Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Nissan Pathfinder 2.5DCI 174PS 403nM

Δημοσίευσηαπό jimnys » 11 Ιουν 2007, 10:04

bull έγραψε:Ξέρεις πόσα λεφτά θέλει ένα Jimny ή Samurai για να γίνει εργαλείο? Μαμά δεν πάει πουθενά... Αν τα χώσεις, τότε ναι, έχεις εργαλείο αλλά και πάλι μόνο για παιχνίδι. Αν θέλεις να πας μια μακρινή εκδρομη χωράς εσύ κι ο σκύλος σου μόνο :D Ηρέμησε λοιπόν, :) το αμαξι σου είναι άριστο γι'αυτό που προορίζεται...


1.Eπειδεί έχω Jimny απο το 2000 μπορώ να σου πώ ότι με 1000€ πάς καλά...
Κάλιστα μπορείς να δείς και το Jimny Megatest στο περιοδικό....

2. Πορωμένος δεν είμαι με το συγκεκριμένο, έχω και ένα LC μακρύ για τα ταξίδια μου και πιο ανθρώπινες μετακινήσεις της οικογένειας..
Η οποία χωράει και στο JImny :lol:

To κάθε αμάξι είναι άριστο για αυτό που προορίζεται, σημασία έχει να ξέρουμε για τι προορίζεται το κάθε αυτοκίνητο αγοράζωντας το :wink: και τι πέρνεις με αυτά που πληρώνεις..

Για να είστε σιγουροι για το αν έχει LSD ή όχι δείτε στο διαφορικό αν έχει ταμπελάκι που να λέει ότι θέλει λιπαντικό μόνο για LSD....
xtrail καλοτάξιδο...

PS.Μιας και το ξέχασα....στο cruiser 1000€ πήγε μόνο η ανάρτηση, λάστιχα δεν έχω βάλει ακόμα....
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Δημοσίευσηαπό bull » 11 Ιουν 2007, 20:02

Εγώ ειπα για εργαλείο... :) Ο φίλος ALOY είναι ανήσυχο παιδί απ΄ότι φάνηκε... Άλλωστε και το πας καλά σχετικό είναι :wink: Σε γενικές γραμμες πάντως δεν θα διαφωνήσω. Μια ανάρτηση και 4 λάστιχα σίγουρα βελτιώνουν πολύ το οποιδήποτε αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
bull
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 03 Ιαν 2006, 00:00
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ

Δημοσίευσηαπό ALOY » 11 Ιουν 2007, 23:53

bull έγραψε:Εγώ ειπα για εργαλείο... :) Ο φίλος ALOY είναι ανήσυχο παιδί απ΄ότι φάνηκε... Άλλωστε και το πας καλά σχετικό είναι :wink: Σε γενικές γραμμες πάντως δεν θα διαφωνήσω. Μια ανάρτηση και 4 λάστιχα σίγουρα βελτιώνουν πολύ το οποιδήποτε αυτοκίνητο.


πολλα καλα λογια ακουω !!! με συμπαθησατε ε??? ε τι να κανω με τισ ανυσιχιεσ μου!!! οτι νεο θα σασ το γραφω παντωσ


φιλε εξτρειλ καλα το στρωσεσ και το πηγεσ κιολασ με 140 χλμ???????? δεν σε κοβω υσηχο και σενα!!!!
παρατηρηση τωρα που εστρωσε ο κηνητηρασ 10000 κατι χλμ ειναι σε πολυ καλυτερη φαση απο πριν λιγο ποιο τραχυσ σε θορυβο αλλα πολυ ποιο ευστροφοσ και καταναλωση χαμηλα στα 9.5 λτρα απο 10 που ηταν στα 100χλμ
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό ALOY » 11 Ιουν 2007, 23:56

τι αλλο να θελω 174 αλογα 9.5 λιτρα καταναλωση τεραστιουσ χωρουσ ανετη οδηγηση και σχετικα ικανοποιητηκεσ ικανοτητεσ εκτοσ δρομου με παλι σχετικα χαμηλο κοστοσ αγορασ σε συγκρηση με τα υπολοιπα! ωσ τωρα ειμαι ευχαρηστημενοσ.εσυ εξτρειλ?
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 12 Ιουν 2007, 08:03

Για την ταχύτητα που ανέφερα (140) ήταν μια δοκιμή. Μέχρι να στρώσει λίγο θα είμαι συγκρατημένος :D .
Από άποψη κατανάλωσης σίγουρα είναι χαμηλά (στα 9λτ) σε ταξίδια με ταχύτητες από 70-120χλμ/ωρα. Εντός πόλης σίγουρα πάει πολύ παραπάνω, ανάλογα και με την κίνηση.
Οι παρατηρήσεις μου είναι από τα μέχρι τώρα:
α. Θα προτιμούσα λίγο πιο άνετα καθίσματα με καλύτερη στήριξη
β. Το footrest ειναι σχεδόν ανύπαρκτο και είχα συνηθίσει αλλιώς :D
γ. Το εσωτερικό του θα μπορούσε να είχε πιο προσεγμένα φινιρίσματα και σχεδιασμό, σε κάποια σημεία (όχι πως έχω προσωπικά πρόβλημα), ώστε να χτυπήσει και κοινό που θέλει λίγο περισσότερη πολυτέλεια.
δ. Σε μια μικρή διαδρομή που έκανα στον Χορτιάτη για να συγκρίνω με το xtrail, η άνεση ήταν πολύ καλύτερη. Στις ανωμαλίες δεν πήγαινες φραπέ όπως στο πρώην, και σε ανηφόρες η ροπή κρατούσε το αυτοκίνητο να ανέβει χωρίς αλλαγή ταχύτητας. Θα ήθελα να δω πως πάει στη λάσπη ειδικά λόγω μεγέθους (με το xtrail είχα συνηθίσει να κατευθήνω καλά το πίσω μέρος όταν έφευγε)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ALOY » 17 Ιουν 2007, 22:08

xtrail έγραψε:Για την ταχύτητα που ανέφερα (140) ήταν μια δοκιμή. Μέχρι να στρώσει λίγο θα είμαι συγκρατημένος :D .
Από άποψη κατανάλωσης σίγουρα είναι χαμηλά (στα 9λτ) σε ταξίδια με ταχύτητες από 70-120χλμ/ωρα. Εντός πόλης σίγουρα πάει πολύ παραπάνω, ανάλογα και με την κίνηση.
Οι παρατηρήσεις μου είναι από τα μέχρι τώρα:
α. Θα προτιμούσα λίγο πιο άνετα καθίσματα με καλύτερη στήριξη
β. Το footrest ειναι σχεδόν ανύπαρκτο και είχα συνηθίσει αλλιώς :D
γ. Το εσωτερικό του θα μπορούσε να είχε πιο προσεγμένα φινιρίσματα και σχεδιασμό, σε κάποια σημεία (όχι πως έχω προσωπικά πρόβλημα), ώστε να χτυπήσει και κοινό που θέλει λίγο περισσότερη πολυτέλεια.
δ. Σε μια μικρή διαδρομή που έκανα στον Χορτιάτη για να συγκρίνω με το xtrail, η άνεση ήταν πολύ καλύτερη. Στις ανωμαλίες δεν πήγαινες φραπέ όπως στο πρώην, και σε ανηφόρες η ροπή κρατούσε το αυτοκίνητο να ανέβει χωρίς αλλαγή ταχύτητας. Θα ήθελα να δω πως πάει στη λάσπη ειδικά λόγω μεγέθους (με το xtrail είχα συνηθίσει να κατευθήνω καλά το πίσω μέρος όταν έφευγε)




εξτρειλ.. το εβγαλεσ εκτοσ δρομου η ακομα?????? προσεξε γιατι αυτο φευγει αρκετα δεν ειναι σα το παλιο σου!!!!!!!!αλλα θα σαρεσει ειναι πολυ ανετο
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Ιουν 2007, 08:07

Ελάχιστη διαδρομή αλλά είδα πολλά. Σίγουρα δεν είναι σαν το παλιό...σαφώς καλύτερο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ALOY » 18 Ιουν 2007, 13:10

xtrail έγραψε:Ελάχιστη διαδρομή αλλά είδα πολλά. Σίγουρα δεν είναι σαν το παλιό...σαφώς καλύτερο.


εμ μιλαω εγω αλλα... σιγουρα αξιζει το νισσανακι.. και ασ λενε οι αλλοι οτι ειναι τα ιδια με το κια κτλ.. και οτι απλα αγοραζεισ το σημα νισσαν..
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό ALOY » 18 Ιουν 2007, 14:33

Θελουμε και φωτο ε??? να δουμε χρωμα κτλ... και δραση... ποπια εκδοση χτυπησεσ ειπεσ?
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 18 Ιουν 2007, 16:15

Την SE. Δεν μπαίνω σε συγκρίσεις γενικά και δεν με ενδιαφέρει. Σε κομμάτι αμμου που μπήκα σε σχέση με το xrtail (που είχα μπει παλιότερα, αλλά δεν μπορώ να πω αν ίσχυουν οι ίδιες συνθήκες) και με τον διακόπτη στο 4Η μπορώ να πω πως δεν κατάλαβα πως περνάω από άμμο. Θα το τεστάρω και σε ένα σαφώς δυσκολότερο σημείο με άμμο για να πω.
Στα ελαστικά πόση πίεση βάζεις? Στην πόρτα προτείνει 35, στην αντιπροσωπία το είχαν στο 40 και το κατέβασα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ALOY » 18 Ιουν 2007, 22:03

απο το εργοστασιο ερχετε με αυτην την πιεση παραπανω δλδ. οσο γραφει στην πορτα θα βαλεισ. σλσ αν θυμαμε καλα την ιδια και στα τεσσερα. λε εκδοση δλδ την ιδια εχουμε και ποιο δωρο διαλεξεσ??(ειχε ακομα τα δωρα?)?? γιατι δινανε σε μενα και δωρακια οι μαγκεσ... 1 ναβιγκετορ φορητο, ενα μπλουτουθ για το κινητο, η 600ε εκπτωση λογω οτι το επερνα ενα μηνα πριν αλλαξει η χρονια και ειναι σαν να σου κανει το αδικο σημα (για ενα μονο μηνα δωρο). οποτε πηρα το ναβιγκετορ αλλα τελικα μου ηρθαν και τα 2 πρωτα μαζι αγνωστο γιατι..... καλα εγω τα πηρα..εχω μπει και με μονο πισω κινηση σε αμμο και πηγαινε κανονικοτατα και παχια αμμο ε?? δουλευε το εσπ στο φουλ και με πηγε κανονικα. καλα αν σταματουσα θα κολουσα εννοειτε.
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 19 Ιουν 2007, 08:59

Δωράκια ελάχιστα....τα σκαλοπάτια τα κόψανε (ευτυχώς για μένα). Η έκπτωση Μπήκε ένα πάρκιγκ σενσορ 4πλό και συναγερμός. Θα ήθελα πάντως το Bluetooth αλλά δεν... Να ρωτήσω κάτι. Στην οροφή, στο εσωτερικό και πίσω από τις λάμπες οροφής, υπάρχει ένα πλαστικό. Μου είχαν αναφέρει πως είναι προεγκατάσταση ΒΤ. Ισχύει?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό ALOY » 19 Ιουν 2007, 10:53

xtrail έγραψε:Δωράκια ελάχιστα....τα σκαλοπάτια τα κόψανε (ευτυχώς για μένα). Η έκπτωση Μπήκε ένα πάρκιγκ σενσορ 4πλό και συναγερμός. Θα ήθελα πάντως το Bluetooth αλλά δεν... Να ρωτήσω κάτι. Στην οροφή, στο εσωτερικό και πίσω από τις λάμπες οροφής, υπάρχει ένα πλαστικό. Μου είχαν αναφέρει πως είναι προεγκατάσταση ΒΤ. Ισχύει?



ΩΧ κατι δεν μ αρεσει σε αυτα που μου πεσ..σκαλια μου εδωσε δωρο αλλα πιστευω ωσ φιλοι με τον πατερα μου τα δωσε.!(δλδ απο δωρα αλλο τπτ.. σκαλια μπλουτουθ ναβιγκειτορ κτλ..)τι εννοεισ με την εκπτωση?? το παρκιν αυτοι στο εδωσαν???

αυτο που μου βρωμαει ειναι για το συναγερμο...??? το αυτοκινητο μασ εχει συναγερμο απο μαμα!!! δεσ και το βιβλιο του... με το που πατασ το κουμπακι για κλειδωμα εχεισ και συναγερμο. αποδειξη? τα πλαστικα που ανεφερεσ πριν πανω απο τα φωτακια ειναι οι αισθητηρεσ υπερηχων και ογκομετρικησ αναλυσησ τησ καμπινασ και οχι προεγκατασταση μπλουτουθ?!!??!???! μα ποιοσ στα λεει αυτα???το μπλουτοθ ειναι τελειωσ ξενο μηχανημα...οσο για το παρκιν ειναι απολυτωσ απαραιτητο για το θηριο... αλλα οταν ακουσα τιμη ενοσ καλου...και οτι θελει τρυπανεισ στουσ προφυλακτηρεσ κτλ...εφυγα με 1000 και απλα περιμενω τωρα σε λιγο καιρο να βαλω καμερα οπισθοπορειασ. με την οθονη.εννοειτε οχι μαμα απο νισσαν..
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

Δημοσίευσηαπό SKARTOS » 19 Ιουν 2007, 11:49

Πού'σαι ρε Αργύρηηηηη????? :o :o Χάθηκες ρέ.
Άστα αυτά με τις κάμερες και τις οθόνες. Βάλε 4 λαστιχάκια πρώτα, να γουστάρεις, και τα υπόλοιπα έπονται!!!
Τό ωραιότερο βουνό είναι αυτό που δέν έχω πάει ακόμα.
NISSAN NAVARA DOUBLE CAB AUTOMATIC .......απλό για την ώρα ! (θά έρθει και η ώρα του)
Άβαταρ μέλους
SKARTOS
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2006, 08:23
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Δημοσίευσηαπό ALOY » 19 Ιουν 2007, 12:50

SKARTOS έγραψε:Πού'σαι ρε Αργύρηηηηη????? :o :o Χάθηκες ρέ.
Άστα αυτά με τις κάμερες και τις οθόνες. Βάλε 4 λαστιχάκια πρώτα, να γουστάρεις, και τα υπόλοιπα έπονται!!!


Ασε γρηγορη τρεχω !!! αλλα εδω ειμαι παρακολουθω απο κοντα..
για λαστιχα δεν το κοβω απο τωρα φιλε.. κατσε να τα λιωσουμε αυτα που εχουμε.. και βλεπουμε ..σιγουρα ατ θα προτημησω .. ερωτηση με αυτα θα εχω προβλημα που κινουμε πολυ σε κανονικο δρομο στην πολη??καταναλωση θορυβο κτλ\???
NISSAN PATHFINDER 2.5 DCI 174PS 403nM
TOYO OPEN CONTRY AT
Άβαταρ μέλους
ALOY
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 13 Φεβ 2007, 18:39
Τοποθεσία: XANIA,ΚΡΗΤΗΣ

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Nissan

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες