Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

SUBARU FORESTER 2.0

Μπου χου χου!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 21 Απρ 2007, 10:17

[quote="forester]
Οφείλω απάντηση, δεν ξέχασα...
Κυριακή βράδυ, όλη τη μέρα θα είμαι στη Λαμία, με τους "καθ' ύλη" αρμόδιους... :wink: :wink: :wink:
Το βράδυ θα σας πω....[/quote]

Θέλω και εγώώώώώώ.... Αλλά κρεμάω στόρια! :(

Πότε θα το νιώσω να πηγαίνει με τις πάντες στο χωματόδρομο και λένε ότι το κάνει ωραία και με στιλ 8) .
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό VaL » 21 Απρ 2007, 10:51

forester έγραψε:Απλώς εγώ φοράω πιο κοντά διαφορικά και έπρεπε να ισοσκελίσω της διαφορά που προέκυψε, μακραίνοντας την μετάδοση, με αύξηση διαμέτρου τροχών.

Κοντά διαφορικά???? :?: :?:

Όσο για τη συμπεριφορά ηθελα απο καποιον που το έκανε να μου σιγουρέψει οτι όλα είναι οκ.
Γιατι παρόλο που το εψαξα κάποιος επέμενε οτι επρεπε να αλλαξω τη γεωμετρία της ζανφόρ πίσω(μαλλον επιδει το έκανε αυτός)
Αλλοστε δε μου έφυγε ακόμα το συνήθειο να μη φρενάρω στις στροφές. :oops: :oops:


Οσο για χτυπήματα κ τέτοια, εγω επιδει κάνω οff road με το αμάξι όσο πιο πολύ γίνεται(κ ακόμα πιο περισσότερο) απο κάτω έχω βρει 500 φορές.
Ζημια? Καμοια.Μόνο μια φορά που ξήλωσα σε καλό λασποτοπο φυτεμένη πέτρα κ εσπασα σε μικρα κομματια την μαμα ποδιά μπροστα.
Αποτέλεσμα? Μια αλουμινιού καινούργια κ εξω απο την πόρτα.
Μιας κ σε όλα αυτα που λεει ο φίλος μας να ξερετε οτι με μια μπροστα ποδια, ειναι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ καλυμένα. Μονο το πίσω διαφορικό μένει που κ αυτο ειναι πολυ ψηλα.Αντιθετα με τα παραδοσιακα αμαξια που κρεμετε ολη η χελωνα κάτω.(παντος μια μικρη μπαριτσα κ σε αυτο θα τη βάλω).

Φίλε φορεστερ θα ήθελα παντως καποια στιγμή να δω το εργαλείο σου, μιας κ ειμαστε κ κοντα.
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

Re: off-roading με το Forester

Δημοσίευσηαπό diamond » 21 Απρ 2007, 21:36

Joseph έγραψε:
diamond έγραψε:
Στο site της subaru μιλάει για 20,5εκ απόσταση από το έδαφος. Με 25+ το στήσιμο του αυτοκινήτου δεν αλλάζει. Στρίβει και γέρνει το ίδιο (δύσκολο μου φαίνεται)?
Από την άλλη τα κοντά είναι 1,44:1 που δεν είναι και για πολλά όταν το Suzuki έχει 1,9:1 και τα καθαρόαιμα έχουν από 2,5:1 και πάνω.

Αναφορικά με τα ακουμπήματα είχα δει ένα video από το Drive που μόνο το Forester (ανάμεσα σε άλλα SUV) βρήκε σε ένα πέρασμα σε ένα ποτάμι για αυτό και η ανησυχία μου.


Αγαπητέ diamond, όλη η προβληματική σου θα απαντηθεί αν συνειδητοποιήσεις ένα και μόνο πράγμα: το Forester ΔΕΝ είναι Jeep (ούτε καν Cherokee). Είναι ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ αυτοκίνητο το οποίο έχει αυξημένες δυνατότητες κίνησης στο χώμα, όχι εκτός δρόμου. Το ότι Ο forester κάνει «παπάδες» μαζί του είναι μια άλλη ιστορία. Είναι θέμα διάθεσης, γνώση, ικανοτήτων και ταλέντου. Δε γνωρίζω όμως πολύ κόσμο ο οποίος να είχε αρχικά τη διάθεση να κάνει τα πράγματα που αυτός κάνει με το αυτοκίνητό του και να κατέληξε στην αγορά ενός Forester.

Οφείλεις στον εαυτό σου να ξεκαθαρίσεις για ποιό ακριβώς λόγο θέλεις το αυτοκίνητό σου (αφού σκεπτόσουν το Grand Vitara θα ήθελα να σου πω ότι εκτός του κακού κινητήρα, έχει και μικρό χώρο αποσκευών) και ποιες θυσίες είσαι έτοιμος να κάνεις :huh: . Τα άνω των 2 λίτρων σαν_jeep είναι, με εξαίρεση τα Κορεάτικα, πολύ ακριβά αυτοκίνητα και σίγουρα η αγορά ενός τέτοιου οχήματος απαιτεί είτε βαθιά περισυλλογή, είτε τεράστια τρέλα :dude: .


Η λογική μου για την αγορά ενός αυτοκινήτου τύπου SUV θα είναι να μπορεί να πηγαίνει σχεδόν παντού αλλά όχι να κάνει trial.
Θα ήθελα δηλ μια πιο οικονομική έκδοση του cherokee ή μια καλύτερη από πλευράς κινητήρα έκδοση του GV.
Το Forester μου αρέσει λόγω καλού στησίματος και κινητήρα αλλά σίγουρα για να πάει σε κάποιο δύσκολο κομμάτι της Ευρυτανίας ή της Φωκίδας πχ. πιστεύω ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα (όπως είναι από τη μάνα του).
Οι συμβιβασμοί όταν μιλάμε για τέτοια αυτοκίνητα είναι δεδομένοι και εν προκειμένω προτιμώ λιγότερα γκάζια στην εθνική και περισσότερες off-road δυνατότητες.

Εξάλλου έχω κάνει Αθήνα- Πρέσπες με το Panda μόνο και μόνο για να μπορώ να χωθώ σε χιόνι και χωμάτινα κομάτια στο Βίτσι και στα Γρεβενά στην επιστροφή.

ΥΓ. Το μικρόβιο του offroad πέρα από τις ΜΤΒιδικες ανησυχίες μου, μου κόλλησε από το Pandάκι
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Re: off-roading με το Forester

Δημοσίευσηαπό Joseph » 21 Απρ 2007, 23:06

diamond έγραψε:
Η λογική μου για την αγορά ενός αυτοκινήτου τύπου SUV θα είναι να μπορεί να πηγαίνει σχεδόν παντού αλλά όχι να κάνει trial.
Θα ήθελα δηλ μια πιο οικονομική έκδοση του cherokee ή μια καλύτερη από πλευράς κινητήρα έκδοση του GV.
Το Forester μου αρέσει λόγω καλού στησίματος και κινητήρα αλλά σίγουρα για να πάει σε κάποιο δύσκολο κομμάτι της Ευρυτανίας ή της Φωκίδας πχ. πιστεύω ότι θα έχει κάποιο πρόβλημα (όπως είναι από τη μάνα του).
Οι συμβιβασμοί όταν μιλάμε για τέτοια αυτοκίνητα είναι δεδομένοι και εν προκειμένω προτιμώ λιγότερα γκάζια στην εθνική και περισσότερες off-road δυνατότητες.

Εξάλλου έχω κάνει Αθήνα- Πρέσπες με το Panda μόνο και μόνο για να μπορώ να χωθώ σε χιόνι και χωμάτινα κομάτια στο Βίτσι και στα Γρεβενά στην επιστροφή.

ΥΓ. Το μικρόβιο του offroad πέρα από τις ΜΤΒιδικες ανησυχίες μου, μου κόλλησε από το Pandάκι


Χωρίς να έχω, ακόμα, κάποια προσωπική εμπειρία (ούτε μήνας δεν είναι που το έχω) αλλά από ότι έχω δει να κάνουν άλλοι το Forester έχει πραγματικές δυνατότητες και χαρακτήρα χωμάτινο τα οποία δε φωνάζει βέβαια με την εξωτερική του εμφάνιση. Έχω πεισθεί, πριν το αγοράσω, ότι μπορεί στα χώματα τουλάχιστον όσο το GV και έχει και κάτι παραπάνω: θα με πάει μέχρι εκεί ταχύτερα επειδή και ταχύτερο είναι αλλά και ένα λιγότερο ανεφοδιασμό θα κάνει από το GV :lol: .
Όμως δεδομένου ότι ούτε πωλητής της Subaru είμαι ούτε κερδίζω τίποτε από τις πωλήσεις της:
Σκέψου τι πραγματικά θες και όταν κάποια στιγμή με το καλό το αγοράσεις να περηφανεύεσαι για αυτά που κάνεις εσύ με το αυτοκίνητό σου :wink: . Για τις εκδρομές και τις αναζητήσεις σου, για τις όμορφες διαδρομές, για το χαμόγελο των συνεπιβατών σου...
Δηλαδή πάρε το και πιες του το αίμα, φχαριστήσου το και από ότι φαίνεται από ότι γράφεις μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνεις. Έχω βαρεθεί να βλέπω τα υπερjeep να κάνουν trial στο κέντρο των πόλεως (για να βρουν να παρκάρουν) και να βάζουν τα κοντά όταν βρέχει και θέλουν να κατέβουν το λόφο... του Στρέφη :evil: .
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: off-roading με το Forester

Δημοσίευσηαπό diamond » 22 Απρ 2007, 00:01

Joseph έγραψε:Δηλαδή πάρε το και πιες του το αίμα, φχαριστήσου το και από ότι φαίνεται από ότι γράφεις μάλλον κάτι τέτοιο θα κάνεις. Έχω βαρεθεί να βλέπω τα υπερjeep να κάνουν trial στο κέντρο των πόλεως (για να βρουν να παρκάρουν) και να βάζουν τα κοντά όταν βρέχει και θέλουν να κατέβουν το λόφο... του Στρέφη :evil: .


Συμφωνώ απόλυτα, το αυτοκίνητο είναι για να μας "υπηρετεί" και όχι να μας "επιδεικνύει"



ΥΓ. Παρεμπιπτόντως ουδέποτε είπα ότι ενδιαφερόμουν για το GV (μάλλον το μπέρδεψες με το φίλο που σχολίασε την εξάτμιση που κρέμασε)
Άβαταρ μέλους
diamond
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 03 Μάιος 2006, 11:49

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό lion » 22 Απρ 2007, 08:10

VaL έγραψε:Οσο για χτυπήματα κ τέτοια, εγω επιδει κάνω οff road με το αμάξι όσο πιο πολύ γίνεται(κ ακόμα πιο περισσότερο) απο κάτω έχω βρει 500 φορές.
Ζημια? Καμοια.Μόνο μια φορά που ξήλωσα σε καλό λασποτοπο φυτεμένη πέτρα κ εσπασα σε μικρα κομματια την μαμα ποδιά μπροστα.
Αποτέλεσμα? Μια αλουμινιού καινούργια κ εξω απο την πόρτα.


Μεταλλική ποδιά για μπροστά που μπορώ να βρώ?
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό forester » 23 Απρ 2007, 00:49

lion έγραψε:
VaL έγραψε:Οσο για χτυπήματα κ τέτοια, εγω επιδει κάνω οff road με το αμάξι όσο πιο πολύ γίνεται(κ ακόμα πιο περισσότερο) απο κάτω έχω βρει 500 φορές.
Ζημια? Καμοια.Μόνο μια φορά που ξήλωσα σε καλό λασποτοπο φυτεμένη πέτρα κ εσπασα σε μικρα κομματια την μαμα ποδιά μπροστα.
Αποτέλεσμα? Μια αλουμινιού καινούργια κ εξω απο την πόρτα.


Μεταλλική ποδιά για μπροστά που μπορώ να βρώ?


Υπάρχουν μαμα..... :twisted: :twisted: 350€ πάνω - κάτω.... :P :P :P
φτιάχνονται κιόλας , όμως!!! :wink: :wink:
Κάτι ετοιμάζω με το φαναρτζή μου, που απέκτησε ατμόσφαιρα 2007 μοντέλο και ... ψήνεται για τρελίτσες :wink: :wink:
Αν είναι να κάνουμε κάτι για πόσα κομάτια μιλάμε :?: :?: :twisted: :twisted: :D :D :D

Πλάκα κάνω, έτσι....
Όταν ετοιμαστεί το πράμα, θα δείτε φωτο, κλπ
και θα σας δώσω όνομα, διεύθυνση και τηλ.
Στο Περιστέρι είναι...
Πλάκα , πλάκα, τώρα που το σκέφτομαι... όλοι και όλα για τα Subaru, στο Περιστέρι και στο Αιγάλεω είναι...
Λοιπόν, 2 είναι τα πλέον αναγκαία για ασφαλή κίνηση σε δάσος, βουνό κλπ... Μιλάω για την "υγεία" του τουτού μας...
1ον: ποδιά εμπρός
2ον: ζελατίνα στα πλαϊνά (όπως αυτές για τα τζάμια, αλλά πιο χοντρή και αχάραχτη..)
Συνολικό κόστος, με την ποδιά ¨στο χέρι", όχι πληρωμένη χρυσή στην αντιπροσωπία...., κάτω από 500€, αναλόγως της έκτασης που θα καλύψουν οι ζελατίνες.


Για τα διαφορικά, δεν το ξέχασα.
Ρώτησα τι είδους LSD φοράνε τα 06 μοντέλα, αλλά δεν έχει λύσει ακόμα κανένα ο φίλος μου ....
Θα πάω σε άλλον έναν αύριο κι ίσως μάθω.
Μιλάω για σίγουρα πράματα.
Στο γενικό ξέρω....
Το ατμοσφαιρικό φοράει δισκάκια.
Το τούρμπο παίζεται μήπως φοράει suretrack.
Κι αν φοράει, που το φοράει???? Μήπως έχει πίσω δισκάκια κι εμπρός αυτό το μπλιμπλικι????, όπως το STi του αδερφού μου???? :roll: :( :twisted: :evil:
Δεν έχουμε λύσει κανένα ακόμα, γ@μώ την ατυχία μου :evil: :evil: :evil:
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό forester » 23 Απρ 2007, 17:37

VaL έγραψε:
forester έγραψε:Απλώς εγώ φοράω πιο κοντά διαφορικά και έπρεπε να ισοσκελίσω της διαφορά που προέκυψε, μακραίνοντας την μετάδοση, με αύξηση διαμέτρου τροχών.

Κοντά διαφορικά???? :?: :?:

Όσο για τη συμπεριφορά ηθελα απο καποιον που το έκανε να μου σιγουρέψει οτι όλα είναι οκ.
Γιατι παρόλο που το εψαξα κάποιος επέμενε οτι επρεπε να αλλαξω τη γεωμετρία της ζανφόρ πίσω(μαλλον επιδει το έκανε αυτός)
Αλλοστε δε μου έφυγε ακόμα το συνήθειο να μη φρενάρω στις στροφές. :oops: :oops:


Οσο για χτυπήματα κ τέτοια, εγω επιδει κάνω οff road με το αμάξι όσο πιο πολύ γίνεται(κ ακόμα πιο περισσότερο) απο κάτω έχω βρει 500 φορές.
Ζημια? Καμοια.Μόνο μια φορά που ξήλωσα σε καλό λασποτοπο φυτεμένη πέτρα κ εσπασα σε μικρα κομματια την μαμα ποδιά μπροστα.
Αποτέλεσμα? Μια αλουμινιού καινούργια κ εξω απο την πόρτα.
Μιας κ σε όλα αυτα που λεει ο φίλος μας να ξερετε οτι με μια μπροστα ποδια, ειναι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ καλυμένα. Μονο το πίσω διαφορικό μένει που κ αυτο ειναι πολυ ψηλα.Αντιθετα με τα παραδοσιακα αμαξια που κρεμετε ολη η χελωνα κάτω.(παντος μια μικρη μπαριτσα κ σε αυτο θα τη βάλω).

Φίλε φορεστερ θα ήθελα παντως καποια στιγμή να δω το εργαλείο σου, μιας κ ειμαστε κ κοντα.


Το αυτ/το το βλέπεις όποτε θέλεις. Στείλε πμ και τα λέμε.
στη ζανφόρ δεν αλλάζει τίποτα!!!! δεν έχει άλωστε αυτή γεωμετρία..
Ψηλώνοντας , χαλάει το κάμπερ πίσω. σ' αυτή την περίπτωση μεγαλώνουμε τις κάτω τρύπες στις βάσεις των γονάτων και τα κάνουμε "ρυθμιζόμενα" :wink:
Το μόνο που χρειάζεται , όταν ανέβεις στους 3,5 -4 πόντους...
Για την ποδιά τα είπα και παραπάνω, ετοιμάζεται.
Το δικό μου δεν είχε μπλοκέ πίσω (όπως το τούρμπο και τα μοντέλα μετά το 2002) και του έβαλα από το τούρμπο, με βήμα 4,44 αντί 4,11.
Οπότε είναι 11-12% πιο αργά.
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό VaL » 24 Απρ 2007, 18:58

lion έγραψε:Μεταλλική ποδιά για μπροστά που μπορώ να βρώ?


Xanthos Metal Creation.
240 ευρό. Καλή δουλειά.

Πές απο τοn VaL, απλα να πας απο εκει γιατι ανακαλυψαμε ότι όλα τα φορεστερ, ειδικά τις 2ης γενιάς, δεν έχουν το ιδιο σασι απο κάτω.
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Joseph » 25 Απρ 2007, 06:16

VaL έγραψε:
...γιατι ανακαλυψαμε ότι όλα τα φορεστερ, ειδικά τις 2ης γενιάς, δεν έχουν το ιδιο σασι απο κάτω.


Δηλαδή :shock: :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
Joseph
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 31 Μαρ 2007, 10:53
Τοποθεσία: Σπίτι του

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό lion » 25 Απρ 2007, 08:14

VaL έγραψε:
lion έγραψε:Μεταλλική ποδιά για μπροστά που μπορώ να βρώ?


Xanthos Metal Creation.
240 ευρό. Καλή δουλειά.

Πές απο τοn VaL, απλα να πας απο εκει γιατι ανακαλυψαμε ότι όλα τα φορεστερ, ειδικά τις 2ης γενιάς, δεν έχουν το ιδιο σασι απο κάτω.


To πρόβλημα είναι ότι είμαι από Θεσσαλονίκη....
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό Camelius » 25 Απρ 2007, 12:34

VaL έγραψε:ποδια, ειναι ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ καλυμένα. Μονο το πίσω διαφορικό μένει που κ αυτο ειναι πολυ ψηλα.Αντιθετα με τα παραδοσιακα αμαξια που κρεμετε ολη η χελωνα κάτω.(παντος μια μικρη μπαριτσα κ σε αυτο θα τη βάλω).


Δεν ξερω για το δικό σου μοντέλο αλλα το μοντέλο του 2006 που πηρα είχε στην λίστα προαιρετικου εξοπλισμου μεταλικό κάλυπτρο οπίσθιου διαφορικού το οποίο και ζήτησα να μπει στο αυτοκινητο με το που το παρέλαβα, οποτε και το πισω διαφορικό καλύπτεται εργοστασιακα και οικονομικά από οτι θυμαμαι (νομιζω γυρω στα 80-90 ευρω)

Βασιλης
Άβαταρ μέλους
Camelius
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 21 Μαρ 2004, 18:38
Τοποθεσία: Κηφισιά, Αθήνα

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό VaL » 25 Απρ 2007, 14:09

ναι αλλα μπροστά, εχει την πλαστική????
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό VaL » 25 Απρ 2007, 14:10

lion έγραψε:To πρόβλημα είναι ότι είμαι από Θεσσαλονίκη....

Αν δεν βρίσκεις εκει, πάρτον τηλ, δωστου την ακριβη χρονολογία του αυτοκινήτου σου, κ πες του αν μπορεί να στη στήλει.
Λογικά γίνεται αυτό.
Seriously Playful

Ανήκω παντού και πουθενά....,και τους πάσα δήθεν του γράφω στ' αχαμνά.
Άβαταρ μέλους
VaL
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Δεκ 2006, 15:29
Τοποθεσία: Ψηλά στον Υμηττό, χαμηλά στην Έυβοια & κεντρικά στη Καρδίτσα

Re: Αχ αυτές οι Γυναίκες!

Δημοσίευσηαπό forester » 25 Απρ 2007, 18:26

VaL έγραψε:Παιδιά στο Φορεστερ 3 σε σχέση με το Φορεστερ 2, έχει εντοπίσει κανείς ποιες είναι οι διαφορές στη μετάδοση?



Τα έγραψα πιο πάνω για τη μετάδοση του νέου....
Στα μοντέλα μετά το 2002 δεν έχει αλλάξει τίποτα (μιλάμε για το 2 κι 3)
Στο παλιό (μοντέλα 1997-2001), το ατμοσφαιρικό δεν είχε μπλοκέ πίσω. Μόνο το τούρμπο διέθετε μπλοκέ.
Επίσης, σε ΟΛΑ τα Forester, οι σχεσεις των ταχυτήτων και των διαφορικών, είναι ίδιες.
Δηλαδή τα ατμοσφαιρικά φοράνε διαφορικά με σχέση 1:1,411 κι αργό 1:1,495 ενώ τα τούρμπο 1:1,444 και δεν έχουν αργό.
ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ...
ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!
forester
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 07 Δεκ 2003, 20:36
Τοποθεσία: Άλιμος, Αθήνα

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες