Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Για τούς κατόχους KJ

Για τούς κατόχους KJ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 31 Ιαν 2007, 14:25

Στήν Αμερική (αλλά και στήν Αγγλία απ'ότι ξέρω), υπάρχει ανάκληση για όλα τα KJ cherokee/ liberty απο 2003- 2005 μοντέλο. Η ανάκληση αφορά τα LBJ (lower ball joint). Η βλάβη είναι σοβαρή, άν σκεφτεί κανείς ότι μπορεί να κοπεί το ball joint την ώρα που ταξιδεύεις.
Στήν αντιπροσωπεία έκαναν τα " παγώνια", και ξέροντας ότι θα το κάνουν αυτό, μπήκα εδώ /www.lostkjs.com/forum/phpBB2/viewtopic.php?t=11017 έβαλα το vin number του αυτοκινήτου μου και μου έβγαλε ότι ισχύει και για το δικό μου η ανάκληση. Το εκτύπωσα και τους το έδειξα, και άρχισαν " ναι ξέρεις, αλλά-κάτι έχουμε ακούσει, κλπ".
Έχει έρθει σε κανέναν απο εσάς ειδοποίηση????
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Για τούς κατόχους KJ

Δημοσίευσηαπό jtg » 31 Ιαν 2007, 14:38

sto epishmo site tis jeep an baleis vin soy deixnei ola ta recall gia to aytokinhto soy! egv apo ton oktvmbrio ta allaxa. emena den moy dhmioyrgisan problem giati phga poly kala enhmervmenos.
enas filos phge na ta allaxei meta apo emena kai toy kanan problhma kai ta phre o typos sto kranio kai toys leei oti tha tous kanei katagkelia ston typo! gia pote toy ta allaxane......
einai sobaro to recall kai kaneis den prepei na amelhsei na ta allaxei giati bazei se kindyno thn oikogeneia toy kauthos kai toys alloys.
Άβαταρ μέλους
jtg
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 30 Ιαν 2007, 15:26
Τοποθεσία: αγ.στεφανος

Για τούς κατόχους KJ

Δημοσίευσηαπό m.misk(j)is » 31 Ιαν 2007, 18:05

Τι ειναι το vin number?
Που το βρίσκεις?
Δοκίμασα με αριθμό πλαισίου στο επίσημο sait και δεν το δέχεται!
Άβαταρ μέλους
m.misk(j)is
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 10:49
Τοποθεσία: Αργυρούπολη, Αθήνα

Re: Για τούς κατόχους KJ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 01 Φεβ 2007, 08:15

Δοκίμασα με αριθμό πλαισίου στο επίσημο sait και δεν το δέχεται![/quote]

Αποκλείεται!!! Κάτι δεν πάτησες σωστά.

Μήν περιμένετε να σας έρθει ειδοποίηση, γιατί μάλλον δεν θα σας έρθει ποτέ. Πηγαίνετε στην αντιπροσωπεία, και ζητήστε τους να τσεκάρουν τα ball joints.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 01 Φεβ 2007, 11:56

http://www.tο4x4.gr/html/site/forum/vie ... php?t=3882

νάκληση αυτοκινήτων Jeep Cherokee
ΕRΤ3.GR
7 Νοε., ανανέωση: 7 Νοε.

Η εταιρεία CHRYSLER JEEP DODGE ΕΛΛΑΣ, επίσημος εισαγωγέας και διανομέας των αυτοκινήτων JEEP στην Ελλάδα, σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Τεχνικού Ελέγχου του ΥΠΑΝ, εκτελούν ανακλήσεις αυτοκινήτων JEEP, όπως ανακοίνωσε ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή κ. Θανάσης Σκορδάς.

Συγκεκριμένα ανακαλούνται: - Μοντέλο Cherokee (τύπος KJ). Η ανάκληση αφορά όλα τα οχήματα παραγωγής έως 15 Μαρτίου 2006, σε ορισμένα εκ των οποίων είναι δυνατό να εισρεύσει νερό μέσα από τη φούσκα στο σφαιρικό σύνδεσμο των κάτω ψαλιδιών της εμπρόσθιας ανάρτησης. Αυτό μπορεί να προκαλέσει οξείδωση στο σύνδεσμο και ενδεχόμενη αποσύνδεσή του, με αποτέλεσμα την, υπό συγκεκριμένες συνθήκες, ενδεχόμενη απώλεια ελέγχου του οχήματος (μανούβρα, χρήση εκτός δρόμου).
Μοντέλο Grand Cherokee (τύποι WJ και WG). Η ανάκληση αφορά 148 οχήματα, παραγωγής για τον τύπο WJ μετά τις 10 Σεπτεμβρίου 2002 και για τον τύπο WG μετά τις 24 Ιανουαρίου 2003, σε ορισμένα εκ των οποίων είναι δυνατό, υπό ορισμένες συνθήκες, τα θερμαντικά στοιχεία των ηλεκτρικά θερμαινόμενων καθισμάτων να υπερθερμανθούν.

Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος, που να σχετίζεται με τα συγκεκριμένα θέματα. Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω οχημάτων θα ενημερωθούν εγγράφως με προσωπική επιστολή, ώστε να προσέλθουν στα κατά τόπους εξουσιοδοτημένα συνεργεία της JEEP για να γίνει έλεγχος και πιθανή αντικατάσταση των συγκεκριμένων ανταλλακτικών, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση. Η ενημέρωση των ιδιοκτητών στην περίπτωση του μοντέλου Cherokee θα γίνει σε πολλαπλές αποστολές, με προτεραιότητα την ημερομηνία πρώτης κυκλοφορίας
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 01 Φεβ 2007, 14:02

Αυτό είναι πολύ καλό φίλε vasdaris.
Το ζήτημα όμως είναι,ποιός έχει λάβει αυτή την ειδοποίηση???? Δέν ξέρω άν το έχουν καταλάβει, αλλά πρόκειται για σοβαρή ανάκληση. Μιλάμε ότι τίθεται θέμα ασφάλειας.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό AMG » 01 Φεβ 2007, 20:05

Μπήκα στο επίσημο site έβαλα το vin και όντως και το δικό μου KJ είναι για ανάκληση...
Άβαταρ μέλους
AMG
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιαν 2007, 18:03
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 02 Φεβ 2007, 08:12

SKARTOS έγραψε:Αυτό είναι πολύ καλό φίλε vasdaris.
Το ζήτημα όμως είναι,ποιός έχει λάβει αυτή την ειδοποίηση???? Δέν ξέρω άν το έχουν καταλάβει, αλλά πρόκειται για σοβαρή ανάκληση. Μιλάμε ότι τίθεται θέμα ασφάλειας.


Απ όσο γνωρίζω κανείς δεν γνωρίζει περι ανάκλησης ούτε κι έχει ενημερωθεί επίσημα. Επίσης το 99% των χρηστών KJ δεν ξέρουν έτσι κι αλλιώς το πρόβλημα που εμείς γνωρίζουμε εδώ και χρόνια αφού κυκλοφορεί στα forums.

Να δούμε αν την πατήσει κανείς τι θα κάνουν τα υπουργεία και οι αντιπροσωπείες!

Αντε καλές λάσπες!
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό AMG » 02 Φεβ 2007, 18:37

Τα LBJ είναι τα μπαλάκια που λέμε έτσι?Εγώ ενημέρωσα αλλούς 2 φίλους που έχουν KJ και φυσικά ούτε αυτοί δεν έχουν λάβει ειδοποίηση...
Άβαταρ μέλους
AMG
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιαν 2007, 18:03
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 03 Φεβ 2007, 09:38

AMG έγραψε:Τα LBJ είναι τα μπαλάκια που λέμε έτσι?Εγώ ενημέρωσα αλλούς 2 φίλους που έχουν KJ και φυσικά ούτε αυτοί δεν έχουν λάβει ειδοποίηση...


Σωστά. Τα "μπαλάκια " είναι. Τα κάτω όμως.
Έτσι μπράβο. Ενημερώστε όσους μπορείτε ρε παιδιά, μπάς και προλάβουμε τα χειρότερα.
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό AMG » 16 Φεβ 2007, 10:12

Χθές άλλαξα τελικά τα LBJ σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και φυσικά δεν πλήρωσα μια λόγω εγγύησης.
Αλλά................................Τι νομίζατε?
ΚΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
:madman:
Ο κεντρικός άξονας μετάδοσης είναι λάθος ζυγισμένος και τρέμει όλο το αυτοκίνητο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πάει κι αυτός για αλλαγή εντός εγγυήσεως φυσικά...
Άβαταρ μέλους
AMG
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιαν 2007, 18:03
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Δημοσίευσηαπό panosktm » 19 Φεβ 2007, 21:20

ειχα πολυ καιρο να μπω στο φορουμ και τορα ειδα το thread.
εμενα που ειναι 10/2002 crd συμπεριλαμβανομαι και εγω?
jeep cherokee 2,5 crd
ktm exc 450
Άβαταρ μέλους
panosktm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 22 Μάιος 2005, 14:01
Τοποθεσία: loutraki

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 22 Φεβ 2007, 14:30

panosktm έγραψε:ειχα πολυ καιρο να μπω στο φορουμ και τορα ειδα το thread.
εμενα που ειναι 10/2002 crd συμπεριλαμβανομαι και εγω?


Με το VIN του αυτοκινήτου σου, τσέκαρε με την αντιπροσωπεία τηλεφωνικά! Νομίζω υπάρχει και στην άδεια του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό vasdaris » 27 Φεβ 2007, 15:48

http://www.jeepforum.com/forum/showthread.php?t=379231

According to the NHTSA, here are some details for Recall F50
"Component: SERVICE BRAKES, HYDRAULIC:ANTILOCK:CONTROL UNIT/MODULE
Potential Number Of Units Affected : 50665
Summary: ON CERTAIN VEHICLES, THE ANTILOCK BRAKE SYSTEM (ABS) CONTROL MODULE SOFTWARE MAY CAUSE THE REAR BRAKES TO LOCK UP DURING CERTAIN BRAKING CONDITIONS.
Consequence: THIS COULD RESULT IN A LOSS OF VEHICLE CONTROL AND CAUSE A CRASH WITHOUT WARNING.
Remedy: DEALERS WILL REPROGRAM THE ABS ELECTRONIC CONTROL UNIT. THE RECALL BEGAN ON FEBRUARY 19, 2007. OWNERS MAY CONTACT DAIMLERCHRYSLER AT 1-800-853-1403."

To see the complete bulletin from NHTA and a list of vehicles involved in the recall, check out this website:
http://www-odi.nhtsa.dot.gov/cars/pr...rintVersion=NO

To see if your vehicle is involved in this recall, go to the vehicle recall inquiry on the DC website and enter the last 8 digits of your VIN.
http://www.daimlerchrysler.ca/CA/03/...E_RECALL,.html
Άβαταρ μέλους
vasdaris
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 09:43

Δημοσίευσηαπό AMG » 14 Μαρ 2007, 14:02

Άλλαξα και τον κεντρικό άξονα πριν λίγες μέρες και πραγματικά νιώθω σαν να οδηγώ άλλο αυτοκίνητο...
Άντε να δούμε το επόμενο πρόβλημα του KJ...
Έχω αρχίσει να σκέφτομαι σοβαρά την περίπτωση να το πουλήσω όταν τελειώσει η εγγύηση...
Άβαταρ μέλους
AMG
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιαν 2007, 18:03
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Επόμενο

Επιστροφή στο Jeep

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 31 επισκέπτες