Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Κοπή πίτας 2014

Μακεδονία, Θράκη, Ήπειρος, Θεσσαλία & νησία Ιονίου

Κοπή πίτας 2014

Δημοσίευσηαπό xtrail » 08 Ιαν 2014, 22:33

Όπως είπε κ ένας συνάδελφος, καλώς ήρθατε στο "Κοπή της πίτας του off-road". Για φέτος δεν ξέρω πόσοι έμειναν με τετρακίνητο ή και αμάξι, οπότε η πρόταση μου έχει ως εξής:
α) Σχετικά κοντινή απόσταση (είμαι μέσα και για το Πάικο)
β) Προτείνω το BBQ μια και πέρσι πήγε μια χαρά
γ) Όσοι δεν μπορούν για διάφορους λόγους σε κάποιες ημερομηνίες, ας τις δηλώσουν
δ) Νομίζω 1-2 Φεβρουαρίου (εκτός απροόπτου) είναι καλά, για νωρίτερα δεν το βλέπω να το βλέπουν όσοι μπαίνουν
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 09 Ιαν 2014, 09:01

Απο Φλεβάρη η μόνη Κυριακή που με βολευει ειναι 9/2.. τον Μάρτη τα πράματα ειναι πολύ καλύτερα..
Συμφωνω για την κοντινή αποσταση αλλα να πατήσουμε κ λιγο χωματάκι (οχι xtreme ομως.. πλέον εχω New grand Vitara 5d..)
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 09 Ιαν 2014, 20:40

οπως εχω πει, είμαι free σε ολα τα ΣΚ (εκτός εκτάκτου γεγονότος) και συμφωνώ με το πνεύμα...
το Πάικο είναι καλή (κλασική λύση),
Θα ήθελα , εαν κάποιος γνωρίζει το μερος, να κόψουμε τη πιτα μας στο δάσος στις Σκουριές, εκει που τα ορυχεία μελλοντικά θα το καταστρέψουν. Δεν εχω παει ποτε προς τα εκει... εαν κάποιος γνωρίζει ή με το toponavigator ισως εχει νόημα να γινει εκει η κοπή.
Εαν παλι οι 'σταθεροί' skier nikolas προτιμούν κοντινά μέρη ναι ΠΆΜΕ ΠΆΙΚΟ....

ίσως εχει νόημα να αφήσουμε εκτος Πιτας.14 τις Σκουριές, και να οργανώσουμε εκεί μια εκδρομή / περιήγηση...
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 09 Ιαν 2014, 23:46

Προσφατα εκανα μια διαδρομη απο Βαρβάρα (Αρχεγονο δάσος Βαρβαρας)-Αρναια-Ταξιαρχη-Πολυγυρο με το Vitaraclub... απο Σκουριες δεν πήγαμε αλλα μπορω να πάρω πληροφορίες για το τι παίζει κ πόσο ευκολο απο θέμα χωρων να γινει κάτι τέτοιο εκει.. εχω δυο ατομα στην περιοχη. Τώρα οσο αφορα την διαδρομη ήταν ωραια, με δεντρακια κλπ αλλα μεγάλο κομματι της ηταν ασφάλτινο και οτι δεν ηταν ασφαλτινο ηταν καλα πατημενο χωματακι..
Αναμείνατε λοιπον στο ακουστικό σας να ξεφορτώσω απο το GPS και να διυμε και την παρακαμψη για σκουριες..
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 10 Ιαν 2014, 02:04

Και γω δεν έχω κάτι ιδιαίτερο για τα σκ. Αν πούμε ημερομηνία θα το κανονίσω. Απο τη στιγμή που δεν βρισκόμαστε συχνα(ποτέ..) πιστεύω οτι επιβάλλετε και μια βολτούλα. Το ψήσιμο πιστεύω οτι είναι καλή περίπτωση και ευκαιρία να πούμε τα νέα μας. Για το μέρος θα έλεγα να δούμε ποιοι θα έρθουν και πάμε κάπου κεντρικά αλλα και κοντά για να έχουμε χρόνο για όλα.
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό tsiamparlis telis » 10 Ιαν 2014, 14:18

NIKOLAS_L200 έγραψε:Και γω δεν έχω κάτι ιδιαίτερο για τα σκ. Αν πούμε ημερομηνία θα το κανονίσω. Απο τη στιγμή που δεν βρισκόμαστε συχνα(ποτέ..) πιστεύω οτι επιβάλλετε και μια βολτούλα. Το ψήσιμο πιστεύω οτι είναι καλή περίπτωση και ευκαιρία να πούμε τα νέα μας. Για το μέρος θα έλεγα να δούμε ποιοι θα έρθουν και πάμε κάπου κεντρικά αλλα και κοντά για να έχουμε χρόνο για όλα.


Μεσα και εγω :banging: \:D/ :rockout:
tsiamparlis telis
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 10 Φεβ 2013, 23:18

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 12 Ιαν 2014, 11:17

τα λογια του φίλου που οργάνωσε την εκδρομη στον Χολομώντα σχετικα με την περιπτωση μας;
"Η διαδρομή που πήγαμε βολεύει. Για έξω ??? είναι χειμώνας.... μονο ένα στα γρήγορα στον τάκο γιατί είναι κρίμα να χαλασει η εκδρομή από μια ξαφνική μπόρα... Χολομώντας είναι....δεν παίζει.... Ταβέρνες όσες θέλεις. Τις Σκουριές ξέχνα τες εκτός και αν θέλεις να εμπλακείς σε φασαρίες... ΜΑΤ και όλα τα συναφεί. Είναι αστυνομοκρατούμενη περιοχή......"

Τελικά μετα τις τελευταίες εξελιξεις απο 1/3 θα μπορω να ακολουθησω, λιγο πριν ειναι αρκετά δυσκολο(ως απιθανο) :bricks:
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 12 Ιαν 2014, 11:29

Antonioz έγραψε:τα λογια του φίλου που οργάνωσε την εκδρομη στον Χολομώντα σχετικα με την περιπτωση μας;
"Η διαδρομή που πήγαμε βολεύει. Για έξω ??? είναι χειμώνας.... μονο ένα στα γρήγορα στον τάκο γιατί είναι κρίμα να χαλασει η εκδρομή από μια ξαφνική μπόρα... Χολομώντας είναι....δεν παίζει.... Ταβέρνες όσες θέλεις. Τις Σκουριές ξέχνα τες εκτός και αν θέλεις να εμπλακείς σε φασαρίες... ΜΑΤ και όλα τα συναφεί. Είναι αστυνομοκρατούμενη περιοχή......"

Τελικά μετα τις τελευταίες εξελιξεις απο 1/3 θα μπορω να ακολουθησω, λιγο πριν ειναι αρκετά δυσκολο(ως απιθανο) :bricks:

(αν αποφασησετε πιο νωρις για Χολομώντα εχω την διαδρομη για να σας την δώσω)
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό Lonely_Wolf » 12 Ιαν 2014, 20:51

Έχω κάνει συγκεκριμένη offroad διαδρομή με καταγραφή toponavigator (τα χλμ. σε άσφαλτο ήταν ελάχιστα) πριν χαλάσει το μέρος ξεκινώντας από την Μ.Παναγιά και ανεβαίνοντας το όρος Κάκκαβος η διαδρομή* περνάει από τις "Σκουριές" και μέσω Στρατονικού όρους κατάληξη στην Ολυμπιάδα. Απλά μαγευτική η διαδρομή μέσα στο δάσος! Και έτυχε να ξαναπάω όταν γινόντουσαν οι μάχες των κατοίκων με την αστυνομία πάνω στο βουνό.

ΠΛΕΟΝ το δάσος και γενικότερα το τοπίο το έχουν "χαλάσει" στην συγκεκριμένη τοποθεσία με κόψιμο των δέντρων, σκάβοντας τις περισότερες ρεματιές για να βάλουν τσιμεντοσωλήνες αποροής υδάτων κτλ., έχουν ισιώσει/στρώσει τους δρόμους ώστε να περνάνε βαρέα οχήματα και έχουν ανοίξει παρακαμπτήριο δρόμο για να μην περνάνε από τις εγκαταστάσεις μέσα.


Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος κάποιος να βρίσκεται εκεί πρώτον γιατί δεν υπάρχει κάτι να δει παρά μόνο εργοτάξια & μηχανήματα..... γεγονός λυπηρό :roll: και δεύτερο, αυτό που γράφει παραπάνω και θα συμφωνήσω με τον προλαλήσαντα
Τις Σκουριές ξέχνα τες εκτός και αν θέλεις να εμπλακείς σε φασαρίες... ΜΑΤ και όλα τα συναφεί. Είναι αστυνομοκρατούμενη περιοχή......"

*Παραθέτω μέρος της offroad διαδρομής που περνάει από τις Σκουριές. Η μπλε είναι ο κλασσικος δασικός που υπήρχε ανέκαθεν και περνάει μέσα από το εργοτάξιο και η κόκκινη είναι η καινούργια χάραξη για την παράκαμψη του εργοταξίου



Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Lonely_Wolf
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 937
Εγγραφή: 01 Ιουν 2005, 10:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό NIKOLAS_L200 » 18 Ιαν 2014, 22:21

Τελικά πόσοι ήμαστε?
www.karasavvidis.com
Καλές διαδρομές..!
Άβαταρ μέλους
NIKOLAS_L200
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1290
Εγγραφή: 07 Οκτ 2004, 02:11
Τοποθεσία: Εδεσσα,Κωνσταντία

Re: ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2014

Δημοσίευσηαπό skier78 » 19 Ιαν 2014, 08:48

καλή χρονιά σε όλους
Αν εξαιρέσουμε τις 2 Κυριακές των αποκριών 23/02 και 01/03 τις υπόλοιπες βολεύει εκτός απροόπτου.
Συμφωνώ και εγώ για το BBQ (μπορεί να γίνει και πιο οργανωμένο),όσο για το μέρος εντάξει,πλέων όλοι θέλουμε όσο πιο κοντά γίνεται. Πέρσι ήρθατε Βέρμιο ,φέτος θα ακολουθήσω όπου πείτε.Στο Πάικο έχουμε σίγουρες διαδρομές και όσο για το ψήσιμο σε περίπτωση βροχής πιστεύω ο Νικόλας να γνωρίζει τις καλύβες των κυνηγών http://www.youtube.com/watch?v=FWtY67_jlh4


Εγώ γνωρίζω που είναι το ορειβατικό καταφύγιο ''Βάλε όρβο'' κοντά στα μεγάλα Λιβάδια αλλά από όσο θυμάμαι τα κτήρια είναι κλειδωμένα και έχει έξω ένα μικρό κιόσκι .
Να δούμε τι θα πει και ο Γιώργος (eldar) με τον Φάνη και βλέπουμε.
MITSUBISHI PAJERO PININ 2.0 GDI
NISSAN SUNNY 1.6 4WD
SUBARU JUSTY 1.0 4WD
DAIHATSU TERIOS 1.3 '97
..........
Άβαταρ μέλους
skier78
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 406
Εγγραφή: 07 Οκτ 2007, 21:44
Τοποθεσία: Νάουσα

Δημοσίευσηαπό maverickman » 21 Ιαν 2014, 09:29

Μπάμπης! Παρόν! Μέσα και εγώ Πάικο η Σκουριές. Οπου αποφασίσουμε!

Στάλθηκε από το Nexus 7 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: Κοπή πίτας 2014

Δημοσίευσηαπό kyr » 21 Ιαν 2014, 22:30

Mάλλον και εγώ έιμαι μέσα,
αρκεί να μην είναι άλλοι με εργάτες-μπλοκέ
και άλλοι με ασφάλτινα λάστιχα,
σαν πέρυσι...
Χρήστος Κυριακόπουλος
Άβαταρ μέλους
kyr
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 654
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2005, 14:34
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Κοπή πίτας 2014

Δημοσίευσηαπό Antonioz » 22 Ιαν 2014, 12:15

kyr έγραψε:Mάλλον και εγώ έιμαι μέσα,
αρκεί να μην είναι άλλοι με εργάτες-μπλοκέ
και άλλοι με ασφάλτινα λάστιχα,
σαν πέρυσι...

Για Μαρτη και πέρα ειμαι κ γω μέσα , εργατη κ μπλοκε δεν εχω. Ενα ριμάδι NewGrandVitara έχω.. λίγο ψιλωμένο με BF50/50 και αργα..
Σε δρομους πάω, τις ρεματιες δεν τις κυνηγάω!! :mrgreen: :mrgreen:

Η ανταπόκριση απο τις Σκουριες λέει οτι πέρα αυτών που εγραψε ο L.W. οι κάτοικοι των γύρω χωριών συχνα εκδράμουν προς το βουνο(πρωτομαγίες κλπ) για να το διεκδικούν(ας πουμε) με τον δικό τους τροπο(αν κατάλαβα καλα)... Και γενικά απο την στιγμή που δεν θα πάμε εντος του εργοταξίου ειναι ολα οκ..
Τωρα αν μας ενδιεφέρει πραγματικα μπορώ να μιλήσω με περισσοτερους ανθρώπους της περιοχής αλλα καλύτερα θα ήταν να γινει μια αναγνωριστική βόλτα.. mopedsmile: mopedsmile:
ΠΑΡΤΕ ΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΙΝΤΕ ΣΤΑ ΒΟΥΝΑ!! :riding:
Άβαταρ μέλους
Antonioz
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 99
Εγγραφή: 31 Ιαν 2008, 10:04
Τοποθεσία: Κεντρο, Θεσσαλονικη

Re: Κοπή πίτας 2014

Δημοσίευσηαπό mike1962 » 24 Ιαν 2014, 05:22

Λοιπόν. Ας αφήσουμε αυτό που έλεγα για σκουριές σε κάποια εκδρομή.... Εάν ποτέ αξιωθουμε...
Νικόλα, ξέρεις το παικο.... Βγάλε μια διαδρομή 50-60χιλ χώμα... Δάσος κλπ. Βατό από μέσο τζιπ, και βρες 1-2 παιδικές χαρές... Ψήσουμε έξω. Και. .... Μη το πολύ συζητάμε.
Αλέξανδρε Όρισε ημερομηνία....
Κυριοι είμαστε λίγοι για να λιγοστεψουμε....
Θα ειμαι εκτός στις 16/2. σε ολα τα αλλα σκ. ειμαι μέσα
mike1962
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 363
Εγγραφή: 13 Απρ 2003, 20:44
Τοποθεσία: Tουμπα, Θεσ/νικη

Επόμενο

Επιστροφή στο Βόρεια Ελλάδα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 12 επισκέπτες