Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό kostis » 24 Μάιος 2007, 13:39

Φιλοι καλησπερα.Θα ηθελα τα φωτα σας μιας και η αποψη σας ως κατοχοι του Pajero Pinin εχει μεγαλη βαρυτητα.Εχω "μπλεξει" με το off-road εδω και 3 χρονια.Ειμαι κατοχος ενος Jimny και μπορω να πω οτι ειμαι ιδαιτερα ενθουσιασμενος απο τις δυνατοτητες του.Με εχει παει σε απιστευτα μερη που δεν περιμενα οτι θα εφτανα.Ομως οι αναγκες εχουν διαφοροποιηθει λιγο και το να ταξιδευω πλεον με το Jimny δεν "παλευεται".Θα ηθελα ενα οχημα που στην ασφαλτο να ταξιδευει καλα και να με πηγαινει ευκολα στο βουνο που αρχιζουν οι χωματοδρομοι αλλα να τα καταφερνει καλα και εκτος δρομου.Το Pinin θα μπορουσε να μου προσφερει ενα τετοιο συνδυασμο;Μιλαω για το 5πορτο,2λιτρο με τις κοντες σχεσεις φυσικα.Περιμενω τις αποψεις σας ,τις εμπειριες σας.Π.χ αν εχετε δει τα ορια του μεχρι που φτανουν,την καταναλωση,ζημιες που τυχον βγαζουν,εχει προβλημα στο off-road το αμαξωμα απο τυχον στρεβλωσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτερων
Άβαταρ μέλους
kostis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007, 13:06
Τοποθεσία: Αθηνα

Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 24 Μάιος 2007, 13:48

Προσωπικά πιστεύω οτι Jimny υπερτερεί μόνο ως προς την τιμη και την εύρεση κιτ ψηλώματος στην Ελληνική αγορα. Μανίσια έχω την αίσθηση οτι το Pinin (το τριθυρο) είναι απο ισάξιο ως καλύτερο. Για τρομερές μετατροπές το Jimny ειναι σίγουρα πιο ευέλικτο στα κοψε ράψε.
Για ασφαλτο δεν σου λεω..
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 24 Μάιος 2007, 13:59

Φιλος ειχε το 5 πορτο κ οταν ειδε πως ειναι αρκετα μακρι στις ταχυτητες του για offroad πηρε VITARA 3πορτο. Αλλα το εχωνε τρελα το PININ κ περναγε απο παντου αλλα εβρισκε αρκετα απο κατω κ αλλαξε την ποδια με αλλη καλητερη.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 24 Μάιος 2007, 15:11

Η δική μου άποψη είναι ότι το Jimny (μαμά) υπερέχει ελαφρώς σε ορισμένες εκτός δρόμου καταστάσεις (τύπου trial), λόγω μικρού μεγέθους, μικρού βάρους και άκαμπτου μπροστά. Σε νορμάλ off road κίνηση όμως είναι η μέρα με τη νύχτα. Με το Pinin πας παντού άνετα και ξεκούραστα. Η ελεύθερη 4κίνηση είναι άλλη αίσθηση σε χώμα, λάσπη, χιόνι. Από δύναμη δεν το συζητάμε....
Στο δρόμο και τα ταξίδια το Pinin θα σε ικανοποιήσει πλήρως.
Κατανάλωση κάπου στα 11λτ/100χλμ μεικτές συνθήκες, ανεβαίνει προς τα 11.5-12 όταν μπαίνω συνέχεια κέντρο και στο ταξίδι 10.5 με 11, με ταχύτητες 120-130χλμ/ώρα και προσπεράσεις, κατεβάσματα κλπ. Περισσότερο από το Jimny σίγουρα, αλλά αρκετά καλά για 2λιτρο.
Για το αμάξωμα που ρωτάς είναι πάρα πολύ άκαμπτο και αυτό το βοηθάει στα κρατήματα αλλά και στη γενική αίσθηση στιβαρότητας.
Για τα όρια εκτός δρόμου, που επίσης ρωτάς, αυτά μπαίνουν από το ύψος του αυτοκινήτου (όπως ισχύει για όλα άλλωστε) και από το που βαστάει η καρδούλα σου να το χώσεις. Και απ' τα λάστιχα βέβαια, αν δεν έχεις τα κατάλληλα (όπως εγώ).
Αυτά για την ώρα (δεν είναι και λίγα) και ότι άλλο θες ρώτα.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 24 Μάιος 2007, 15:23

heroicentaur έγραψε:Φιλος ειχε το 5 πορτο κ οταν ειδε πως ειναι αρκετα μακρι στις ταχυτητες του για offroad πηρε VITARA 3πορτο. Αλλα το εχωνε τρελα το PININ κ περναγε απο παντου αλλα εβρισκε αρκετα απο κατω κ αλλαξε την ποδια με αλλη καλητερη.

Να πω κάτι επί την ευκαιρία, γιατί πολύ κουβέντα γίνεται για τ' αργά του Pinin. Πράγματι δεν είναι πολύ κοντά όπως σε Cherokee ή Land Rover ή άλλα μεγάλα 4κίνητα. Είναι και λίγο πιο μακριά από Vitara και Jimny. Είναι όμως τέτοια η κλιμάκωση του κιβωτίου και η ροπή του κινητήρα χαμηλά, που δεν αντιμετωπίζεις ποτέ πρόβλημα σε οποιεσδήποτε συνθήκες και σε οποιαδήποτε κλήση. Ίσως άμα πας σε μεγάλη ανηφόρα να ξεκολλήσεις κανένα Land Cruiser, αλλά δε μου έχει τύχει και δε μπορώ να σας πω. :)
Αυτό που έχω δει στην πράξη είναι ότι εκεί που ένα Cherokee θ' ανέβει και με 2α αργή, εγώ θ' αναγκαστώ να βάλω 1η. Σιγά το πράγμα. Ότι θ' ανέβω όμως θ' ανέβω και άνετα μάλιστα.
Έχει και ένα θετικό. Εκεί που στο Vitara θα του πέφτει κοντή η 1η (για να πάρει λίγη φόρα) και μακριά η 2α γιατί δε θα μπορεί να το ανεβάσει, στο Pinin βάζεις μια 1η και ξενοιάζεις.
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό pentraks » 24 Μάιος 2007, 15:58

100% συμφωνώ με όλα τα λεγόμενα του φίλου Pajerinho!

Καινούρια κομμάτια υπάρχουν ακόμα στις εκθέσεις Mitsubishi η ψάχνεις για μεταχειρισμένο?
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 24 Μάιος 2007, 16:02

Α..... και για τον extractor (αυτόν δεν εννοείς Αχιλλέα?) δε νομίζω ότι ο λόγος που έδωσε το Pinin ήταν τ' αργά του.
Ο άνθρωπος ήθελε ένα τουμπανιασμένο αμάξι και πήρε ένα ωραιότατο Vitara με 5-6 ίντσες ψήλωμα (με Calmini ανάρτηση και body lift) και 30αρια λάστιχα (αν θυμάμαι καλά).
Για να φτάσει να κάνει έτσι το Pinin ήθελε ένα σωρό λεφτά και αν θα τα κατάφερνε
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 24 Μάιος 2007, 16:05

Και γω αρχικά για το Pinin πήγαινα...Ενδιαφερόμουν για το δίλιτρο GDI.Εκείνο που με απέτρεψε ήταν ο μικρός χώρος αποσκευών..Κατά τα λοιπά είναι εξαιρετικό!!!
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό pentraks » 24 Μάιος 2007, 16:36

Αν έχεις μεγάλη οικογένεια ο μόνος τρόπος να τα φέρεις βόλτα ειναι με μπαγκαζιέρα.

Για 2 - 3 άτομα ειναι μια χαρά πάντως και τα πίσω καθίσματα με τις κλίσειςπου πέρνουν βοηθάνε αρκετά.

