Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Σκηνές οροφής

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

Σκηνές οροφής

Δημοσίευσηαπό jdelis » 02 Νοέμ 2006, 15:20

Σκέφτομαι να αγοράσω κάποια από σκηνή οροφής σαν τις Maggiolina. Λόγω της ακριβής τιμής τους όμως θα ήθελα πρώτα να τις δοκιμάσω. Έχω βρει μία εταιρία που τις νοικιάζει, αλλά βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη. Γνωρίζουμε για κάτι αντίστοιχο στην Αθήνα;
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 19 Απρ 2007, 22:29

Φίλε μου πολύ καλή. Την πήρα 14-4-07 Παρασκευή, κοιμήθηκα το Σάββατο το βράδυ στην αυλή του χωριού ,έτσι για δοκιμή και μου άρεσε πάρα πολλή. Έχει καλή αεροδυναμική και είναι σαν να κοιμάσαι σε κανονικό κρεβάτι.Δυστυχώς δεν ξέρω αν τις έχει κάποιος στην Αθήνα.
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 20 Απρ 2007, 06:11

Ασχολούμαστε με το θέμα αυτό εδώ και αρκετό καιρό. Ετοιμάζουμε ένα άρθρο σχετικά με τις σκηνές οροφής και μόλις τελειώσαμε τις δοκιμές.
Εκτός από τον Ζαμπέτα στη Θεσσαλονίκη υπάρχει και ένα ολοκαίνουργιο κατάστημα στην Αθήνα που φέρνει τέτοιου είδους σκηνές (Live Free Λεωφ. Βάρης Κορωπίου).
Περισσότερα σε λίγο...
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό meco » 23 Απρ 2007, 08:12

Eδώ έχει μερικές πληροφορίες:
http://www.offroads.gr/contents/zifer.php
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό jdelis » 24 Απρ 2007, 11:12

Έχω βρει και αυτό : http://www.rooftent.co.uk

Πάντως όλες βρίσκονται γύρω στα 1.500 ευρώ ή παραπάνω. Μεγάλη διαφορά από τις απλές σκηνές...
Άβαταρ μέλους
jdelis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 593
Εγγραφή: 03 Μάιος 2003, 14:33
Τοποθεσία: Ν. Φιλ/φεια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό meco » 24 Απρ 2007, 14:32

jdelis έγραψε:Έχω βρει και αυτό : http://www.rooftent.co.uk

Πάντως όλες βρίσκονται γύρω στα 1.500 ευρώ ή παραπάνω. Μεγάλη διαφορά από τις απλές σκηνές...

:o :o :o :o
Τόσο ακριβές είναι??? Πάντως δεν το συζητάμε, είναι πολύ βολικές, αλλά για να κάνεις μία από δαύτες απόσβεση θα περάσει καιρός... :razz:
meco
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 339
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2004, 15:38
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 24 Απρ 2007, 23:46

Ολοι για τις ίδιες μιλάμε τις Autohome και δυστυχώς η απόσβεση θα αργήσει να έρθει.....Πάντως όπως στρώσεις και όσα πληρώσεις έτσι θα κοιμηθείς...!Εγώ έβαλα στο Jimny "την Grand Tour" και στο ταξίδι με 100-120 χλμ ήταν σαν να μην υπήρχε!Ούτε είχα περίεργες κλίσεις αν και είμαι ψηλωμένος με ανάρτηση old man emu και λάστιχα mud 190/80/15.Για θόρυβο δεν ξέρω,ούτως ή άλλως δεν θα τον άκουγα (λόγω ελαστικών)!Τα σχόλια των φίλων μου είναι πάρα πολύ θετικά και όλοι παρά το κόστος είναι ευχαριστημένοι θεωρώντας ότι αξίζουν τα λεφτά τους.Αν και δεν έχω πολύ χρόνο,η ιδέα της και μόνο,με εξιτάρει...!Αντί να τα δώσω στους ψυχίατρους τα πλήρωσα γι'αυτήν.Πιθανόν για Σαββατοκύριακο να ανέβω στον αγώνα στον Έβρο και επί ευκαιρίας να την ευχαριστηθώ περισσότερο.Τώρα,για τις εντυπώσεις μου από τον αγώνα (της διαβίωσης μου;των τζιπ;) θα ενημερωθείτε αργότερα.Αν αργήσω να γράψω θα είμαι στο κρεβάτι με πυρετό.Πάντως θα με συγκινήση το ενδιαφέρον σας να μάθετε για την υγεία μου...!Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα περαστικά και τις ευχές για καλή ανάρωση.
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 25 Απρ 2007, 06:34

Δεν υπάρχουν (στην Ελλάδα) μόνο οι Autohome, υπάρχουν και οι James Baroud, ελαφρύτερες και λίγο φθηνότερες. Οι ακριβή τιμή των σκηνών οροφής οφείλεται κυρίως στα διαφορετικά υλικά που αυτές χρησιμοποιούν (όχι νάυλον).Σ΄αυτά τα υλικά οφείλεται και το αυξημένο βάρος τους. Είναι όμως πραγματικά δροσερά το καλοκαίρι ενώ ''αναπνέουν'' σωστά τον χειμώνα. Ενδεικτικά μία σκηνή εδάφους για 3-4 άτομα με τα ίδια υφάσματα κοστίζει έξω γύρω στα 600 ευρώ.
Υπάρχει κανείς που να έχει αποσβέσει τα έξοδα που κάνει για το χόμπυ του;
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 25 Απρ 2007, 22:48

Σαν λίγα ακούγονται τα 600 euro,τι είναι αυτές οι James Baroud;Σκηνές οροφής ή εδάφους;Πάντως όποιος ενδιαφέρεται να δει όλα τα μοντέλα της Autohome (maggiolina,columbus,overcamp και overland),τα χαρακτηριστικά και τις τιμές τους ας απευθυνθεί στη σελίδα www.zampetas.gr.Από ότι ξέρω είναι ο αντιπρόσωπός τους,εδρεύει στη Θεσσαλονίκη,είναι σοβαρή εταιρία και σε μια έρευνα αγοράς που έκανα πριν την αποκτήσω διαπίστωσα ότι δεν συνέφερε να την φέρω από το εξωτερικό.Παράλληλα μας παρέχει και οποιαδήποτε υποστήριξη.Πιστεύω οτι είναι καλύτερα να τις δείς από κοντά και να μπεις μέσα θεωρώντας οτι έτσι θα καταλάβεις περισσότερο ποια ταιριάζει στις ανάγκες σου και στα γούστα σου μιας και υπάρχουν αρκετά μοντέλα και μεγέθη.Και γω στην αρχή προβληματίστικα πάρα πολυ με την επιλογή του μοντέλου και του μεγέθους και αρκετές φορές τις επισκέφθηκα,μπήκα μέσα,κάθησα,ξάπλωσα,σύγκρινα και ξελαμπικάρισε κάπως το μυαλό μου πιστεύοντας στο τέλος ότι έκανα την καλύτερη επιλογή για΄μενα,μια Maggiolina Grand Tour Medium.Μια φορά της αγοράζεις και δεν είναι να μετανιώνεις μετα απο 1 μήνα μιας και η επιλογή της θα πρέπει να γίνει αβίαστα και συνειδητοποιημένα.
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tetrakinisimag » 26 Απρ 2007, 11:19

H δική μου επιλογή

Εικόνα

με βασικά πλεονεκτήματα

α. βάρος, μόλις 25 κιλα
β. μικρό μέγεθος διπλωμένη
γ. σουμιές και όχι στρωμα
δ. χαμηλό κόστος, γύρω στα 600 ευρώ
ε. εύκολη εγκατάσταση και απεγκατάσταση
στ. δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και στο έδαφος

Εικόνα

αν δεν πρόκειται να κάνεις το γύρο του κόσμου, καλύπτει άνετα τις ανάγκες ενός ζευγαριού.
tetrakinisimag
 

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 26 Απρ 2007, 11:55

HarisHRC έγραψε:Σαν λίγα ακούγονται τα 600 euro,τι είναι αυτές οι James Baroud;Σκηνές οροφής ή εδάφους;


Δεν κοστίζουν οι james baroud τόσο( είπαμε είναι λίγο φθηνότερες από τις autohome).
H τιμή στην οποία αναφέρομαι είναι για μία σκηνή εδάφους από αντίστοιχα υφάσματα με τις σκηνές οροφής και αυτό σαν μέτρο σύγκρισης με τις απλές igloo( οι μεν έχουν γύρω στα 600, οι απλές γύρω στα 100).
Για τον Ζαμπέτα συμφωνώ απολύτως.
Οι james baroud (σκηνές οροφής)υπάρχουν και στην Ελλάδα.
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό fotisalp » 26 Απρ 2007, 20:40

tetrakinisimag έγραψε:H δική μου επιλογή

με βασικά πλεονεκτήματα

α. βάρος, μόλις 25 κιλα
β. μικρό μέγεθος διπλωμένη
γ. σουμιές και όχι στρωμα
δ. χαμηλό κόστος, γύρω στα 600 ευρώ
ε. εύκολη εγκατάσταση και απεγκατάσταση
στ. δυνατότητα να χρησιμοποιηθεί και στο έδαφος



αν δεν πρόκειται να κάνεις το γύρο του κόσμου, καλύπτει άνετα τις ανάγκες ενός ζευγαριού.


Αυτή ποιας εταιρίας-μοντέλο είναι και ποιος τις φέρνει?
Fotisalp
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
fotisalp
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 96
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2006, 12:35
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 27 Απρ 2007, 06:00

Για ρίξε μια ματιά εδώ http://www.4x4touring-gear.com/ProductC ... .aspx?id=2
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 02 Μάιος 2007, 20:58

Φοβερή!!!
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό HarisHRC » 02 Μάιος 2007, 21:06

Από Έβρο.
Άβαταρ μέλους
HarisHRC
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 29 Μαρ 2004, 19:27
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Επόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες