Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διευκρινήσεις περι Ελληνικού συλλόγου Land Rover

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Δημοσίευσηαπό pantg » 28 Ιουν 2006, 12:10

Αντρέα γειά,

δυστυχώς όταν πολλοί βαρούν μόνον ένα εκείνος ΟΦΕΙΛΕΙ να επιστρέφει σε καθέναν την απάντησή του. Και αυτό καταναλώνει χώρο και χρόνο και γίνεται κουραστικό για όλους.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 28 Ιουν 2006, 12:14

Φίλε Γιώργο (firelord)

Μέλος του Συλλόγου και του φόρουμ εξεδήλωσε την επιθυμία της γνωστοποίησης των στοιχείων του σε εσένα πράγμα το οποίο και έγινε ηδη μέσω απευθείας αποστολής τους στο e-mail σου.
Δεν αναφέρω το διαδικτυακό του όνομα καθώς δεν έχω ακόμη την άδεια του για να το κοινοποιήσω με αυτόν τον τρόπο.
Ελπίζω να μπορέσετε να πείτε συντόμως και κατ' ιδίαν αν και θεωρώ ότι ήδη γνωρίζεστε μέσω του φόρουμ. Αν όχι χαίρομαι που από όλη αυτή την φασαρία θα μπορέσετε να γνωριστείτε καλύτερα.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό tedos » 28 Ιουν 2006, 12:22

Λοιπον ως γνωστον δεν οδηγω LR (και ο θεος να βοηθησει να μην πιαστω ποτε μεσα σε τετοιο χρεπι :twisted: :twisted: :twisted: ) αλλα....

Νομιζω οτι τον Παντελη ολοι οσοι τον εχουμε γνωρισει συμφωνουμε οτι ειναι διαλλακτικος, μειλιχιος, χαμογελαστος. Με λιγα λογια ενας ανθρωπος που οι περισσοτεροι χαλαρα θα τον καναμε παρεα.

Ειναι παντα προθυμος να βοηθησει με τα χρεπια σας (και ο θεος γνωριζει οτι με τα ρεταλια που οδηγειτε χρειαζεστε συνεχως βοηθειες :twisted: :twisted: :twisted: )

Ειναι ευπρεπης και χαμηλων τονων

Ε τωρα αυτο που γινεται νομιζω τον αδικει και τον απαξιωνει ιδιαιτερα δε που προκειται για το παθος του τα LR (Τρομαρα του :twisted: :twisted: :twisted: )

Να το σταματησουμε εδω....ε φανταστικοι LandRoverades???? :D :D :D :D
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό disco » 28 Ιουν 2006, 12:30

Ο tedos Datsun έχει? ένα τέτοιο ήταν που τράβηξα πριν λίγες βδομάδες στον Ερύμανθο. ούτε ευχάριστο δεν μου είπε.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό tedos » 28 Ιουν 2006, 12:36

disco έγραψε:Ο tedos Datsun έχει? ένα τέτοιο ήταν που τράβηξα πριν λίγες βδομάδες στον Ερύμανθο. ούτε ευχάριστο δεν μου είπε.


Ναι Datsun!!! Αυτο εδω....


Εικόνα

Θα με τραβηξεις??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό stefanbalik » 28 Ιουν 2006, 12:50

Πολύ ωραίο!! :wink:
΀Ο Ξ™Ξ Ξ€Ξ‘ΞœΞ•ΞΞŸ Ξ˜Ξ—Ξ‘Ξ™ΞŸ
SW7LNC
www.serres4x4.gr
Άβαταρ μέλους
stefanbalik
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 15 Μαρ 2006, 10:16

Δημοσίευσηαπό Athos » 28 Ιουν 2006, 13:28

Επιτρέψτε μου παρότι
δεν έχω ούτε προβλέπεται να πάρω LR,
δεν γνωρίζω κανένα πρόσωπο ούτε κατάσταση
όμως παρακολουθώ το φόρουμ
και κάποια εμπειρία έχω σε προβλήματα συλλόγων
να μαζέψω σε λίγες γραμμές τις εντυπώσεις μου από τις σελίδες που διάβασα.

Τον Παντελή τον έχω θαυμάσει στα γραφτά του και έχω απορήσει με τη δύναμη που διαθέτει στο χόμπυ του. Είναι μοναδικός.
Ωστόσο η λέξη «σύλλογος» έχει αυστηρά θεσμοθετημένη έννοια. Όποιος λοιπόν για τους δικούς του σεβαστούς λόγους δεν προτίθεται να ακολουθεί τις θεσμοθετημένες διαδικασίες (εγγραφή, συνελεύσεις, αρχαιρεσίες κλπ) καλό θα είναι να μην τη χρησιμοποιεί τη λέξη αυτή γιατί είναι σίγουρο ότι θα δημιουργηθούν παρεξηγήσεις. Υπάρχουν τόσες άλλες λέξεις, ομάδα παρέα κλπ που δεν χρειάζονται ούτε πρωτοδικεία ούτε τίποτα..
Αλλά και οι ομάδες, παρέες κλπ έχουν έννοια όταν απαρτίζονται από ανθρώπους με ίσα δικαιώματα και συνεπώς και ίση εξουσία. Ο Παντελής εδώ ενήργησε σαν διαχειριστής-εκπρόσωπος πράγμα που σημαίνει πιό ίσος από τους υπόλοιπους. Αυτό κατά την ταπεινή γνώμη μου δημιουργεί κακές εντυπώσεις δηλαδή ενώ δηλώνει ότι τα μέλη δε θέλουν βοσκούς αυτός ενεργεί σαν ιδιοκτήτης τους (το συρτάρι μου κλπ)

Πάντως σε όσους ασχολήθηκαν να πω ότι οι σύλλογοι είναι σα ζωντανοί οργανισμοί, ρέουν και μεταλλάσονται, η δυναμική τους είναι μεγάλη και ανεξάρτητη από την γνώμη μας..
Athos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2005, 07:00

Δημοσίευσηαπό pantg » 28 Ιουν 2006, 13:59

Φίλε Αthos,

το θέμα των συλλόγων λειτουργεί μεν θεσμοθετημένα αλλά όχι δεσμευτικά.

Οι σύλλογοι (τουλάχιστον το 1995 που ο Σύλλογος αναγνωρίσθηκε) μπορούσαν να επιλέξουν τον τρόπο λειτουργίας τους και την στιγμή που υπήρχε απόφαση για διαφοροποίηση η Νομαρχία δέχθηκε τις ιδιαιτερότητες την στιγμή που απέτρεπαν κάθε πιθανότητα για οικονομικές ατασθαλίες και διαφορές σχετικές με τα αξιώματα (που δεν υπάρχουν) και τις υποχρεώσεις των μελών (οι οποίες περιορίζονται μόνο στα να ΜΗΝ βλάπτουν τα μέλη τον ίδιο το Συλλογο ή την συγκεκριμένη μάρκα αυτοκινήτων και άλλα αυτονόητα περί προσωπικών ύβρεων κλπ)

Ο υπογράφων ενήργησε ως ιδρυτής (και όχι απλό ιδρυτικό μέλος για αυτό και σε όλα τα καταστατικά και όχι μόνο του συλλόγου αναφέρεται ότι χρειάζονται 20 + 1 μέλη) και ως υπερασπιστής του πνευματικού του τέκνου.
Αν αυτό είναι κακό τότε είμαι περήφανος για αυτό και φυσικά δέχομαι τις κατηγορίες.

Συμφωνώ απολύτως στο σχόλιο για το ότι οι Συλλογοι είναι ζωντανοί οργανισμοί. Στα 13 ή 11 (αν μετράμε την ημερομηνία αναγνωρίσεως από το αρμόδιο Πρωτοδικείο) χρόνια ζωής, με 185 μέλη, αναγνώριση από το ARC (το σύνδεσμο συλλόγων Ροβερ της Αγγλίας), το εργοστάσιο κατασκευής, τις ελληνικές αντιπροσωπείες και διάφορα άλλα μάλλον δεν χρειάζεται να επεκταθώ για το ότι ο Συλλογος είναι ζωντανός.
Η δύναμή του δεν χρειάζεται παρτάκια και εκδρομούλες για να φανερωθεί.
Αυτά τα αφήνουμε σε όσους θέλουν να τα διοργανώσουν.
Αν μπορούμε να βοηθήσουμε και σε αυτό ακόμη καλύτερα.
Το να μπορέσουμε όμως να βοηθήσουμε ένα ξένο φίλο LandRoverά που έμεινε στην Ελλάδα από βλάβη, ή να βοηθήσουμε τον ιδιοκτήτη που δεν θέλει να πληρώνει χρυσό το ανταλλακτικό του ή το συνεργείο του (που μπορεί να είναι και άσχετο) αυτό το θεωρούμε σημαντικό και ας μην έχει δημοσιότητα. Στο κάτω κάτω της γραφής προτιμούμε τους χαμηλούς τόνους. Η δημοσιότητα με μη κατάλληλους τρόπους δεν μας είναι ουσιαστική. Εκεί που πρέπει να μας βρεί κάποιος που είναι ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ιδιοκτήτης μας βρίσκει.
Δεν απορείτε άλλωστε γιατί ο Συλλογος δεν αναφέρεται στα περιοδικά τετρακίνησης στην Ελλάδα? Θέλετε να μάθετε γιατί?


Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 28 Ιουν 2006, 16:57

tedos έγραψε:
disco έγραψε:Ο tedos Datsun έχει? ένα τέτοιο ήταν που τράβηξα πριν λίγες βδομάδες στον Ερύμανθο. ούτε ευχάριστο δεν μου είπε.


Ναι Datsun!!! Αυτο εδω....


Εικόνα

Θα με τραβηξεις??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


Εντυπωσιακό το Datsun δε λέω, αλλά νομίζω ανήκει σε άλλη κατηγορία. Σ' αυτήν των πισωκούνητων κατ' επιλογή τετρακίνητων, με ψαλίδια μπροστά και κάποιες "σχετικά" κοντές σχέσεις. Οπότε μην ψαρώνετε αγαπητοί Λανδροβεράδες, ότι και να κάνει, "Datsun" θα παραμείνει και πάντα στα δύσκολα θα χρειάζεται ένα έστω και "λιγότερο αξιόπιστο" Land Rover να το τραβήξει...
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό disco » 28 Ιουν 2006, 17:33

Ωραία!!!!!!.... Ένα DATSUN με πόδια και χωρίς προφυλακτήρα.
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό pantg » 28 Ιουν 2006, 17:47

Οπως και εμείς θα θέλουμε και θα χρειαζόμαστε τα Datsun για να μας βοηθούν όταν έχουμε πρόβλημα.

Γιατί βρε παιδιά αυτή η κόντρα με τους άλλους φίλους ιδιοκτήτες τετρακινήτων άλλων κατασκευαστών?

Τελικά το χώμα και η λάσπη δεν κοιτούν μάρκες.

Το να πειραζόμαστε μεταξύ μας βέβαια έχει πάντα γούστο αλλά μερικές φορές δημιουργούνται και κακίες χωρίς τελικά ουσιαστικό λόγο.
Ολες οι κατσαρόλες χαλάνε και όλες κολλάνε.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 28 Ιουν 2006, 19:01

Καλησπέρα.

Αν και δεν είναι και η καλύτερη δυνατή συζήτηση, δε μπορώ να μην παρέμβω για μια ακόμη φορά.

Θα ξεκινήσω λέγοντας, ότι ακόμη δεν έχω καταλάβει γιατί βγήκαν σε τέτοιο βαθμό μαχαίρια!!!
Πραγματικά μιλάμε για προσωπικές επιθέσεις, κάτι το οποιό φαίνεται τελείως παράδοξο όταν συμβαίνει μέσα στο Δίκτυο. Δλδ υπάρχει κάτι να χωρίσετε;


Από την άλλη, θα πώ ανοιχτά ότι σε σχέση με αυτά που γράφονται, όσο μπορώ να έχω προσωπική εμπειρία, ο Παντελής ούτε επέδειξε αρχηγικές τάσεις, ούτε κατάλαβα να θεωρεί κανέναν από εμάς "κοπάδι". Εκτός αν η βοήθεια και η συνδρομή και στο πιό απλό πράγμα, θεωρείται πράξη επιβολής.

Όσο για το ότι ο σύλλογος είναι ένα "μαγαζί ανταλλακτικών", πιστεύω οτι πολλοί άλλοι ιδοκτήτες τετρακίνητων οχημάτων (ακόμη και Datsun που δεν χαλάνε :twisted: :twisted: :twisted: ) θα ήθελαν να έχουν πρόσβαση σε φθηνότερα ανταλλακτικά και κυρίως όχι στο ανταλλακτικό (που πρός το παρών δε μου χρειάστηκε :D :D ) ή το αξεσουάρ, αλλά στην ΒΟΗΘΕΙΑ που μπορεί να προσφερθεί.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα, γίνατε γνώστες άλλος σε μεγαλύτερο, άλλος σε μικρότερο βαθμό από τα προβλήματα και ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.
Και πιστεύω, βλέποντας τα πρώτα προσωπικά δείγματα, και διαβάζοντας παλαιότερες συζητήσεις, ότι περισσότερη ΓΝΩΣΗ, έχει για τον χ ή ψ λόγο ο Παντελής.

Και έχω μάθει να σέβομαι αυτούς που πραγματικά γνωρίζουν από τους ημιμαθείς...

==============================================

Όσο για το...Datsun, εκπληκτικό, σεβαστό, όμως πιστεύω ότι ένα αντιστοίχων μετατροπών Defender, απλά δε θα πιανόταν...

Και επίσης, τόσο "φτιαγμένο" γιατί; Προσωπικά προτιμώ εκεί που τελειώνει ο δρόμος, να ξεκινάω με τα πόδια.
Πάντως περί ορέξεως...

Πάντως αν θα με τραβούσε κάτι, θα ήθελα να ήταν κάπως έτσι, θα ήμουν σίγουρος ότι θα με έβγαζε!

==============================================

Καλό απόγευμα
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό tedos » 28 Ιουν 2006, 19:51

Οπως και εμείς θα θέλουμε και θα χρειαζόμαστε τα Datsun για να μας βοηθούν όταν έχουμε πρόβλημα.

Γιατί βρε παιδιά αυτή η κόντρα με τους άλλους φίλους ιδιοκτήτες τετρακινήτων άλλων κατασκευαστών?


Φιλε Παντελη νομιζω τα παιδια αστειευονται, εγω σιγουρα κανω πλακα ετσι να χαλαρωνουμε λιγο :wink: Δεν τιθεται θεμα συγκρισης αλλωστε για τον καθενα το δικο του ειναι το αγαπημενο του τετρακινητο :wink: (Αρκει να ειναι Datsun) :twisted: :twisted: :twisted:
Stratego Adventure Team

My other name is ΑΔΩΝΙΣ..


Nemo Vom Batu
Άβαταρ μέλους
tedos
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2571
Εγγραφή: 28 Οκτ 2003, 18:21
Τοποθεσία: South Evoia, Greece

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 28 Ιουν 2006, 20:32

tedos έγραψε:
Οπως και εμείς θα θέλουμε και θα χρειαζόμαστε τα Datsun για να μας βοηθούν όταν έχουμε πρόβλημα.

Γιατί βρε παιδιά αυτή η κόντρα με τους άλλους φίλους ιδιοκτήτες τετρακινήτων άλλων κατασκευαστών?


Φιλε Παντελη νομιζω τα παιδια αστειευονται, εγω σιγουρα κανω πλακα ετσι να χαλαρωνουμε λιγο :wink: Δεν τιθεται θεμα συγκρισης αλλωστε για τον καθενα το δικο του ειναι το αγαπημενο του τετρακινητο :wink: (Αρκει να ειναι Datsun) :twisted: :twisted: :twisted:


Αν δεν αστειευόμασταν τόσο δεν θα μπορούσαμε να αντέξουμε και τα Landrover μας....
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Δημοσίευσηαπό GALILAIOS » 29 Ιουν 2006, 01:09

Καλημέρα...

Φυσικά και αστειευόμαστε...αυτό έλειπε!

Κοιτάξτε που όλοι μας έχουμε φτάσει να λέμε κάτι και να το δικαιολογούμε μετά πρός αποφυγή παρεξηγησεων!

Και πάλι καλημέρα...

:evilbat: :evilbat: :evilbat:
"Τ' ωραιότερο τραγούδι που 'χω ακούσει
το είπε ένας καπετάνιος πρίν πεθάνει...
Το πιο ωραίο, είναι το επόμενο λιμάνι".
ΠΑΥΛΟΣ ΠΑΥΛΙΔΗΣ - Σπασμένη Πολυθρόνα, 2004
Άβαταρ μέλους
GALILAIOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 04 Φεβ 2006, 20:21
Τοποθεσία: Συκιές, Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες