Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Διαμετρος Ελαστικών - Κουφό.

Έχετε τεχνικές απορίες; Μάθετε σε αυτή την Θεματική Ενότητα!

Διαμετρος Ελαστικών - Κουφό.

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 16 Οκτ 2004, 13:45

Μολις γύρισα απο την αλλαγή ελαστικών ενοψη του χειμώνα αλλα και της νέας επικης εκστρατειας του Stratego.

Βγήκαν τα καλοκαιρινά BF Goodrich Long Trail TA 205-75-15 και μπήκαν τα χειμερινα Fedima Extreme Partnet 195/15.

Παρατηρώντας τα δύο ελαστικά πλαι πλαι , διαπιστωσα οτι τα Goodrich είναι τουλάχιστον 2 ποντους μεγαλύτερα σε διαμετρο απο τα Fedima.

Αυτό αντιβαίνει ολους του υπολογισμούς που είχα κάνει , καθώς και τους υπολογισμούς του calculator στο site του Dr. Format.

Σύμφωνα με τους υπολογισμούς

195 - 80 - 15 ---> 69.3 cm Διαμετρο
195 - 82 - 15 ---> 70.1 cm Διαμετρο (Αυτή ειναι το 195/15 νομίζω)
205 - 75 - 15 ---> 68.9 cm Διαμετρο

Οι υπολογισμοί απέχουν πολύ απο αυτό που διαπιστωσα εμπειρικά.
΄
Μπορεί να το ερμηνευσει κανείς ?
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό Metalaxe » 16 Οκτ 2004, 19:44

Υποθέτοντας ότι τα μέτρησες και τα δύο ξεζανταρισμένα, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απ' όσο ξέρω, τα Fedima βγαίνουν σε 2 διαφορετικές διαμέτρους με το ίδιο νούμερο, το γιατί δεν το γνωρίζω, οπότε μάλλον πήρες το "χαμηλότερο" προφίλ.
Πρόεδρος B.R.A.T.(Τομέας W/H/R...)
Brizola Raiders Adventure Team
http://www.brat.gr
Άβαταρ μέλους
Metalaxe
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2161
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 19:40
Τοποθεσία: Melissia

Δημοσίευσηαπό taxideytis » 16 Οκτ 2004, 21:45

Χειμώνα; πιο χειμώνα; που είναι ο χειμώνας; :)
Άβαταρ μέλους
taxideytis
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2003, 23:42
Τοποθεσία: menidi

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 17 Οκτ 2004, 11:45

Metalaxe έγραψε:Υποθέτοντας ότι τα μέτρησες και τα δύο ξεζανταρισμένα, το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι απ' όσο ξέρω, τα Fedima βγαίνουν σε 2 διαφορετικές διαμέτρους με το ίδιο νούμερο, το γιατί δεν το γνωρίζω, οπότε μάλλον πήρες το "χαμηλότερο" προφίλ.


Αντώνη, όπως το καταλαβαίνω εγώ το 195/15 θα είναι μια εκ των παρακάτω διαστάσεων

195 - 80 - 15 ---> 69.3 cm Διαμετρο
195 - 82 - 15 ---> 70.1 cm Διαμετρο (Αυτή ειναι το 195/15 νομίζω)

Οπως και να έχει η διάμετρος πρέπει να είναι μεγαλύτερη απο αυτή του 205-75-15.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » 20 Οκτ 2004, 20:38

Ιπταμενε εχω και εγω τα partner 195R15 σε Jimny.

Μετρησαμε με εναν φιλο που εχει το μαμισιο λαστιχο, την αποκλιση που εχουμε στο οδομετρο. Το οδομετρο μου εχει 5% απωλεια (μετρημενο σε 200χλμ ασφαλτο )

Αρα έχουμε το BGstone H/T 655mm και απωλεια απο αυτο 5%

655 * 5 / 100 = 32,75

Τοτε εγω έχω διαμετρο 687,75mm
Πιεση μπροστα 21 / πισω 24

Φυσικα μπαινουν πολλοι παραγοντες, αλλα δεν πιστευω να εχω πεσει παρα πολυ εξω. Πιστευω οτι οι διαστασεις στα fedima δεν ειναι και πολυ standard (οπως δεν ειναι και στα υπολοιπα!)

Παντος εχω ψηλωσει σιγουρα σε σχεση με τα 205/70/15 που ειχα πριν. Δεν εχω μετρησει, αλλα το καταλαβαινω οταν ανεβοκατεβαινω απο το αμαξι.

Μηπως ξερεις το βαρος τους;;;
jimnyblue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2003, 23:52

Δημοσίευσηαπό discoman » 20 Οκτ 2004, 23:48

ΡΕ GIMNY GREEN ΕΣΥ ΤΑ ΓΡΑΨΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? :razz: :razz:
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό esky_t » 21 Οκτ 2004, 10:23

Δύσκολο να γίνω απόλυτα κατανοητός αλλά θα προσπαθήσω.

Ανάλογα με την κατασκευή ενός ελαστικού έχουμε διαφορές όσο αφορά το πέλμα, δηλαδή το μέρος του ελαστικού που είναι σε επαφή με τον δρόμο. Και όπως ξέρουμε από το τελευταίο σημείο του πέλματος και μέχρι το σημείο που το λάστιχο έχει επαφή με την ζάντα έχουμε το προφίλ του ελαστικού. Το σύνηθες λάθος που κάνουν πολλοί είναι ότι βάζουν σαν δεδομένο ότι το πέλμα είναι τόσο όσο το μέρος εκείνο του ελαστικού που βρίσκεται σε επαφή με τον δρόμο κατά την στάση του αυτοκινήτου.

Εδώ παίζει η κατασκευή. Μπορεί δηλαδή ένας κατασκευαστής να έχει φτιάξει το λάστιχο με τέτοιο τρόπο ώστε το πέλμα να μην είναι μόνο το μέρος εκείνο που βρίσκεται σε επαφή με τον δρόμο κατά την στάση του αυτοκινήτου, αλλά να πιάνει και λίγο από τα πλαϊνά ώστε στις στροφές να έχει καλύτερο κράτημα. Δηλαδή το λάστιχο στις στροφές "παραμορφώνεται" και ακουμπάει μέρος του πέλματος από τα πλαϊνά.

Με απλά λόγια δύο λάστιχα ιδίων διαστάσεων αλλά άλλου κατασκευαστή συγκρίσημα πάνω σε ζάντα να βγάζουν τα εξής συμπεράσματα:
Το ένα από τα δύο να φαίνεται ότι έρχεται περισσότερο λάστιχο σε επαφή με τον δρόμο. Εμφανισιακά ποιό φαρδύ, και αντίστοιχα το άλλο να φαίνεται ποιό στενό, παράλληλα όμως και ποιό ψηλό!!!

Από όσο μπορώ να φανταστώ τον λόγο που τα FEDIMA είναι ποιό χαμήλα:
Τα FEDIMA είναι ποιό σκληρά από τα Goodrich και δεν παραμορφώνονται το ίδιο. Άλλωστε δεν έχουν και την απαραίτητη πρόσφυση ώστε να παραμορφωθούν. Αυτό σημαίνει ότι τα FEDIMΑ θα έχουν φτιαχτεί ώστε όλο το πέλμα τους να είναι σε επαφή με τον δρόμο ακόμα και όταν το αυτοκίνητο είναι σταματημένο. Άρα το προφίλ τους (που είναι το 82% του πέλματος) ξεκινάει να μετράει από χαμηλά. Αντίθετα τα Goodrich που είναι ποιό εύκαμπτα έχουν λιγότερο πέλμα που πατάει στον δρόμο όταν το αυτοκίνητο είναι σε στάση και έχουν μέρος του πέλματος που βρίσκεται και στο πλαϊνό μέρος (που πατάει όταν στρίβουν). Έτσι λοιπόν το προφίλ τους (που είναι το 75% του πέλματος) να ξεκινάει να μετράει από ποιό ψηλά.

Με δυό λόγια: Αν συγκρίνεις το πέλμα των δύο ελαστικών τα FEDIMA θα έχουν ποιό φαρδύ πέλμα ή θα έχουν το ίδιο πέλμα με τα goodrich αν και είναι 195 σε σχέση με το 205 των Goodrich. Αντίστοιχα στην σύγκριση που έκανες στην διάμετρο τα Goodrich είναι ψηλότερα..

Ελπίζω να μην μπέρδεψα τα πράγματα παραπάνω :roll: Αν βρεθούμε κάποια στιγμή είναι ΠΟΛΥ εύκολο να τα εξηγήσω όλα αυτά πάνω σε ένα λάστιχο.
Άβαταρ μέλους
esky_t
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 20 Ιαν 2004, 16:49
Τοποθεσία: Αθήνα, Λαμπρινή

Δημοσίευσηαπό jimnyblue » 21 Οκτ 2004, 23:56

discoman έγραψε:ΡΕ GIMNY GREEN ΕΣΥ ΤΑ ΓΡΑΨΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ? :razz: :razz:


Ελα ρε Παντελη χαθηκαμε!! Θα παμε καμια φορα βολτα εκτος απο Μανδρα;; :D :D
jimnyblue
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2003, 23:52


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες