Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Νέο Toyota Rav4 2006

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 16 Μαρ 2006, 12:39

Tι πρόβλημα; Εχει ενδιαφέρον ( γενικά είναι είδηση πρόβλημα σε γιαπωνεζο και toyota )!!
Κράτα μας ενήμερους.

Για το vsc δεν ξέρω να σου απαντήσω, πάντως δούλεύει πολύ πολύ καλά, το... πολύ πολύ αναφέρεται στο IADS που εμπεριέχει το vsc και πιστεύω πως αυτό το αυτοκίνητο μόνο με IADS πρέπει να το πάρει κανείς. Αλλιώς θα πρότεινα κάτι άλλο.
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό JATH » 16 Μαρ 2006, 13:43

RAV-2-b εγραψε

Τελευταία διερευνιτική ερώτηση προς νεο_Rav_ίτες.
Το VSC παρέχεται στην έκδοση Executive, όχι στην απλή την Comfort. Εχετε άποψη ή έχετε διαβάσει (να το τεστάρετε φαντάζομαι δεν προλάβατε) για την αποτελεσματικότητα του συστήματος? Αξίζει η διαφορά των +4.000,00 (τα επί πλέον όπως ηλ.καθρ. ηλιοροφή κλπ κλπ δεν τα θεωρώ ουσιώδη αλλά κάπως πρέπει να μας τα παίρνουν).

ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ 3 ΕΚΘΕΣΕΙΣ ΤΟΥΟΤΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ
ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΕΚΔΟΣΗ COMFORT ΚΑΙ ΣΕ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ EXECUTIVE ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΙΑΦΟΡΑ. ΑΦΟΥ ΕΠΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΦΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ.

ΕΣΕΙΣ ΕΧΕΤΕ ΔΕΙ ΕΚΔΟΣΗ COMFORT ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΚΘΕΣΗ ???
JATH
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 115
Εγγραφή: 15 Σεπ 2004, 14:22
Τοποθεσία: ΡΕΝΤΗΣ ΠΕΙΡΑΙΑ

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 16 Μαρ 2006, 15:12

Την έκδοση comfort δεν την έχω δει σε έκθεση, αλλά δεν μου είπαν ότι δεν διατίθεται όταν ρώτησα, ούτε ότι καθυστερεί περισσότερο κλπ. Πιστεύω και εγώ ότι το IADS είναι αυτό που κάνει την διαφορά στο αυτοκίνητο - εκτός αν όλη η ιστορία είναι τρικ του marketing και μόνο. Λίγο θεωρητικό μου κάνει για αυτό και το ερώτημα μου .... δυστυχώς όμως μόνο δύο έχω δει να κυκλοφορούν ... είναι νωρίς.

Το πρόβλημα αφορά Yaris. Στην εκκίνηση με κρύο ή πολύ υγρασία αμέσως μόλις γυρίσεις την μίζα ανεβοκατεβάζει στροφές για 20 - 120 sec's (ανάλογα με το κρύο) μέχρι να σταθεροποιηθεί. Εχουν αλλάξει, πεταλούδα και μετά όλο το ηλεκτρονικό σύστημα (μέσα στην εγγύηση πάντα) αλλά τίποτα. Το καλοκαίρι σταματάει ... ?!?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 16 Μαρ 2006, 17:45

rav_2_b έγραψε:Τελευταία διερευνιτική ερώτηση προς νεο_Rav_ίτες.
Το VSC παρέχεται στην έκδοση Executive, όχι στην απλή την Comfort. Εχετε άποψη ή έχετε διαβάσει (να το τεστάρετε φαντάζομαι δεν προλάβατε) για την αποτελεσματικότητα του συστήματος? Αξίζει η διαφορά των +4.000,00 (τα επί πλέον όπως ηλ.καθρ. ηλιοροφή κλπ κλπ δεν τα θεωρώ ουσιώδη αλλά κάπως πρέπει να μας τα παίρνουν).

Προς rav4ever : Το Yaris της συζύγου μου έχει ένα μικρό πρόβλημα - είναι περίπτωση - εδώ και 14 μήνες το οποίο δεν επηρεάζει τίποτα (μόνο στο 1ο λεπτό στο ζέσταμα φαίνεται). Με την 6ετή εγγύηση της εταιρείας το έχουμε αφήσει 3 φορές με αυτοκίνητο αντικατάστασης πάντα, δεν λύθηκε, επικοινωνούν με κεντρικά και Ιαπωνία, έρχονται εξειδικευμένοι μηχανικοί την άλλη βδομάδα να το δουν. Τι άλλο μπορείς να θελήσεις από aftersale εξυπηρέτηση ? Ισως ένα νέο Yaris δώρο ? :wink:


Καλά κοίταξε, το after sales της Ford ήταν καλό... Δεν είχα παράπονο. Οι ανθρωπο με εξυπηρέτησαν πολύ καλά ασχετα αν το αυτοκίνητο τελικά είναι μάπα....Αν μου λές οτι για ένα μικρό πρόβλημα έρχεται ανθρωπος απο Ιαπωνία τότε δεν παιζονται . Το θέμα όμως δεν είναι εκεί. Είναι στο να μήν φτάσεις να μιλάς για after sales εξυπηρέτηση και να μην βγάζει το αμάξι προβλήματα συνεχώς....
Όσο αφορά το executive Rav4 νομίζω οτι αξίζει τον κόπο μερικά καλούδια όπως αυτά που δίνουν παραπάνω....Εγώ αυτό περιμένω...Θα του βάλω και δερμάτινα καθίσματα με κανα χιλιάρικο εξτρά...

Για το Yaris της γυναίκας μου δεν έχουμε παρατηρήσει τίποτα σχετικά με την εκκίνηση του κινητήρα στο κρύο. Θα το έχω υπόψιν μου όμως και θα σας ενημερώσω
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 17 Μαρ 2006, 08:34

Συμφωνώ, αχρείαστο να'ναι το after sales αλλά πρέπει να το βλέπεις όπως τις ασφάλειες ζωής περίπου. Το θέμα του Yaris είναι περίπτωση το 'χω ακουσει και σε citroen δεν θυμάμαι μοντέλο. Ο Ιάπωνας δεν έρχεται προφανώς μόνο για μένα... περιμένω απάντηση τους στην έρευνα 3 μήνες τώρα. Η πλάκα είναι ότι τώρα που ζεσταίνει ο καιρός αρχίζει και δεν παρουσιάζει το πρόβλημα...
Τα καλούδια του τύπου 6δισκο CD, ηλεκ. ανακλ. καθρέπτες, 2ζωνικοί κλιματισμοί δεν με ενθουσιάζουν. IADS και ηλιοροφή θα παιρνα αλλά δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής .... αλίμονο, θα παρέδιδε το εργοστάσιο σε χρόνο.

Rav4ever το καλοκάιρι του 2005 είχα φτάσει ένα βήμα πριν την παραγγελία του Mav με την πρώτη εκείνη προσφορά που είχαν κάνει. Λόγω οικονομικών ανατροπών μου το ανέβαλα.... από εκείνα είχες πάρει ?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό xtrail » 17 Μαρ 2006, 14:56

Σήμερα έκανα μια επισκεψη σε αντιπροσωπεία. Για τις εκδόσεις είπαν πως υπάρχουν μόνο οι Executive και Luxury. Για την απλή ουτε λόγος. Επίσης το άτομο ειπε πως δεν αξίζει το Lux γιατί αυτά που έχει μπαινουν και μετα και ίσως και με χαμηλότερη τιμή τελικά.....!!!!
Το ένα έχει 34.000 με το κλειδί στο χέρι και το άλλο στα 37. Το diesel Executive στα 37.
Γενική εντύπωση καλή. Εσωτερικό πολύ ωραίο, με μικρό κίνδυνο για γρατσουνιές στα πλαστικά στην κεντρική κονσόλα. Η ποιότητα πολύ καλή και παραπέμπει σε επιβατικό άνω του μέσου. Η θέση οδήγησης ειναι χαμηλή, καμιά σχέση ακόμα και με χαμηλά SUV. Θα έλεγα κι εγώ πως είναι υπερυψωμένο επιβατικό. Αρκετά ευρύχωρο για 4 άτομα (πίσω 2+1 παιδί ίσως μόνο). Αρκετές κρυφές θέσεις στο πορτ μπαγκάζ ακόμα και για την εταζέρα (βγαίνει και κρύβεται εκεί κάτω, πολύ μου άρεσε). Επίσης το ίδιο και για τις θήκες στον συνοδηγό.
Από κάτω δεν μου φάνηκε να εξέχει κάτι επικίνδυνα, σε προσεκτικά ομως δύσκολα περάσματα.
Χρόνος παράδοσης από 4 ως 6 μήνες........Αν έχεις γνωστό θα καπελώσουν κάποιον άλλο και θα το έχεις και ετοιμοπαράδοτο!!!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Αντε βρε! Δέχομαι ευχές!

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 17 Μαρ 2006, 20:34

rav_2_b έγραψε:Συμφωνώ, αχρείαστο να'ναι το after sales αλλά πρέπει να το βλέπεις όπως τις ασφάλειες ζωής περίπου. Το θέμα του Yaris είναι περίπτωση το 'χω ακουσει και σε citroen δεν θυμάμαι μοντέλο. Ο Ιάπωνας δεν έρχεται προφανώς μόνο για μένα... περιμένω απάντηση τους στην έρευνα 3 μήνες τώρα. Η πλάκα είναι ότι τώρα που ζεσταίνει ο καιρός αρχίζει και δεν παρουσιάζει το πρόβλημα...
Τα καλούδια του τύπου 6δισκο CD, ηλεκ. ανακλ. καθρέπτες, 2ζωνικοί κλιματισμοί δεν με ενθουσιάζουν. IADS και ηλιοροφή θα παιρνα αλλά δεν έχουμε δικαίωμα επιλογής .... αλίμονο, θα παρέδιδε το εργοστάσιο σε χρόνο.

Rav4ever το καλοκάιρι του 2005 είχα φτάσει ένα βήμα πριν την παραγγελία του Mav με την πρώτη εκείνη προσφορά που είχαν κάνει. Λόγω οικονομικών ανατροπών μου το ανέβαλα.... από εκείνα είχες πάρει ?


Όχι. Το μοντέλο το δικό μου είναι το Mav03 (2000 κυβικά) και το πήρα 01/2004.
Κάθε εμπόδιο για καλό... 8) 8)
Για το Executive μην ξεχνάς και τις αλουμινένιες ζάντες.....στο Comfort δεν εχει....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 18 Μαρ 2006, 14:40

xtrail έγραψε:Σήμερα έκανα μια επισκεψη σε αντιπροσωπεία. Για τις εκδόσεις είπαν πως υπάρχουν μόνο οι Executive και Luxury. Για την απλή ουτε λόγος. Επίσης το άτομο ειπε πως δεν αξίζει το Lux γιατί αυτά που έχει μπαινουν και μετα και ίσως και με χαμηλότερη τιμή τελικά.....!!!!
Το ένα έχει 34.000 με το κλειδί στο χέρι και το άλλο στα 37. Το diesel Executive στα 37.!!


Αυτοί οι "Πωλητές" ρε παίδιά είναι ντίπ για ντίπ!!

Τί θα βάλεις μετά; το cruise conrol ; Τους αιθητήρες βροχής ; Τους αίσθητήρες φωτών ; Το "εξυπνο σύστημα εισόδου; δηλαδή θα τρυπήσουνε ταμπλό για το κουμπί και... θα στοκάρουνε την τρύπα του κλειδιού;;;

Το μόνο που μπαίνει μετά είναι τα δερμάτινα, αφού βέβαια αποφασίσεις να πετάξεις τα πληρωμένα ( μην ξεχνιώμαστε ) υφασμάτινα, αποφασίσεις να ξεκοιλιάσεις όλο το εσωτερικό και να μην έχεις θερμενόμενα φυσικα!

Οι πωλητές λοιπόν που τα λένε αυτά, μόνο και μόνο για να μην χάσουνε πελάτη λόγω τιμής ( όπως νομίζουν ) ας πάνε για δουλεία εκεί που δούλευαν πρίν. Γκαρσόνια ήτανε, γκαρσόνια μείνανε.

Ακούς εκεί!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό Rav4er » 18 Μαρ 2006, 19:00

rav4cat έγραψε:
xtrail έγραψε:Σήμερα έκανα μια επισκεψη σε αντιπροσωπεία. Για τις εκδόσεις είπαν πως υπάρχουν μόνο οι Executive και Luxury. Για την απλή ουτε λόγος. Επίσης το άτομο ειπε πως δεν αξίζει το Lux γιατί αυτά που έχει μπαινουν και μετα και ίσως και με χαμηλότερη τιμή τελικά.....!!!!
Το ένα έχει 34.000 με το κλειδί στο χέρι και το άλλο στα 37. Το diesel Executive στα 37.!!


Αυτοί οι "Πωλητές" ρε παίδιά είναι ντίπ για ντίπ!!

Τί θα βάλεις μετά; το cruise conrol ; Τους αιθητήρες βροχής ; Τους αίσθητήρες φωτών ; Το "εξυπνο σύστημα εισόδου; δηλαδή θα τρυπήσουνε ταμπλό για το κουμπί και... θα στοκάρουνε την τρύπα του κλειδιού;;;

Το μόνο που μπαίνει μετά είναι τα δερμάτινα, αφού βέβαια αποφασίσεις να πετάξεις τα πληρωμένα ( μην ξεχνιώμαστε ) υφασμάτινα, αποφασίσεις να ξεκοιλιάσεις όλο το εσωτερικό και να μην έχεις θερμενόμενα φυσικα!

Οι πωλητές λοιπόν που τα λένε αυτά, μόνο και μόνο για να μην χάσουνε πελάτη λόγω τιμής ( όπως νομίζουν ) ας πάνε για δουλεία εκεί που δούλευαν πρίν. Γκαρσόνια ήτανε, γκαρσόνια μείνανε.

Ακούς εκεί!


Το μόνο που με ενδιέφερε εμένα απο το Luxury πακέτο ήταν το cruise control. Φυσικά όταν το παρείγγειλα για εξτρά μου είπαν οτι δεν υπάρχει σαν αξεσουάρ για να μπεί αργότερα. Μόνο αν πάρεις την έκδοση luxury.
Θες δε θές θα πληρώσεις τα παραπάνω....
Πώς να πουλήσουν οι καημένοι..... :assshaking:
Έτσι και εγώ παραγγέλνω το executive και βάζω μόνος μου δερμάτινα με 300 ευρώ λιγότερα απο τη πρόσφορά που μου έδωσαν εκείνοι. ....
Εικόνα
<b>Παναγιώτης </b>
www.netfocus.gr
shop.netfocus.gr
Άβαταρ μέλους
Rav4er
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Μαρ 2006, 23:04

Δημοσίευσηαπό ravde » 19 Μαρ 2006, 02:11

'Αλλη μια πρωτοτυπία της Toyota Hellas:
Ζω στην Γερμανία και σας διαβεβαιώ πως όλες οι εκδόσεις εδώ,

Basis/Sol/Executive (αντίστοιχα Comfort/Executive/Luxury για Ελλάδα)
έχουν στάνταρ το
IADS (Integrated Active Drive System) αποτελούμενο από
(ABS) + (EBD) + (VSC+) + (TRC) + (EPS) + (ATC 4WD).

Από την έκδοση Sol και πάνω,στάνταρ είναι και το Cruisecontrol.

Αιθητήρες βροχής, αίσθητήρες φωτών και έξυπνο σύστημα εισόδου, στάνταρ μόνο για την Executive.
Ηλιοροφή μόνο έξτρα σε όλες τις εκδόσεις.

Για να είμαι ειλικρινής έχω "ξενερώσει" με τον εμπαιγμό που γίνεται σε βάρος των Ελλήνων οδηγών-αγοραστών Ι.Χ.
Αρκετά!
Άβαταρ μέλους
ravde
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Μαρ 2006, 00:27

Δημοσίευσηαπό TLG » 19 Μαρ 2006, 08:37

ravde έγραψε:Για να είμαι ειλικρινής έχω "ξενερώσει" με τον εμπαιγμό που γίνεται σε βάρος των Ελλήνων οδηγών-αγοραστών Ι.Χ.
Αρκετά!


Ασε φιλε ....και να ήταν ο εμπαιγμος μονο για τους οδηγους παει καλα....
Εδω μιλαμε οτι ειμαστε τα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΟΡΟΙΔΑ της ΕΥΡΩΠΗΣ , αλλα ισως και του κοσμου ...Ειναι η μονη πρωτια που εχουμε ως λαος ...και την κατεχουμε δικαιωματικα με την συμπεριφορα μας ...
Kαλα μας κανουνε ....

Στηνσυγκεκριμενη περιπτωση το IADS ειναι το σημειο κλειδι , ή καινοτομια του νεου RAV ...ειναι δυνατον να μην προσφερετε σε ολες τις εκδοσεις ??
Αλλα και 4-6 μηνες παραδοση ???? Γιατι τοσο πολυ ??
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό rav_2_b » 19 Μαρ 2006, 10:05

TLG έγραψε:
ravde έγραψε:Για να είμαι ειλικρινής έχω "ξενερώσει" με τον εμπαιγμό που γίνεται σε βάρος των Ελλήνων οδηγών-αγοραστών Ι.Χ.
Αρκετά!

Στηνσυγκεκριμενη περιπτωση το IADS ειναι το σημειο κλειδι , ή καινοτομια του νεου RAV ...ειναι δυνατον να μην προσφερετε σε ολες τις εκδοσεις ??
Αλλα και 4-6 μηνες παραδοση ???? Γιατι τοσο πολυ ??


Ορίζουν την κατηγορία Comfort απλώς για να δικαιολογούν το "τιμή από 29500" μια κατηγορία σχεδόν άχρηστη απογυμώνοντας το αυτοκίνητο. :x Είναι τακτική υπολογισμένη όμως προσβλητική θεωρώντας μας μπανανίτες :-x -από την άλλη εμείς όμως δεν κάνουμε τίποτα για να αντιστρέψουμε την κατάσταση δεδομένου ότι δεν δεχόμαστε να κινηθούμε συλλογικά. Κάνουμε μποικοτάζ στην κάθε εταιρεία? Αρνείστε εσείς να πάρετε το όποιο π.χ. τετράτροχο θέλετε? Οχι ... γιατί θα δεις τους διπλανούς σου να το παίρνουν με τους όρους του αντιπροσώπου και θα πεις ... καλά εγώ είμαι ο μ...ς που θα κάνω τον επαναστάτη και θα πηγαίνω με το Dacia ... Πάω και γω να πάρω....
Οι κοστολογικές διαφορές με Γερμανία δεν είναι εν μέρει λόγω του ειδικού τέλους (1500 περίπου στην κατηγορία)?
Άβαταρ μέλους
rav_2_b
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: 14 Μαρ 2006, 09:14
Τοποθεσία: Μαρούσι Αττικής

Δημοσίευσηαπό ravde » 19 Μαρ 2006, 19:59

Η κατηγορία Comfort ως κατηγορία λανσαρίσματος της τιμής είναι εξοφρενικά υπερκοστολογημένη!
Η αντίστοιχη απλή έδοση στη Γερμανία, η Basis, που έχει στάνταρ το IADS είναι στα 25.700€ δηλαδή
3.800€ πιό φθηνά!
Υπόψιν ότι στις αντιπροσωπίες στην Γερμανία, οι αντιπρόσωποι σου κόβουν και ένα 10% - 13% ανάλογα με τα παζάρια που θα κάνεις(το 10% δεν θέλει και πολύ παίδεμα...).
Αλήθεια στην Ελλάδα οι αντιπροσωπίες κατεβαίνουν καθόλου;

Προσωπικά θα το κάνω το μποικοτάζ!
Ήμουν αποφασισμένος να πάρω το 2.2l D-CAT 177PS από Γερμανία και να το κατεβάσω Ελλάδα.
Όμως:
Το συγκεκριμμένο μοντέλο παρότι είναι το σημειο κλειδί , ή καινοτομια του νεου RAV4, όπως λέει και ο φίλος TLG ,διότι είναι από τους πιο "καθαρούς" Diesel κινητήρες στην αγορά, ΔΕΝ εισάγεται ΚΑΝ στην Ελλάδα! Οι λόγοι ποιότητας καυσίμων δεν με πείθουν.
Οπότε αν μπεί κανείς στην διαδικασία να το φέρει θα αναγκαστεί να πληρώσει το Ελληνικό χαράτσι δηλαδή το τέλος ταξινόμησης, που ανέρχεται στα 40%-50% για ιδιώτη.(για τις αντιπροσωπίες υπάρχουν άλλα μέτρα και άλλα σταθμά,αλλιώς ένα RAV4 θα ξεκινούσε από 40.000€ και άνω)
Όχι κύριοι! δεν σας κάνω το χατήρι να πληρώσω ένα παράλογο και καταχρηστικό τέλος για το οποίο μάλιστα η ΕΛΛΑΣ πληρώνει με την σειρά της πρόστιμο στην Ευρώπη και εξακολουθεί να το εισπράττει μόνο και μόνο επειδή ο ισολογισμός της βγαίνει μια χαρά.Σου λέει βγάζω δέκα, πληρώνω τέσσερα!
Από την άλλη ως Ευρωπαίος πολίτης αρνούμε να πληρώσω αναίτια, για ίδιο ή και υποδιέστερο αυτοκίνητο, πολύ περισσότερα χρήματα σε ντιπροσωπία στην Ελλάδα!
Καλό είναι και το LADA Niva!
Άβαταρ μέλους
ravde
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Μαρ 2006, 00:27

Δημοσίευσηαπό TLG » 19 Μαρ 2006, 20:31

ravde έγραψε:Υπόψιν ότι στις αντιπροσωπίες στην Γερμανία, οι αντιπρόσωποι σου κόβουν και ένα 10% - 13% ανάλογα με τα παζάρια που θα κάνεις(το 10% δεν θέλει και πολύ παίδεμα...).
Αλήθεια στην Ελλάδα οι αντιπροσωπίες κατεβαίνουν καθόλου;



Στην Ελλαδα ΔΕΝ κατεβαινουν ουτε ευρώ !!!! Ειδικα αν το παρεις με χρηματοδοτηση σε εχουν ...."γραμμενο"!!!!...Αντε το πολυ πολυ να σου κανουν δωρο τα ......πατακια και κανεναν συνεγερμο της πλακας !!!!
Αν δε σου κανουν δωρο και καμια αεροτομη εεε τοτε καναμε ΤΗΝ συμφωνια !!!
Αφου ειμαστε ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ γιατι να μην μας δουλευουν .....???
Βρε καλα μας κανουν ......
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
TLG
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 584
Εγγραφή: 17 Ιαν 2005, 15:42
Τοποθεσία: ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 20 Μαρ 2006, 11:42

ΑΑΑ!!! Φόρτωσα Δευτεριάτικα! :evil:

Συμφωνώ με ΟΛΟΥΣ τους προλαλήσαντες.

Προτείνω εκτός απο το μποϊκοτάζ στις εταιρίες ( εμ βέβαια τώρα την έκανα την μπανανιά )

ΝΑ ΜΠΟΪΚΟΤΑΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΨΕΥΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΡΟΔΟΤΕΣ ΣΤΙΣ ΕΚΑΣΤΩΤΕ ΕΚΛΟΓΕΣ
:fingers: (οχι πως δεν τους έχω ψηφήσει στο παρελθον, όπως οι περισσότεροι μπανανάνθρωποι )

Αυτή την απόφαση πήρα και όποιος μπανανοβουλευτής ή βλαχοδήμαρχος κλπ μου ζητά την ψήφο μου, τον κάνω να ντρέπεται για την κατάντιά μας!
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 26 επισκέπτες