Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό pkatsab » 28 Μαρ 2006, 02:01

Χμμ...Μήπως με ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο χωρίς να βγουν οι τροχοί,ώστε να ζυγοσταθμιστεί όλο το περιστρεφόμενο βάρος του τροχού;
Παναγιώτης.

Εικόνα_____ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ
Άβαταρ μέλους
pkatsab
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 13 Ιαν 2005, 04:03
Τοποθεσία: Κηφισιά

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό panjo » 28 Μαρ 2006, 15:37

Γεια,
Βήματα ελέγχου για τρέμουλο.
1. μήπως δεν καθάρισες καλά τις ζάντες?
2. ζυγισμα τα λάστιχα και πίεση 26
3. ζάντες για το ανάθεμα ---> after market (το καινούριο έχει μάλλον πιο καλές)
4. δες ρουλεμάν (στάζει συνέχεια βαλβολίνη το καρπούζι που εφάπτεται στον τροχό?)
5. δες δισκόπλακες (όταν φρενάριες τρέμει?) τότε μπήκες σε νερά μετα απο πολύ φρένο , τόρνο ή αλλαγή (φτηνές είναι)
6. σε ταλαιπωρημένα jimny μπορεί 1,2,3,4,5 ΟΚ αλλά τα συνεμπλόκ των δύο μπροστά ή έστω και του ενός βραχίονα να είναι κομμένα ή καμμένα (πολύ μαλακά=ταλάντωση)
7. Αν έβγαλες ζυγαριά τι περίμενες, χά! θα έφαγες και λίγο παραπάνω τα σινεμπλοκ :)

Εγώ έχω τα 1,2,3,6 & 7 σαν συναγερμό, αν κάποιος το κλέψει στα 60χλμ την έφαγε. Μόνο εμένα ακούει.
panjo
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 02 Νοέμ 2002, 19:13

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό Katsenos » 03 Απρ 2006, 14:25

pkatsab έγραψε:Χμμ...Μήπως με ζυγοστάθμιση πάνω στο αυτοκίνητο χωρίς να βγουν οι τροχοί,ώστε να ζυγοσταθμιστεί όλο το περιστρεφόμενο βάρος του τροχού;


Με ζυγοστάθμιση πάνω στον τροχό (Δυναμική ) γλύτωσα το τρέμουλο στα 80 και άρχισε στα 110.

Πάντως τώρα που ξανάβαλα τα καλοκαιρινά ελαστικά και ήταν ζυγοσταθμισμένα το τρέμουλο τέλος. Απλά θέλει ζυγοσταθμίσεις όταν ξαναφαγωθεί λίγο το πέλμα.
Άβαταρ μέλους
Katsenos
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 27 Οκτ 2005, 01:21

Δημοσίευσηαπό earthquake » 06 Σεπ 2006, 18:22

Ειχα κ εγω εντονο προβλημα με τρεμουλο στο τιμονι αλλα μονο στο προοδευτικο φρεναρισμα απο 80 και κατω.Σε jimny 2006.
Σημερα στο σερβις των 15000 ευγενεστατος ο μηχανικος αλλαξε δισκοπλακες (μεσα στην εγγυηση) κ το προβλημα λυθηκε.
Άβαταρ μέλους
earthquake
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Μάιος 2006, 15:29

Δημοσίευσηαπό earthquake » 06 Σεπ 2006, 18:30

Ειχα κ εγω εντονο προβλημα με τρεμουλο στο τιμονι αλλα μονο στο προοδευτικο φρεναρισμα απο 80 και κατω.Σε jimny 2006.
Σημερα στο σερβις των 15000 ευγενεστατος ο μηχανικος αλλαξε δισκοπλακες (μεσα στην εγγυηση) κ το προβλημα λυθηκε.
Άβαταρ μέλους
earthquake
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Μάιος 2006, 15:29

Δημοσίευσηαπό jimnys » 12 Σεπ 2006, 18:12

Το κακό με τις δισκόπλακες είναι ότι στραβώνουν για πλάκα...
Εχω αλλάξει το τρίτο ζευγαρι..
Land Jimny Cruiser
Άβαταρ μέλους
jimnys
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 419
Εγγραφή: 20 Ιαν 2003, 17:32
Τοποθεσία: ΠΑΛΛΗΝΗ - ΠΙΣΣΩΝΑΣ

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό loukas » 03 Δεκ 2006, 01:03

γεια σε ολους.ειμαι νεος στο φορουμ και θα ηθελα να πω αν θελετε βεβαια οτι υπαρχει ενας παππουσ που καινει ζυγοσταθμιση αλλα και ευθηγραμμιση με τους τροχους μονιμα επανω στο αμαξι.εγω εχω jimny με αναγομωση και κανενα προβλημα.το μονο ειναι να μην παω πανω απο τα 130 στο κοντερ.βαλε οτι κλεβουν και τα λαστοιχα λογω πελματος.
Άβαταρ μέλους
loukas
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Δεκ 2006, 00:48
Τοποθεσία: p.irakleio

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό ichronis » 17 Δεκ 2007, 10:30

Καλημέρα και απο μένα....καινούργιος και εγω....
έχω το Jimny και παρουσίασε το τρέμουλο στο τιμόνι στα 70km/h μετα την πρώτη αλλαγή των ελαστικών. Το πρόβλημα ήταν πολύ έντονο με λάστιχα Pirelli-Scorpion και έβαλα τα Bridgestone dueler 694. Πάει σαφώς καλύτερα και το τρέμουλο μειώνεται όσο ζεσταίνεται το λάστιχο. Όμως παραμένει...
Δεν έχω δοκιμάσει το αμορτισερ τιμονιού....αλλα το σκέφτομαι....τι διαφορά έχουμε με αυτό;;;
Άβαταρ μέλους
ichronis
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 13 Ιουν 2007, 20:27
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 17 Δεκ 2007, 10:59

το αμορτισερ τιμονιου αντικαθιστα τη δουλεια της κρεμαγιερας σε οσα αυτοκινητα εχουν ατερμονες αξονες.παντως εγω στο gv εχω παρατηρησει οτι θελει ζυγοσταθμιση καθε φορα που αλλαζω καποιο δεδομενο στους τροχους.ειτε αυτο ειναι ελαστικο ειτα ζαντα ειτε αποστατης.παντως με σωστη ζυγοσταθμιση ερχονται ολα στα ισια.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό dermatax » 05 Ιαν 2008, 22:57

ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΡΗΣΚΕ ΑΚΡΗ(ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΗΣ SUZUKI ΤΟΥ ΤΟ ΕΛΥΣΕ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΑΒΑΝΣ, ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΖΑΝΤΕΣ.(ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΛΥΨΕ Η SUZUKI).ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.
Άβαταρ μέλους
dermatax
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 28 Δεκ 2007, 14:59
Τοποθεσία: ΝΑΥΠΛΙΟ

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό lion » 06 Ιαν 2008, 00:34

dermatax έγραψε:ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΒΡΗΣΚΕ ΑΚΡΗ(ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΛΛΑΞΕ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ) ΕΝΑΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΤΗΣ SUZUKI ΤΟΥ ΤΟ ΕΛΥΣΕ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΑΒΑΝΣ, ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ ΚΑΙ ΖΑΝΤΕΣ.(ΤΟΥ ΤΑ ΚΑΛΥΨΕ Η SUZUKI).ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΖΥΓΟΣΤΑΘΜΙΣΗ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΡΙΣ ΦΟΡΕΣ ΠΗΣΤΕΥΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΛΑ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ.


ΔΙΣΚΟΠΛΑΚΕΣ & ΖΑΝΤΕΣ, ΕΝΤΑΞΕΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....

ΑΛΛΑ ... ΑΒΑΝΣ ;;;
Forester
Άβαταρ μέλους
lion
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 13 Μαρ 2007, 10:55
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό KON.GV1,6 » 06 Ιαν 2008, 21:20

ισως ο φιλος μας μπερδευτηκε η ηθελε να γραψει κατι αλλο.παντος το "αβανς "ειναι εννοια και οχι υλικο για να το αντικαταστησεις και δεν εχει καμια σχεση με τα τρεμουλα στους τροχους.
...A hundred clocks are ticking
The line becomes a circle
Spin the wheel of fortune
Or learn to navigate...
Άβαταρ μέλους
KON.GV1,6
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 852
Εγγραφή: 02 Ιούλ 2007, 19:16
Τοποθεσία: Πετρούπολη

Τρεμουλο στα 80

Δημοσίευσηαπό earthquake » 08 Ιαν 2008, 19:43

Πρόβλημα που ακομα και τωρα στο servis στα 55000 km (ενας χρονος και κατι το αμαξι..) δεν λυθηκε..
Καινουρια λαστιχα και αμορτισερ τιμονιου το οποιο βοηθαει πιο πολυ στο χωμα να μη τρεμει πολυ το τιμονι..το προβλημα παρεμεινε ....εστω και αν αλλαξανε δυο φορες δισκοπλακες (μεσα στην εγγυηση..)Εστειλα λοιπον e-mail στην μαμα αντιπροσωπεια με ενα ευγενικο χεσιδι (ζητω συγγνωμη για την εκφραση) και ανταποκριθηκαν αμεσως! Να μη φλυαρω παραπανω εχει κανονιστει ραντεβου στην αντιπροσωπεια για να το φτιαξουν.Απο μια πρωτη συζητηση που ειχα με τον μηχανικο θα αλλαξει ρουλεμαν μουαγιε ακομα και ζαντες!!!
Μηπως ειναι συνετο να κανουν το ιδιο οσοι αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα;
Άβαταρ μέλους
earthquake
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Μάιος 2006, 15:29

tremoulo timoniou jimny

Δημοσίευσηαπό nikos_jimny » 15 Ιουν 2010, 12:43

oute amortiser timoniou oute zigostathmisi.
to provlima linete poli apla kai me 100% eggisi kai
epitixia eforou zois..

Έχεις κι εσύ πρόβλημα με το τρέμουλο
του τιμονίου και στο δικό σου JIMNY?
Τηλέφωνο επικοινωνίας 6973938649 κος Νίκος.
http://tremoulojimny.zzl.org/
tremoulojimny@hotmail.gr

mpite sto site gia perosoteres plirofories..
Άβαταρ μέλους
nikos_jimny
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 15 Ιουν 2010, 12:42

Re: Τρέμουλο στο τιμόνι Jimny

Δημοσίευσηαπό eldar » 15 Ιουν 2010, 15:45

panjo έγραψε:Γεια,
Βήματα ελέγχου για τρέμουλο.
1. μήπως δεν καθάρισες καλά τις ζάντες?
2. ζυγισμα τα λάστιχα και πίεση 26
3. ζάντες για το ανάθεμα ---> after market (το καινούριο έχει μάλλον πιο καλές)
4. δες ρουλεμάν (στάζει συνέχεια βαλβολίνη το καρπούζι που εφάπτεται στον τροχό?)
5. δες δισκόπλακες (όταν φρενάριες τρέμει?) τότε μπήκες σε νερά μετα απο πολύ φρένο , τόρνο ή αλλαγή (φτηνές είναι)
6. σε ταλαιπωρημένα jimny μπορεί 1,2,3,4,5 ΟΚ αλλά τα συνεμπλόκ των δύο μπροστά ή έστω και του ενός βραχίονα να είναι κομμένα ή καμμένα (πολύ μαλακά=ταλάντωση)
7. Αν έβγαλες ζυγαριά τι περίμενες, χά! θα έφαγες και λίγο παραπάνω τα σινεμπλοκ :)


Τελευταία η λύση που προτείνεται είναι προσθήκη κάποιων ροδέλων στα ρουλεμάν βασιλικού πείρου. Σήκωσε το αμάξι και πιάσε τον τροχό με τα δυο χέρια δεξια-αριστερά και προσπάθησε να του κουνήσεις στρίβωντάς τον. Αμα νιώθεις οτι υπάρχουν κενά τότε έχεις αυτό το πρόβλημα. Οι αντιπροσωπίες είναι ενημερωμένες για το θέμα και αν ειναι στην εγγυηση θα το διορθώσουν και χωρίς κόστος.
Άβαταρ μέλους
eldar
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 515
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2005, 14:51
Τοποθεσία: Σέρρες

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 3 επισκέπτες