Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Δημοσίευσηαπό ravde » 10 Μαρ 2006, 21:27

Πάντως το D-CAT 177Ps 400Nm βγαίνει και στην έκδοση Sol στην Γερμανία,(δηλαδή executive στην Ελλάδα) στην οποία υπάρχει κανονικά η ρεζέρβα αλλά και 17' αρες ζάντες με συμβατικά ελαστικά.
Όσο για το πετρέλαιο ,
τα 5 πρατήρια που αναφέρεις μάλλον εισάγουν μόνα τους τα κάυσιμα:lol:

Τι θα λέγατε για εισαγωγή από την Γερμανία του D-CAT 177Ps 400Nm στην executive έδοση(δηλ luxury Ελλάδας) με 33.800,00€;
Άβαταρ μέλους
ravde
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Μαρ 2006, 00:27

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 11 Μαρ 2006, 01:17

ravde έγραψε:Τι θα λέγατε για εισαγωγή από την Γερμανία του D-CAT 177Ps 400Nm στην executive έδοση(δηλ luxury Ελλάδας) με 33.800,00€;


Αν μας πείς πώς γίνεται η εισαγωγή απο Γερμανία και ποιά είναι τα ρίσκα και επιπλέον έξοδα θα είναι ενδιαφέρουσα η πρόταση....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Δημοσίευσηαπό ravde » 11 Μαρ 2006, 01:58

Το πρόβλημα είναι οτι δεν το γνωρίζω ούτε και εγώ, αλλά σκέφτομαι να το κάνω.
Το μόνο που με ανησυχεί είναι μήπως πληρώσω περισσότερα για τις Ελληνικές πινακίδες από την τιμή ολόκληρου του RAV. :roll:
Σαν επιπλέον ρίσκο βλέπω ότι επειδή το συγκεκριμμένο μοντέλο δεν εισάγεται στην Ελλάδα, οι τελώνιδες θα το βαρέσουν όσο όσο με το λεγόμενο ειδικό τέλος ταξινόμησης.
Όποιος έχει περισσότερες πληροφορίες ας μας πέι.

Υ.Γ Βρήκα τελική τιμή D-CAT Executive=Luxury στα 31.000€ μαζί με το μεταλλικό χρώμα.
Αλήθεια εσείς τι ποσοστό έκπτωσης μπορέσατε να αποκομήσετε πάνω στις εργοστασιακές τιμές;
Άβαταρ μέλους
ravde
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Μαρ 2006, 00:27

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό TLG » 11 Μαρ 2006, 08:29

Τελικα βρε παιδια ολες αυτες οι διαφορες στις τιμες Ελλαδας - υπολοιπου κοσμου οφειλονται στο κ@λ@ειδικο τελος ταξινομησης ????
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 11 Μαρ 2006, 12:23

ravde έγραψε:Υ.Γ Βρήκα τελική τιμή D-CAT Executive=Luxury στα 31.000€ μαζί με το μεταλλικό χρώμα.
Αλήθεια εσείς τι ποσοστό έκπτωσης μπορέσατε να αποκομήσετε πάνω στις εργοστασιακές τιμές;



Φίλε ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν θα δουλεύει το αυτοκίνητο !!! Μην κανεις του κεφαλιού σου.

Σύμφωνοι. Ναι να φέρεις απ'εξω το 136ps, θα σου βγεί και φθηνότερα. Αλλά το δυνατό δεν στο συσηστώ.
Α! και ψάξε και σε άλλες χώρες. Η Γερμανία δεν είναι ο παράδεισος. Κοίτα σε Ολλανδία, Γαλλία, Ιταλία.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό meco » 11 Μαρ 2006, 12:59

Rav4er έγραψε:Μην ξεχνάμε οτι μιλάμε για κινητήρα diesel. Αλλα και πάλι είναι φοβερά νούμερ αυτά.

Αντε 25 και σήμερα και θάναι και δικό μου...

Είπα και εγώ!!! 7λίτρα????? :shock: :shock: :shock:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό ravde » 11 Μαρ 2006, 15:33

@rav4cat
Ευχαριστώ για την συμβουλή, θα το ψάξω! Το 136 D-4D βγαίνει στα 29.000€
Αλήθεια πώς σου φαίνεται το RAV από θέμα θορύβου;Ακόμα περιμένω να το κάνω Test Drive :banging:
Άβαταρ μέλους
ravde
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Μαρ 2006, 00:27

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 11 Μαρ 2006, 23:21

ravde έγραψε:@rav4cat
Ευχαριστώ για την συμβουλή, θα το ψάξω! Το 136 D-4D βγαίνει στα 29.000€
Αλήθεια πώς σου φαίνεται το RAV από θέμα θορύβου;Ακόμα περιμένω να το κάνω Test Drive :banging:


Λένε οτι είναι λίγο πιό ήσυχο απο το προηγούμενο μοντέλο.
Επείδη όμως εγώ δεν οδήγησα ποτέ το προηγούμενο μοντέλο αλλα έκανα τεστ drive το νεο, διαπίστωσα ότι ήταν θορυβώδης αλλα όχι σε σημείο που να σε τρελαίνει. Σε σχέση με το mav που είχα ο κινητήρας του είναι πιό πρίμος...αλλα όλα αυτά μετά τις 4000 στροφές. Είναι θέμα συνήθειας... Τωρα για το diesel ο θόρυβος απο ότι λένε είναι κάτω του φυσιολογικού...σχεδόν αθόρυβο δηλαδή....

23 και σήμερα αντε να το πάρω.........
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 13 Μαρ 2006, 12:40

Κάνει λιγότερο θόρυβο απο το προηγουμενο.

Το δίκό μου ( diesel ), είναι πιο αθόρυβο απο το βενζινοκίνητο και στα χαρτια της toyota και στην πράξη.
Στο ταξίδι με 140χμ/ωρα, έχω 2500στ/λ και δεν καταλαβαίνω τίποτα!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 14 Μαρ 2006, 09:37

Ειμαι νέος στο site και ψάχνομαι να αγοράσω αυτοκίνητο παρότι κινούμαι 99% με μηχανή. Λάτρης των off road οχημάτων πριν γίνουν "μόδα" είχα στο παρελθόν ένα Feroza, ενώ έχω δουλέψει αρκετά το Frontera (τι μαούνα...) και τα Cherokee
Γυρνώντας την αγορά απέκλεισα το X-trail όταν το σύγκρινα με το Rav λόγω ποιότητας κατασκευής και μόνο. Επόμενο συγκριτικό θα ήταν το Maverick με το Rav πάλι, διαβάζοντας όμως τον πρώην Μaveriklover σκέφτομαι να μην πάω καν στην Ford, δεδομένου ότι έχει η σύζυγος το Yaris 5 χρόνια και βλέπω τι σημαίνει Toyota...

Ερώτηση προς τον rav4cat. Που βρίσκεις πετρελαιο με τα 5 πρατήρια ανά την Ελλάδα ?
Ερώτηση προς κάθε γνώστη. Τι χρόνο παράδοσης έχουν τα rav4 - λόγω προβλημάτων δεν έχω πάει ακόμα στην Toyota και με ζώνουν.... γιατί 30 μέρες πριν συζητούσαν για Ιούνιο....
Thnx.
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 14 Μαρ 2006, 20:03

rav_2_b έγραψε:Ειμαι νέος στο site και ψάχνομαι να αγοράσω αυτοκίνητο παρότι κινούμαι 99% με μηχανή. Λάτρης των off road οχημάτων πριν γίνουν "μόδα" είχα στο παρελθόν ένα Feroza, ενώ έχω δουλέψει αρκετά το Frontera (τι μαούνα...) και τα Cherokee
Γυρνώντας την αγορά απέκλεισα το X-trail όταν το σύγκρινα με το Rav λόγω ποιότητας κατασκευής και μόνο. Επόμενο συγκριτικό θα ήταν το Maverick με το Rav πάλι, διαβάζοντας όμως τον πρώην Μaveriklover σκέφτομαι να μην πάω καν στην Ford, δεδομένου ότι έχει η σύζυγος το Yaris 5 χρόνια και βλέπω τι σημαίνει Toyota...

Ερώτηση προς τον rav4cat. Που βρίσκεις πετρελαιο με τα 5 πρατήρια ανά την Ελλάδα ?
Ερώτηση προς κάθε γνώστη. Τι χρόνο παράδοσης έχουν τα rav4 - λόγω προβλημάτων δεν έχω πάει ακόμα στην Toyota και με ζώνουν.... γιατί 30 μέρες πριν συζητούσαν για Ιούνιο....
Thnx.


Καλως ηρθες...
Όσο αφορα το χρόνο παράδοσης αυτοι που θα παραγγείλουν τώρα θα έχουν το Rav4 τον Ιούλιο αρχές αν όχι τέλος Ιουνίου. Αυτό είναι σίγουρο... Για το δικό μου που το παρείγγειλα αρχές του Μάρτη θα το έχουν τον Απρίλη και αυτό λόγο το ότι δεν έγκρίθηκε σε κάπιοιον το δάνειό του και μου το δωσαν....
Θέλει υπομονή.
Παντως συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για την αγορά Toyota γιατι εδώ και 3 μήνες τώρα και η δικιά μου η συζυγος αγόρασε το νέο Yaris και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο απο ζημιές.....
Φτου φτου φτου ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό KiLL_BiLL » 14 Μαρ 2006, 21:57

Αγαπητοί φίλοι RAVίστες

χαίρομαι που γίναμε πολλοί και μάλιστα με αρκετές γνώσεις γιατί η πληροφορία πρέπει να ρέει για να μην μας πιάνουν κότσους.

θα πω δύο λόγια για το ραβ 2004 μιας και ιδιοκτήτης εδώ και 2.5 χρόνια
με 6 συμμετοχές στο πανελλήνιο κύπελλο trail ride rally raid.

ΤΟΥΟΤΑ = αξιοπιστία και καλά κρατεί.

ΠΡΟΣΟΧΗ στον δίσκο γιατί ζορίζεται και εύκολα ανάβει σε offroad δύσκολα κομμάτια καθώς και στην έλξη φορτίου τρειλ(πχ βάρκα) λόγω έλλειψης κοντών σχέσεων.

Μία ζημιά στο κύπελλο από κραδασβους λόγω ταχύτητας, ξεβιδώθηκε η πάνω βίδα από την βάση που συγκρατεί το πίσω δεξί ψαλίδι με το κάτω μέρος του πίσω αμορτισέρ με αποτέλεσμα να συνεχίσω έτσι και να σπάσει.

ΠΡΟΤΑΣΗ:Ξεβιδωστετες και βάλτε κόλλα για βίδες.
Μετά από αυτό 4 αγώνες χωρίς πρόβλημα και με λίγη τύχη κατακτήσαμε της 1ης θέσης του θεσμού.

Κρατήματα θα έλεγα τέλεια αμορτισέρ μαμάς αντέχουν και στα σκληρά, μειονέκτημα το ύψος αλλά λύνετε και το κορυφαίο κανένα τρίξιμο στα πλαστικά (έως σήμερα)!!!

Λάτρης της AWD (συνεχείς τετρακίνησης) δε μπορώ να πω πως η νέα επιλογή της ΤΟΥΟΤΑ είναι κακή προς όφελος της κατανάλωσης.

Ίδωμεν

Περιμένουμε νέα σας και γενικές πληροφορίες σε όλα τα θέματα κάτι που έχει ξεκινήσει εδώ και πολύ καιρό ο magic.

Καλοτάξιδα
Εικόνα
ΠΑΡΤΕ τα βουνά.... και ΒΓΕΙΤΕ θάλασσα...
Δεν εγκαταλείπω.... απ΄την παρέα να μην λείπω!!!
Άβαταρ μέλους
KiLL_BiLL
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 146
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2005, 14:50
Τοποθεσία: GREECE, Athens, N. Smirni

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 15 Μαρ 2006, 08:44

Ο θόρυβος του κινητήρα υπάρχει σχεδόν σε όλα τα Toyota. Σχετικά με το rav4 είναι κάτι που δεν το περιμένεις για αυτοκίνητο των 34000 Ευρώ, αλλά .... κανείς δεν είναι τέλειος. Πρέπει να υπάρχει μια δικαιολογία για όσους δεν το πήραν.
Οσο τις εκτός δρόμου ικανότητες δεν είπε ποτέ κανείς ότι το rav4 είναι ATV. Πιστεύω ότι είναι η έκφραση του SUV οχήματος. Τρέχω Σάββατο στην Toyota ....
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 16 Μαρ 2006, 08:18

Ωραία rav 2 b!!!
Σου εύχομαι να γίνεις rav 4ever!

Για την ερώτηση σου, δεν ξέρω που είναι τα πρατήρια αυτά μιας και δεν τα χρειάζομαι. Εχω το 136ps, που πουλάει η toyota Hellas.

Περιμενουμε εντυπώσεις.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 16 Μαρ 2006, 09:16

Τελευταία διερευνιτική ερώτηση προς νεο_Rav_ίτες.
Το VSC παρέχεται στην έκδοση Executive, όχι στην απλή την Comfort. Εχετε άποψη ή έχετε διαβάσει (να το τεστάρετε φαντάζομαι δεν προλάβατε) για την αποτελεσματικότητα του συστήματος? Αξίζει η διαφορά των +4.000,00 (τα επί πλέον όπως ηλ.καθρ. ηλιοροφή κλπ κλπ δεν τα θεωρώ ουσιώδη αλλά κάπως πρέπει να μας τα παίρνουν).

Προς rav4ever : Το Yaris της συζύγου μου έχει ένα μικρό πρόβλημα - είναι περίπτωση - εδώ και 14 μήνες το οποίο δεν επηρεάζει τίποτα (μόνο στο 1ο λεπτό στο ζέσταμα φαίνεται). Με την 6ετή εγγύηση της εταιρείας το έχουμε αφήσει 3 φορές με αυτοκίνητο αντικατάστασης πάντα, δεν λύθηκε, επικοινωνούν με κεντρικά και Ιαπωνία, έρχονται εξειδικευμένοι μηχανικοί την άλλη βδομάδα να το δουν. Τι άλλο μπορείς να θελήσεις από aftersale εξυπηρέτηση ? Ισως ένα νέο Yaris δώρο ? :wink:
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 37 επισκέπτες