Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Πόσα psi στο χώμα??

Συζητήσεις, tips, συμβουλές και άλλα!

Πόσα psi στο χώμα??

Δημοσίευσηαπό Lef99 » 30 Αύγ 2009, 12:20

Παιδιά καλησπέρα σε όλους!!
Ως νέος και εντελώς άπειρος ζητάω βοήθεια..Την πέμπτη που μας πέρασε είχα παρει το klx μου(09 μοντελο) και είπα να παω μια βολτούλα βουνο.Όταν ξεκίνησε ο χωματόδρομος(χοντρές πέτρες) άρχισε και το πανηγύρι..Το μηχανάκι πέταγε τον πίσω τροχο απο εδώ και απο κει και εγω σε μια προσπαθεια να μην πέσω σε κάθε μου μέτρο.στο κατέβασμα της διαδρομής κατέβασα την πίεση στα λαστιχα και όλα ήταν πολύ καλύτερα..Απλά θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η καλύτερη πίεση που μπορώ να βάζω για να μην ξαναέχω πάλι τα ίδια..(λαστιχα έχω της μάνας του).

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ως νέος..
Άβαταρ μέλους
Lef99
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Δεκ 2008, 14:52

Πόσα psi στο χώμα??

Δημοσίευσηαπό geco » 30 Αύγ 2009, 14:02

Kαλως όρισες νέε !!!

Τα λάστιχα που φοράς είναι γιά γενική χρήση και επομένως θα αναγκαστείς να κάνεις συμβιβασμούς!

Αν προσπαθήσεις να πας πολύ γρήγορα θα διαπιστώσεις (με τρόμο) ότι δεν πας εσύ εκεί που θες αλλά εκείνο!

Σωστά έκανες και μείωσες τις πιέσεις. Γιά χώμα θα έλεγα να αφήσεις 16 psi μπρός-πίσω και να μάθεις να το κοντρολάρεις έτσι. Άν βάλεις λάστιχα ΜΧ θα διαπιστώσεις ότι μεταμορφώνεται σε άλλο ... ζώο και το ελέγχεις πολύ καλύτερα! Φυσικά ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΧΩΜΑ !

Στην άσφαλτο θέλει πολύ παραπάνω βέβαια γιατί θα έχεις τα ίδια προβλήματα και φθορά στα λάστιχα.

Καλή διασκέδαση !
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Πόσα psi στο χώμα??

Δημοσίευσηαπό Lef99 » 30 Αύγ 2009, 16:27

geco ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.Λόγω μικτής χρήσης δεν με βλέπω να πηγαίνω για λαστιχα ΜΧ οπότε η συμβουλή σου για την πίεση θα βοηθήσει πολύ!!

Ευχαριστώ πολύ και πάλι και καλές βόλτες σε όλους
Άβαταρ μέλους
Lef99
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Δεκ 2008, 14:52


Επιστροφή στο Moto Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες

cron