Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Γενικώς!
Mountain bike, ορειβασία, σκι, κατασκήνωση κλπ, κλπ κλπ

IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό BILLLAND » 23 Απρ 2007, 20:15

ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΒΟΥΝΟΥ .ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΙΝΑι max, 600 euro. ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΤΒ ΤΟ IDEAL HILLMASTER H TO MERIDA TFS 500 . KAI TA ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ .........ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ??????


ΒΑΣΙΛΗΣ ...
BILLLAND
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 17 Μάιος 2006, 23:32
Τοποθεσία: ΘΗΒΑ. ΒΟΙΩΤΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό DULAS » 24 Απρ 2007, 05:55

Αν δεν κάνω λάθος το HILLMASTER έχει 100mm πιρούνι και ο MERIDA TFS 500, 80mm θα προτιμούσα το IDEAL δες και τα περιφερειακά τους διαφορα και μετά καλές βόλτες :)

Διάβασε και στο cyclist.gr στο forum θα σε βοηθήσει πολύ 8)
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Δημοσίευσηαπό sacram » 24 Απρ 2007, 10:15

δεν ξέρω για τεχνικούς όρους ποιό από τα δύο είναι καλύτερο...
αλλά απο Ελληνικά ΜΤΒ το HILLMASTER...θα είναι το επόμενο ποδηλατό μου. Τα σπάει!!!
Ρίξε μια ματιά στα περιφερειακά και πάρε όποιο σου διεγείρει την φαντασία περισσότερο
Τα 20 παραπάνω mm στο πιρούνι είναι αρκετά σημαντικά.
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 24 Απρ 2007, 11:33

BILLLAND έγραψε:ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΔΗΛΑΤΟ ΒΟΥΝΟΥ .ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΩ ΕΙΝΑι max, 600 euro. ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΗΞΗ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΜΤΒ ΤΟ IDEAL HILLMASTER H TO MERIDA TFS 500 . KAI TA ΔΥΟ ΕΧΟΥΝ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΔΙΣΚΟΦΡΕΝΑ .........ΠΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ??????


ΒΑΣΙΛΗΣ ...


βασικη αρχη (και στο ποδηλατο) ειναι "οτι πληρωνεις παιρνεις"
τα 2 ποδηλατα ειναι απο σκελετο τοσο ιδια που πιθανον να φιαχνεται στο ιδιο εργοστασιο.
διαφερουν στα περιφερειακα.
πχ το ideal εχει καλυτερο πηρουνι (οχι ομως α' κατηγοριας).
παρε αυτο που γουσταρεις περισσοτερο, ετσι κι αλλιως και τα δυο εχουν ιδια προελευση...
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Re: IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό sacram » 24 Απρ 2007, 11:58

το τωρινό μου ΜΤΒ δεν έχει δισκόφρενα και επειδή έτσι έχω μάθει μου φαίνετε μια χαρά.
ερώτηση α)....το επόμενο να έχει δισκόφρενα? χρειάζονται όντως ή θα βαρεθώ να τρώω καπάκια στις κατηφόρες????
β) το πιρούνι απο το Hillmaster είναι αξιόλογο για offoffoff χρήση.....????
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Δημοσίευσηαπό DULAS » 24 Απρ 2007, 12:49

Ανάλογα την χρήση που θες να του κανεις το IDEAL αν δεν κάνω λάθος κλειδώνει και την ανάρτηση για χρήση ασφάλτινη και από το τιμόνι.
Το αν έχει δισκόφρενα η όχι είναι μεγαλούτσικη κουβέντα πάλι βάση του τι χρήση θα κανεις . αν δεν μπαίνεις σε νερά και πολύ λασπουριά τη δουλειά σου την κανεις με v-brakes και γλιτώνεις το κόστος από τα δισκόφρενα κατά επέκταση τις μανέτες-χειριστήρια στην περίπτωση που θα είναι υδραυλικά.
Και το παράγοντα βάρος περιστρεφόμενο σε κάθε πετάλια αν οι απόστασης που θα κανεις μεγαλώνουν....
Άβαταρ μέλους
DULAS
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 29 Ιουν 2006, 18:57
Τοποθεσία: Παιανια Αττικης

Re: IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 24 Απρ 2007, 15:20

sacram έγραψε:το τωρινό μου ΜΤΒ δεν έχει δισκόφρενα και επειδή έτσι έχω μάθει μου φαίνετε μια χαρά.
ερώτηση α)....το επόμενο να έχει δισκόφρενα? χρειάζονται όντως ή θα βαρεθώ να τρώω καπάκια στις κατηφόρες????
β) το πιρούνι απο το Hillmaster είναι αξιόλογο για offoffoff χρήση.....????


θεωρητικα τα v-brake φρεναρουν καλυτερα απο τα δισκοφρενα.
αυτο γιατι ειναι μεγαλυτερη η επιφανεια τριβης, μεγαλυτερος ο μοχλοβραχιονας της δυναμης που εξασκειται απο το τακακια και τελος , ειδικα για τα πηρουνια με αναρτηση, η δυναμη του φρεναρισματος ασκειται σε σημειο που δεν δημιουργει στρεβλωσεις.
το σημαντικοτερο βεβαια ειναι η πολυ πιο απλουστερη η λειτουργια του συστηματος, απο οτι των δισκοφρενων.
τωρα, αν ζουσες στην Γερμανια ή στην Φιλανδια, οπου θα εκανες ΜΤΒ σε καταστασεις πιο extreme (με λασπες, χιονια κλπ), τοτε να προτιμουσες τα δισκοφρενα, τα οποια δεν κρατανε υγρασια (λιγοτερο τουλαχιστο απο την ζαντα) και εχεις παντα σιγουρο φρενο.
τα υπολοιπα περι φρενων ανηκουν στη σφαιρα της φιλολογιας.
στην πραγματικοτητα ενα καλορυθμισμενο v-brake φρεναρει καλυτερα απο δισκοφρενο.

το πηρουνι του hillmaster ειναι μονο για να προσφερει ανεση στη μετακινηση.
για να παρεις ενα σοβαρο πηρουνι πρεπει να πας στην κατηγορια των 400 και ανω, αλλα τοτε θα διαπιστωσεις οτι θα θελεις και αλλο σκελετο.
συμπερασμα: το αφηνεις οπως ειναι, του κανεις ενα καλο service και οταν με το καλο αλλαξεις ποδηλατο, το ξανακουβεντιαζεις....
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Re: IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό sacram » 24 Απρ 2007, 16:38

δεν σκέφτομαι να πάρω το πιρούνι του hillmaster αλλά ολόκληρο το hillmaster!!!!!
νομίζω πώς ήρθε η ώρα γιατι στις τελευταίες 3 βόλτες...έφαγα τρία τουμπίδια και τα 3 λόγο μπροστινού. Οπότε πάμε γι'άλλα
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 24 Απρ 2007, 17:32

sacram έγραψε:δεν σκέφτομαι να πάρω το πιρούνι του hillmaster αλλά ολόκληρο το hillmaster!!!!!
νομίζω πώς ήρθε η ώρα γιατι στις τελευταίες 3 βόλτες...έφαγα τρία τουμπίδια και τα 3 λόγο μπροστινού. Οπότε πάμε γι'άλλα


hillmaster=οτι πληρωνεις παιρνεις....

τουμπες λογω μπροστινου?
μηπως κατι δεν εχεις ρυθμισει ή κατι δεν κανεις σωστα?
ποιο μπροστινο (ή ποιο ποδηλατο) εχεις?
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...

Re: IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό sacram » 25 Απρ 2007, 09:46

εχω το Ideal Spark. Ενα ποδηλατο σειράς είναι.....230 ευρώ κάνει όλο μαζί
δεν ρυθμιζετε η αναρτηση του αφου μιλάμε για μία ανάρτηση απο αυτές με την μικρή διαδρομή.
Αν αρχίσεις και μαζεύεις χλμ με αυτή την αναρτηση...πρέπει να είσαι χεράς...
Ουσιαστικά απλά σαν ελατήριο δουλεύουν αυτές οι αναρτήσεις...

hillmaster=οτι πληρωνεις παιρνεις.... είναι αξιόλογο ποδηλατάκι ή όχι???
Εγώ απλά τη βόλτα μου κάνω....εννοείτε βόλτα σε κατσάβραχα (Βασιλικα...Καρέα...και όπου βρεθεί μονοπάτι)
Άβαταρ μέλους
sacram
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1026
Εγγραφή: 28 Μάιος 2005, 19:49
Τοποθεσία: ΟΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΑΣΠΗ

Re: IDEAL H MERIDA ... ΔΙΛΗΜΜΑ

Δημοσίευσηαπό mavrofidi » 25 Απρ 2007, 10:34

sacram έγραψε:εχω το Ideal Spark. Ενα ποδηλατο σειράς είναι.....230 ευρώ κάνει όλο μαζί
δεν ρυθμιζετε η αναρτηση του αφου μιλάμε για μία ανάρτηση απο αυτές με την μικρή διαδρομή.
Αν αρχίσεις και μαζεύεις χλμ με αυτή την αναρτηση...πρέπει να είσαι χεράς...
Ουσιαστικά απλά σαν ελατήριο δουλεύουν αυτές οι αναρτήσεις...

hillmaster=οτι πληρωνεις παιρνεις.... είναι αξιόλογο ποδηλατάκι ή όχι???
Εγώ απλά τη βόλτα μου κάνω....εννοείτε βόλτα σε κατσάβραχα (Βασιλικα...Καρέα...και όπου βρεθεί μονοπάτι)


1ον τα 600 ευρω ειναι η οροφη σου?
2ον γιατι δεν δοκιμαζεις να αλλαξεις πηρουνι στο spark?
3ον γιατι δεν προσπαθεις να αναβαθμισεις με πηρουνι κι αλλα εξαρτηματα το ποδηλατο που διαθετεις? αργοτερα θα παρεις και εναν καλο σκελετο να θα τα περασεις πανω του.
θα αποκτησεις ετσι ενα καλο ποδηλατο.
αυτος ειναι ο πιο συνηθισμενος τροπος στην ποδηλασια.
μην σκεφτεσαι μοτοσυκλετιστικα... (δηλ. την αγορα ενος καλου συνολου)
Άβαταρ μέλους
mavrofidi
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: 16 Νοέμ 2006, 11:04
Τοποθεσία: οπου υπαρχει λασπη...


Επιστροφή στο Mountain

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες