Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό grktony » 06 Ιούλ 2006, 18:28

Εστειλα e-mail στην Ιαπωνία για το επίμαχο θέμα, και δύο μέρες μετά έλαβα τηλαφωνική απάντηση από την ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ πως είναι ενήμεροι στην ιαπωνία εδώ και 4 μήνες για το πρόβλημα που υπάρχει μόνο στην Ελλάδα (λόγω δρόμων κατ' αυτούς), και πως πρόκειται ειδικά για Ελλάδα να γίνει διαφορετική ρύθμιση της πίσω ανάρτησης μετά από οδηγίες που θα σταλούν από Ιαπωνία σύντομα. Κατά την γνώμη τους η πίσω ανάρτηση σε κάποιες λακούβες απλά δεν προλαβαίνει να λειτουργήσει καθόλου λόγω γεωμετρίας(μεγάλη κλίση συνδέσμων ώς προς τον κάθετο άξονα), η διόρθωση θα έχει να κάνει με ποίο εύκαμπτα σινεμπλόκ. Όταν έχω νεώτερα θα ξαναποστάρω... :D
C YOU LATER RAVY
Άβαταρ μέλους
grktony
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 08 Ιουν 2006, 19:24
Τοποθεσία: Αιγιο, Αθηνα, Βολος

Δημοσίευσηαπό in-rav-we-trust » 06 Ιούλ 2006, 19:46

ωραιος ο tony!!!
Άβαταρ μέλους
in-rav-we-trust
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 07 Μάιος 2006, 12:59

Δημοσίευσηαπό Saga » 06 Ιούλ 2006, 20:03

Φοβερό!!!
Αν το παραπάνω μήνυμα λεει την αλήθεια ,τότε έχουμε να κάνουμε με ενα ολόκληρο , καλά στημένο σκηνικό.
Ξεκίνησε με την παρουσίαση του Rav,τον Φεβρουάριο ,
τα ειδικά περιοδικά του χώρου ,κατάπιαν το πρόβλημα ,ή το «μεταμόρφωσαν» ...
Τα καταστήματα και τα Service , ουδέν γνωρίζουν ακόμη
Καμμία ανακοίνωση !!
Πρώτο το Rav σε πωλήσεις στην κατηγορία του.
Παρόλα αυτά η Toyota Hellas ,και όπως φαίνεται και η Ιαπωνία ,γνώριζαν απο την αρχη το πρόβλημα ,γιατί τελικά πρόβλημα είναι ,
και μάλιστα σοβαρότατο!!
Προσωπικά δεν νομίζω ότι θα δωθεί σύντομα λύση ,για ευνόητους λόγους .
Τι να πουν? «Ξέρετε το Rav που σας πουλήσαμε δεν κάνει για τους ελληνικούς δρόμους,φέρτε το μας πίσω»
Και καλά στους δύσκολους ελληνικούς δρόμους .
Στο χώμα τι γίνετε ?
γιατί δεν υπάρχει καμία αναφορά στα ξένα Forum για την συμπεριφορά του ?
Το Rav δηλαδή συμπεριφέρεται το ίδιο στην κακή άσφαλτο ,και στο χώμα μόνο στην Ελλάδα ? :!:
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 07 Ιούλ 2006, 10:47

grktony έγραψε:.... είναι ενήμεροι στην ιαπωνία εδώ και 4 μήνες για το πρόβλημα που υπάρχει μόνο στην Ελλάδα (λόγω δρόμων κατ' αυτούς), και πως πρόκειται ειδικά για Ελλάδα να γίνει διαφορετική ρύθμιση της πίσω ανάρτησης ....


1. Ας μην έχουμε λοιπόν καμία αμφιβολία ότι είμαστε η μπανανία, να σχεδιάσουμε νέα σημαία με μπανανίτσες και κάνα κόκκαλο στην μύτη. :munky2:

2. Οι Ιάπωνες σχεδίασαν ένα SUV το οποίο δεν θα κινείται σε δρόμο μη ασφάλτινο, ανώμαλο, με λακούβες και ανυψώσεις ? Ξεφτίλισαν έτσι το δημιούργημα τους το οποίο όρισε την κατηγορία των SUV ? Γιατί να το πάρεις τότε, βολεύεσαι με το avensis... στα μισά λεφτά.
Την βρίσκω αφελέστατη σαν δικαιολογία. :^o

3. Οντως οι δρόμοι μας - συγκριτικά - είναι σε κακά χάλια ... αλλά είμαστε οι μόνοι σε ολόκληρο πλανήτη ? Και όπως λέει και ο Saga έχουμε και το πιο κακό χώμα στον κόσμο, τους πιο σκληρούς βράχους και την πιο ατίθαση άμμο ?
Τοτε γιατί δεν γίνεται πεδίο δοκιμών η χώρα μας, όλες οι εταιρείες θα έχουν την ευκαιρία να φτανουν στα όρια τους τα οχήματα τους. ::?

4. Δεν πιστέυω στην πλήρη επίλυση του θέματος, ελπίζω σε κάποια βελτίωση.

5. Αναρωτιέμαι πάλι. Παιδιά μόνο εμείς εδώ μέσα είμαστε οι περίεργοι? Στην αντιπροσωπεία μου κανείς δεν έχει παραπονεθεί (4 για τον πρώτο έλεγχο) τα μαθαίνω από άνθρωπο τον οποίο τον ξέρω χρόνια και δεν θα μου το 'κρυβε.
Μήπως η εταιρεία τους εκβιάζει να μην μιλήσουν ? (θα έχουν απαγάγει την μάνα του ή θα του μοστράρει το χαρτί απόλυσης)

6. Πείτε και κάτι άλλο για το αμάξι. Από off εντυπώσεις...
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 07 Ιούλ 2006, 13:33

ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΥ#*@ΛΟ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ!!!

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥς ΔΕΝ ΕΧΕΙ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α ! ! !

Α! και κανείς δεν σας πούλησε το rav4 για χωμάτινο.
Ετσι;
Για να ξέρουμε τι λέμε. Εγώ τώρα απο την πλευρά μου το πήγα σε πολύ σκληρό off-road (πάααρα πολύ για suv) και δεν είχα πρόβλημα.


-JK
Όσο για τα ελεστικά που αναφέρθηκε o φίλος JK, τα μαμά είναι... πιστεύω εντελώς ασφάλτινα.
Για εκτός εγώ διάλεξα bridgestone dueler σε 235/70/16. Και το μετάνιωσα. Όχι για το λάστιχό, που είναι αντικειμένικά άριστο, αλλά για το 235. Έπρεπε να πάω σε 215 ή 205 γαμώτο...!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 07 Ιούλ 2006, 16:58

Σε χωματόδρομο που το πήγα είχε καλύτερη συμπεριφορά άπό την λακουβάτη άσφαλτο. Σαν να'χουν δικιο οι Ιάπωνες .... δεν υπολόγισαν ασφαλτόδρομους Αμαρουσίου, δεν φαντάζονται αστικό περιβάλλον σε τέτοιο χάλι.
Ξεπερνάμε κάθε φαντασία ρεεεεεε !
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό Saga » 07 Ιούλ 2006, 18:24

rav_2_b έγραψε: μόνο εμείς εδώ μέσα είμαστε οι περίεργοι? Στην αντιπροσωπεία μου κανείς δεν έχει παραπονεθεί


Μα ποιός να παραπονεθεί ?Αν κρίνω απο τις ηλικίες των οδηγών στο δρόμο ,σιγα μην μπαίνουν στο Internet,για να πληροφορηθούν.
Οι εφημερίδες δεν εχουν πεί τίποτα ,ο Αυτιάς όλο για το ΛΑΦΚΑ μιλά ,αυτο τους ενδιαφέρει άλλωστε ,αμα τους το πει κανένας στο καφενείο εχει καλώς !!διαφορετικά ....
αλλα και απο την αλλη σιγα μην δεν το εχουν καταλάβει ,αλλα θα λένε
«ε δεν πειράζει,Rav ειναι αυτό ,ΤΟΥΟΤΑ,ας χυπά πίσω,δεν είναι τίποτα»,
αυτό δεν λέγαμε και εμείς πριν λίγο καιρό,
και ας το είχαμε αντιληφθεί στις 2ώρες που κράτησε το TestDrive.
Άβαταρ μέλους
Saga
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2005, 21:32

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 08 Ιούλ 2006, 09:15

Saga έγραψε:Μα ποιός να παραπονεθεί ?Αν κρίνω απο τις ηλικίες των οδηγών στο δρόμο ,σιγα μην μπαίνουν στο Internet,για να πληροφορηθούν.
Οι εφημερίδες δεν εχουν πεί τίποτα ,ο Αυτιάς όλο για το ΛΑΦΚΑ μιλά ,αυτο τους ενδιαφέρει άλλωστε ,αμα τους το πει κανένας στο καφενείο εχει καλώς !!διαφορετικά ....
αλλα και απο την αλλη σιγα μην δεν το εχουν καταλάβει ,αλλα θα λένε
«ε δεν πειράζει,Rav ειναι αυτό ,ΤΟΥΟΤΑ,ας χυπά πίσω,δεν είναι τίποτα»,
αυτό δεν λέγαμε και εμείς πριν λίγο καιρό,
και ας το είχαμε αντιληφθεί στις 2ώρες που κράτησε το TestDrive.


Οι ηλικίες οδηγών που έχω δει είναι 25-45, όχι μεγαλύτεροι. Φαντάζομαι οι περισσότεροι έχουν δυνατότητα πρόσβασης στο net, αλλά άσχετα το αν χτυπά ή όχι θα έχουν την δυνατότητα να το κρίνουν.
Προσωπικά 20 μέρες τώρα που το κυκλοφορώ μου έχει χτυπήσει 2 φορές μόνο, ίσως αν δεν ήμουν ενημερωμένος από εδώ να μην ήμουν υποψιασμένος.
Δεν το είχα αντιληφθεί στο test και το έκανα δεύτερη φορά μετά την πληροφόρηση μου από εδώ και πάλι δεν ακουγόταν.
Οποιος λέει «ε δεν πειράζει,Rav ειναι αυτό ,ΤΟΥΟΤΑ,ας χυπά πίσω,δεν είναι τίποτα» δεν θα ασχοληθεί και ίσως δεν αλλάξει τίποτα αν δεν του κάνουν ανάκληση.
Και ανάκληση η toyota δεν θα κάνει σε 6 μηνών αυτοκίνητο. Μόνο εμείς ότι καταφέρουμε με την διαρκή πίεση.

Αλλαγή θέματος. Οταν βάζω πρώτη νιώθω - μερικές φορές - την εμπλοκή του διαφορικού στον λεβιέ. Το έχετε προσέξει ?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 08 Ιούλ 2006, 19:54

ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ RAV4

Χαίρομαι που τελικά σ΄αυτη την ενότητα είμαστε τόσοι πολλοί.

Παρακολουθώ αποσπασματικά την ενότητα και μου είναι δύσκολο να απαντήσω γιατί ο χρόνος μου είναι πολύ λίγος έως ανύπαρχτος για να κάτσω να γράψω και συζητήσω μαζί σας και συγγνώμη γιάυτό.

θα συμφωνήσω σε πολλά από αυτά που λέτε και στους προβληματισμούς που έχετε.

Νομίζω ότι δεν θα υπάρχει άλλος εκτός από μένα που να έχει φτάσει το αυτοκίνητό του (του2004) στα όρια του παίρνοντας μέρος, κατακτώντας το κύπελλο για το 2005, πρωταγωνιστώντας ακόμη και στο φετινό πρωτάθλημα 2006 στους αγώνες αντοχής που διοργανώνονται στην χώρα μας (τρέχοντας μάλιστα με μαμά επί ένα χρόνο).

Μπορώ λοιπόν να έχω ένα λόγο για το αυτοκίνητο μου φυσικά για τα προβλήματα, ιδιαιτερότητες και δυνατότητες τις οποίες έχει.

Θεωρώ ότι γενικά η ΤΟΥΟΤΑ είναι αξιόπιστη χωρίς όμως να είναι και αλάθητη, ιδίως όταν βγάζει ένα νέο μοντέλο.

Η αντιμετώπιση που είχα από το συνεργεία του Γιαννήτσα ήταν καλή από τον υπεύθυνο εγγυήσεων της ΤΟΥΟΤΑ ΕΛΛΑΣ το ίδιο όμως ένα νέο μοντέλο που ακόμα δεν έχουν προλάβει καλά καλά να καταγράψουν τα προβλήματα του σίγουρα σας κλονίζει για την αγοραστική επιλογή που κάνατε.

Θα έλεγα ότι πρέπει να κρατήσετε στατιστικά αν είναι δυνατόν σε ποιες συνθήκες παρουσιάζεται το πρόβλημα.

Καταλαβαίνω την αγωνία σας και τον εκνευρισμό σας όταν μάλιστα έχετε δώσει και τόσα πολλά χρήματα.

Το καλό είναι ότι είμαστε ψαγμένοι, ενημερωμένοι και ανήσυχοι.

Θα ήθελα να κάνω μία βόλτα με κάποιο φίλο που παρουσιάζει το πρόβλημα αυτό και να το ψάχναμε λίγο παραπάνω στα πλαίσια των δυνατοτήτων μας.

Αυτό το διάστημα και εδώ και ένα χρόνο είμαι στην Κοζάνη για ένα έργο παραθέτω το τηλέφωνό μου 6979727628 και αν κάποια στιγμή δοθεί η ευκαιρία μπορούμε να βρεθούμε από κοντά τουλάχιστον για τους φίλους της Αθήνας.

Συνεχίστε την παρέα γιατί μέσα από εδώ ενημερωνόμαστε όλοι.

ΦΙΛΙΚΑ
ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΛΕΣ
(Μηχανολόγος Μηχανικός
χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι...)
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

Δημοσίευσηαπό magic » 08 Ιούλ 2006, 22:32

Γεια σου ρε BILL_Kill_The_RAV ... Παντα προθυμος!!!
Δεν παμε πουθενα .... Ελα !!!
http://magiakos.p7.com
Άβαταρ μέλους
magic
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2004, 15:32
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 09 Ιούλ 2006, 09:22

Φίλε KILL BILL ευχαριστούμε για την προθυμία σου, εφ'όσον έχει ζορίσει του αυτοκίνητο σου έτσι θα έχεις σίγουρα πολύτιμες γνώσεις των ορίων του και θα χαρώ προσωπικά να τα πούμε, όταν βρεθείς Αθήνα.
Σχετικά με το θέμα μας ,σε όποιο rav και να μπεις και το περάσεις από εκεί που πρεπει θα το ακούσεις .... (δεν είναι δύσκολο μια καλή λακουβίτσα φτάνει).
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό thRAVer » 10 Ιούλ 2006, 09:16

εγώ το σαββατοκύριακο το έβαλα σε χωματόδρομο με πέτρες χαλίκια και τέσσερα άτομα , πήγα μέχρι 50 km/h και δεν χτύπησε καθόλου, τουλάχιστον εγώ δεν το κατάλαβα, αναπηδούσε στις πέτρες αλλά μέχρι εκεί. Δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει με τις λακούβες της ασφάλτου, πολύ περίεργο !!!
είναι τόσο έξυπνο το IADS που όταν είσαι σε ασφαλτο για να οδηγείς με ανεση μαλακώνουν πολύ οι αναρτήσεις και στην λακούβα χτυπάει (ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΚΟΥΒΑ ΣΕ ΑΣΤΙΚΟ ΔΡΟΜΟ !!!!), και όταν μπείς σε χωματόδρομο σκληραίνει για να έχει καλύτερη οδηγική συμπεριφορά γιαυτό δεν χτυπάει !!!!
ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ !!!!!


ΜΗΠΩΣ ΈΧΕΙ ΑΥΤΟΡΙΘΜΥΖΟΜΕΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ?????

ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ ΜΑΛΑΚΩΝΟΥΝ Η ΣΚΛΗΡΑΙΝΟΥΝ ?
Άβαταρ μέλους
thRAVer
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 04 Μάιος 2006, 13:14

ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό jk » 10 Ιούλ 2006, 10:03

Αυτοριθμιζόμενες δεν έχει σίγουρα!
jk
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 28 Απρ 2006, 11:41

ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 10 Ιούλ 2006, 11:50

Αυτορυθμιζόμενες δεν έχει σίγουρα!
Ούτε καν ρυθμιζόμενες.

Απλά ρυθμίστικε (άψογα), όπως όλα τα τούτού για δρόμους και όχι για βομβαρδισμένες πόλεις, με μιά option για χωματάκι και χιονάκι...


Τα παράπονα στον δήμαρχο-νομάρχη-βουλευτή σας...@#*&#@


Το καλό είναι οτι το πρόβλημα τουλάχιστον εντοπίστικε.
Ναι και η Κατερίνη είναι βομβαρδισμένη, αλλά οι ταχύτητες σε μια επαρχιακή-Ελληνική πόλη δεν ξεπερνούν τα 30-40χμ, οπότε δεν μας γίνεται αντιληπτό όπως στην Αθήνα που τρέχετε λίγο παραπάνω.
Τι λέτε;;
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ανάρτηση rav4

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 10 Ιούλ 2006, 12:09

Α! Και μόλις μπήκα Ν.Ηράκλειο, βγαίνοντας απο αττική οδό, το χτύπησα τόσο δυνατα σε μια "ολυμπιακή λακούβα" που πονέσανε τα δόντια μου απο τον ξερό-μεταλικο θόρυβο... ΛΑΘΟΣ ΜΑΝΤΕΨΑΤΕ! ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΡΟΣ ΔΕΞΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ! Οχι απο την πίσω.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες