Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Aς μιλήσουμε για κατασκήνωση

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

Δημοσίευσηαπό MountainBiker » 06 Μαρ 2007, 22:25

καλησπέρα λασπάνθρωποι.

επί ηδύ πάντα ήθελα να κάνω κάμπινγκ αλά πότε δεν το αποφάσιζα ούτε εγώ αλά ούτε η γυναίκα μου φέτος λέμε να το επιχειρήσουμε.
Και έτσι θα ήθελα τα φώτα σας για τον σωστό εξοπλισμό ειδικότερα για την σκηνή, που να πάω να ψάξω και τη να προσέξω?
Άβαταρ μέλους
MountainBiker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Μαρ 2007, 11:33

Δημοσίευσηαπό Researcher » 06 Μαρ 2007, 23:13

MountainBiker έγραψε:καλησπέρα λασπάνθρωποι.

επί ηδύ πάντα ήθελα να κάνω κάμπινγκ αλά πότε δεν το αποφάσιζα ούτε εγώ αλά ούτε η γυναίκα μου φέτος λέμε να το επιχειρήσουμε.
Και έτσι θα ήθελα τα φώτα σας για τον σωστό εξοπλισμό ειδικότερα για την σκηνή, που να πάω να ψάξω και τη να προσέξω?


Μια επίσκεψη στον Δημητριαδή και θα βρεις ότι επιθυμείς και θα σε συμβουλέψει για ότι θες να κάνεις. Το site του είναι http://www.dimitriadis.gr Ελπίζω να βρεις ότι ψάχνεις ή τουλάχιστον να πάρεις ιδέες και γνώμες (φυσικά εξαρτάται και από το ποσα λεφτά θες να διαθέσεις)!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 07 Μαρ 2007, 08:57

Καλημέρα...
Μιας και θα ξεκινήσεις τώρα, θα σου πρότεινα να κάνεις τις αγορές σου βήμα-βήμα επενδύωντας σε ποιοτικά πράγματα που θα σου κρατήσουν καιρό.
Μιας και ο χειμώνας (ποιός ?) φεύγει θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με μία καλοκαιρινή σκηνή που να έχει απαραίτητα εμπρός-πίσω πόρτα ώστε να είναι δροσερή. Δεν χρειάζεται να δαπανήσεις πολλά γι αυτήν μιας και ο ήλιος σε δυό, τρία χρόνια, θα καταστρέψει την αδιαβροχοποίηση της (πράγμα που μπορείς να το επιβραδύνεις αν σε κάθε σεζόν περνάς τις ραφές της με σιλικόνη). Σε ενδιαφέρει σε αυτήν την φάση να έχει χοντρές μπανέλες (αν είναι και από αλουμίνιο ακόμη καλύτερα) για να αντέχει στον αέρα. Απέφυγε τις λεγόμενες ''τριών εποχών'' μιας και ούτε για χειμώνα κάνουν, ενώ είναι πολύ ζεστές το καλοκαίρι.
Το επόμενο και πιο σημαντικό από όλα είναι το sleeping-bag. Αυτό λογικά είναι και το μεγαλύτερο μέρος της δαπάνης γιατί θα σε συντοφεύει για πολλά χρόνια,άσε που θα το κουβαλάς ακόμη και σε ξενώνες, καταφύγια κ.α. με αμφίβολη θέρμανση.
Ψάχνεις λοιπόν για έναν υπνόσακο με την ένδειξη θερμοκρασίας 0 comfort η οποία και θα σε καλύψει στις περισσότερες περιπτώσεις. Εναλλακτικά αν είναι μόνο για καλοκαίρι και μία fleece κουβερτούλα θα κάνει την δουλειά της μια χαρά.
Τέλος δύο στρώματα που φουσκώνουν μόνα τους και που υπάρχουν σε πολλές ποιότητες-πάχη.Οσο πιο παχύ και φαρδύ , τόσο πιο άνετος ύπνος.
Από εκεί και πέρα μία ατελείωτη λίστα εξοπλισμού ανοίγεται μπροστά σου από τραπέζια και καρέκλες μέχρι δορυφορική τηλεόραση και θερμοσίφωνα. Μην μπλέκεις από τώρα, πάρε τα βασικά, δες τι σου λείπει και συμπλήρωνε.
Οτι άλλο χρειαστείς, από συμβουλές για κάμπινκ ανά τοποθεσία μέχρι συνταγές μαγειρικής εδώ είμαστε.
Να θυμάσαι μόνο πως φεύγωντας δεν πρέπει να αφήνεις τίποτα πίσω παρά μόνο τις πατημασιές σου.

