγομαι στη δουλειά άρα θα τους το αφήσω αμανάτο στο τελωνείο κανένα μήνα...

Ότι μάθεις ή ξετρυπώσεις για τον συναγερμό πόσταρε. Τις επιλογές μου για τοποθέτηση των αξεσουαρ καλό θα ήταν αν σε ενδιαφέρει να το συζητήσουμε με κανένα προσωπικό μήνυμα ή και από τηλέφωνο.

Αντώνης
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό alnik » 31 Ιούλ 2006, 13:53

grktony έγραψε:Μετά κατά προτίμηση αυθημερών θα γίνει τοποθέτηση ξενον Η11 8.000Κ, το ΝΟΚΙΑ810, φιμέ στα τζάμια μόνο πίσω πόρτες και πίσω παρμπριζ και για συναγερμό θα ψάξω και θα περιμένω ώστε να μπεί ότι πιο συμβατό. Πάνω στον συναγερμό αυτό μετά θα μπεί να κάτσει το συστημα της ελσερ για τηλεειδοπόιηση με γεωργαφική εντόπιση. Το ηχοσύστημα στο διήμερο τεστ που έκανα με ικανοποίησε απόλυτα.


Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους - αν και ελπίζω να έχετε φύγει για διακοπές και να μην περιμένενετε άλλη μια βδομάδα όπως εγώ!!!

Με αφορμή το ποστ του Αντώνη, θέλω να ρωτήσω αν έχει ψάξει κανείς το θέμα των ΧΕΝΟΝ? Υπάρχουν ποιότητες ή προτιμηταίες μάρκες? Βλέπω κάτι κακόγουστα (προσωπική άποψη - δεν θέλω να θίξω κανένα) μπλέ φώτα στους δρόμους που δεν ξεχωρίζουν αν είναι ΧΕΝΟΝ ή απλά ενισχυμένες ειδικές λάμπες. Δέν θέλω να δώσω 500-700 ευρώ για να καταλήξω με κάτι τέτοιο, ειδικά αφού έχω "μαμίσια" ΧΕΝΟΝ στο τωρινό μου αυτοκίνητο και τα θεωρώ λειτουργικότατα και υπερ-αποδοτικά. Αν καταλάβατε δεν με ενδιαφέρει τόσο το εικαστικό όσο το λειτουργικό.

@Αντώνη:
Μου άρεσαν πολύ η εικαστικές επιλογές σου με τους ασημί τόνους. Θα χαρώ να το πάρεις σύντομα και ίσως να έχουμε την ευκαιρία από Σεπτέμβρη αν οργανώσουμε μια συνάντηση για να γνωριστούμε να το δούμε και από κοντά. Η δική μου επιλογή (δεν θυμάμαι αν το έχω ξαναπεί) θα είναι ανθρακί με μπεζ εσωτερικό.

Στο μεταξύ μου είπαν ότι η ΤΟΥΟΤΑ έδωσε ντιρεκτιβα για το συναγερμο και την ασυμβατότητα με το luxury. Αν το διασταυρώσω και ισχύει μάλλον θα πάω προς τα εκεί για να έχω μόνο ένα control (αλλιώς τι νόημα έχει το μικρό keyless αν κουβαλάς και άλλο ένα μεγαλύτερο για τον συναγερμό!? :?: ).

Α! και μια ακόμα ερώτηση, ξέρει κανείς τι τύπο λαμπτήρων "φοράει" στη μεγάλη σκάλα και στα προβολάκια ομίχλης. Θα μου άρεσε να τους αντικαταστίσω με άλλους με πιο λευκό φώς για να ταιριάζει με τα ΧΕΝΟΝ αλλά και να αποδίδουν τυχών καλύτερα. Δεν θέλω όμως να είναι κίτρινα και φυσικά ούτε έντονα μπλέ και να ξενίζουν όπως περιέγραψα παραπάνω.

Φιλικά,

Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 01 Αύγ 2006, 13:22

RAVnikos81 έγραψε:Μήπως ο ηχος ερχεται από το καπάκι του εξτρα χώρου που υπάρχει κατω από το δαπεδο στο πορτ παγκαζ;εισαι σιγουρος οτι ειναι το καπακι;


Δεν είναι θόρυβος αλλά ένα ζζζζζ! Το καπάκι του χώρου πίσω είναι βαρύ. Μπορεί να είναι το φαρμακείο ή το τρίγωνο - τους αλλάζω θέση αλλά εξακολουθεί (δεν τα αφαίρεσα βέβαι τελείως). Υποψιάστηκα καπάκι ρεζέρβας γιατί το ακουσα από άλλους.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 01 Αύγ 2006, 15:24

kalispera kai apo mena se olous kai se olous tous kainourious.
en sintomia-kai sorry gia ta greeklish- :

epitelous edo kai 10 meres eimai ellada kai to odigisa to ravaki....paidia se emas to amaksi thorivo DEN kanei...oute metalliko oute tipota.mporei na min exei tixei akoma alla kai se anomalo dromo kai pantou thorivo apo tin anartisi tetoiou tipou den kanei...etixe??? ti na po...na eimaste toso tixeroi kai se mas na min exei provlima??
den ksero...pantos to amaksi einai para poli kalo....tromera kratimata...anetoi xoroi...omorfo genika!!!!
to bluetooth sistimataki gia to kinito einai para poli kalo....to proteino se olous.
to ixosistima ikanopoiitiko opos eixan pei kai alla paidia gia oxi eksizitimena gousta.
akoma enoxlitika simeia den exo entopisei alla einai noris akoma kai genika thelei kai allo psaksimo...
pantos mou kanei entiposi giati epeidi akrivos to provlima me tin anartisi piso me eixe fovisei to psaxno poli kai mexri tora den exo akousei kati para mono ton vouvo thorivo pou kanei mia anartisi otan peftei se anomalia kai lakouves.
xereto kai ta ksanaleme!!!
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 02 Αύγ 2006, 13:08

Καλώς ήλθες in_rav το φχαριστιέσαι το αμαξάκι βλέπω.
2 μήνες το έχω (χλμ. δεν έχω κάνει) και τον σκληρό μεταλλικό κρότο τον έχω ακούσει 2 φορές μόνο (θα πάθεις όταν σου τύχει) άρα συνολικά πάει 12 τον χρόνο (χα-χα)
Πες μου όμως η αίσθηση που σου δίνει δεν είναι αυτό που λέμε "σφιχτή ανάρτηση". Βέβαια όταν ανεβοκατεβαίνεις σκαλιά & πεζοδρόμια είναι καλά ....
Ειδώμεν....
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό alnik » 03 Αύγ 2006, 16:37

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω να σας πώ κάποια νέα που έμαθα και πιθανόν να σας αφορούν, ειδικά αυτούς που έχουν την luxury έκδοση γιατί αυτούς αφορούν:

1) ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΕΟ: Επιβεβαιώθηκε, ότι δόθηκε ντιρεκτίβα από την ΤΟΥΟΤΑ για τον συναγερμό του luxury. Ο νέος είναι Ιταλικής προέλευσης αλλά δεν ήξεραν (ή δεν ήθελαν) να πουν όνομα. Ιταλικό και καλό εγώ μόνο τον ΜΕΤΑ ξέρω πάντως.
Επιπλέον μου είπαν για το ίδιο θέμα ότι θα κάνουν και ανάκλιση στα αυτοκίνητα για να "περάσουν" την καινούρια μονάδα. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΟΤΑ!!!

2) ΤΟ ΚΑΚΟ ΝΕΟ: Αυτό σας το λέω μετά από πολύ προβληματισμό και σκέψη γιατί δεν θέλω να αναστατώσω κανέναν άδικα. ΔΕΝ είναι επιβεβαιωμένο αλλά υποπτέυομαι ότι ισχύει γιατί το έχω ψάξει πολύ λόγω του ότι κυνηγάω να "κλείσω" το δικό μου luxury RAVάκι. Μια αντιπροσωπία που είχε επενδύση σε luxury με την έννοια ότι έκανε από μόνη της παραγγελίες για να τα έχει ετοιμοπαράδοτα μετά(!) έκανε την παραγγελία της 9 Μαίου και από Σεπτέμβριο παράδοση, το σύστημα τα έσπρωξε για Νοέμβριο. Παιδιά δεν θέλω να τρομάξω όσους περιμένουν luxury και ειλικρινά ελπίζω να με κοροιδεύουν αλλά καλού κακού δεν κάνετε καμιά ερώτηση ???

@RAVNikos

Νίκο, αν ο θόρυβος που ακούς είναι σαν ηλεκτρικός και τον ακούς από το καπάκι του ρεζερβουάρ, μπορεί να είναι το κλείδωμα. Δεν θυμάμαι πως ακριβώς είναι το RAV αλλά ξέρω ότι ανοίγει από μέσα με κουμπί. Αν στο σύστημα περιλαμβάνεται κλέιδωμα μαζί με τις πόρτες μπορεί αυτό να μην "κουμπώνει" καλά και να σου κάνει τον θόρυβο. Σε πολλά αυτοκίνητα υπάρχει ένας πύρος ο οποίος βγαίνει και μπλοκάρει σε μια μεταλική θηλιά στο καπάκι για να μην ανοίγει. Μήπως ισχύει και εδώ το ίδιο?


Φιλικά,

Άλκης
==============
RAV4 all and all 4RAV
Άβαταρ μέλους
alnik
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2006, 11:11
Τοποθεσία: Αθήνα, Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό RAVnikos81 » 04 Αύγ 2006, 00:06

Δεν έχω εγώ προβλημα με το βουητο ,αλνικ,ο ραβ_2_Β εχει,αλλά δε νομίζω να εχει σχεση με το καπακι της βενζινης.Κανένα νέο για τις αναρτήσεις.Κανα δυο φορες το κακο παραέγινε πάντως-και σημειώνω οτι δεν είμαι καθόλου ¨ευαίσθητος¨ σε θέματα ήχων,τριξιμάτων κτλ αλλά πράγματι με τις πίσω αναρτήσεις κατι παίζει.Κανένα νέο επ΄αυτού;Ξέρει κανείς αν έχει/θα βγει καμια ανάρτηση πχ.ομε για το νεο ραβ όπως για το παλιό.Ίσως ο κύριος Αθανασίου θα μπορούσε να πει κάτι για αυτό;
Άβαταρ μέλους
RAVnikos81
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: 19 Ιούλ 2006, 21:18
Τοποθεσία: Ν.Κηφισια, Αθήνα

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 38 επισκέπτες