Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Το γλωσσοφαγα..

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Το γλωσσοφαγα..

Δημοσίευσηαπό fatman » 18 Απρ 2007, 08:41

Απο καιρο τωρα με ετρωγε το θεμα της αντλιας βενζινης - εκανε θορυβο κλπ.
Προχθες την Δευτερα την βγαζω για "επιθεωρηση",καθαριζω το φιλτρακι της,εκει που παω να παρω και ενα φιλτρο βενζινης,ρωταω για αντλια - μου λεει γυρω στα 70-80 ευρα - ξερουν το μοντελο,δεν θελανε δειγμα.
Τους λεω δωσε μου μια να εχω - αχ ειχαν τελειωσει - θα φερναν την επομενη μερα,καλως.
Σημερα το πρωι λεω δεν παιρνω και το Disco στην δουλεια να αλλαξω την αντλια καλου-κακου,ξεκιναω και 200 μετρα απο το σπιτι ΕΜΕΙΝΑ - μετα απο 6 χρονια με αφησε για πρωτη φορα,χαλαλι αφου δεν εμεινα στο βουνο ή στην Κηφισιας παλι καλα.
Αν δειτε ενα Disco πεταμενο σε ενα πεζοδρομιο(το μισο) στο Μαρουσι(δεν λεω σε ποιο δρομο),μην ορμησετε για πλιατσικο ατιμες Υαινες.. Μεχρι το μεσημερι θα πεταχτω να το φτιαξω και μη δω καμια φωτο δημοσιευμενη,θα βαλω τον Δαφερμο να σας κυνηγαει!!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

Το γλωσσοφαγα..

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 18 Απρ 2007, 08:53

Έβαλες τουλάχιστον κανένα χαρτί στο τζάμι να λέει χαλασμένο, μήπως κάνει κανένα ρεσάλτο η τροχαία και το χάσεις ολόκληρο?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Το γλωσσοφαγα..

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 18 Απρ 2007, 10:27

Τι σχέσεις έχουν τα διαφορικά είπες;;; :-k ...αν τα πάρω μαζί με τα λάστιχα θα με καταλάβεις;; 8)
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Το γλωσσοφαγα..

Δημοσίευσηαπό Mike_on_mpi » 18 Απρ 2007, 14:26

fatman, κοίτα τις φωτο μήπως σε βηθησουν...

http://off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-6426.html
_________________

Όπου δέν υπάρχει δρόμος...
Δημιουργείται!!
Άβαταρ μέλους
Mike_on_mpi
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 228
Εγγραφή: 19 Μαρ 2007, 16:47

Re: Το γλωσσοφαγα..

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 18 Απρ 2007, 15:40

Δεν καταλαβαίνω γιατί χάρηκες που δεν έμεινες στο βουνό...

έμεινα πρίν πολλά χρόνια στην κορυφή σχεδόν του Γράμμου από μοτεράκι, ενώ την Παρασκευή πριν φύγω για την εκδρομή, ήθελα (για μιά ακόμη Παρασκευή) να πάω ν' αγοράσω το μοτεράκι και δεν πρόλαβα...

Παρά όμως την αδικία (να μένω έτσι ενώ μπορούσα να το προλάβω) μόνο θετικά έχω να θυμάμαι από τέτοιες περιπέτειες οι οποίες δίνουν λίγο "σασπενς" στις εκδρομές, μας δοκιμάζουν και ενίοτε ενδυναμώνουν τις σχέσεις των ζευγαριών, πλουτίζουν τις θεωρητικές αλλα και πρακτικές γνώσεις στο αγαπημένο μας αντικείμενο, δημιουργούν γνωριμίες με τα κατάλληλα συνεργεία επαρχίας, σου δίνουν την δυνατότητα νυχτερινών περιπλανήσεων και γνωριμιών άλλων τόπων (από αυτούς που είχες προγραμματίσει) κλπ, κλπ...

Και εν πάσει περιπτώσει αυτά μας μένουν τελικά να θυμόμαστε με ευχαρίστηση μετά από πολλά χρόνια., το αλάτι της ζωής..
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Re: Το γλωσσοφαγα..

Δημοσίευσηαπό fokion » 18 Απρ 2007, 16:13

Μια που μιλαμε για τετοιες φασεις... Κομμενος ιμαντας εκεντροφορου... με τα παιδια μεσα... ε δεν ηταν και το καλυτερο μου
Άβαταρ μέλους
fokion
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1199
Εγγραφή: 26 Μάιος 2004, 12:14
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ

Δημοσίευσηαπό pantg » 18 Απρ 2007, 19:38

Aντε μια και αρχίσαμε τις ιστορίες με "εγκαταλείψεις"

Μία μόνο φορά.
Η καμήλα του 1993.
Στην εσωτερική διαδρομή από Προυσό προς το διάσελο στις ράχες Τυμφρηστού.
Από πολύσφηνο στον άξονα εξόδου του κιβωτίου ταχυτήτων προς το κεντρικό διαφορικό (η γνωστή ζημιά)
Το άτιμο μας πήγε κούτσα κούτσα μέχρι τα δύο χιλιόμετρα από τον πιό κοντινό οικισμό με τηλέφωνο.

Μείναμε εκεί μερικές ώρες μέχρι να έρθει η ΕΛΠΑ.
Ηρθε το πρώτο φορτηγό/πλατφόρμα της ΕΛΠΑ και χάλασε.
Ηρθε το δεύτερο και έμεινε από λάστιχο.

Τελικά η ζημιά οφειλόταν περισσότερο σε δικό μου κακό χειρισμό ο οποίος ζόρισε το σύστημα μετάδοσης στιγμιαία. Κανονικά θα έπρεπε να σπασει το ημιαξόνιο αλλά το μετέδωσε στο σημείο που είχε φαγωθεί (το πολύσφηνο).

Το καλό είναι ότι εξαιτίας της ζημιάς αυτής το αυτοκίνητο απέκτησε το αυτόματο κιβώτιο και το κεντρικο από Range.

Χαιρετώ
pantg
 

Ζημιες

Δημοσίευσηαπό Mudnolis » 19 Απρ 2007, 01:11

Γεια σας παιδια

Μια και ξεκινησατε την κουβεντα θα θελα να ρωτησω καποια πραγματα για τις ζημιες καθως ειμαι νεος καμηλιερης :razz: Εμπειρια με επισκευες και πατεντα διαθετω καθως στο γκαραζ εχω και 2 Citroen 2cv. Η ερωτηση ειναι, απο τι μπορει να με αφησει το Disco το οποιο να επισκευαζεται στο βουνο? Τι ανταλλακτικα θα μπορουσα να εχω μαζι? Παντελη αυτη η γνωστη ζημια που αναφερες τι ειναι? Μπορεις να το εξηγησεις λιγο?

Μανωλης
Άβαταρ μέλους
Mudnolis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 977
Εγγραφή: 28 Μαρ 2007, 22:06
Τοποθεσία: Πεντελη

Ζημιες

Δημοσίευσηαπό vagelis » 19 Απρ 2007, 07:13

Εγω παντως δεδν εχω μενει ποτε κι'ετσι δεν εχω εμπειριες.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Απρ 2007, 08:14

Μανώλη καλημέρα,

θα σου ζητήσω συγγνώμη για την υπερβολική αυστηρότητα του πιό κάτω σχολίου αλλά καμηλιέρηδες στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο τέσσερεις και είναι οι ιδιοκτήτες των πέντε γνησίων Camel Trophy οχημάτων που πατούν τα πόδια τους μόνιμα στην Ελλάδα.

Τέλος παρένθεσης.

-------------

Τώρα όσον αφορά τις ζημιές και το τί μπορείς να έχεις μαζί σου για να μειώσεις τις πιθανότητες να μείνεις εκεί που το Disco σου μπορεί να "τσινίσει".

Ενα πλήρες σετ εργαλείων, κατά προτίμηση σε ίντσες και μετρικό (χιλιοστά)
Καλό είναι μερικά εργαλεία να τα έχεις και δύο φορές έτσι ώστε να μπορείς να δουλεύεις και στις δύο μεριές, βίδα και παξιμάδι όταν είναι ιδίου μεγέθους.
Πένσες, τανάλιες
Τie-raps (τις γνωστές αυτές αυτασφαλιζόμενες πλαστικές λουριδίτσες)
Gaffer tape (την αυτοκόλλητη ταινία με το υφασμάτινο πλέγμα μέσα)
Διαφανή αυτοκόλλητη ταινία.
Εποξικό στόκο (στην ουσία εποξική κόλλα δύο στοιχείων την οποία πλάθεις με τα χέρια)
Μία θαυματουργή ταινία που διορθώνει τα κολλάρα ψυγείων, σωλήνες υψηλής πίεσης κλπ. Δεν νομίζω ότι υπάρχει στην Ελλάδα όμως. Την δουλεύω εδώ και χρόνια και με έχει σώσει κατ' επανάληψη σε τέτοιες καταστάσεις.
Γαλβανισμένο σύρμα. (vagelis ακούς????)
Εναν γερό ιμάντα ρυμούλκησης.
Εναν εφεδρικό εγκέφαλο για τον κινητήρα σου.
Τουλάχιστον από μία λάμπα από αυτές που χρησιμοποιεί το Disco σου στα εμπρός και πίσω φώτα του.
Ενα καλό φακό κεφαλής κατά προτίμηση με LED
Ενα καλό φακό χειρός κατά προτίμηση με LED και επαναφορτιζόμενο με το χέρι.

Αυτά σαν πολύ σύντομη αναφορά σε ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ και ΟΓΚΩΔΕΣ θέμα.

-----------

Η γνωστή βλάβη είναι η φθορά των δοντιών στο πολύσφηνο του άξονα που μεταδίδει την κίνηση από το κιβώτιο ταχυτήτων προς το μικρό γρανάζι εισόδου κίνησης στο κεντρικό διαφορικό.
Το πρόβλημα οφείλεται στο ότι το κεντρικό διαφορικό δεν διαθέτει αντλία ψεκασμού του λαδιού αλλά λιπαίνεται μόνο και μόνο από την ανατάραξη του λιπαντικού από την κίνηση των γραναζιών που δημιουργεί εκνέφωση.
Το αποτέλεσμα είναι το γρανάζι και το πολύσφηνο να ΜΗΝ λιπαίνονται καλά.
Στα μοντέλα μετά το 1995 η Land Rover είχε ανοίξει τρύπες στο γρανάζι για να περνάει λάδι ανάμεσα στα δύο εξαρτήματα αυτά. Και πάλι όμως το σύστημα επιδέχεται βελτιώσεως. Η καλύτερη λύση είναι ο τροφοδότης λαδιού που μπαίνει στο σημείο αυτό.
Ειχαμε στο παρελθόν αγοράσει αρκετά από αυτά σαν μαζική αγορά από την Αγγλία.
Τώρα έχει ατονίσει το ενδιαφέρον αλλά αν μαζευτούν πάνω από 5 παραγγελίες αξίζει τον κόπο να φέρουμε.

Δουλειά πάντως σίγουρα κάνει.

----------

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 19 Απρ 2007, 08:24

Mε μισό σχεδόν ρολό Gaffer tape έχω επιδιορθώσει κολάρο από Frontera το οποίο έβγαλε έτσι όλη την εκδρομή και πήγε και στην Αθήνα. Αυτή ή ταινία (για την οποία έχω ακούσει) σίγουρα είναι καλύτερη λύση. Κάνε κάτι να βρούμε...ε...κύριε Παντελή!!! :lover:
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Δημοσίευσηαπό pantg » 19 Απρ 2007, 09:05

Δημήτρη καλημέρα,

τώρα αυτό το "......ε..... κύριε Παντελή" και οι καρδούλες με σκλάβωσαν.

Ελα να σου δώσω ένα ρολλό που έχω για εμένα μιά και σίγουρα εσύ (σαν τεχνική υποστήριξη των εκδρομών) το έχεις σε πιό μεγάλη και αμεσότερη ανάγκη.
και αν είναι να κάνουμε μια παραγγελία και για όσους άλλους φίλους θέλουν.

Xαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Captaindim » 19 Απρ 2007, 09:31

ΝΑΙ ….ΝΑΙ…………..ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΝΑ.... ΠΑΡΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΚΑΡΔΟΥΛΕΣ :lover: :lover: :lover:

--------------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ
Άβαταρ μέλους
Captaindim
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 17 Οκτ 2006, 10:36

Δημοσίευσηαπό dimitrios » 19 Απρ 2007, 10:15

Κύριε Παντελή σας ευχαριστώ από τα βάθη της ψυχής μου.
Οσο για 'κείνον τον άλλον με τα φιλάκια να ξέρει πως η πρώτη αγάπη είναι και η παντοτινή...αμέ!!
BE NICE, IT'S NICE TO BE NICE!!
dimitrios
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 431
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Αγιος Δημητρης

Re: Ζημιες

Δημοσίευσηαπό ekarpod » 19 Απρ 2007, 10:56

Mudnolis έγραψε:Γεια σας παιδια

Μια και ξεκινησατε την κουβεντα θα θελα να ρωτησω καποια πραγματα για τις ζημιες καθως ειμαι νεος καμηλιερης :razz: Εμπειρια με επισκευες και πατεντα διαθετω καθως στο γκαραζ εχω και 2 Citroen 2cv. Η ερωτηση ειναι, απο τι μπορει να με αφησει το Disco το οποιο να επισκευαζεται στο βουνο? Τι ανταλλακτικα θα μπορουσα να εχω μαζι? Παντελη αυτη η γνωστη ζημια που αναφερες τι ειναι? Μπορεις να το εξηγησεις λιγο?

Μανωλης


Συνονόματε,

και εγώ με dyane ξεκίνησα...

για τα ανταλλακτικά που κουβαλάμε έχει αναπτυχθεί το θέμα, διάβασε τα παρακάτω αν θες

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-5450.html

http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtopic-t-6115.html
Άβαταρ μέλους
ekarpod
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 706
Εγγραφή: 14 Απρ 2006, 14:12
Τοποθεσία: Λαγονήσι, Αττική

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχει 1 επισκέπτης