Υ.Γ. Για μαγαζιά, μάρκες ρίξε π.μ.(μην κάνουμε και διαφήμηση).
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό Researcher » 07 Μαρ 2007, 09:43

dimitrios έγραψε:Υ.Γ. Για μαγαζιά, μάρκες ρίξε π.μ.(μην κάνουμε και διαφήμηση).


Καλημέρα dimitri,
προς θεού μην πάρει κανείς ότι έκανα διαφήμηση στο συγκεκριμένο μαγαζί παρόλο που το ανέφερα. Άλλωστε σε αυτό το site μπορείς να βρείς άπειρα links με διευθύνσεις μαγαζιών που σαν σκοπό έχουν να βοηθήσουν τον κόσμο για να μην ψάχνει στα τυφλά και όχι φυσικά για να τους διαφημίσουν. Απλώς ήθελα να οδηγήσω τον φίλο μας προς μια σωστή κατεύθυνση και αυτό γιατί μπορεί να μπλέξει σε καταστήματα ναι μεν που πουλάνε εξοπλισμό αλλά οι πωλητές τους είναι άσχετοι με αποτέλεσμα είτε να του πουλήσουν πράγματα που δεν του χρειάζονται, είτε ακόμα και σε πολύ ακριβή τιμή. Εγώ έχω προσωπικά παραδείγματα από αυτά τα υποτιθέμενα <<ειδικά>> καταστήματα και όχι μόνο, που ενώ τους ζήταγα ειδικών συνθηκών στρώμα, αυτοί προσπαθούσαν να μου πουλήσουν sleeping-bag που τους είχαν ξεμείνει. Από την άλλη μπορεί να κάνει πολλές ιντερνετικές περιπλανήσεις χωρίς κόστος και να πάρει ιδέες και λύσεις για να βρεί τελικά αυτό που ψάχνει. ΄Αλλωστε πάντα οι προσωπικές επιλογές αφορούν τον καθένα μας ξεχωριστά.
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 07 Μαρ 2007, 10:33

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Ειδικά στο θέμα των πωλητών όπου οι περισσότεροι δεν ξέρουν καν τι πουλάνε.
Δεν αναφερόμουν σε εσένα σχετικά με το θέμα της διαφήμησης, απλά εγώ δεν θέλω να πω ανοιχτά τις επιλογές μου σε μάρκες και καταστήματα. Μακρυά από εμάς τα υπονοούμενα και οι παρεξηγήσεις :sunny:
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό MountainBiker » 07 Μαρ 2007, 10:49

Φίλοι μου σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρων σας.
Τα χρήματα που διαθέτω για αρχή είναι περίπου 350 euro για μια πάρα πολύ καλή καλοκαιρινή σκηνή (αφού χειμώνας δεν υπάρχει) και για κανένα στροματάκι, τα υπόλοιπα του χρόνου πάλι για τι είμαι και εγώ από αυτούς που αν πάρω κάτι θέλω να είναι καλό.
Αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι μια σκηνή ευρύχωρη, δροσερή για δυο άτομα και με προθάλαμο η τέντα για να την αράζω από κάτω χωρίς να με καίει ο ήλιος μιας και έχω τρομερή αλλεργία.
Μήπως θα έπρεπε να πάρω τεσσάρων ατόμων?
Τα 350 euro φτάνουν?
Άβαταρ μέλους
MountainBiker
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 06 Μαρ 2007, 11:33

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 07 Μαρ 2007, 11:09

Aν δεν πάρεις ακριβούς υπνόσακους και βολευτείς με καμμιά κουβέρτα και σεντονάκια, τα 350 ευρώ είναι σούπερ και θα σου μείνει και κάτι για κανά φακό και καμιά καρέκλα.
Πας λοιπόν για μιά σκηνή 3-4 ατόμων (στις πιο μικρές θα πρέπει να αφήνεις τα πράγματα σου έξω) με προθάλαμο για να κάθεσαι από κάτω. Κοίτα να έχει όσο το δυνατόν λιγότερες μπανέλες για να στήνεται εύκολα, δούλεψε τα φερμουάρ για να δεις την ποιότητα τους, και δές τον αριθμό και την στιβαρότητα των σημείων που έχει στο εξωτερικό πανί για να την δένεις όταν έχει αέρα.
Τα πασαλάκια που έχουν οι περισσότερες είναι για πέταμα,θα χρειαστείς τον ανάλογο αριθμό από πιο χοντρά (θα τα βρεις παντού) και αν έχεις βάλει στο μάτι καμιά παραλία πάρε και ένα σετ που είναι ειδικά για άμμο (κάνουν και στο μαλακό χιόνι).
Ο χειμώνας στο βουνό πάντα υπάρχει (πέρισυ Αύγουστο στα Μουτσάλια με μόλις +4 βαθμούς θερμοκρασία)
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό Researcher » 07 Μαρ 2007, 13:36

Σωστός ο dimitrios!!!!!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 10 Απρ 2007, 10:50

Εγώ πάλι έχω κατάργηση την σκηνή και κοιμάμαι στο αυτοκίνητο χειμώνα καλοκαίρι στο 99% των εκδρομών που κάνω.

Το βρίσκω πιο άνετο γρήγορο και ασφαλές σε όλα τα επίπεδα όλα είναι θέμα οργάνωσης

MountainBiker θα σου πρότεινα να το ψάξεις το θέμα διότι με την σκηνή θα έχεις πολλά προβλήματα ειδικά άμα κάνεις ελεύθερο κάμπινγκ
Τι αμάξι έχεις ?
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό Researcher » 10 Απρ 2007, 17:22

Συμφωνώ με τον J-LAND!!!
Ποτέ μην αφήνεις τίποτα στην τύχη...

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Researcher
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Μαρ 2007, 08:36
Τοποθεσία: Πατήσια, Αθήνα

Δημοσίευσηαπό J-LAND » 11 Απρ 2007, 11:58

Πόσοι από μας κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ χειμώνα η καλοκαίρι σε συνδυασμό με off road σε βουνό και θάλασσα μήπως οργανωθούμε καλύτερα

1) J-LAND
“ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ”
Άβαταρ μέλους
J-LAND
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 25 Οκτ 2004, 06:47

Δημοσίευσηαπό Pav » 11 Απρ 2007, 14:48

J-LAND έγραψε:Πόσοι από μας κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ χειμώνα η καλοκαίρι σε συνδυασμό με off road σε βουνό και θάλασσα μήπως οργανωθούμε καλύτερα

1) J-LAND


2)Pav
Άβαταρ μέλους
Pav
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 16 Φεβ 2007, 17:26
Τοποθεσία: Athens, Greece

Δημοσίευσηαπό alexandros » 11 Απρ 2007, 20:06

Pav έγραψε:
J-LAND έγραψε:Πόσοι από μας κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ χειμώνα η καλοκαίρι σε συνδυασμό με off road σε βουνό και θάλασσα μήπως οργανωθούμε καλύτερα

1) J-LAND


2)Pav


επ !!!

και εγω, και εγω !!!
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 12 Απρ 2007, 08:26

Mπα;;;μαζευώμαστε σιγά-σιγά;;; :hotsun:
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό vagelis » 12 Απρ 2007, 10:19

Πολυ τακτικα,μεσα στο αυτοκινητο το χειμωνα που εχει και θερμανση(Webasto),και σκηνουλα το καλοκαιρι,αν ερθουν τα πραγματα οπως υπολογιζω ,με την δουλεια,θα παω το τετραημερο της πρτομαγιας ενα τουρ με σκηνουλα,ακομα δεν ειναι σιγουρο,το καλοκαιρι παντως σχεδιαζω ενα τουρ για 10-12 μερες με 2000 χλμ χωμα ,θα τελειωνει στον Ευρο,οσοι πιστοι ακολουθατε,ενοειται Αυγουστο.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες

cron