Οπτικά φαινεται μικρό γιατι πιάνει αρκετό χώρο ο διπλός πάτος ο οποιος ειναι θησαυρός.
Χωράει τα πάντα, πτυοσκάπανο φαρμακειο τριγωνο ιμάντες κυάλια εργαλεία μικροπράγματα, πυροσβεστήρα, στουπιά, γάντια ολα τακτοποιημένα. Απο πάνω βάζεις έτσι ολα τα υπόλοιπα αξιοποιόντας 100%τον διαθέσιμο χώρο (βγάζεις την εταζέρα και είσαι τζέκ.)

Εδω χώρεσα την πρωτομαγιά ψησταριά, ρούχα πράγματα 4 ατόμων, φορητο ραδιο cd, dslr σακκο κάρβουνα για μονοήμερη απόδραση barbeque...
Imagination is more important than knowledge
Άβαταρ μέλους
pentraks
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 28 Ιουν 2006, 08:36

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 24 Μάιος 2007, 17:43

Τον ξερω τον Extractor απο κοντα κ ολας μαζι εχουμε κολληση δεν λεω ναι γιαυτο το εδωσε το αυτοκινητο γιατι ηθελε τουμπανιασμα. Παντως το PININ (αν ειχα $$$) θα το περνα σε δυπορτο κ δεν θα με νοιαζε τιποτα (με το λεβιεδακι βεβαια) αλλα στις πραγματικες offroad καταστασεις (επειδη το εχωνε παντου) εκει που κολλαγε το αυτοκινητο δεν τον σωνανε τα αρχα για να ξεκολληση (εννο αλλα αν κολλαγαν απο δευτερα βαζανε πρωτη κ τελος). Αν ξερεις καποιος τον τροπο οδηγησης του περνει το καταλληλο αυτοκινητο αλλα ο ΙΑΠΩΝΑΣ ειναι ΙΑΠΩΝΑΣ
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό kostis » 24 Μάιος 2007, 17:44

pentraks έγραψε:100% συμφωνώ με όλα τα λεγόμενα του φίλου Pajerinho!

Καινούρια κομμάτια υπάρχουν ακόμα στις εκθέσεις Mitsubishi η ψάχνεις για μεταχειρισμένο?


Για μεταχειρισμενο ψαχνω αφου δεν βγαινει πλεον καινουριο.Αν κρινω απο τα λεγομενα σας καπως ετσι το φανταζομουν το Pinin.Αν και δεν εχω ακομα οικογενεια σκοπος μου ειναι μονο το 2λιτρο 5πορτο....ειπα να ξεφυγω απο την μικρη κατηγορια κι ας κανω και μικρους συμβιβασμους.Δεν αντεχω πια τελικη τα 120χλμ στην Εθνικη να καει 11-12λιτρα/100χλμ και να μην μπορω να βαλω μια βαλιτσα χωρις να ριξω τα καθισματα.Το Pinin ειναι μονοδρομος
Άβαταρ μέλους
kostis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 24 Μάιος 2007, 13:06
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Pajero Pinin!!!Ερωτηση προς κατοχους

Δημοσίευσηαπό heroicentaur » 24 Μάιος 2007, 19:00

Καλα θα κανης φιλε μου να το παρης κ να το χαρης 100% ετσι ωστε στο μελλον να μην τυχη περιπτωση να αλλαξης γνωμη.
Εικόνα Εικόνα
Άβαταρ μέλους
heroicentaur
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: Athina

Pinin

Δημοσίευσηαπό BillyP » 31 Μάιος 2007, 13:14

Έχω αυτό που ζητάς (όχι για πούλημα), θεωρώ ότι του λείπει δύναμη για προσπέραση στην Εθνική οδό. Δεν το πήρα όμως γι΄αυτό. Πούλησα A156 με 140hp. Αν ήθελα γκάζια θα τη κρατούσα.
Τώρα όμως κάθομαι ψηλά, βλέπω μακριά, δεν ασχολούμαι με λακκούβες στη πόλη, δεν με απασχολεί η βροχή, η λάσπη, το χιόνι (Bridgestone 694).
Έκανα μια ιδιοκατασκευή στο πορτ-μπαγκαζ, αφαίρεσα το πλαστικό με τις θήκες και το κατέβασα σχεδόν μέχρι το μεταλλικό πάτωμα. Αυτό μου έδωσε πολύ αέρα ακόμη και χωράει σχεδόν τα πάντα. Αν θέλω να πάρω και τη πεθερά μου θα βάλω και μπαγκαζιέρα οροφής.
Το μειονέκτημα του Pinin ;
Αν ξεκινήσω για Κόρινθο, απλά θα φτάσω 10 λεπτά μετά από κάποιον που πηγαίνει με «κούρσα». Για μένα λοιπόν είναι τώρα πια αδιάφορο για το πότε θα φτάσω (πατέρας γαρ).
Άβαταρ μέλους
BillyP
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 14:55
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Pinin

Δημοσίευσηαπό Pajerinho » 31 Μάιος 2007, 16:06

BillyP έγραψε:Έχω αυτό που ζητάς (όχι για πούλημα), θεωρώ ότι του λείπει δύναμη για προσπέραση στην Εθνική οδό. Δεν το πήρα όμως γι΄αυτό. Πούλησα A156 με 140hp. Αν ήθελα γκάζια θα τη κρατούσα.

Εννοείς φαντάζομαι ότι του λείπει δύναμη σε σχέση με ένα γρήγορο σεντάν όπως η Alfa.
Γιατί για την κατηγορία του κάθε άλλο παρά αργό είναι.
Στα τέλη του 2005 που το αγόρασα ήταν το πιο γρήγορο σε ρεμπρίζ απ' όλα τα 2λιτρα 4κίνητα.
Αναφέρομαι στις στάνταρ μετρήσεις 60-100 με 4η και 80-120 με 5η που δημοσιεύει το autotriti όπου μπορούσα να κάνω σύγκριση για όλα τ' αυτοκίνητα.
Μόνο το RAV4 (το παλαιό μοντέλο) ήταν περίπου στα ίδια και ας είχε 150 ίππους και λιγότερα κιλά από το Pinin.
Από τότε έχουν αλλάξει το RAV και το CRV, αλλά τα καινούργια μοντέλα είναι πιο βαριά οπότε δε νομίζω να είναι πιο γρήγορα.
Το Forester μόνο πρέπει να είναι πιο γρήγορο καθώς απέκτησε 158 ίππους πλέον και δεν είναι πολύ βαρύ.
Α, και το Compass μάλλον που έχει 170 ίππους (αλλά είναι 2.3λίτρα).
Κανένα άλλο.
Αν κάποιος ψάχνει να βρεί τον λόγο που είναι πιο γρήγορο από άλλα με καλύτερη αναλογία κιλών ανά ίππο, η απάντηση βρίσκεται στον ροπάτο GDi κινητήρα και στην αρκετά κοντή κλιμάκωση του κιβωτίου :wink:
Pajero Pinin 2.0GDI
www.4x4fun.gr
Άβαταρ μέλους
Pajerinho
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 22 Δεκ 2005, 18:02
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό BillyP » 01 Ιουν 2007, 08:27

Όχι, δεν το θεωρώ γρήγορο όταν πρέπει να «κατεβάσω» ταχύτητα για να προσπεράσω, αλλά όπως είπα, μου είναι αδιάφορο. Αν βέβαια καρφώσεις το πόδι στο πάτωμα ίσως κάτι να γίνει αλλά το πληρώνεις χρυσάφι τώρα πια με την αμόλυβδη στο 1,00+ ευρώ.....
Άβαταρ μέλους
BillyP
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: 06 Δεκ 2006, 14:55
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi - Toyota - Daihatsu - Honda κλπ

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες